İrlanda'da Üniversite

İrlanda’da üniversite eğitimi çoğunlukla üç yıl sürmekte, lisans eğitimini tamamlayanlara altı ay ya da bir yıl çalışma izni verilmektedir.

Kuzeybatı Avrupa’da yer alan İrlanda Cumhuriyeti, özellikle 20. yüzyılın sonlarından itibaren hızla gelişmiş, ekonomik açıdan ve refah seviyesi bakımından en güçlü ülkelerden biri haline gelmiştir. Avrupa Birliği üyesi olan İrlanda, her yıl otuz beş binden fazla uluslararası öğrenci tarafından tercih edilmektedir. İrlanda dünyanın en güvenilir ülkelerinden biridir ve ülkede suç oranı oldukça düşüktür.

İrlanda’nın başkenti olan Dublin’in tarihe Vikinglere, 840’lı yıllara dayanır. Şehirde özellikle üniversite öğrencileri yoğun bir şekilde bulunur. Şehrin yaş ortalaması 25’in altındadır.

Dublin, IT (Bilgi Teknolojileri) alanındaki çalışmalarıyla, ikinci bir Silikon Vadisi olma yolunda önemli adımlar atmaktadır. Şehir; Google, Youtube, Facebook, Twitter, HP, Apple, Microsoft gibi dünya devi uluslararası şirketlere ev sahipliği yapmaktadır. Bu durum, öğrencilere staj ve birçok iş fırsatı sunmaktadır.

Yüksek öğrenim açısından dünyanın en iyi sistemlerinden birine sahip olan İrlanda, yüksek standartlarda araştırma imkanları sunması nedeniyle son dönemlerde uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülkelerden biridir.

İrlanda Üniversiteleri

ÜniversiteŞehirAçıklama
Technological University Dublin (TU Dublin)DublinOnlarca bölümüyle İrlanda’nın en iyi ve en büyük üniversitelerinden
Dublin City UniversityDublinDublin’de yer alan beş farklı kampüsüyle en çok tercih edilen İrlanda üniversitelerinden
ATU SligoSligoİrlanda’da İşletme, Spor Yönetimi, Biyomedikal ve İç Mimari eğitimi alınabilecek en iyi okullardan
Maynooth UniversityMaynoothİrlanda’da üniversite eğitimi için en fazla bölüm seçeneği sunan okullardan
Trinity CollegeDublinDünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında yer alan İrlanda’nın en prestijli eğitim kurumu
Griffith CollegeDublinİrlanda’da üniversite eğitimi almak isteyen uluslararası öğrencilerin ilk tercihlerinden
Dublin Business SchoolDublinİşletme, Finans ve Pazarlama gibi alanlarda uzmanlaşmış uygun maliyetli bir üniversite
National College of IrelandDublin1951’de kurulan üniversite İrlanda’da Psikoloji, İşletme ve Pazarlama eğitimi için ideal
University College DublinDublinİrlanda’da İşletme, Finans ve Pazarlama gibi alanlarda uzmanlaşmış uygun maliyetli üniversite
IBAT College DublinDublinİşletme lisans ve yüksek lisans programlarına ek olarak İngilizce dil kursları ile önec çıkan uygun fiyatlı üniversite

Neden İrlanda'da Üniversite?

  • İrlanda’da lisans eğitimi çoğunlukla üç yıl, yüksek lisans programları ise bir-iki yıl sürmektedir.
  • Lisans eğitimini tamamlayan öğrencilere 6 ay ya da bir yıl; yüksek lisans eğitimi tamamlayanlara ise mezuniyet sonrası 2 yıl çalışma izni verilmektedir.
  • İrlanda’da eğitim alan öğrenciler, eğitim dönemleri boyunca haftada 20 saat, tatil dönemlerinde haftada 40 saat çalışma iznine sahiptirler. İrlanda’da minimum saatlik çalışma ücretleri 9 Euronun üzerindedir.
  • Aynı coğrafyayı paylaştıkları İngiltere’ye göre eğitim ücretleri çok daha ekonomiktir.
  • Kuzey Avrupa’da yer almasından dolayı Türkiye’ye yakınlığı ile dikkat çekmektedir ve uçuşlar yaklaşık 4 saat sürmektedir.
  • İrlanda, Avrupa’da ekonomisi en hızlı gelişen ülkeler arasında birinci, dünya genelinde ise altıncı sırada yer almaktadır.
  • İrlanda nüfusu donanımlı ve eğitimli olmakta beraber genç ve çok kültürlü bir yapıya sahiptir.

İrlanda Üniversite Fiyatları

İrlanda üniversite fiyatları; eğitim alınan şehre, üniversiteye, bölüme, programa göre değişmekle birlikte; AB vatandaşı olmayan uluslararası öğrenciler için üniversite ücretleri yıllık 9.500 Euro’dan başlamaktadır.

Tıp, diş hekimliği ve benzer diğer sağlık bilimleri bölümlerinin ücreti daha yüksektir.

Mühendislik, İdari Bilimler, Fen Edebiyat ve Dil bölümlerinde eğitim süreleri genellikle üç yıl (6 sömestre)’dir.

İrlanda’da üniversite eğitimi alan öğrenciler, okul dönemi boyunca yarı zamanlı (haftada 20 saat), tatil dönemlerinde ise tam zamanlı (haftada 40 saat) çalışma iznine sahiptir.

Konaklama Seçenekleri

İrlanda’da üniversite eğitimi almaya yönelik karar verirken üzerinde durulan en önemli konulardan biri de konaklama seçenekleridir. İrlanda’da konaklama açısından genel olarak üç çeşit seçenek bulunmaktadır. Bunlar:

Aile Yanı Konaklama (Homestay)
İrlanda’da üniversite eğitimi alacaksanız, aile yanında konaklama seçeneğini mutlaka düşünmelisiniz. İrlanda kültürünü yaşamak ve gün boyu pratik yapabileceğiniz bir ortama sahip olmak için belki de en iyi seçenek aile yanı konaklamalardır. Aile yanı konaklama, özellikle eğitimin ilk dönemlerinde tercih edilmekte ve ülkeye adaptasyon sürecini hızlandırmaktadır.

Üniversite Yurdu
Uluslararası öğrencilerin en yoğun tercih ettiği seçeneklerin başında üniversite yurtları gelmektedir. Yurtlar genel olarak kampüs içerisinde olduğundan ulaşım kolaylığı sağlar, yolda geçireceğiniz süreyi minimize eder. Bunun yanı sıra üniversite yurtlarında konaklama ve yemek giderleri oldukça ekonomiktir. Yurtta kalmanın bir diğer avantajı da çok farklı kültürlerden öğrencilerle tanışabilmenizdir.

Ev veya Oda Kiralama
İrlanda’da kiralık ev sayısı azdır ve kiralar diğer seçeneklere göre yüksek kalabilmektedir. Yine de özellikle öğrenciliğin ilk dönemlerinden sonra tek başınıza stüdyo daire veya arkadaşlarınızla ortak bir daire kiralamanız mümkündür.

Ücretsiz Bilgi Al

Hangi ülkeler hakkında bilgi almak istiyorsunuz?

İlginizi Çekebilir

İrlanda’da Eğitim Son yıllarda, yurtdışında üniversite ve dil eğitimi için tercih edilen ülkeler arasında İrlanda’nın

İrlanda’da Yüksek Lisans Köklü geçmişe sahip üniversiteleri, zengin kültürel mirası ve konuksever insanları ile bilinen İrla

Work and Study İrlanda programı, öğrencilerin İrlanda’da hem çalışıp hem de dil eğitimi almasını sağlayan bir programdır. Bu

İrlanda’da lise okumak, öğrencilerin akademik, kişisel ve kültürel açıdan gelişmelerini destekleyen bir deneyim sunar. Yükse

Sık Sorulan Sorular

İrlanda'da lisans eğitimi çoğunlukla 3-4 yıl, yüksek lisans eğitimi ise 1 ya da 2 yıl sürmekte; lisans eğitimini tamamlayanlara 6 ay ya da bir yıl, yüksek lisanstan mezun olanlara ise iki yıl çalışma izni verilmekte.
İrlanda üniversitelerinde yıllık eğitim fiyatları, eğitim alınan şehre, üniversiteye, bölüme göre değişmekle birlikte 9.000-13.000 € arası değişiklik göstermektedir.