Dublin City University (DCU)

Dublin City University (Dublin City Üniversitesi – DCU), İrlanda’nın başkenti Dublin’de bulunan bir devlet üniversitesidir. 1975 yılında Dublin Ulusal Yüksek Öğretim Enstitüsü olarak kurulmuş; 1980 yılında eğitime başlamış ve tüzük değişikliği ile üniversite statüsüne yükseltilmiştir.

Dublin City University, 80’den fazla programıyla İrlanda’nın önde gelen devlet üniversitelerinden biridir. Aslen ülkenin; ticari, elektronik, bilgisayar teknolojisi, iletişim ve dil gibi alanlardaki yüksek sayıda eğitilmiş kadro eksikliğini gidermek için kurulmuştur.  DCU, İrlanda’da üniversite eğitimi bittikten sonra işe yerleştirme garantisini de eğitim sürecine dahil ederek bu alanda bir ilki gerçekleştirmiştir. Bu sayede öğrencilere akademik ve teorik becerilerini meslek hayatlarına kullanabileceklerine dair güven verilmiştir.

Dublin City University‘de eğitim gören birçok öğrenci Erasmus programı çerçevesinde lisans programlarına yönelik eğitimin bir kısmını İspanya, Fransa, Avusturya ve Almanya gibi ülkelerde alabilmektedir.

Dublin City University’nin beş kampüsü bulunmaktadır. Bunlar;

 • Glasneivn Kampüsü (Ana kampüstür. 202,000m2’lik bir alana yayılmıştır. Glasnevin’de bulunmaktadır.)
 • St. Patricks (Drumcondra’da bulunmaktadır. Eğitim Enstitüsü’nün faaliyetlerinin çoğunluğu bu kampüste yürütülmektedir.)
 • DCU All Hallows (Drumcondra’da bulunmaktadır.)
 • İnovasyon Kampüsü (18,000m2‘lik bir alana yayılmıştır. DCU Alpha olarak da anılmaktadır. Addison Park yakınında bulunmaktadır.)
 • Spor Kampüsü (142,000m2’lik bir alana yayılmıştır. Glasnevin’de bulunmaktadır.)

Dublin City University; fizik, kimya, biyoloji ve mühendislik alanlarındaki modern araştırma ve öğretim laboratuarlarına ek olarak; televizyon ve ses stüdyoları, bilgisayar laboratuarları, ağ (network) tesisleri, dil ve tercümanlık laboratuarları, video-konferans salonu ve grafik laboratuarları gibi geniş kapsamlı öğretim ve araştırma olanaklarına sahiptir. Baş sanat tesisi olan Helix, çok aktiviteli sahne sanatları merkezidir. Dublin City University, İrlanda’da eğitim almayı düşünenler için değerlendirilmesi gereken seçeneklerden biridir.

İrlanda’da üniversite okumak isteyenler için ELT; başvuru, kayıt, konaklama ve buna benzer temel konularda öğrencilere destek olmaktadır. Dublin City University bünyesinde yer alan bölümlerden sizin için en uygun olanını ELT aracılığıyla belirleyebilirsiniz. Uzun yıllardır yurtdışı eğitiminde verdiği kaliteli hizmet ile yurt dışında eğitim ya da dil kursu denilince akla ilk gelen kurumlardan biri olan ELT, kariyeriniz için en önemli kararları verirken her zaman sizin yanınızdadır.

Dublin City University Dünya Sıralaması

Dublin City University, İrlanda’nın en iyi devlet üniversitelerinden biridir. DCU, QS Dünya Üniversiteler Sıralaması 2024’te 436. sırada bulunmaktadır.

Üniversite, Times Higher Education Dünya Üniversiteler Sıralaması 2024’te ise 401–500’lük dilimde yer almaktadır.

Dublin City University Bölümler ve Ücretleri

Bölümler (İngilizce)SömestrYıllık Ücret
Lisans Bölümleri
Business Studies (İşletme Çalışmaları)6/8€14.000
Business Studies International (Uluslararası İşletme Çalışmaları)8€14.000
Aviation Management (Havacılık Yönetimi)8€14.000
Accounting And Finance (Muhasebe ve Finans)6€14.000
Marketing, Innovation and Technology (Pazarlama, Yenilik ve Teknoloji)8€14.000
Environmental Science and Technology (Çevre Bilimleri ve Teknoloji)8€14.200
Biotechnology (Biyoteknoloji)8€15.000
Sport Science and Health (Spor Bilimleri ve Sağlık)8€15.000
Psychology (Psikoloji)8€15.000
Electronic and Computer Engineering (Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği)8€15.000
Mechatronic Engineering (Mekatronik Mühendisliği)8€15.000
Mechanical and Manufacturing Engineering (Makine ve İmalat Mühendisliği)8€15.000
Biomedical Engineering (Biyomedikal Mühendisliği)8€15.000
Data Science (Data Bilimleri)8€15.000
Communication Studies (İletişim Çalışmaları)6€15.000
Journalism (Gazetecilik)6€15.000
Multimedia (Multimedya)6€15.000
Applied Language and Translation Studies (Uygulamalı Dil ve Çeviri Çalışmaları)6/8€14.000
International Relations (Uluslararası İlişkiler)6/8€14.000
Economics, Politics and Law (Ekonomi, Politika ve Hukuk)6/8€15.000
Media Studies (Medya Çalışmaları)6€15.000
Yüksek Lisans Bölümleri
Accounting (Muhasebe)2€14.800
Management (Business) (Yönetim – İşletme)2€16.000
Investment, Treasury and Banking (Yatırım, Hazine ve Bankacılık)4€13.000
Human Resource Management (İnsan Kaynakları Yönetimi)2€16.000
Digital Marketing (Dijital Pazarlama)2€16.000
Finance (Finans)2€16.000
Human Resource Strategies (İnsan Kaynakları Stratejileri)4€12.000
Executive MBA2€25.500
International Accounting and Business (Uluslararası Muhasebe ve İşletme)2€16.000
Psychology (Psikoloji)2€15.300
Journalism (Gazetecilik)2€16.000
International Relations (Uluslararası İlişkiler)2€15.000
LLM2€15.000
Social Media Communications (Sosyal Medya İletişimi)2€15.000

Yukarıdaki bölümlere ek olarak Dublin City University; Tarih, Edebiyat, Felsefe, Sosyoloji, Psikoloji ve daha birçok bölümde lisans seviyesinde online eğitim ve diploma vermektedir.

Dublin City University Başvuru ve Kabul Şartları

Dublin City University lisans ve master başvurularında belirli not ortalamaları ve İngilizce skorları istenir.

 • Lisans bölümleri; öğrencilerin lisans programlarına başvurularında aşağıdaki kriterleri sağlaması gerekir:
  • Lise diploması; 12 senelik lise eğitimi için en az %80’lik bir başarı puanı gereklidir.
  • 6.0 puanlık bir IELTS sınav sonucu veya eşdeğeri.
  • 18 yaşından büyük olmak.
 • Lisansüstü bölümleri
  • Lisans diploması; sözel bölümler için genel olarak 3.0 / 4.0 not ortalamasına sahip olunmalı, sayısal bölümler için başvuruda bölüme ve kontenjana göre esneklik sağlanabilir.
  • 6.5 puanlık bir IELTS sınav sonucu veya eşdeğeri; bu puan gereksinimi başvurulan bölüme bağlı olarak değişebilir.

Konaklama Seçenekleri

Yurt dışında eğitim almayı planlarken üzerinde en çok düşünülen konulardan biri de konaklama imkanlarıdır. İrlanda’da son zamanlarda yaygınlaşan kampüste konaklama imkanları hala üniversite öğrencilerinin az tercih ettiği imkanlar arasındadır. Her ne kadar üniversiteler 1990’ların ortalarından bu yana modern kampüs içi konaklama yerleri yapmış olsa da, üniversite öğrencilerinin bir çoğu kampüs dışında var olan konaklama imkanlarını kullanmaktadır.

DCU tarafından sunulan konaklama imkanlarından bazıları olan Hampstead Apartmanları, Kolej Park Apartmanları ve Purcell Evi (Apart)’nin yıllık  ücretleri üniversitenin resmi internet sitesinde belirtildiği kadarıyla; 6,015 ila 6,716 Euro arasında değişmektedir. ELT danışmanları, başvurunuz ve konaklama seçenekleri ile ilgili tüm detayları sunacak, size en uygun konaklamanın ayarlanması konusunda profesyonel destek verecektir.

Dublin City University başvurusu yapan öğrencilerimiz için erken konaklama başvurusu çok önemlidir. Yurtdışından yoğun başvuru alan üniversite için geç başvurularda ELT özel konaklama seçenekleri sunmaktadır. Üniversitenin konaklama imkanları 4 ana başlık altında sınıflandırılmıştır;

 • Birinci Yıl Konaklama; Okula yeni kayıt olan öğrencilere yönelik sunulan konaklama imkanıdır. Glasnevin ve St. Patricks kampüslerinde bulunmaktadır. Sadece tam-zamanlı (hem öğleden önce hem öğleden sonra eğitim gören) öğrencilerin kullanabileceği bir konaklama imkanıdır. Odaların özellikleri genel olarak benzerdir. Odaların bir çoğunda; iki adet tek kişilik yatak odası, bir ortak duş, bir ortak mutfak, çalışma masası, sabit hat ve Wi-Fi bulunmaktadır.
 • Lisans Öğrencilerinin Konaklaması; Okulda birinci yılını tamamlamış lisans öğrencilerine sunulan konaklama imkanıdır. Bu öğrenciler; Glasnevin kampüsünde bulunan Hampstead ve Kolej Park Apartmanları’nda kendilerine sunulan odalarda kalabilirler. Bu apartmanlardaki odaların özellikleri genel olarak benzerdir. Örnek olarak; Hampstead Apartmanı’nda 69 oda bulunmaktadır. Odalarda; 5 özel (ensuite) yatak odası, ortak mutfak/yemek alanı/yaşam alanı bulunmaktadır. Tüm yatak odalarında çalışma masası vardır.
 • Uluslararası Öğrencilerin Konaklaması; Uluslararası öğrencilere sunulan konaklama imkanlarıdır. Bu imkanlar; Glasnevin Kampüsü ve All Hallows Kampüsü’nde bulunmaktadır. Odaların özellikleri genel olarak benzerdir. Örnek olarak odalarda; 5 özel (ensuite) yatak odası, ortak mutfak/yemek alanı/yaşam alanı bulunmaktadır. Tüm yatak odalarında çalışma masası vardır.
 • Kampüs Dışı Konaklama; Kampüs dışında konaklamayı düşünen öğrenciler için birçok seçenek sunulmaktadır. Kampüs dışında sunulan imkanlar arasında; aile yanı kiralık oda, öğrenci evi ve apartman içinde kiralık oda gibi seçenekler bulunmaktadır. Haftalık kira fiyatları 240 ila 895 Euro arasında değişmektedir.

Dublin Şehri

Dublin, İrlanda’nın başkenti ve en büyük şehridir. Ülkenin doğu kıyısının ortasında ve Liffey Nehri ağzınd yer almaktadır. Viking yerleşmlerinin merkezi olarak kurulmuş olan bu şehir Orta Çağ’dan beri İrlanda’nın başkentidir. BBC’nin 2003 yılında, Avrupa genelinde 112 kent ve kırsal kesimden 11,200 kişiyle yaptığı bir ankette; Dublin Avrupa’nın yaşanabilir en iyi başkenti seçilmiştir. Dublin yılda 4 milyonun üzerinde ziyaretçisiyle Avrupa’da en çok ziyaret edilen başkentlerden biridir. 2016 yılında yapılan sayıma göre metropol nüfusu yaklaşık olarak 1 milyon 900 bindir.

Dublin, Avrupa’nın en önemli kültürel merkezlerinden biri ve birçok ünlü yazarın çıktığı bir şehirdir. İrlanda Ulusal Basım Müzesi, Modern Sanat Müzesi, Ulusal Galeri, Ulusal Kütüphane, Ulusal Müze’nin üç merkezi, Hugh Lane Belediye Galerisi ve Chester Beatty Kütüphanesi Dublin’de bulunmaktadır. Şehir, dünyanın en genç nüfusuna sahip olan yerlerden biridir. Yaklaşık olarak yüzde 50’si 25 yaştan küçük olan gençlerden oluşmaktadır.

Dublin, İrlanda’da bulunan ulaşım ağının merkezidir. Dublin Limanı ülkenin en önemli limanıdır. Dublin havaalanı, 2006’da 21 milyon yolcunun gelip geçtiği bir havaalanı olması münasebetiyle İrlanda’nın en yoğun havaalanıdır.

Dublin’deki toplu taşıma sistemi; yüzlerce otobüs hattı, beş yerel tren hattı ve iki tramvay hattından oluşmaktadır. Ulaşım 21 adı altında iki metro hattı kurmak amacıyla çalışmalar yürütülmektedir.

Dublin, üç üniversitesi ve bir çok diğer yüksek öğretim kurumuyla İrlanda’nın en önemli eğitim merkezlerinden biridir. Genç bir üniversite olan Dublin City Üniversity ise, Dublin şehrindeki Liffey Nehri kuzeyinde ve hava alanına otobüsle 15 dakikalık mesafede bulunmaktadır. DCU’nun şehir merkezine mesafesi ise otobüsle 10 dakikadır. Şehir merkezine yakınlığı sayesinde öğrencilerin merkezdeki sosyal ve kültürel imkanlara erişimi kolay olmaktadır.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA