Bilgi İste

İrlanda'da Üniversite

İrlanda'da üniversite eğitimi, eşsiz deneyimler yaşamanız için sayısız fırsatlar sunar.

İrlanda'da Üniversite

İrlanda'da lisans eğitimi çoğunlukla 3-4 yıl, yüksek lisans eğitimi ise 1 ya da 2 yıl sürmekte; lisans eğitimini tamamlayanlara 6 ay ya da bir yıl, yüksek lisanstan mezun olanlara ise iki yıl çalışma izni verilmekte.

Kuzeybatı Avrupa'da yer alan İrlanda Cumhuriyeti, özellikle 20.yüzyılın ardından hızlı bir yükselişe geçerek günümüzde ekonomisi ve refah seviyesi en güçlü ülkeler arasında gösterilir. İrlanda Adası üzerine kurulu ve Avrupa Birliği üyesi İrlanda, her yıl farklı milletlerden 35.000'nin üzerinde öğrenci tarafından tercih edilmektedir. İrlanda dünyanın en güvenilir ülkeleri arasında gösterilmektedir ve suç oranı oldukça düşüktür.

İrlanda'nın başkenti olan Dublin, 841'de Vikingler tarafından kurulmuştur. Dublin'de nüfus oldukça genç ve yaş ortalaması 25 yaş ve altıdır. Özellikle Dublin en yoğun üniversite öğrencisi nüfusunun bulunduğu şehirdir.

Başkent Dublin, günümüzde IT çalışmaları ile ikinci silikon vadisi olma yolunda hızla ilerlemektedir. Google, Youtube, Facebook, Twitter, HP, Apple, Microsoft gibi dünya devi uluslararası şirketlere ev sahipliği yapmaktadır. Bu sebeple öğrencilere eğitimleri ve eğitimleri sonrasında birçok iş fırsatı sunmaktadır.

Yüksek öğrenim bakımından dünyanın en iyi sistemlerinden birine sahip olan İrlanda, küresel şirketlerde iş imkanının yanı sıra yüksek standartlarda araştırma imkanları ile de son dönemlerde uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülkelerden biri olmuştur.

 • ELT, dünyanın dört bir tarafından gelen öğrenciler için her gün farklı şeyler öğrendikleri, farklı kültürleri keşfettikleri bir ev gibi. Öğretmenlerle ilgili en güzel şey farklı seviyelerdeki

  Mesut Demirci - New York

 • Şimdi İngilizce konuşurken çekingen hissetmiyorum. Dahası, insanların önünde konuşma yapabiliyor ve şaka da yapabiliyorum. İngilizce yeteneklerim bana işimde yardımcı oluyor.

  Ümit Demirci - New York

 • Ders aralarında arkadaşlarınızla sohbet ediyorsunuz ve şakalar yapıyorsunuz, ve bütün arkadaşlarınızın farklı ülkelerden, kültürlerden ve

  Yiğit Demirci - New York

İrlanda Üniversiteleri

Üniversite Şehir Açıklama
Trinity College Dublin Dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında yer alan İrlanda'nın en prestijli eğitim kurumu
Griffith College Dublin İrlanda'da üniversite eğitimi almak isteyen uluslararası öğrencilerin ilk tercihlerinden
Dublin Business School Dublin İşletme, Finans ve Pazarlama gibi alanlarda uzmanlaşmış uygun maliyetli bir üniversite
Dublin Institute of Technology Dublin Yüzlerce spor kulübüyle kendinizi geliştirebileceğiniz İrlanda'nın en büyük teknoloji üniversitelerinden
National College of Ireland Dublin 1951'de kurulan üniversite İrlanda'da Psikoloji, İşletme ve Pazarlama eğitimi için ideal
University College Dublin Dublin İrlanda'da İşletme, Finans ve Pazarlama gibi alanlarda uzmanlaşmış uygun maliyetli üniversite

Neden İrlanda'da Üniversite Eğitimi Almalısınız?

 • İrlanda'da öğrenciler eğitim süreleri boyunca part-time çalışma iznine sahiptirler.
 • İrlanda'da lisans eğitimi çoğunlukla 3 yıl, yüksek lisans programları ise 1-2 yıl sürmektedir.
 • Lisans eğitimini tamamlayan öğrencilere 6 ay ya da 1 yıl; yüksek lisans eğitimi tamamlayanlara ise mezuniyet sonrası 2 yıl çalışma izni verilmektedir.
 • İrlanda'da eğitim alan öğrenciler, eğitim dönemleri boyunca haftada 20 saat, tatil dönemlerinde haftada 40 saat çalışma iznine sahiptirler. İrlanda'da min. Saatlik çalışma ücretleri 9€'nun üzerindedir.
 • Aynı coğrafyayı paylaştıkları İngiltere'ye göre eğitim ücretleri çok daha ekonomiktir.
 • İrlanda'da yıllık eğitim ücretleri 9.000-13.000 € arası değişiklik göstermektedir.
 • Kuzey Avrupa'da yer almasından dolayı Türkiye'ye yakınlığı ile dikkat çekmektedir ve uçuşlar yaklaşık 4 saat sürmektedir.
 • Yapılan son araştırmalarda İrlanda, Avrupa'da ekonomisi en hızlı gelişen ülkeler arasında 1.sırada, dünya ülkeleri arasında ise altıncı sırada yer almaktadır(IDA IRLAND 2017 verilerine göre).
 • İrlanda nüfusu donanımlı ve eğitimli olmakta beraber genç ve multi kültürel bir yapıya sahiptir.

İrlanda Üniversiteleri Foto Galeri

İrlanda'da Yüksek Lisans
İrlanda'da Öğrencilere Çalışma İzni
İrlandada Üniversite Okumak
YKS Sınavı