Almanya'da Dil Eğitimi

Almanya dil okulları; Almanca öğrenmek, Alman kültürünü yakından gözlemlemek isteyenler için büyük bir fırsattır.

Almanya, Avrupa’nın en güçlü ekonomisi, en büyük ve en modern ülkelerinden biridir. Almanya’da dil eğitimi almak, Almanya üniversitelerinde lisans ya da yüksek lisans eğitimi almak için atacağınız ilk adım; uluslararası firmalar veya dış ticaret şirketlerinde kariyer fırsatı için güçlü bir araçtır.

Almanca öğrenmek ve dil becerinizi geliştirmek için Almanya’dan daha iyi bir alternatif yoktur. Almanya’da dil eğitimi alarak, Almancayı sadece dil kursunda konuşmakla kalmaz; alışveriş yaparken, sinemada, kafede, otobüs durağında kısaca hayatın her anında ve her alanında Almanca ile iç içe olursunuz.

Dünya genelinde en yaygın konuşulan dillerden arasında olan Almanca; iş yaşamından sanata, akademik hayattan medyaya kadar her alanda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Almanya dışında pek çok Avrupa ülkesinde Almanca konuşulmaktadır. AB vatandaşı birçok kişi ikinci dil olarak Almancayı tercih etmektedir. Türkiye ve Almanya arasındaki güçlü ticari, ekonomik ve siyasi bağlardan dolayı Almanca öğrenmek önemli bir avantajdır.

Almanya dil okulları, modern öğretim metotlarına, her yaştan ve seviyeden öğrenciye hitap eden kurs seçeneklerine sahiptir. Bu nedenle her yıl on binlerce kişi Almanya’da dil eğitimini tercih etmekte; ilginç ve büyüleyici bir kültürü öğrenme fırsatı yakalamaktadır.

Almanya Dil Okulları

ELT, Almanya dil okulları konusunda geniş bir yelpazede hizmet vermekte!

Avrupa’da en fazla konuşulan dillerin başında gelen Almanca, ülkemizde de öğrenciler tarafından en çok tercih edilen diller arasındadır. Türkiye’ye yakınlığı, eğitim ücretlerinin ve yaşam masraflarının diğer ülkelere göre daha uygun olması, Almanya dil okullarını öğrenciler için cazip kılmaktadır.

Almanya dil okulları, farklı ihtiyaçlara yönelik dil kursları düzenlemektedir: Genel Almanca ya da Yoğun Almanca programı, Sınavlara hazırlık, Akademik amaçlı Almanca, Üniversiteye giriş öncesi hazırlık kursları, Özel amaçlı kurslar, Yaz Okulu vb seçenekler bulunmaktadır. Almanya’da birçok şehirde dil okulunun bulunması öğrenciler için büyük bir avantajdır. Her bütçeye ve her ihtiyaca yönelik dil okulu mevcuttur. Almanya’da dil okulu konusunda en çok tercih edilen şehirler; Berlin, Frankfurt, Münih, Köln ve Hamburg’dur. Bu lokasyonların dışında, farklı şehirlerde de dil okulları bulunmaktadır.

Birçok dil okulunda her Pazartesi başlayan eğitimler mevcuttur. Yetişkin gruplarda minimum yaş 16’dır. Sabah ve öğlen ders seçenekleri de sunan dil okullarında sınıflar ortalama on ikidir. Kursun türüne göre değişmekle birlikte, programlar haftalık 20, 25 ve 30 saattir.

Almanya'da Dil Eğitimi Alabileceğiniz Şehirler

Almanya’da dil eğitimi için en çok tercih edilen şehirler; Frankfurt, Duesseldorf, Berlin ve Münih olarak sıralanabilir. Aşağıda Almanya’da dil eğitimi alabileceğiniz şehirleri ve bu şehirlerde yer alan dil okullarını görebilirsiniz.

Almanya Dil Okulu Ücretleri

Almanya’da 4 hafta ila 36 hafta arasında dil eğitimi alabilirsiniz. Almanya dil okulu fiyatları hafta sayısı ile orantılı olarak hesaplanmaktadır. Dolayısıyla, hafta sayısı arttıkça hafta başına düşen ücret azalmaktadır. Almanya’da dil okulu ücretlerine; okulun kalitesi, okulun bulunduğu şehir ve sizin seçtiğiniz eğitim programı gibi etkenlerin de etki ettiği değerlendirilmektedir. Diğer yandan; dil okulu ücretlerinde yılın belirli zamanlarında yapılan indirimler ile %20 ila %50 arasında kâr sağlayabilirsiniz. Size en yakın ELT şubesine ulaşarak Almanya’daki dil okullarının ortalama ücretlerini talep edebilir ve aşağıda “kampanyalı dil okulu fiyatları” başlığımızdan size özel indirimli fiyatları görebilirsiniz.

Almanya Kampanyalı Dil Okulu Fiyatları

En iyi, en köklü, en çok tercih edilen ya da standart kalitede, yani sizin için bir dil okulunu seçme kriteri ne ise aşağıdaki görsele tıklayarak Almanya’daki dil okullarının detaylı fiyat tablolarını, ve fiyatlarla ilgili güncel indirim ve kampanyaları inceleyebilirsiniz.

Almanya dil okulları

Almanya'da Dil Eğitimi Programları

Almanya’da dil eğitimi alırken en önemli hususlardan biri de hangi program kapsamında eğitim alınacağına karar verilmesidir. Eğer yoğun bir programla kısa sürede eğitiminizi tamamlamak istiyorsanız haftalık 25 ya da 30 ders saati olan yoğun ya da yarı yoğun bir programı seçebilirsiniz. Ancak eğitim için yeterli vaktiniz varsa ve eğitiminizi daha uzun sürede almak istiyorsanız haftalık 20 ders saatinden oluşan Genel Almanca programını seçebilirsiniz.

Yukarıda bahsedilen programlara ek olarak dil okulları tarafından sunulan; İş İçin Almanca, TesDaf Sınav Hazırlık ve Almanca+Staj gibi farklı programlar da seçilebilir. Almanya’da dil eğitimi alanlar tarafından sıkça tercih edilen programlar aşağıdaki maddelerde belirtilmiştir;

 • Genel Almanca
 • Yoğun veya Yarı Yoğun Almanca
 • İş İçin Almanca
 • TestDaf Sınav Hazırlık
 • Almanca+Staj

Almanca Üniversite Hazırlık Yılı

Almanya Dil Okulları Konaklama

Almanya’da dil eğitimi alan öğrencilerin konaklama imkânları genellikle eğitim gördükleri dil okulları koordinesinde ayarlanmaktadır. Çoğu dil okulunda bulunan konaklama departmanları, öğrencilerin konaklama yerlerini ayarlamak için çalışmaktadırlar. Okullarda bulunan konaklama seçenekleri ve fiyatları okulların imkânlarına ve okulların bulunduğu yere göre değişiklik gösterebilmektedir. ELT Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak sizlere konaklama seçenekleri ile ilgili vereceğimiz ücretsiz hizmetimizden yararlanabilirsiniz. Aşağıdaki başlıklarda dil okullarında genellikle sunulan konaklama imkânlarına yönelik bilgiler verilmiştir.

Aile Yanı konaklama

Alman bir ailenin yanında yaşama imkânı sunan bir konaklama seçeneğidir. Bu konaklama imkânı sayesinde Alman kültürü ve aile yaşamı hakkında bilgi edinebilir ayrıca dil okulundan arta kalan zamanlarınızda evdeki aile ile Almanca konuşarak pratik yapabilirsiniz. Bu konaklama seçeneğinde, sizin tercihinize ve evlerin müsaitliğine bağlı olarak tek veya iki kişilik bir odada kalabilirsiniz. Ayrıca tam veya yarım pansiyon seçeneklerinden birini seçebilir ve bu sayede Alman kültürünü de tanıma imkanı bulabilirsiniz.

Öğrenci Yurtları

Bazı dil okullarının kendi bünyelerinde öğrenci yurtları vardır. Bu yurtlarda; çalışma ve dinlenme odası, televizyon, kütüphane, bilgisayar odası ve spor salonu gibi imkânlar bulunabilmektedir. Bu konaklama seçeneğinde ortak mutfakta yemek yapabilir ve arkadaşlarınızla beraber yiyebilirsiniz. Yemek için ayıracağınız zamanlarda farklı kültürden arkadaşlarınızın da yemeklerini tatma imkanı bulabileceksinizdir. Bu konaklama seçeneği, diğer seçeneklere nazaran daha çok öğrenci arkadaşınızla birlikte vakit geçirebileceğiniz bir seçenektir.

Kiralık Daireler ve Oteller

Bir dairenin birkaç öğrenci tarafından paylaşılabildiği bir konaklama seçeneğidir. Daireler eşyalı olduğu gibi eşyasız da olabilirler. Bu konaklama imkânında mutfakta yemeğinizi pişirebilir ve bu sayede yemek masraflarınızı önemli oranda düşürebilirsiniz. Bu konaklama seçeneğine ek olarak öğrenciler, okul tarafından tavsiye edilen ya da kendi buldukları bir otelde konaklayabilirler.

Almanya Dil Okulu Vizesi

Almanya Öğrenci Vizesi

Almanya’ya seyahat edebilmek için hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hem de AB üyesi olmayan ülke vatandaşlarının vize almaları gerekmektedir. Schengen Bölgesi’nde bulunan bir ülke olan Almanya için alacağınız vize ile Schengen Bölgesi’ndeki diğer ülkeleri (Almanya dâhil toplam 25 ülke) de gezebilirsiniz. Ülkemizde, Almanya için vizeler direkt konsolosluktan değil aracı kuruluşlar vasıtasıyla alınmaktadır.

Almanya vizesine başvururken Schengen Başvuru Formu doldurulmalıdır. Almanya’da dil eğitimi için Ulusal Vize almalısınız. Alacağınız bu vize 90 günlük ya da 1 yıllık verilebilir. Vize almak için gerekli belgelerden bazıları; pasaport, Vize başvuru formu ve Alman ikamet yasasının 68. Maddesi gereğince dil kursu süresini kapsayan bir taahhütnamedir. Vize konusu ile ilgili detaylı bilgi almak için danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Almanya’da Dil Eğitimi ve Çalışma İzni

Almanya’da dil eğitimi ve çalışma izni konusu birçok insanın hayalini kurduğu bir konudur. Almanya’da “Dil Kursu Vizesi” ile çalışamazsınız, ancak “Öğrenci Vizesi” ile çalışabilirsiniz. Almanya’da sahip olduğunuz öğrenci vizesi ile haftada 20 saati ve yılda 120 iş gününü aşmamak şartıyla çalışabilirsiniz. Ancak, Almanya’da uluslararası öğrenciler için belirlenen yasal çalışma sınırlarını ihlal etmemelisiniz. Belirlenen sınırları ihlal etmeniz durumunda sınır dışı edilebilirsiniz.

Almanya’da Yaşam Maliyetleri

Almanya’da yaşam maliyetlerinizi karşılamak için aylık 720€ civarında bütçe ayırmanız yeterli olacaktır. Bu maliyet, diğer bazı Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha uygun ve öğrencilerin daha rahat karşılayabilmektedir. Yemek, barınma, faturalar ve kıyafet fiyatları Avrupa ortalamasındadır. Almanya’da yaşam maliyeti en yüksek şehirlerin Münih ve Stuttgart olduğu söylenebilir. Örnek olarak; Stuttgart’ta 1 kişilik apartmanın 1 aylık ücreti yaklaşık 847€ iken, Bremen’de bu ücret yaklaşık 560€’dur. Almanya’da dil eğitimi alırken yurtta ya da kiralık dairede kalan öğrenciler, kendi yemeklerini kendileri yaparak aylık masraflarını azaltabilirler.

Bilgi edinmeniz maksadıyla Berlin/Almanya’daki bazı giderlerin yaklaşık maliyetleri aşağıda sunulmuştur;

 • Kira 795€
 • Isınma (aylık) 50€
 • Elektrik (aylık) 40€
 • 500g beyaz ekmek 1,27€
 • Bir restoranda 1 öğün yemek 8€
 • 1lt Süt 0,79€
 • 12 Yumurta 1,77€
 • 1kg Pirinç 1,79€
 • 1kg Domates 2,62€
 • 1kg Patates 1,32€
 • Taksi (1km) 2€

Almanya’da Sosyal Hayat

Almanlar oldukça disiplinli ve çalışkan insanlardır. Eğitim konusunda tüm dünyanın dikkatini çeken Almanya, eğitim modülünün örnek alındığı disiplinli ve sistemli bir ülkedir. Bu disiplin özellikleri Almanları insan haklarına ve günlük yaşantıda birbirlerine üst düzeyde saygı duymalarını beraberinde getirmiştir. Almanya’da eğitim aldığınız süre boyunca bu saygıyı yoğun şekilde hissedebilir ve bu ülkeye alışmanız daha hızlı sürede gerçekleşebilir.

Ancak ülkemizde olduğu gibi Almanya’daki sosyal hayat da küreselleşmeden nasibini almaktadır. Yani nasıl ki ülkemizde komşuluk ilişkileri giderek azalmaktaysa, Almanya’da da öyledir, hatta Almanya’da komşuluk ilişkileri en az düzeyde diyebiliriz. Sonuç olarak küreselleşme nedeniyle, Almanya’daki sosyal hayatta ülkemizdeki sosyal hayata benzer birçok şey görebilirsiniz.

Almanya’da yaşarken sizi en rahatlatacak konu ise tabi ki ulaşımdır. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olan Almanya’da ulaşım oldukça kolaydır. Otobüs, metro, bisiklet ve tramvay gibi seçeneklerden birini kullanarak şehir içi ulaşımınızı kolayca yapabilirsiniz. Şehir içi ulaşımın yanı sıra Almanya’da diğer şehirlere de ulaşım oldukça kolay sağlanmaktadır. Bu da size eğitim aldığınız süre boyunca daha çok Avrupa ülkesini gezme ve görme imkanı sunacaktır.

Yurtdışında eğitim almaya karar vermeden önce en çok araştırılan konulardan biri de yemek kültürüdür. Alman mutfağının, içerdiği yağlı yemekler ile bizim mutfağımıza benzerlik gösterdiği söylenebilir. Restoranlarda et ürünlerini bulabileceğiniz gibi vegan ve vejetaryen yiyecekleri de bulabilirsiniz. Türklerin yoğunlukla göç ettiği Almanya’da Türk restoranlarını da yaygın olarak bulabilirsiniz. Bu sayede kendinizi ülkenizde gibi hissedecek, yemek konusunda zorluk çekmeyeceksinizdir.

Almanya’da eğitim alırken; dünyanın en ilginç, en güzel ya da en ünlü yerlerini görebilir birçok farklı kültürle tanışabilirsiniz. Mesela; Brandenburg Kapısı, Alman Parlamento Binası, Alexander Meydanı, Spree Nehri üzerindeki Müze Adası, Berlin Katedrali, Doğu Yakası Galerisi, Checkpoint Charlie, Potsdamer Platz bunlardan bazılarıdır. Bunlara ek olarak; festivallere ve fuarlara katılabilir, dil eğitimi aldığınız şehirde bulunan güzel park ve bahçeleri gezebilir hatta mangal ya da barbekü keyfi yapabilirsiniz. Kısacası Almanya’da dil eğitimi almak belki de hayatınızdaki en farklı tecrübelerden biri olacaktır.

Almanya Dil Okulları Ücretsiz Danışmanlık

Almanya’da dil eğitimi almak ve Almanya dil okulları için başvuru yapmak denilince akla ilk gelen kuruluşlardan biri olan ELT, sahip olduğu 20 yıllık tecrübeyle Türkiye’nin birçok yerinden öğrenciyi her yıl Almanya’daki dil okullarına yerleştirmektedir. ELT, Türkiye’nin 8 şehrindeki 9 şubesiyle yüz yüze yapabileceğiniz başvurularda sizlere yardımcı olmakta, internetten yapacağınız başvurularda ise www.elt.com.tr adresinden sizlere hizmet vermektedir. ELT, başvurudan konaklamaya, vizeden varış sonrası acil yardıma kadar tüm hizmetleri ÜCRETSİZ olarak sunmaktadır. Sizlere sunduğumuz hizmetler aşağıdaki maddelerde sıralanmıştır;

 • Başvuru ve Ödemeler
 • Konaklama Seçimi
 • Evrak düzenleme ve Takip
 • Vize Danışmanlığı
 • Sağlık Sigortası Asistanlığı
 • Varış Öncesi Oryantasyon
 • Uçuş Organizasyonu

Varış sonrası Takip ve Acil Destek

BİLGİ BANKASI

akreditasyonlar
akreditasyonlar
akreditasyonlar
akreditasyonlar
akreditasyonlar
akreditasyonlar
akreditasyonlar
akreditasyonlar