Varşova’da Okumak

Yurtdışında üniversite okumak birçok gencin hayalidir. Bu konuda karar verme aşamasına gelindiğinde en büyük etken, mesafe anlamında yakınlık oluyor. Haliyle Avrupa ülkeleri de bu noktada başı çekiyor. Peki, üniversite seçimi söz konusu olduğunda, ülke ve okul tercihini belirleyen kriterler neler olmalıdır?

Öncelikle okumak istediğiniz bölüme karar vermelisiniz. Ardından, eğitim almak istediğiniz bölüm hakkında en kaliteli eğitimi hangi okulda alabileceğinizi araştırmanız gerekecektir. Bu noktada can alıcı soruyla karşı karşıya kalıyoruz; bütçemiz ne kadar? Yurtdışında eğitim almak istiyorsanız ve bütçeniz kısıtlı ise neredeyse Türkiye’deki eğitim maliyetleri ile Varşova üniversiteleri bünyesinde eğitim almanız mümkün.

Bir kültür ve tarih başkenti: Varşova

Varşova üniversiteleri
Varşova, köklü bir tarihe sahip Polonya’nın başkentidir. Resmi olarak ilk defa 966 yılında tarih sahnesinde kendini gösteren Polonya, Vistula nehrinin çevresinde kurulmuştur. Yaklaşık 38 milyon nüfusa sahip ülke, Orta Avrupa’da yer almaktadır. Batıda Almanya, güneybatıda Çekya, güneyde Slovakya, güneydoğuda Ukrayna, güneydoğuda Beyaz Rusya, kuzeydoğuda Rusya ve Litvanya ile komşu olan ülkenin kuzeybatısında Baltık Denizi konumlanmaktadır. Anadili Lehçe olan Polonya 2004 yılından itibaren Avrupa Birliğine üye olmakla birlikte, 2007 yılından bu yana Schengen bölgesi üyesidir. Ayrıca Varşova şehri Siyaset ve Ekonominin başkenti olarak da anılmaktadır.

Varşova’da Üniversite Eğitiminin Avantajları

Varşova üniversite eğitimi
Neden Varşova’da eğitim almalıyım? sorusuna verilebilecek en net cevap, “yüksek kaliteli ve düşük maliyetli eğitim ile ekonomik yaşam giderleri”dir. Varşova da üniversite okumak, genel eğitim maliyetleri ve yaşam maliyetleri açısından neredeyse Türkiye’deki maliyetlere eşdeğer ve hatta birçok maliyet kaleminde daha düşük olabilmektedir. Birçok birey Avrupa’nın isim yapmış, önde gelen üniversitelerinde ve İngiltere, Fransa ya da İskandinav Ülkelerinde eğitim almak istemektedir. Fakat bu ülkelerde karşımıza çıkan yüksek eğitim ve yaşam maliyetleri hayallerinizi suya düşürebilir. Zira bu ülkelerde ortalama lisans eğitimi maliyetleri yıllık 7000 ile 10000 Euro civarında seyrederken, 1500 – 4500 Euro aralığında bulunan ve kaliteli eğitimi ile öne çıkan herhangi bir Varşova üniversiteleri fiyatları ile de tercih nedeni olabilmektedir.

Varşova üniversiteleri başka birçok avantajlar ile de tercih nedeni olabilmektedir. Bunlara göz atacak olursak; öncelikle, yabancı dil konusunda yetersiz olduğunuzu düşünüyorsanız, Varşova üniversiteleri kaliteli İngilizce ve Lehçe hazırlık eğitimi sunmaktadır. Eğitim kalitesi sebebiyle tercih nedeniniz olabilecek birçok Varşova üniversitesi İngilizce eğitim olanağı sunmaktadır. Özellikle mühendislik, mimarlık, hukuk, tıp vb. bölümlerde İngilizce eğitim seçeneği bulunmaktadır. Diğer bir Varşova üniversiteleri tercih sebebi ise yine can alıcı bir konu hakkındadır; Polonya’da üniversite eğitimi almak için üniversite sınavı zorunluluğu bulunmamaktadır. Avrupa Birliği üye ülkelerinde üniversite eğitimi almak için üniversite sınavında başarı elde etmeniz veya bir üniversiteye yerleştirilmiş olmanız gerekmiyor. Bir Varşova üniversitesi bünyesinde eğitim almak için, lise eğitiminize, yeterlilik ve tercihlerinize uygun bir bölüme kayıt yaptırarak eğitim alabilirsiniz. Polonya’nın bir Avrupa Birliği üye ülkesi olması sebebiyle, almış olduğunuz eğitim YÖK tarafından onaylanıyor ve denklik kabul görmüş oluyor.

Varşova Üniversiteleri

Varşova Üniversitesi, Varşova Teknoloji Üniversitesi, Varşova Ekonomi Üniversitesi, Collegium Civitas, Medical University of Warsaw gibi okullar, Chopin ve Witold Marian Gombrowicz gibi müzik ve edebiyat insanları gibi birçok ünlü kişiyi mezun etmişlerdir. Varşova üniversiteleri, modern çağın popüler ve önemli bilim dalları olan nano teknoloji, hybrid motor teknolojileri vb. gibi alanlarda mühendislik bölümlerini de bulundurmakla birlikte tıp, mimarlık, endüstriyel tasarım, görsel sanatlar gibi alanlarda da oldukça yüksek kalitede eğitim vermekte ve bu okullardan mezun olduğunuzda gerek Polonya’da, gerek diğer Avrupa ülkelerinde, gerekse ülkemizde kolaylıkla iş bulabilmektesiniz.

Varşova’da üniversite okumak, size sosyal anlamda da birçok avantaj sağlıyor. Çok kültürlü bir ortamda eğitim almak size farklı kültürlerden insanlarla tanışma fırsatı sunarken, ufkunuzun genişlemesine olanak sağlıyor. Almış olduğunuz kaliteli eğitimle, sosyal yaşantınız içinde tanışacağınız farklı kültürlerden insanlar sizi farklı düşünce tarzlarına da adapte edecek ve kişisel gelişiminize büyük oranda pozitif etki edecektir. Varşova’da üniversite okumak, size Avrupa’nın kapılarını da açacaktır. 2004 yılında Avrupa Birliği’ne tam üyeliği kabul edilen ve 2007 yılında Schengen bölgesi üyesi olan Polonya’dan alacağınız vize ile Avrupa ülkelerinin sınır kapıları size ardına kadar açılıyor. Almış olduğunuz Polonya vizesi Avrupa Birliği’ne üye olmayan İsviçre ve Norveç gibi ülkelere de seyahat kolaylığı sağlıyor. Böylelikle yeni yerler keşfederek, yeni insanlar ve yeni kültürler tanıyarak hem üniversite anılarınıza sıcak anlar ekleyebilir, hem de kültürel anlamda birçok kazanım sahibi olabilirsiniz. Başkent Varşova başta olmak üzere Polonya, tarihi, mimarisi, doğası, edebiyatı, müziği ve elbette mutfağı ile bambaşka bir kültürel okyanus gibi gözlerinizin önünde her an hazır olacaktır.

Varşova Üniversitelerine Başvuru

Varşova üniversiteleri
Öncelikle herhangi bir Varşova üniversitesine başvuru aşamasında, bu aşamaya gelene kadar hangi bölümde okuyacağınıza karar vermiş olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde, “Tıp mı okusam, Yazılım Mühendisliği mi okusam?” diye hala düşünüyorsanız, başarısız olacağınızın kaçınılmaz olduğu söylenebilir. Birbiri ile tamamen alakasız bölümler arasında kararsız kalmanız, henüz rotanızı belirlemediğiniz anlamına gelir ki, eğitim konusunun oldukça ciddiye alındığı ve kaliteli bir eğitim alabileceğiniz Varşova üniversiteleri bünyesinde bu kararsızlık durumunun size dezavantaj sağlayacağı su götürmez bir gerçektir.

Okuyacağınız bölüme karar verdikten sonra, eğitim almayı düşündüğünüz üniversiteye kısa bir elektronik posta göndererek, takip edeceğiniz yol ve yapmanız gerekenler hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz. Kendinizi tanıtıp, hangi ülkenin vatandaşı olduğunuzu belirterek, okumak istediğiniz bölümü açıklayıp izlemeniz gereken yol hakkında bilgi talebinizi anlatan bir elektronik postaya en geç 1 hafta içinde ilgili eğitim kurumunun yetkilisi tarafından dönüş yapılacaktır. Eğer ki yabancı dilinizin yeterli olmadığını düşünüyorsanız (ki bunun için B2 seviyesinde yabancı dil yeterlilik sertifikasına ihtiyacınız olacaktır), yabancı dil hazırlık kursları için de aynı yöntemle bilgi alabilirsiniz. Dilerseniz Lehçe hazırlık kursları ile de üniversite eğimi öncesi yabancı dil yeterliliğinizi sağlayarak, eğitiminizi Lehçe de alabilirsiniz. Fakat Lehçe’nin zor bir yabancı dil olduğunu ve eğitim alacak seviyeye ulaşabilmeniz için 2 – 3 sene gibi bir zamana ihtiyacınız olacağını unutmamalısınız.

Gelelim, lisans veya yüksek lisans eğitim için ihtiyacınız olan dokümanlara. Dokümanları hazırlamaya başlamadan önce, Varşova üniversitelerinin kayıt için 50 ila 200 Euro arasında başvuru ücreti talep edebildiklerini unutmayın. Varşova’daki üniversitelere kayıt yapabilmeniz için;

  • Lise veya Lisans Diploması (İngilizceye tercüme edilmiş olmalı)
  • Transkript & Not Dökümü (İngilizceye tercüme edilmiş olmalı)
  • Pasaportun Resim Bulunan Sayfası
  • Başvuru Ücretine Ait Banka Dekontu

gibi evrakları hazırlamanız gerekiyor. Bu konuda size yardımcı olabilecek yurtdışı eğitim danışmanlık hizmetleri veren kuruluşlar ve bu kuruluşların bünyesindeki uzman personelden de faydalanabilirsiniz. Sizi kusursuz bir şekilde yönlendirebilecek, güncel bilgi donanımına sahip uzman danışmanların hizmet verdiği, köklü ve güvenilir bir eğitim danışmanlık kurumuna danışmanız, hayatınızın en önemli bölümlerinden birini teşkil eden ve tüm hayatınıza yön verecek eğitim yaşantınız için büyük önem teşkil etmektedir. Kurucuları eğitimi ve dilbilimci olan ELT Yurtdışı Eğitim ve Akademik Danışmanlık Hizmetleri, kuruluşunun 19ncu yılında alanında uzman danışmanları ve yılların verdiği tecrübe ile yurtdışında eğitim dünyasının kapılarını sonuna kadar açıyor.

Varşova Şehrinde Konaklama

Varşova Üniversitesinde eğitim almak isteyen öğrenciler için eğitim öğretim dönemleri içinde konaklama yapabilecekleri çeşitli opsiyonlar bulunmaktadır. İlk olarak devlet üniversitesinde okumak isteyen öğrencilerin üniversite yurtlarına başvuru yapma şansları bulunmaktadır. Bunun dışında bazı özel üniversitelerin de anlaşmalı olduğu apart yurtlar bulunmaktadır. İsteyen öğrenciler şehir merkezinden veya merkeze yakın bölgelerden ev de kiralayabilmektedir. Kiralık ev tutma seçeneği genel olarak hazırlık eğitimini aldıktan sonra yüksek öğrenime başlayan öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Bunun en büyük etkeni ise öğrenciler hazırlık eğitimlerinde kendilerine farklı bir ülkede bir den çok milletten arkadaş çevresi edinmektedir. Sosyal çevresini genişleten öğrenciler arkadaşlarıyla ortak ev kiralayarak maliyetleri de daha aşağı çekmektedir.

Polonya'da konaklama

Varşova’da konaklama maliyetlerinden biraz bahsetmek gerekirse; devlet yurtlarının ücretleri aylık 80 – 130 Euro arasında değişkenlik göstermektedir. Özel apart yurt seçeneğini seçen öğrenciler için ise maliyetler aylık olarak yaklaşık 150– 300 Euro arasında değişkenlik göstermektedir. Şahsi olarak ev tutmak isteyen öğrenciler için ise maliyetler 300-600 Euro arasında değişiklik göstermektedir.

Varşova’da Yaşam Maliyetleri

İlk olarak bir yerden başka bir yere gitmek için temel olarak kullanılması gereken toplu taşıma masraflarından bahsetmek gerekirse otobüs için tek yön tam bilet fiyatı 4.81 TL olup öğrenci indirimli fiyatı 2.41 TL’dir. Varşova’nın oldukça gelişmiş bir otobüs hatları ve tramvayları mevcuttur. Öğrenci indiriminden faydalanarak aylık ortalama 25 Euro’ya ulaşım masraflarınızı karşılayabilirsiniz. Yeme içme ve cep harçlığı masraflarınız ise aylık ortalama 200-250 Euro civarını bulabilmektedir.

Varşova Üniversiteleri

Varşova üniversiteleri
Polonya’nın başkenti olan Varşova’da İngilizce hazırlık, lisans veya yüksek lisans eğitimi alabilmeniz için elinizde birçok seçenek bulunmaktadır. Üniversitelerde hangi bölümler var? Başvuru yapmak için İngilizce seviyem yeterli değil, İngilizce seviyemi geliştirmek için hazırlık eğitimini nerede alabilirim? Konaklama işimi nasıl halledeceğim? Hangi üniversitenin yurtları var? Bu ve benzeri soruları merak ediyorsanız aşağıda Varşova’da başvuru yapabileceğiniz üniversitelerin bilgisine ulaşabilirsiniz.

SWPS (Varşova Sosyal Bilimler) Üniversitesi

SWPS - Varşova Sosyal Bilimler Üniversitesi
SWPS üniversitesi, başkent Varşova’da 1996 yılında kurulmuş ilk vakıf üniversitesi unvanını almış kuruluştur. SWPS, sosyal bilimler alanında programlar sunan ve bu alanlarda başarısını Bilim ve Yüksek Eğitim Bakanlığı tarafından derecelendirmiş bir üniversitedir. SWPS üniversitesinde İngilizce hazırlık, lisans ve yüksek lisans eğitimi için başvurular yapabilirsiniz. Lisans eğitimleri 3, yüksek lisans eğitimleri 2 yıl sürmektedir. Üniversitenin Varşova dışında ayrıca Poznan ve Wroclaw şehirlerinde de kampüsleri bulunmaktadır. Merkez kampüs ise Varşova’dır. SWPS üniversitesi özellikle İngiliz dil çalışmaları ve Psikoloji alanında uzmanlaşmış bir üniversitedir. İngilizce hazırlık eğitimleri 1 yıl veya 6 ay olarak seçilmek üzere öğrencinin İngilizce seviyesine göre düzenlenmiş kurslardır.

Okula ulaşım şehir merkezinden toplu taşıma araçlarıyla rahatlıkla yapılmaktadır.

Varşova Teknik Üniversitesi

Varşova Teknik Üniversitesi
Varşova Teknoloji Üniversitesi, 1826 yılında kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Mühendislik ve uygulamalı bilimler alanında oldukça kaliteli bir eğitim veren sadece Polonya’nın değil ayrıca Avrupa’nın da önde gelen okullarından biridir. Mimarlık, İşletme, Matematik, Bilgisayar Bilimleri, Robotik, Biyoteknik, Ulaşım Mühendisliği gibi bölümlerde eğitim verilmektedir. Varşova Teknik Üniversitesi dünya sıralamalarında ilk 1000 içerisinde yer alan bir üniversitedir. Varşova Teknik üniversitesi kaliteli bir devlet üniversitesi olduğundan dolayı adayların başvurularını incelerken not ortalaması en yüksek adayları baz alarak öğrencilere kabul vermektedirler.

Üniversitenin lisans ve yüksek lisans bölümleri dışında ayrıca İngilizce hazırlık programları da mevcuttur. İngilizce kurslarında Pearson Test of English General (PTE) adı verilen uluslararası geçerliliği olan bir sertifika verilmektedir. Hazırlık eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar PTE 3 derecesine geldikleri takdirde yüksek öğretimlerine başlamaya hazır hale gelirler.

İngilizce hazırlık eğitiminin dışında bir de Foundation adı altında verilen İngilizce bölüm hazırlık kursları da mevcuttur. Burada ağırlıklı olarak akademik olarak bölüm hazırlık dersleri verilmektedir. Direkt bölüm başvuru yapan adayların evrakları incelendikten sonra okul adayları bölüme kabul etmezse foundation programına yönlendirme yapar.

Varşova Teknik üniversitesi bir devlet üniversitesi olduğundan dolayı 11 tane yurdu vardır ve bu yurtlarda uluslararası öğrencilere de konaklama imkânı sağlamaktadır. Yurtlar tek, çift ya da üç kişilik olmaktadır.

Varşova Üniversitesi

Varşova Üniversitesi
Varşova Üniversitesi, Polonya’da bulunun devlet üniversiteleri arasında en yüksek sıralamaya sahip olan üniversitelerinden biridir. Varşova Üniversitesi 1816 yılında kurulmuş olup geçmişten günümüze binlerce uluslararası öğrenciye eğitim alanında ev sahipliği yapmıştır. Vermiş olduğu kaliteli ve prestijli eğitimiyle de bilinen Varşova Üniversitesi öğrencilere sosyal bilimler, beşeri bilimler ve doğa bilimleri alanlarında hem lisans hem de yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için geniş bir yelpazede eğitim seçeneği sunmaktadır. Varşova Üniversitesinde popüler olan bölümlerden bazıları şunlardır: English Dil Çalışmaları, Uluslararası İlişkiler, Finans ve Uluslararası Yatırım, Siyaset Bilimi, Data Bilimi gibi bölümlerdir.

Varşova Üniversitesi yüksek öğrenimlerine başlamadan önce akademik İngilizcesini geliştirmek isteyen öğrenciler için de Foundation (İngilizce hazırlık) programı sunmaktadır. Foundation programında öğrenciye akademik İngilizce ve dersler verileceğinden dolayı başvurmak isteyen adayların İngilizce seviyeleri minimum B1 olmalıdır.

Varşova Üniversitesinin kendine ait 6 tane yurdu bulunmakta olup öğrencilere bu yurtlarda çift kişilik veya üç kişilik paylaşımlı odalarda konaklama imkanı sağlamaktadır.

Kozminski Üniversitesi

Kozminski Üniversitesi
Kozminski Üniversitesi, 1993 yılında kurulmuş olup hem ulusal hem de uluslararası alanada bir çok akreditasyona sahip olan bir vakıf üniversitesidir. Dünyada en iyi işletme okullarının sahip olduğu EQUIS, AMBA ve AACSB akreditasyonlarına sahiptir. Financial Times tarafından yapılan en iyi işletme okulları arasında 2009 yılından beri prestijli bir konuma sahiptir. Kozminski Üniversitesinde, İşletme, Yönetim, Finans ve Muhasebe gibi bölümlerde Lisans ve Yüksek Lisans başvuruları yapılmaktadır. Ayrıca Kozminski Üniversitesi İngiltere’deki üniversitelerle anlaşmalıdır ve çift diploma programları mevcuttur.

Varşova’da üniversite hakkında detaylı bölüm ve ücret bilgileri için tıklayınız

Varşova’da yüksek lisans hakkında detaylı bölüm ve ücret bilgileri için tıklayınız

Polonya’da eğitim fiyatları ve yaşam maliyetleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız

Varşova'da Üniversite
Polonya Üniversiteleri
Varşova Üniversitelir
Varşova'da Üniversite Okumak
Varşova Üniversite Eğitimi
Varşova Üniversitesi