MOSKOVA HAKKINDA

Rusya, dünyanın en büyük ülkesidir ve 14 ülke ile sınırları paylaşmaktadır: Norveç, Finlandiya, Estonya, Letonya, Litvanya Polonya, Belarus, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Çin, Moğolistan ve Kuzey Kore. 

Rusya’nın başkenti Moskova, 2015 itibariyle 12 milyondan fazla nüfusa sahiptir.  Nüfus çoğunlukla etnik Ruslardan oluşurken, diğer gruplar nispeten az sayıda temsil edilmektedir. Uluslararası bir iş merkezidir ve 1991’de Sovyetler Birliği’nin düşmesinden sonra uluslararası şirketler Moskova’da şubeler kurmuştur. Konaklama endüstrisi, Moskova’nın büyümeye devam etmesini sağlayarak ihtiyacı karşılamak için gelişti.

“Moskova” kelimesi Kremlin’i, Kızıl Meydan’ı ve altın ve çok renkli soğan kubbelerinin zeminine karşı yoğun soğuk kış görüntülerini canlandırıyor. 1712 yılında yeni kurulan şehir, St. Petersburg’ başkent taşınmadan önce Moskova Rusya’nın başkentiydi. Rus Devrimi’nden sonra Sovyetler Birliği’nin başkenti olarak hükümet 1918 yılında Moskova’ya geri taşındı. Bugün, Moskova hem dünün hem de bugünün Rusya’sını temsil ediyor.

Moskova sadece dünyaya çok sayıda muhteşem sanat eseri vermekle kalmadı, başkentin kendisi de çoğu kurgusal eserde aksiyon sahnesi haline geldi. Moskova, klasik literatürde, Puşkin’in Eugene Onegin, Wit’ten Griboyedov’un Woe ve Tolstoy tarafından Savaş ve Barış’tan başlayıp Venedict Yerofeyev’in acımasız Moskova-Petushki romanı ile bitiyor. Bulgakov’un ünlü The Master ve Margarita etkinlikleri de Moskova’da gerçekleşiyor. Gilyarovsky’nin belgesel romanı Moskova ve Moskovalılarda şehir ana karakter haline geliyor. 

TARİH

Moskova, Rusya hükümetinin merkezidir ve zengin bir hükümet evi olan Kremlin, şehrin kalbinde yer almaktadır. Bugün Moskova’yı ziyaret edenler, Rusya’nın ilk Çar’ı olan Korkunç İvan’ın saltanatı olan 1533’ten 1584’e kadar uzanan mimariyi görebilirler. Bu bina Kızıl Meydan’da ve Moskova’nın merkezindeki Kremlin’in yakınında bulunan ikonik Aziz Basil Katedrali’dir. Bu tarihi binaları keşfederek, Rusya’nın yaşam biçiminin Batı’nın yaşam biçiminden ne kadar farklı olduğuna dair fikir edinebilirsiniz. Rusya’nın orta çağdan İmparatorluk Dönemi’ne, Sovyetler Birliği’nden günümüze kadar olan yolculuğunun sembolik bir şehri varsa, o da Moskova’dır. Moskova uzun bir tarihe sahiptir ve içinden geçen nehir, Moskova Nehri olarak adlandırılmıştır. Bir orta çağ şehri olarak başlayan ve bir prens tarafından yönetilen idari bölge olan Moskova Büyük Dükalığı olarak gelişti. Şehirlerin sürekli saldırı ve istila tehdidi altında olduğu bir dönemde Kiev’in bölgedeki en güçlü bölge olarak yerini aldı.

MOSKOVA’DA DİL EĞİTİMİ

Moskova, Rusça öğrenmek isteyen öğrenciler için en iyi seçenektir. Turistik açıdan rağbet gören şehir, öğrencilere de yıllardan beri ev sahipliği yapmaktadır. Yoğun aktivite seçenekleri ile öğrencilerin eğitim için öncelikli tercih ettiği şehirdir.

Moskova; tarih eserleri, sanatsal etkinlikleri ve kültürel cazibesi ile her yıl binlerce öğrencinin tercihi olmaktadır. Dil eğitimi alırken güzel zaman geçirmek istiyorsanız Moskova’yı gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Uygun yaşam maliyetleri ile Moskova’da rahat bir eğitim dönemi geçirebilirsiniz. Şehrin uygunluğunun yanı sıra dil okullarının da uygun fiyatları eğitim programları ile de bu şehirde eğitim almak çok cazip hale gelmektedir.

Moskova yoğun turist çeken bir şehirdir. Bu nedenle şehirde kış ayları biraz sert geçse de her daim hareketli bir hayat vardır. Moskova’da eğitim aldığınız süre boyunca keyifli zamanlar geçirmeniz çok mümkün.

Avrupa’nın en büyük ikinci şehri Moskova’da yer alan Liden & Denz Dil Okulu, 1992 yılından beri faaliyet göstermekte olu

İKLİM

Moskova iklimi, Atlantik’ten gelen rüzgarların hakimiyetindedir. Kar genellikle kasımın ortasından başlar ve genellikle mart ortasına kadar sürer. Kışların uzun olmasına rağmen, yine de Kuzey Amerika’nın benzer iklim bölgelerinden önemli ölçüde daha ılımandır. Güney hava akımları zaman zaman donma noktasının üzerindeki sıcaklıklara sahip günleri getirir. Şehirde tersine, Kuzey Kutbu’ndan gelen kuzey rüzgarları, genellikle düşük bağıl neme sahip berrak, canlı havaların eşlik ettiği sıcaklıkta çok keskin hava durumunu beraberinde getirmekte. Bu nedenle, Ocak ayı ortalama sıcaklığı -10 ° C olmasına rağmen, önemli değişiklikler olabilir; sıcaklıklar −43 ° C’ye düşebilir. Bahar nispeten kısadır ve sıcaklık Nisan ayı sonlarında hızla yükselir. Yazlar sıcaktır ve en sıcak ay olan Temmuz ayı, yaklaşık 18 ° C ortalama bir sıcaklığa sahiptir; Ağustos ayında 38 ° C’ye yakın sıcaklıklara ulaşılabilir. Yağmurlu günler nadir değildir, ancak yaz yağmuru genellikle kısa sürer, şiddetli sağanak yağışlar ve gök gürültülü fırtınalarla gelir.

GEZİLECEK YERLER

Ziyaretçiler ve Ruslar, bu canlı şehrin tarihi, kültürü ve yaşam tarzının tadını çıkarmak için Moskova’ya akın ediyor. Neredeyse 12 milyonluk bir nüfusa sahip olan Moskova, yoğun ve hızlı tempolu ve şehri keşfetmenize yardımcı olacak etkili bir metro sistemine sahip. Ama aynı zamanda hızınızı biraz yavaşlatacak tarihi yerler, eski sokaklar ve müzeler var.
Şehir o kadar büyük ki, Moskova’da yapılacak en iyi şeylerin gerçekten ne olduğunu belirlemek zor olabilir, ancak bu önemli cazibe merkezleri işinizi kolaylaştıracaktır.

Kremlin Moskova
Ziyaretçiler için Rus başkentinde yapılacak en iyi şeylerden biri. İçeri girdikten sonra Katedral Meydanı’nı ziyaret edin; tarihi katedraller çarlara ve ailelerine ibadet edilen yerdir.

Kızıl Meydan
Kremlin’in hemen dışında ünlü Kızıl Meydan var. Orada Sonsuz Alev’deki muhafızların değişmesini izleyebilir ve Lenin’in Mezarını ziyaret edebilirsiniz (bir saatten fazla sıraya girmeye hazır olun).

Devlet Tretyakov Galerisi
Ülkedeki Rus sanatının en iyi koleksiyonuna sahiptir. Büyük Catherine ve Puşkin’in benzerlikleri ile galerilerinde karşı karşıya gelecek. 19. yüzyıldan büyük sosyal yorumlar sizi görsel mesajlarıyla harekete geçirecektir.

Izmaylovo Pazarı
Bu Moskova’nın hediyelik eşya pazarı ve burada her şeyi Rus fiyatlarıyla bulabilirsiniz.

Eski Arbat Caddesi
Turistlerin gözdesi olan eski Arbat Caddesi , Moskova’nın en eski ve en ünlü caddesidir. Burası, sıra dışı olmayan bazı hediyelik eşyalar satan tezgahlarla birlikte bazı zarif tarihi evleri bulabileceğiniz bir yer.

Moskova Zafer Parkı (Park Pobedy)
İkinci Dünya Savaşı olarak bilinen Büyük Vatanseverlik Savaşı’nı anıyor.

Moskova Tekne Turu
Şehrin içinden bir tekne turu ile Moskova hakkında genel bilgi edinin. Yaz aylarında tekne turları keyifli ve dinlendirici ve şehrin bu alternatif manzarası büyüleyici.

Puşkin Güzel Sanatlar Müzesi
Tretyakov Galerisi Rusya’nın en büyük sanat eserlerine ev sahipliği yaparken, Puşkin Güzel Sanatlar Müzesi yabancı doğumlu sanatçıların başyapıtlarından oluşan geniş bir koleksiyona sahiptir.

GUM
Kızıl Meydan’ın hemen dışında bulunan GUM,  Moskova’nın en ünlü alışveriş merkezidir.

MOSKOVA’DA YEME İÇME

Turizm şehri olan Moskova’da yeme içme konusunda çok fazla seçenek bulabilirsiniz. Tüm dünya mutfağından ürünler şehrin her köşesinde ulaşılabilir durumda.

Öğrenciler için çok geniş ulaşım olanakları

Moskova Metrosu 1930’ların başlarından kalmadır ve dünyanın en çok kullanılan metro sistemlerinden biridir. Bazıları sanat eserleri ve pahalı malzemelerle dekore edilmiş 259’dan fazla Moskova Metro istasyonu, bu dev şehirdeki yolcuları taşıyan 14 hattı birbirine bağlar. Moskova metro sistemi hızlı ve verimlidir. Kalabalığı ve durak sistemi alışmak biraz zaman alabilirken, metroyu kullanarak şehrin her yerine ucuz ve kolay bir şekilde seyahat etmek mümkündür. 

Moskova havaalanları Sheremetyevo Uluslararası Havaalanı (SVO), Domodedovo Uluslararası Havaalanı (DME) ve Vnukovo Uluslararası Havaalanı’dır (VKO).