STUTTGART ŞEHRİ

Almanya’nın 6. büyük şehri olan Stuttgart, ülkenin güneyinde yer alan Baden-Württemberg eyaletinin başkentidir. Etrafı küçük kasabalarla çevrili olan Stuttgart, yoğun nüfuslu bir bölgede yer alır.

Muazzam güzelliği ile ilgi çeken Stuttgart, ülkenin en güzel şehirlerinden birisidir. Neckar Nehri ve Kara Orman’a oldukça yakın, zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Avrupa’nın en yeşil şehirlerinden birisi olan şehir, tüm dünyadan ziyaretçileri hayran bırakmaktadır.

Stuttgart, günümüzde “dünyanın otomobil başkenti” olarak biliniyor. Gelişmiş bir sanayiye sahip olan şehirde, Mercedes-Benz ve Porsche otomobil markalarının merkez ofisleri ve üretim fabrikaları bulunmaktadır. İlk otomobil düzenekleri,dört tekerlekli araç ilk olarak bu şehirde üretilmeye başlanmıştır. Otomotiv endüstrisi ile ilgilenmeyen insanlar bile şehrin adını ‘’Mercedes-Benz’’ ve ‘’Porsche’’ markalarıyla tanımaktadır. Borsa ve ekonomi alanlarında da çok önemli bir yere sahiptir. Stuttgart borsası, Almanya’nın Frankfurt’dan sonra en önemli ikinci borsasıdır.

Endüstri ve ekonomi kenti olmasının yanı sıra, hem Almanya hem de Avrupa’daki en önemli ve en büyük kültür merkezlerinden biridir. 2. Dünya Savaşı’nda büyük bir yıkım yaşamasına rağmen, tarihi dokusunu korumayı başarmıştır. Tarihi birçok yapı ve sanat müzesiyle de dikkat çekmektedir.

Stuttgart’ın yöresel festivalleri oldukça popüler ve ilgi çekicidir; her yıl düzenlenen Stuttgart şarap festivali, bahar ve yaz festivalleri, bira festivali bunlara örnek verilebilir. Asırlık üzüm bağları ile Almanya’nın en büyük şarap üretim bölgesidir.

STUTTGART'TA ULAŞIM

Türkiye’nin birçok şehrinden direkt uçuşların bulunduğu Stuttgart’a yaklaşık 3 saat 30 dakikalık bir zaman dilimi içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Stuttgart Havalimanı, şehir merkezine 30 dakikalık sürüş mesafesinde bulunmaktadır. Stuttgart, Avrupa’nın birçok şehrine gelişmiş ulaşım sistemini kullanarak kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir konuma sahiptir.
Stuttgart şehir içi ulaşımda en yaygın toplu taşıma aracı S-Bahn ve U-bahn olan trenler. Şehir içindeki kısa mesafeler arasında U-Bahn kullanılırken, S-Bahn şehir merkezi dışındaki bölgelere ulaşım için kullanılmaktadır.

Havalimanından S-Bahn trenleri ile Stuttgart şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Ana tren istasyonu şehir merkezinde bulunmaktadır.Aynı zamanda otobüslerle de şehir içi ulaşımınızı rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Diğer Avrupa şehirlerinde olduğu gibi, şehir içi ulaşımda bisiklet kullanımı oldukça yaygındır ve kiralamanız mümkündür.

STUTTGART DİL OKULLARI

Stuttgart’da dil okulu’na katılarak şehrin tarihi dokusu ve yemyeşil doğası içinde unutulmaz bir eğitim alabilirsiniz. Almanca’nın kendi vatanında öğrenilmesi; öğrenciye büyük avantaj sağlar. Alman dilini ve kültürünü daha yakından tanıyabilir, kültürel ve sosyal etkinliklerle harika bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Avrupa’nın ekonomi ve kültür merkezlerinden biri olan Stuttgart, uluslararası öğrenciler açısından çok fazla tercih edilmektedir. Dinamik ve canlı yaşantısı ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Sokak sanatçıları, alışveriş merkezleri, sanat galerileri ve renkli kafeleri, bu mükemmel Avrupa kentini sürekli canlı tutuyor.

STUTTGART'TA GEZİLECEK YERLER

Stuttgart,tarihi ama aynı zamanda modern mimarisi ve yemyeşil doğasıyla, tablo güzelliğinde bir şehir.Şehri keşfetmeye başlayalım!

Schlossplatz (Saray Meydanı)
Şehrin kalbinin attığı Schlossplatz, Yeni Saray’ın ortasında yer alıyor.Kentin en işlek noktası olan meydan, yıl içerisinde konserlere,kutlamalara ve Noel pazarlarına ev sahipliği yapıyor.

Yalnızlık Kalesi
Şehrin en güzel mimariye sahip yapılarından biri olan saray, 1775 yılında Dük Carl Eugen’in yazlık ve av köşkü olarak biliniyor.Tarihi şato günümüzde bir akademiye ve müzeye ev sahipliği yapıyor.

Altes Schloss (Eski Saray)
Kentin tarihi merkezinde bulunan Altes Schloss (Eski Saray), 1320 yılında inşa edilmiştir. Şato şu anda müze olarak kullanılmaktadır.Avlusunda halen ibadete açık olan 16. Yüzyıldan kalma bir kilise de bulunmaktadır.

Neues Schloss (Yeni Saray)
18. yüzyıldan kalma Barok bir saraydır.Eskiden kraliyet ailesinin yaşadığı saray, günümüzde hükümet binası olarak hizmet veriyor.

Ludwigsburg Sarayı
Stuttgart’ın 12 km kuzeyinde yer alan Ludwigsburg Sarayı, Avrupa’nın bu en büyük Barok Sarayı olarak bilinmektedir.Saray 450 odadan ve 18 binadan oluşmaktadır.Etkileyici bir bahçeye de sahip olan Saray, ihtişamı ile göz kamaştırmaktadır.

Mercedes-Benz ve Porsche Müzesi
Stuttgart denilince akla ilk gelen şey kuşkusuz otomobildir.Almanya’nın otomobil sektörünün kalbi olan şehir, dünyaca ünlü otomobil markaları olan Mercedes-Benz ve Porsche’ye ev sahipliği yapıyor.Araba ve teknoloji tutkunları için sunduğu büyük sürpriz ise markalara ait olan otomobil müzeleri.
Mercedes-Benz Müzesi, 160 araçlık klasik otomobil sergisiyle,130 yılı aşkın otomotiv tarihini gözler önüne seriyor.Araba tutkunlarının mutlaka görmesi gereken müze, sadece araba koleksiyonu ile değil mimarisi ile de dikkat çekiyor.Porsche Müzesi, 80 araçlık koleksiyonu ile Porsche’nin tarihini ziyaretçileri ile paylaşıyor.

Televizyon Kulesi (Fernsehturm Stuttgart)
Stuttgart’ın sembol yapılarından birisi olan televizyon kulesi, dünyanın ilk televizyon kulesidir.Kenti kuşbakışı izlemek isterseniz, 217 metrelik kuleye çıkabilirsiniz.

Hegel Evi
Ünlü filozof Hegel’in 1770 yılında doğduğu ve yaşamının 18 yılını geçirdiği evi, günümüzde müze olarak kullanılıyor.Hegel’e ait eşyalar ve tuttuğu notlar da müzede sergileniyor.

Frühlingsfest – Bahar Festivali
Avrupa’nın en büyük bahar festivali olarak kabul edilen Frühlingfest, Stuttgart’a özgü meşhur bir bahar festivalidir.Nisan ortasından Mayıs başına kadar devam eden festivalde müzik, dans, film gösterimleri ile keyifli vakitler geçirebilirsiniz.Festival süresince, geleneksek kıyafetleri ile birçok insan görebilir, geleneksel yemeklerini de tadabilirsiniz.

STUTTGART'TA YEME İÇME

Geleneksel Alman mutfağının yanı sıra, Stuttgart’a ait bazı lezzetleri de tadabilirsiniz. ‘Maultauschen’, şehrin en popüler yemeklerinden birisidir.Boyut olarak Türk mantısından daha büyük mantıların içi et ya da sebzelerle doldurularak servis edilir. ‘Spatzle’ (Alman Noddle’ı), ‘Soğanlı Kek’, Schwarzwalder Kirshtorte’ (Yaş Pasta) ve Stuttgart şarapları da kente özgü lezzetlerden bazılarıdır ve mutlaka tatmanız tavsiye edilir.Dünya mutfaklarından pek çok seçeneği de şehirde bulabilirsiniz.

STUTTGART'TA İKLİM

Almanya’nın güneyinde yer alan Stuttgart’ta, diğer Alman şehirlerine nazaran daha ılıman bir iklim hâkimiyet gösteriyor. Coğrafik konumu sebebi ile her mevsimde yağış alabiliyor.Yaz aylarının ortalama sıcaklığı yaklaşık 25-26 derece iken kış aylarının ortalama sıcaklığı ise 0-2 derece arasında değişiyor.Şehri ziyaret etmek için en ideal dönemin Nisan-Ekim ayları olduğunu söyleyebiliriz.