Polonya’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin en çok sordukları sorulardan biri de “Nerede konaklayacağım?” olmaktadır. Yurtdışında üniversite eğitimi kadar önemli bir konu olan eğitim süresince konaklama, özellikle ilk defa yurtdışına gidecek öğrenciler ve aileleri için bu alandaki kısıtlı bilgi sebebiyle can sıkıcı olabilir. ELT Yurtdışı Eğitim olarak 2008 yılından beri Polonya üniversitelerine yüzlerce öğrenci başvuru ve yerleştirmesi yapmış olmanın verdiği tecrübeyle, sizler için en güncel konaklama bilgilerini derledik.

Polonya’da başlıca dört tip konaklama türü bulunmaktadır:

  • Üniversite Yurtları
  • Özel Yurtlar
  • Paylaşımlı Öğrenci Evleri
  • Ev Kiralama

Polonya’daki yüzlerce üniversite, öğrencilerine kendi yurtları, ya da anlaşmalı oldukları özel yurtlar üzerinden sadece bilgi ya da aynı zamanda hizmet vermektedir. Öncelikle başvuracağınız üniversite yurt konaklaması sunuyor mu, üniversite yurdu varsa ücretleri nelerdir, yurt/ların oda tipleri, üniversitenize uzaklığı gibi birçok kriteri öğrenmeye çalışmalısınız. Yurt başvuruları çoğunlukla üniversitelerin ilgili departmanları ya da konaklama servis sağlayıcıları aracılığıyla yapıldığı için özellikle bilgi alma ve başvuru kısmında bir kâbusa dönüşebilir. Bu konuda ELT öğrencileri danışmanları aracılığıyla tüm detayları ve alternatif seçenekleri kayıt aşamasında öğrenebilirler.

Üniversite Yurtları

Polonya’da üniversite yurtları için basit bir mantık geçerlidir. Belli başlı devlet üniversitelerinin çoğu kendi yurtlarına sahiptir. Özel üniversiteler ise ya yurt hizmeti vermemekte, ya da başvuran öğrencileri anlaşmalı oldukları özel yurt ya da apart yurt konaklamalarına yönlendirmektedirler. Devlet üniversiteleri kendi yurtlarını sunabildiği gibi, Varşova Teknik gibi bazı üniversitelerin 10 kadar farklı yurdu vardır. Bu yurtlar genelde eski, çok modern olmayan, 2-4 kişilik odalara sahip ve merkezi lokasyonlarda yer alan yurtlardır. Devlet üniversitelerinde yurt başvurusu yapılırken genellikle oda seçme imkanı yoktur, başvurudan sonra başvurulan bölüm/fakülteye göre hangi lokasyonda yer varsa öğrenci o yurda yönlendirilmektedir. Polonya’da üniversite yurtlarında aylık yurt ücretleri oda türüne ve yurda göre 150€ ila 300€ arasında değişmektedir. Üniversite yurtlarında ödemeler genellikle 1 kira bedeli depozito + 1 ya da 2 kira şeklinde varıştan önce ya da okulun isteğine göre varış sonrası yurda girerken yapılmaktadır. Varşova yurt fiyatları diğer şehirlere nazaran az da olsa daha pahalıdır.

Polonya’da devlet yurtları Türkiye’deki yurtlara nazaran daha az konforlu ve eski olabilir, bu yurtların ücretleri Polonya standartlarına göre düşük olduğu için devlet üniversitesi yurtlarında kalacak öğrencilerin çok fazla konfor beklememeleri gerekir.

Polonya devlet yurtlarında banyo ve tuvaletler birkaç odanın, yani en az 6-12 öğrencinin ortak kullanımına sunulabilir, ya da katta ortak tuvaletler olabilir. Bazı üniversitelerde bu durumu bilerek yurt başvurusu yapmak gerekir. Başvuracağınız yurtta mutfak olanağı varsa ya yine birkaç odanın ya da tüm kattaki odaların ortak kullanımındadır.

Polonya’da kendi yurduna sahip başlıca devlet üniversiteleri;

Polonya’da yurt imkanı sunan özel üniversiteler;

Polonya’da yurt imkanı sunmayan ve özel konaklamalara yönlendiren özel üniversiteler;

Polonya’da üniversite yurtlarından örnek fotoğraflar;

Özel Yurtlar

Polonya’da başvuracağınız üniversitenin kendi yurdu yoksa, ya da başvuru tarihinizden dolayı yurt kontenjanından faydalanamıyorsanız ya da daha konforlu bir konaklama ve özel alana sahip olmak istiyorsanız belirli bazı şehirlerde özel yurt konaklaması tercih edebilirsiniz. Polonya’da özel yurt fiyatları aylık 350€ ila 750€ arasında değişmektedir. Özel yurtların en büyük avantajı, devlet üniversitesi yurtlarında bulamayacağınız tek kişilik oda seçeneği sunmaları ve oda içerisinde banyo/wc olmasıdır. Yine bazı özel yurtlarda oda içerisinde buzdolabı, su ısıtma cihazı ve küçük bir mutfak öğrencilerin kullanımına sunulur. Yurtlarda 24/7 resepsiyon hizmeti ve güvenlik kameraları vardır. Internet, ısınma ve diğer hizmetler genellikle yurt ücretine dahildir.

Varşova'da üniversite okumak

Polonya’da özel yurt konaklaması kısıtlı olduğundan erken başvuru önemlidir. Polonya’daki en iyi özel yurtlar aşağıdaki şehirlerde yer alır ;

  • Varşova
  • Wroclaw
  • Poznan
  • Lodz
  • Lublin
  • Gdansk

Polonya’daki özel yurtlardan örnek fotoğraflar;

Paylaşımlı Öğrenci Evleri

Polonya’da öğrenci evleri konaklaması, herhangi bir sebepten devlet yurdu ya da özel yurtta kalmak istemeyen ya da kalamayan öğrencilerimize sunduğumuz ekstra bir seçenektir. Paylaşımlı öğrenci evleri, sadece Varşova şehrinde yer alan ve Varşova ofisimiz aracılığıyla öğrencilerimizi yerleştirdiğimiz, şehrin belirli yerlerindeki apart dairelerden oluşmaktadır. Paylaşımlı öğrenci evlerinde genellikle sadece üniversite öğrencileri kalmakta, tek, çift ya da 3 kişilik oda seçenekleri sunulmaktadır.
Student Stay, yani paylaşımlı öğrenci evi seçeneği; özellikle ilk sene hazırlık eğitimi alacak, dil sorunu olan ya da tek başına ev kiralamak istemeyen öğrencilerimizin değerlendirebileceği bir opsiyondur. Aylık yatak/oda ücretleri 300€ ila 800€ arasındadır ve konfor, merkeze uzaklık vb. gibi kriterlere göre değişmektedir.

Polonya’da paylaşımlı öğrenci evlerinden örnek fotoğraflar;

Polonya’da Ev Kiralama

Polonya’da ev kiralamak isteyen öğrencilerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır; Öncelikle Polonya’da apartman daireleri genellikle 1+1 ve 2+1 şeklindedir, 3+1 ve üzeri daire sayısı görece daha azdır ve bu dairelerin kiraları ortalamanın üstündedir. Ayrıca ilk etapta ev kiralamak için genellikle 1 kira bedeli depozito + 2 kira istenmektedir. Ev kiralarına bazı durumlarda faturalar dahil edilir, bazı ev sahipleri ayrıca ödenmesini ister.

Polonya’daki apartman daireleri genellikle kısmi eşyalıdır, evlerde yatak, çalışma masası, elbise dolabı, buzdolabı, su ısıtıcısı ve fırın gibi bazı temel eşyalar yer alır. Öğrenciler isterlerse eksik eşyaları kendileri alabilirler. Polonya’daki eğitiminizin ilk senesinde hem ülkeye, şehre ve üniversiteye alışmak hem de çevre edinmek adına yurtta ya da paylaşımlı öğrenci evlerinde kalmak daha mantıklıdır, ancak ev kiralamak isteyen öğrencilere Polonya’daki ofisimiz aracılığıyla ücretsiz hizmet vermekteyiz.

Polonya’da ev kiraları, başkent Varşova’da diğer şehirlere nazaran daha yüksektir. Varşova’da ev kiralamak isteyen öğrenciler dairenin büyüklüğü, oda sayısı ve lokasyonuna göre aylık 400€ ila 800€ arasında bir ücrete ev tutabilirler. Wroclaw, Poznan, Lodz, Krakow ve Lublin gibi şehirlerde bu ücretler %30 daha uygun olmaktadır.