DUBAI HAKKINDA

Dubai Emirliği, Birleşik Arap Emirlikleri’ni oluşturan yedi emirlikten birisidir. Dubai Emirliği güneyde Abu Dabi, kuzeydoğuda Sharjah ve güneydoğuda Umman Sultanlığı ile sınır komşusudur. Özellikle turizm ve ticaret sektörlerinde hızlı bir şekilde gelişen ülkenin en modern ve ilerici emirliğidir. Dubai Emirliği’nin ana şehri de yine aynı isimle Dubai’dir. Bağımsız bir şehir devleti gibi olan Dubai, Basra Körfezi’nin güneydoğu kıyısında yer almaktadır. 2020 yılında nüfusu 3 milyonu aşan şehir, Orta Doğu’daki ticaret, kültür ve turizm merkezidir.

Bir balıkçı köyü olarak 1833’te kurulan Dubai, 1970’lerde bugünün çöl metropolüne dönüşmeye başladı. 50 yıl önce kum, Arap Çölü’nün kenarında yer alan bu emirliğin hükümdarıydı. Günümüzde kum, lüks fütüristik gökdelenler ve kıyı şeridine dağılmış villalar tarafından tahtından indirildi. Şehir; gökdelenleri ve yüksek binaları, özellikle de dünyanın en yüksek binası olan Burj Khalifa ile sembolik hale geldi. Dubai’nin geçmişte çoğunlukla çöl olduğuna inanmak zor. Bugün, dünyanın en büyük alışveriş merkezine, en yüksek binasına, en büyük dans çeşmesine ve en yüksek puan alan oteline sahip bir metropol!

HAVA DURUMU

Dubai sıcak çöl iklimine sahiptir. Yazlar çok sıcak, nemli ve kurudur. Sıcaklıklar 40 ° C’ye kadar yükselir ve nadiren 30 ° C’nin altına düşer. Kışlar da sıcaktır, ancak sıcaklıklar 14 ° C’ye kadar düşmektedir. Dubai’de hava genellikle iyi olmasına rağmen, son yıllarda yağışlar yavaş yavaş artmakta ve yıllık 150 mm’ye kadar yağış almaktadır. Ancak, çoğu Orta Doğu ikliminde olduğu gibi, Dubai’nin yağışları düzensiz ve kısadır. Dubai havalarının bir diğer özelliği, yaz aylarında Suudi Arabistan’dan gelen Shamal olarak bilinen güçlü kuzey-batı rüzgarlarıdır. Çöl kumları, görünürlüğü azaltır ve bazen birkaç gün sürebilen kum fırtınaları yaratır. Dubai’de hava ve ikliminin bölgeden bölgeye değiştiğini, sıcaklık ve nemin kıyı şeridi ile çöl arasında farklı olduğunu belirtmek gerekir. Kış aylarında kıyı şeridindeki sıcaklıklar daha sıcakken, çöldekiler daha serindir. Dubai’yi hava durumu açısından ziyaret etmek için en uygun zaman Aralık-Mart ayları arasıdır.

DUBAI DİL OKULLARI

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yer alan Dubai; ‘en’ lerin şehri olarak bilinmektedir. Ultramodern mimarisi, lüks alışveriş merkezleri, eğlence parkları ve çöl safarisi ile tanınan bir şehir ve emirliktir. Dubai’de İngilizce dil okuluna gitmek, öğrencilerin şehrin güzel ve sıcak ikliminin tadını çıkarırken dili öğrenmelerini sağlayacaktır. Orta Doğu’da yer alan bir şehir olmasına karşın halkın yaklaşık %85’i İngilizce konuşabilmektedir. Yüksek oranda İngilizce konuşulmasının nedeni; Dubai Emirliği’nin eskiden İngiliz himayesinde olması, İngiliz kültürünün etkilerini günümüze taşıması ve şehirde birçok farklı milletten insanın bir arada yaşamasıdır. Yoğun göç alan ülke nüfusunun yalnızca %17’sini yerel halk oluşturmaktadır. Şehirde yer alan tabelalarda Arapça’nın yanı sıra İngilizce ibareler de yer almaktadır. Dünyanın dört bir yanından birçok öğrenci İngilizce dil eğitimi almak için Dubai dil okullarını tercih etmektedir. Türkiye’ye yakınlığı ve yaşam maliyetlerinin uygun olması açısından da oldukça avantajlıdır. Dubai’de dil eğitimi almayı planlıyorsanız, bu modern ve nefes kesen şehirde harika bir deneyim yaşayabilirsiniz!

GEZİLECEK YERLER

Burj Khalifa
828 metre yüksekliği ile Burj Khalifa, dünyanın en yüksek gökdelenidir. 2010 yılında inşası tamamlanan yapı, Ortadoğu’nun en önemli cazibe merkezlerinden birisidir. 163 katlı Burj Khalifa; otel, konut, ofis, restoran ve gözlem gibi amaçlarla kullanılmaktadır. 124. katta yer alan ‘At the Top’ isimli gözlem güvertesinden Dubai şehir silüetinin muhteşem panoramik manzarasını izleyebilirsiniz.

Burj Al Arab
İkonik bir mimariye sahip olan Burj Al Arab, dünyanın en yüksek 4. otelidir. Dünyanın tek 7 yıldızlı otelidir. 1999 yılında Jumeirah Plajı’na yaklaşık 300 metre mesafede yapay bir adada inşa edilmiştir ve anakaraya özel bir köprüyle bağlanmaktadır. Dünyanın en pahalı ve en lüks otellerinden birisidir. Yapının şekli gemi yelkenlisini taklit edecek şekilde tasarlanmıştır ve bu nedenle ‘yelken otel’ olarak da bilinir. Çatısında helikopter pistine ve deniz altında yer alan, büyük bir su akvaryumu içeren ‘Al Mahara’ isimli restorana da ev sahipliği yapar.

Palmiye Adaları
Palmiye Adaları, Dubai kıyısında inşa edilen üç yapay adadır. Palm Jumeirah, Deira ve Palm Jebel Ali isimli adalar şimdiye kadar başlatılan en iddialı mühendislik projelerinden birisidir. Her adanın üzerinde birinci sınıf oteller, su parkları, plajlar, restoranlar, alışveriş ve eğlence merkezleri yer almaktadır. Palmiye ağaçları gibi şekillendirilmiş bu insan yapımı adalar, Dubai’nin sunduğu büyüleyici cazibe merkezlerinin başında geliyor. Öyle bir mükemmellik ile hazırlanmışlar ki, insan yapımı olduklarına inanmak bir hayli zor!

Çöl Safarisi
Dubai’nin manzarası çoğunlukla temiz ve ince kumlu çöllerden oluşur. Süper yüksek gökdelenlere ve sayısız ultra modern alışveriş merkezlerine ek olarak, kumlu çöllerde safari kesinlikle heyecan verici bir deneyim vaat etmektedir. Etkileyici gün doğumunu ve batımını seyre dalabilir, deveye binebilir, kum tepelerinde harika bir sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz. Safari size Arap kültürünün neye benzediğini ve doğanın bu yapay emirlik şehri dışında nasıl göründüğünü anlatacak!

Dubai Çeşmesi
Dubai Çeşmesi; 12 hektarlık Burj Khalifa Gölü üzerinde yer alan, dünyanın en büyük koreograflı, dans eden çeşme sistemidir. Las Vegas’taki Bellagio Çeşmeleri’nin yaratıcıları tarafından tasarlanmıştır ve 2009 yılında açılmıştır. Çeşme, iki futbol sahasına denk gelecek 900 fit uzunluğundadır ve 500 fit yüksekliğe kadar su çekmektedir. Fıskiye içine yerleştirilen yüksek basınçlı su atıcıları suyun dans etmesini sağlar. Işık ve müzik eşliğinde büyüleyici Dubai Çeşmesi performansları, Dubai’deyken kaçırılmaması gereken bir deneyimdir.

Dubai Mucize Bahçesi
Adından da anlaşılacağı gibi, Mucize Bahçesi mucizevi bir güzelliğe sahiptir. Bir cennette olduğunuzu hissettirecek şekilde düzenlenmiş çok renkli çiçeklerin olduğu bir çiçek bahçesidir. Yaklaşık 72.000 metrekarelik bir alana yayılan Mucize Bahçesi, dünyanın en büyük doğal çiçek bahçesi olup, petunya ve sardunya gibi Orta Doğu’da ilk kez görülen ya da çok nadir olan çiçek çeşitleriyle süslenmiştir. 2013 yılında Sevgililer Günü’nde açılan bu bahçede, fotoğraf makinenizle sihir yapabilirsiniz.

Dubai Akvaryumu ve Sualtı Hayvanat Bahçesi
Dubai Akvaryumu ve Sualtı Hayvanat Bahçesi, Dubai Alışveriş Merkezi’nin inanılmaz ve çeşitli eğlence portföyünün odak noktasıdır. Alışveriş merkezi içinde yer alan bu akvaryum, dünyanın en büyük kapalı akvaryumudur. Akvaryum, 10 milyon litre su tutma kapasitesine sahip devasa bir tanka sahiptir. 200’den fazla türe ve 33.000’den fazla su canlısının evidir. Akvaryumda; tüplü dalış yapabilir, köpek balıkları ile yüzebilir ya da kafesle dalabilirsiniz.

YEME-İÇME

Emirati mutfağı, Birleşik Arap Emirlikleri’nin geleneksel Arap mutfağıdır. Birçok Ortadoğu mutfağı ve Asya mutfağı ile dikkate değer benzerlikler paylaşmaktadır. Her yerde olduğu gibi Emirati yemekleri de bölgenin kültürünü, iklimini ve kaynaklarını yansıtmaktadır. Yerel Dubai topluluğunun Bedevileri olarak bilinen ataları, çöl boyunca seyahat eden insanlardı. Bu nedenle, yemeklerin çoğu; bulaşık sayısını azaltmak için tek tabakta sunulur, yolculara enerji sağlamak için karmaşık karbonhidratlar içerir ve Hindistan’dan gelen zerdeçal, safran, kakule, tarçın gibi baharatların hassas aromasına sahiptir. Et, balık ve pirinç Emirati mutfağının başlıca gıdalarıdır. Koyun, keçi, sığır ve özellikle deve eti çok tercih edilir. Dubai denilince akla ilk gelen lezzetlerden biri olan humus, domates bazlı güveç margoogat, popüler bir Emirati ekmeği olan khameer, Arap salatası olarak bilinen tabbouleh, kahvaltı klasiği bir gözleme olan manousheh, ülkemizde de oldukça popüler olan künefe ve Arap kahvesi gahwa mutlaka denemeniz gereken lezzetlerdir. Alkol ise genellikle sadece otel restoranlarında ve barlarında servis edilir.

ULAŞIM

Dubai, Orta Doğu’nun en büyük havayolu merkezidir ve dünyanın yolcu sayısı bakımından en işlek 6. havalimanına sahiptir. Dünyaca ünlü Emirates Havayolları da Dubai merkezli bir havayolu şirketidir. Dubai Uluslararası Havalimanı şehir merkezine 4 km uzaklıkta yer almaktadır. Türkiye’den Dubai’ye haftanın 7 günü direkt uçuşlar düzenlenmektedir. Yaklaşık 4,30 saatlik bir uçuşla Dubai’ye ulaşmak mümkündür. Havalimanı’ndan otobüs, metro veya taksi kullanarak şehir merkezine kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Dubai’deki toplu taşıma sistemi; otobüsleri, tek ray hattı üzerinden ilerleyen monoray sistemini, tramvayı, Dubai Marina’da hizmet veren su otobüslerini ve Dubai metrosunu kapsar. Dubai metrosu, dünyanın en modern ve uygun maliyetli toplu taşıma sistemlerinden biri olarak kabul edilir. İki hattan oluşur: yeşil hat ve kırmızı hat. Farklı ulaşım seçenekleriyle Dubai’de şehir içinde rahatlıkla ve güvenle seyahat edebilirsiniz.

blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank