İrlanda'da Üniversite

İrlanda’da üniversite eğitimi çoğunlukla üç ya da dört yıl sürmekte, lisans eğitimini tamamlayanlara altı ay ya da bir yıl çalışma izni verilmektedir.

Kuzeybatı Avrupa’da yer alan İrlanda Cumhuriyeti, özellikle 20.yüzyılın ardından hızlı bir yükselişe geçerek günümüzde ekonomisi ve refah seviyesi en güçlü ülkeler arasında gösterilir. İrlanda Adası üzerine kurulu ve Avrupa Birliği üyesi İrlanda, her yıl farklı milletlerden 35.000’nin üzerinde öğrenci tarafından tercih edilmektedir. İrlanda dünyanın en güvenilir ülkeleri arasında gösterilmektedir ve suç oranı oldukça düşüktür.

İrlanda’nın başkenti olan Dublin, 841’de Vikingler tarafından kurulmuştur. Dublin’de nüfus oldukça genç ve yaş ortalaması 25 yaş ve altıdır. Özellikle Dublin en yoğun üniversite öğrencisi nüfusunun bulunduğu şehirdir.

Başkent Dublin, günümüzde IT çalışmaları ile ikinci silikon vadisi olma yolunda hızla ilerlemektedir. Google, Youtube, Facebook, Twitter, HP, Apple, Microsoft gibi dünya devi uluslararası şirketlere ev sahipliği yapmaktadır. Bu sebeple öğrencilere eğitimleri ve eğitimleri sonrasında birçok iş fırsatı sunmaktadır.

Yüksek öğrenim bakımından dünyanın en iyi sistemlerinden birine sahip olan İrlanda, küresel şirketlerde iş imkanının yanı sıra yüksek standartlarda araştırma imkanları ile de son dönemlerde uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülkelerden biri olmuştur.

İrlanda Üniversiteleri

Üniversite Şehir Açıklama
Technological University Dublin (TU Dublin) Dublin Onlarca bölümüyle İrlanda’nın en iyi ve en büyük üniversitelerinden
Dublin City University Dublin Dublin’de yer alan beş farklı kampüsüyle en çok tercih edilen İrlanda üniversitelerinden
IT Sligo Sligo İrlanda’da İşletme, Spor Yönetimi, Biyomedikal ve İç Mimari eğitimi alınabilecek en iyi okullardan
Maynooth University Maynooth İrlanda’da üniversite eğitimi için en fazla bölüm seçeneği sunan okullardan
Trinity College Dublin Dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında yer alan İrlanda’nın en prestijli eğitim kurumu
Griffith College Dublin İrlanda’da üniversite eğitimi almak isteyen uluslararası öğrencilerin ilk tercihlerinden
Dublin Business School Dublin İşletme, Finans ve Pazarlama gibi alanlarda uzmanlaşmış uygun maliyetli bir üniversite
National College of Ireland Dublin 1951’de kurulan üniversite İrlanda’da Psikoloji, İşletme ve Pazarlama eğitimi için ideal
University College Dublin Dublin İrlanda’da İşletme, Finans ve Pazarlama gibi alanlarda uzmanlaşmış uygun maliyetli üniversite

Neden İrlanda'da Üniversite?

  • İrlanda’da üniversite öğrencileri eğitim süreleri boyunca part-time çalışma iznine sahiptir.
  • İrlanda’da lisans eğitimi çoğunlukla üç yıl, yüksek lisans programları ise bir-iki yıl sürmektedir.
  • Lisans eğitimini tamamlayan öğrencilere 6 ay ya da bir yıl; yüksek lisans eğitimi tamamlayanlara ise mezuniyet sonrası 2 yıl çalışma izni verilmektedir.
  • İrlanda’da eğitim alan öğrenciler, eğitim dönemleri boyunca haftada 20 saat, tatil dönemlerinde haftada 40 saat çalışma iznine sahiptirler. İrlanda’da minimum saatlik çalışma ücretleri 9 Euronun üzerindedir.
  • Aynı coğrafyayı paylaştıkları İngiltere’ye göre eğitim ücretleri çok daha ekonomiktir.
  • Kuzey Avrupa’da yer almasından dolayı Türkiye’ye yakınlığı ile dikkat çekmektedir ve uçuşlar yaklaşık 4 saat sürmektedir.
  • İrlanda, Avrupa’da ekonomisi en hızlı gelişen ülkeler arasında birinci, dünya genelinde ise altıncı sırada yer almaktadır (IDA IRLAND 2017 verilerine göre).
  • İrlanda nüfusu donanımlı ve eğitimli olmakta beraber genç ve çok kültürlü bir yapıya sahiptir.

İrlanda Üniversite Fiyatları

İrlanda üniversite fiyatları; eğitim alınan şehre, üniversiteye, bölüme, programa göre değişmekle birlikte; AB vatandaşı olmayan uluslararası öğrenciler için üniversite ücretleri yıllık 9.500 Euro’dan başlamaktadır.

Tıp, diş hekimliği ve benzer diğer sağlık bilimleri bölümlerinin ücreti daha yüksektir.

Mühendislik, İdari Bilimler, Fen Edebiyat ve Dil bölümlerinde eğitim süreleri genellikle üç yıl (6 sömestre)’dir.

İrlanda’da üniversite eğitimi alan öğrenciler, okul dönemi boyunca yarı zamanlı (haftada 20 saat), tatil dönemlerinde ise tam zamanlı (haftada 40 saat) çalışma iznine sahiptirler.

Konaklama Seçenekleri

İrlanda’da üniversite eğitimi almaya yönelik karar verirken üzerinde durulan en önemli konulardan biri de konaklama seçenekleridir. İrlanda’da konaklama açısından genel olarak üç çeşit seçenek bulunmaktadır. Bunlar:

Aile Yanı Konaklama (Homestay)
İrlanda’da üniversite eğitimi alacaksanız, aile yanında konaklama seçeneğini mutlaka düşünmelisiniz. İrlanda kültürünü yaşamak ve gün boyu pratik yapabileceğiniz bir ortama sahip olmak için belki de en iyi seçenek aile yanı konaklamalardır. Aile yanı konaklama, özellikle eğitimin ilk dönemlerinde tercih edilmekte ve ülkeye adaptasyon sürecini hızlandırmaktadır.

Üniversite Yurdu
Uluslararası öğrencilerin en yoğun tercih ettiği seçeneklerin başında üniversite yurtları gelmektedir. Yurtlar genel olarak kampüs içerisinde olduğundan ulaşım kolaylığı sağlar, yolda geçireceğiniz süreyi minimize eder. Bunun yanı sıra üniversite yurtlarında konaklama ve yemek giderleri oldukça ekonomiktir. Yurtta kalmanın bir diğer avantajı da çok farklı kültürlerden öğrencilerle tanışabilmenizdir.

Ev veya Oda Kiralama
İrlanda’da kiralık ev sayısı azdır ve kiralar diğer seçeneklere göre yüksek kalabilmektedir. Yine de özellikle öğrenciliğin ilk dönemlerinden sonra tek başınıza stüdyo daire veya arkadaşlarınızla ortak bir daire kiralamanız mümkündür.

İrlanda Üniversiteleri Foto Galeri

İrlanda'da Öğrencilere Çalışma İzni
İrlandada Üniversite Okumak
YKS Sınavı

Ücretsiz Bilgi Al

Hangi ülkeler hakkında bilgi almak istiyorsunuz?

Sık Sorulan Sorular

İrlanda'da lisans eğitimi çoğunlukla 3-4 yıl, yüksek lisans eğitimi ise 1 ya da 2 yıl sürmekte; lisans eğitimini tamamlayanlara 6 ay ya da bir yıl, yüksek lisanstan mezun olanlara ise iki yıl çalışma izni verilmekte.
İrlanda üniversitelerinde yıllık eğitim fiyatları, eğitim alınan şehre, üniversiteye, bölüme göre değişmekle birlikte 9.000-13.000 € arası değişiklik göstermektedir.
feltom
Felca
EnglishUK
British Council
ialc
UED
Quality English
icef