Varşova Üniversitesi

Varşova Üniversitesi (University of Warsaw) Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 300 içinde!

Varşova Üniversitesi (İng: University of Warsaw, Lehçe: Uniwersytet Warszawski), Polonya’nın en büyük üniversitesi ve en iyi araştırma merkezidir. Okul, Polonya üniversiteleri arasında en yüksek sıralamaya sahiptir. Aynı zamanda YÖK’ün de güvenilir bulduğu QS World University Rankings’de 284. sırada, Shanghai Ranking’de ise 301-400 dilimde yer almaktadır. Dünya çapında 20 bine ulaşan araştırma üniversitelerinin toplam sayısı göz önüne alındığında, Varşova Üniversitesi dünyanın en iyi üniversiteleri arasında ilk %2’lik dilimde yer almaktadır. Uluslararası sıralamaya göre, aynı zamanda Polonya’nın en iyi üniversitesi ve Avrupa’nın önde gelen üniversitelerden biridir. University of Warsaw, eğitim kalitesinin karşılaştırmalı değerlendirmelerinde çok iyi bir konuma sahiptir.

Dünya Genelinde Sıralama

Varşova Üniversitesi, Dünyanın en iyi 300, Avrupa’nın en iyi 120 üniversitesi arasındadır.

SıralamaYılSıra (Dünya genelinde)Sıra (Avrupa genelinde)
QS World University Rankings2023284119
Shanghai Jiao Tong Academic Ranking of World Universities2020301113

Neden Varşova Üniversitesi?

  • Kalite ve Prestij,
  • Gelişime açık bir ortamda eğitim fırsatı
  • Fırsatlarla dolu çalışma ortamı

Mezunlarda kanıtlanmış yüksek başarı ortalaması

Varşova Üniversitesindeki eğitimin kalitesi, üniversite tarafından yürütülen ve öğrencilerin çoğunluğunun seçtikleri üniversiteden ve eğitim programından memnun olduğunu gösteren yıllık değerlendirmelerle teyit edilmektedir. Eğitimin kalitesi, üniversite mezunları ile yapılan araştırmalarla da doğrulanmaktadır. Varşova Üniversitesi, eski öğrencilerin kariyerlerini takip ederek, Avrupa’da türünün en büyük araştırma girişimini yürütmektedir. Sonuçlar, Varşova Üniversitesi’nden bir dereceye sahip olmanın iş olanakları açısından çok büyük bir avantaj sağladığını göstermektedir; katılımcıların %94’ü mezun olduktan sonra iş bulmuştur.

Varşova Üniversitesi Zengin Eğitim Seçenekleri Sunuyor

Varşova Üniversitesi her yıl yaklaşık 40 bin öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite; sosyal bilimler, beşeri bilimler, doğa bilimleri alanlarında çok geniş bir yelpazede Lehçe, yirmiden fazla programda da İngilizce eğitim seçeneği sunmaktadır. Üniversite’nin öne çıkan temel özelliği eğitim ve araştırmaya önem vermesidir. Üniversitede, 800’ü profesör olmak üzere 3800 akademisyen görev yapmaktadır. Bu akademisyenlerin araştırma konularının sayısı bugün 3000’i bulmuştur. Üniversite; Avrupa Birliği, AEA ve benzeri kurumların finanse ettiği uzay bilimden arkeolojiye 150 farklı uluslararası araştırmaya da destek vermektedir. Her yıl binlerce uluslararası öğrenci Varşova Üniversitesi’ni tercih etmektedir. İspanya, Almanya, İtalya, Fransa ve Türkiye’den gelen öğrenciler ağırlıktadır.

Sayılarla Varşova Üniversitesi

1816

Varşova Üniversitesi kuruluş yılı

5

Varşova Üniversitesi Mezunlarının aldıkları Nobel sayısı

  1. Henryk Sienkiewicz, yazar, 1905 Nobel Edebiyat Ödülü “sıradışı meziyetleri ve coşkulu yazarlığından dolayı”,
  2. Czesław Miłosz, şair, poet,yazar. 1980 Nobel Edebiyat Ödülü winner of the 1980 Nobel Prize in Literature,
  3. Menachem Begin, İsrail Başbakanı (1977 – 1983), Nobel Barış Ödülü (1978)
  4. Joseph Rotblat, fizikçi, radyobiyoloji uzmanı , Nobel Barış Ödülü (1995)
  5. Leonid Hurwicz, ekonomi uzmanı, Nobel Ekonomi Bilimleri Ödülü (2007) ” Mekanizma tasarım teorisinin temellerini attığı için”

50.000

Varşova Üniversitesi’nin nüfusu 36.000 Lisans 3.200 Doktora 4.000 Yüksek Lisans 7.000 Akademisyen ve Çalışan

20

Varşova Üniversitesi 20 Fakülte ve 20’den fazla araştırma birimine sahiptir.

3,300

Üniversite bilim adamlarının günümüzde yürüttükleri araştırma sayısı

150

Varşova Üniversitesi, AB, Avrupa Bilim Vakfı, Bilimsel ve Teknik Araştırma Alanında Avrupa İşbirliği kurumu, AEA, Avrupa Moleküler Biyoloji kurumlarının finanse ettiği uzay bilimden arkeolojiye 150 farklı uluslararası araştırmaya destek vermektedir.

1,100 & 100

Varşova Üniversitesi’nin işbirliği yaptığı yabancı kurum sayısı 1100’dür. Yüzden fazla yabancı dernek ve ağlara üyedir. Varşova Üniversitesi Kataloğu

Varşova Üniversitesinin İngilizce Bölümleri ve Yıllık Eğitim Ücretleri

Program AdıSüre (Sömestr)Ücret (Yıl/Euro)Başlangıç
İngilizce Hazırlık (Foundation)2€3.300Ekim
İngilizce Lisans Programları ve Uzmanlık Alanları
Avrupa Politikaları ve Ekonomisi6€3.400Ekim
Siyaset Bilimi6€3.400Ekim
Finance and International Investment (Finans ve Uluslararası yatırım)6€2.200Ekim
Uluslararası İlişkiler6€3.400Ekim
Psikoloji Lisans+Yüksek Lisans1020.500PLNEkim
İngiliz Dilbilimi (English Studies)6ÜcretsizEkim
Arkeoloji6ÜcretsizEkim
Felsefe6€1.500Ekim
American Studies6€4.000Ekim
İngilizce Yüksek Lisans Programları ve Uzmanlık Alanları
Data Sciences and Business Analytics4€2.200Ekim
Food Systems (Gıda Sistemleri)4€18.000Ekim
International Economics (Uluslararası Ekonomi)4€2.200Ekim
Quantitive Finance (Sayısal Finans)4€2.200Ekim
Kimya43.000 PLNEkim
Sustainable Development (Sürdürülebilir Gelişme)4€1.700Ekim
Humanitarian Action (İnsanı Yardım Faaliyetleri)4€6.000Ekim
International Business (Uluslararası İşletme)4€4.200Ekim
International Relations (Uluslararas İlişkiler)4€3.400Ekim
Political Sciences (Siyaset Bilimi)4€3.400Ekim
İngiliz Dilbilimi (English Studies – Full-time)4ÜcretsizEkim
İngiliz Dilbilimi (English Studies – Part-time)45.600 PLNEkim
Arkeoloji4ÜcretsizEkim
Fizik4ÜcretsizEkim
Teaching English to Young Learners4€2.000Ekim
American Studies4€4.000Ekim
Cognitive Science4€2.600Ekim
Interdisciplinary Studies on Social Change: Mediterranean and Other European Borderlands43.300 PLNEkim
International Management and Intercultural Communication-Global MBA4€4.200Ekim
Machine Learning4ÜcretsizEkim

Öğrenci Hayatı

Üniversitenin Varşova’nın tam kalbinde yer alan tarihi Ana Kampüsü, muhteşem mimarisiyle ünlüdür. Şehrin bu görkemli yapısının geçmişi on yedinci yüzyıla kadar dayanmaktadır. Ana kampüs yakınlarında yer alan üniversite kütüphanesi; oldukça modern ve işlevsel, mimari açıdan ilgi çekicidir. Doğa Bilimleri kampüsü, son teknoloji laboratuvarlara sahip heybetli yapılardan oluşmaktadır.

Varşova, düşük yaşam maliyetleri ve uygun öğrenim ücretleri nedeniyle uluslararası öğrenciler tarafında tercih edilen bir şehirdir. Öğrenciler konaklama ihtiyaçları ve günlük gereksinimlerini kolayca ve uygun fiyatlarla karşılayabilmektedir.

Varşova Hakkında

Varşova, Avrupa’nın En Dinamik Başkentlerinden Biri

Polonya’nın başkenti olan Varşova, ülkenin siyasi ve ekonomik hayatının merkezidir. Canlı bir sosyal ve kültürel hayata sahip olan Varşova, Avrupa’nın en hızlı büyüyen şehirlerindendir. Şehir çok sayıda üniversiteye, tiyatroya, müzeye ve mimari anıta ev sahipliği yapmaktadır.

Polonya’nın sanayi ve üretim merkezi olan Varşova, kültürel zenginliği ve doğal güzellikleriyle turizm bakımından da öne çıkmaktadır. Büyük bir ekonomik güç haline gelen şehir, sahip olduğu genç nüfus sayesinde gelecek için büyük bir potansiyele sahiptir.

II. Dünya savaşında neredeyse tamamı bombalanan şehir adeta bir harabeye dönmüştür. Varşova’ya, bugünkü modern yapısı nedeniyle küllerinden doğan şehir anlamında “Anka Şehri” ya da İngilizce adıyla “Phoenix City” denmektedir.

Varşova, Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan Dünyanın En Yaşanılabilir Şehirleri sıralamasında ilk yirmi arasında yer almaktadır. Vistula nehrinin kıyısına kurulmuş olan şehir, Polonya’nın sanat ve bilim başkenti olmayı da başarmıştır. Ünlü besteci Frederic Chopin ve dünyada Madam Curie olarak tanınan Marie Curie, Varşovalıdır. Şehrin “Old Town” olarak adlandırılan, Eski Varşova bölümü UNESCO tarafından Dünya Tarih Mirası Listesinde yer almaktadır.

Varşova, Polonya akademik yaşamının tartışmasız lideri ve Avrupa’nın en büyük akademik şehirlerden biridir. Varşova’da 15 devlet üniversitesi bulunmaktadır. Özel üniversite sayısı son yıllarda hızla artmaktadır. Varşova, yılda 200 binden fazla öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

Öğrenci Görüşümüz

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA