Avusturya Dil Okulları

Avusturya dil okulları, Almanca öğrenmek isteyenler için eşsiz bir alternatif olarak ön plana çıkmaktadır. Refah seviyesi, şehirlerinin mimarisi, doğal güzellikleri ve üniversitelerinin bilimsel çalışmaları ile bilinen Avusturya, aynı zamanda Almanca eğitimi almak isteyen herkes için profesyonel dil öğretim teknikleri ile kaliteli bir rota oluşturmaktadır. Özellikle ülkenin başkenti olan Viyana’da yoğunlaşan dil okulları, günümüzde Almanca öğrenmek isteyenlerin tercih edeceği alternatiflerden birisi haline gelmeyi başarmıştır.

Avusturya’da Dil Eğitimi Alabileceğiniz Şehirler

Aşağıda yer alan Avusturya dil okulları listesi, Almanca öğrenmek isteyenler için kaliteli alternatifler oluşturmakla birlikte, ülkenin başkentinde yoğunlaşan Viyana dil okulları arasında profesyonelliği ve dil eğitimindeki başarısıyla öne çıkan dil okulları, Viyana merkezli Actilingua dil okullarıdır. Avusturya’nın en popüler ve en çok tercih edilen Almanca dil okullarından Actilingua’da genel ve yoğun Almanca, junior öğrenciler için yaz kursları ve Almanca sınavlara hazırlık dahil bir çok kurs verilmektedir.

Neden Avusturya Dil Okulları?

Avusturya’nın Almanca dil eğitimi konusunda tercih edilmesinin birçok farklı sebebi bulunmaktadır. Bu sebepler arasında başı çeken faktör, ülkenin resmi dilinin Almanca olmasıdır. Resmi dili Almanca olan Avusturya’da, etnik olarak kozmopolit bir yapının var olmasına rağmen nüfusun neredeyse tamamının Almanca bildiği ve günlük hayatta bu dilin hâkim olduğu bilinmektedir. Avusturya’da dil eğitimi almak isteyenlerin ilgisini çeken diğer hususlar da başta Viyana olmak üzere tüm şehirlerde tarihi dokuların tüm sokaklarda ve binaların mimarisinde hissedilmesi, konaklama imkanlarının ve sosyal imkânların oldukça yüksek olması, çok kültürlü bir toplumsal yapının varlığının bilinmesi ve doğal güzelliklerin göz kamaştırması şeklinde sıralanabilecektir.

Dünya’nın refah seviyesi en yüksek ülkelerinden birisi
Avusturya’da Almanca kursu almak isteyenlerin Viyana dil okulları başta olmak üzere, bu ülkedeki dil eğitim merkezlerini tercih etmesinin en önemli sebeplerinden bir tanesi, ülkenin dünyanın en yüksek refah seviyesine sahip 15 ülkesi arasında bulunmasıdır. Ülkenin refah seviyesinin yüksek olması eğitim sistemine yapılan yatırımları arttırmakta, sosyal yaşamı aktifleştirmekte ve konaklama imkânlarını da maksimize etmektedir.

Zengin konaklama ve ulaşım alternatifleri
Avusturya’da dil eğitimi sisteminin bu denli gelişmiş olmasının ve sıklıkla tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden bir tanesi de ülkenin modern sistemlerle donatılmış ulaşım ağları ile her bölgesine en kısa sürede ulaşılması ve ulaşılan bölgede internetten yapılan kısa bir araştırmayla kalınacak yerlerin kolay bir şekilde bulunmasıdır. Aile yanı konaklama, öğrenci yurtları, apartman dairesi, otel ve pansiyon gibi zengin bir konaklama imkânına sahip olan ülkede, Avusturya’da Almanca eğitimi almak isteyen herkesin konaklama ve ulaşım ihtiyaçları karşılanabilecek düzeydedir.

Tarihi yapıların arasında aktif sosyal yaşam
1955 yılında kurulan ve 8 milyonu aşkın nüfusu bulunan ülkenin tarih sahnesindeki yeri, oldukça geçmiş yıllara dayanmaktadır. 14. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar Avrupa’nın en güçlü hanedanına ve imparatorluğuna ev sahipliği yapan ülkenin topraklarında, Roma-Germen İmparatorluğu’nun izleri hala görülmektedir. Tarihi güzelliklerini korumayı başaran ülkede, Almanca kursu almayı planlayan öğrenciler, ülkenin doğal güzellikleri ve aktif sosyal yaşantının canlılığıyla birleşen tarihi dokunun arasında kaliteli ve profesyonel bir dil eğitimi almaktadır. Bu nedenle Viyana dil okulları başta olmak üzere Avusturya dil okulları, tüm bu avantajları ile öne çıkarak en popüler dil öğrenme merkezi haline gelmektedir.

Almanca eğitiminde profesyonelliği ile bir numara
Almanca öğrenmek isteyenlerin en çok tercih ettiği dil okullarını bünyesinde barındıran ülkenin en avantajlı özelliği ise Almanca öğretimindeki başarısıdır. Dünya üzerinde 120 milyonu aşkın insanın konuştuğu Almanca, en çok konuşulan diller arasında olup Avusturya’nın da resmi dilidir. Avusturya dil okulları ise köklü eğitim geçmişi, akademik başarısı, gerçek hayat tecrübeleriyle birlikte kurgulanan yüz yüze eğitimin başarıyla gerçekleştirilmesi sebebiyle tercih edilmektedir. Genel olarak dil öğrenmek isteyenler, ülkenin başkenti Viyana’daki dil okullarını tercih etmektedir. Çünkü Viyana’da Almanca kursu almak demek, aynı zamanda Avrupa’nın kültürel mirasını yansıtan, uluslararası öğrencileri misafir eden, doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi bir şehirde eğitim görmek demektir. Tüm bu etmenlerin farkında olan öğrenciler, yüksek bir yüzdelik ile Viyana dil okulları için araştırmalar yaparak başvurularını tamamlamaktadır.

Avusturya Dil Okulu Fiyatları

Avusturya dil okulu fiyatları, ülkenin başkentinde hizmet vermekte olan Actilingua baz alındığında, alınan programın türüne ve süresine göre değişiklik göstermektedir. Dil okulu fiyatları, ne kadar süre Almanca eğitimi alacağınız, hangi tip konaklama istediğinize göre değişebilmektedir. ELT’ye özel %25’lere varan indirimlerden tüm öğrencilerimiz faydalanabilmektedir, böylece dil eğitiminizin uzunluğuna göre yüzlerce Euro indirim alarak dil eğitiminizi çok daha uygun maliyetlerle alabilirsiniz.

Avusturya’da Dil Eğitimi Programları

Avusturya dil okulları programları tercih ettiğiniz programa göre birçok çeşit sunmaktadır. Programlar arasında genel Almanca, iş Almancası ve sınav Almancası gibi kurslar yer almaktadır. Tercih ettiğiniz programa göre eğitimin süresi de değişmektedir. Tercih edeceğiniz programa göre bire bir, genel ya da yoğun eğitim alabilirsiniz. Öncelikle dil eğitimi amacınızı belirlemiş olursanız en uygun programı kolayca seçebilirsiniz. Avusturya dil okulları kimi zaman dil programı dışında öğrencileri için sosyal aktiviteler düzenlemekte ve bu sayede dili pratik yapabileceğiniz bir alan sağlamaktadır. Avusturya’da Almanca dil eğitimi veren okullar şu programları sunmaktadır:

Genel Almanca
Dilin dört ana unsuru; okuma, yazma, dinleme ve konuşmayı kapsayan temel Almanca eğitimi olan bu kurs, hafta içi yaklaşık 20 ile 25 ders arası değişen bir programa sahiptir.

Yoğun Almanca
Genel Almanca eğitiminden farklı olarak sınıflarda yoğun şekilde haftalık 25 dersin üzerinde verilen bir kurs programıdır.

İş Almancası
İş Almancası daha çok iş dünyasında, iş ortaklıkları ile Almanca iletişimi rahatça kurabilme, sektördeki gelişmeleri yakından takip edebilme isteğine cevap veren bir programdır. Kurs programı haftalık 20-35 ders arasında değişmektedir.

Resmi ve anadili Almanca olan Avusturya Almancayı öğrenmek için Almanya’ya en yakın alternatif olarak gösterilmektedir. Kendiniz için uygun programda alacağınız eğitim sayesinde Almancayı öğrenerek dili en etkin bir biçimde iş ve sosyal alanlarda kullanmanıza yardımcı olacaktır.

Konaklama Seçenekleri

Avusturya dil okulları öğrencileri için çeşitli konaklama imkanları sunmaktadır. Avusturya’da dil eğitimi aldığınız sürede aile yanında konaklama, apartman dairesinde konaklama ya da öğrenci yurtları imkanlarından birini tercih edebilirsiniz. Her üç farklı seçenek de öğrencinin en konforlu şekilde konaklaması için organize edilmektedir.

Avusturya Aile Yanı Konaklama
Aile yanı konaklama süresince bir aile yanında tek ya da iki kişilik odalarda konaklama imkanı bulabilirsiniz. Yeme içme için aile ile beraber yemeyi ya da kendiniz yemek yaparak yemeyi tercih edebilirsiniz. Banyo ve tuvalet gibi alanları da ortak kullanım alanları olarak kullanabilirsiniz. Aile yanı konaklamalarda öğrenciler aile fertleri ile konuşup pratik yapabilir, farklı kültürler öğrenip o ülkeyi ve insanlarını daha yakından tanıyabilirler.

Avusturya Öğrenci Yurtları Konaklama
Avusturya’da eğitim süresince öğrenci yurtlarında konaklama imkanları da mevcuttur. Viyana’da dil eğitimi alan öğrenciler şehir merkezlerinde ya da şehir merkezlerine oldukça yakın olan öğrenci yurtlarında kalabilirler. Bu sayede hem şehir içinde şehri ve kültürü hakkında bilgi edinirken hem de eğitim aldıkları okullara ulaşımları oldukça rahat olacaktır. Farklı ülkelerden dil eğitimi için gelen öğrencilerle kaynaşabilirler. Öğrenci yurtlarında kalan öğrencilerin tek kişilik odalarda kalma şansları da bulunmaktadır. Odalarda özel olarak banyo ve tuvalet bulunan yurtlar mevcuttur. İsteğe göre öğrenciler böyle bir yurt tercihinde bulunabilir. Yemek durumu yurtlarda kahvaltı şeklinde ya da yarım pansiyon şeklinde bulunabilmektedir. Ortak mutfak alanlarında kendi yemeklerini hazırlayabilme şansları da bulunmaktadır.

Avusturya Öğrenci Paylaşımlı Daireler
Avusturya’da öğrenciler paylaşımlı öğrenci evleri ya da stüdyo daireleri konaklama için tercih edebilirler. Öğrenciler tarafından apartman dairesinin paylaşıldığı paylaşımlı öğrenci evleri bulunmaktadır. Öğrenciler bir apartman dairesini paylaşarak burada konaklayabilirler. Paylaşımlı öğrenci evlerinde kalan öğrenciler banyo, mutfak ve tuvalet gibi alanları ortak kullanırlar. Stüdyo daireler de bir diğer konaklama seçeneğidir. Bu daireler banyo, mutfak ve tek ya da çift yatak imkanı sunan dairelerden oluşur. Maliyet olarak öğrenci yurtlarına göre daha uygun konaklamalardır. Öğrenciye ev konforunu da sunmaktadır.

Avusturya Dil Okulu Vizesi

Avusturya Öğrenci Ziyaretçi Vizesi

Avusturya Avrupa Birliği’ne üye bir ülke olduğu için Schengen vizesi bölgesinde yer alır. Dil eğitimi için Avusturya’ya gidecek olan kişilerin Schengen vizesi alması gerekmektedir. Yeşil pasaporta sahip olan öğrenciler 90 güne kadar vize almadan dil okulu eğitimi alabilirler. Kısa süreli ya da uzun süreli işlemler için yine aynı belgelerle başvuru işlemleri yapılmaktadır.  Vize için başvuru yaparken gerekli evraklar eksiksiz şekilde hazırlanmalı ve bu şekilde başvuru yapılmalıdır. Başvuruyu Avusturya Konsolosluğunun temsilcisi olan VFS Global’e yapmanız gerekmektedir. Öğrencilerin Avusturya Konsolosluklarına dil kurusu için gitmek üzere Aufenhaltserlaubnis für Studierende adlı vizeye başvurmaları gerekir. Vize başvurusunda gerekli olan şartlardan biri de sağlık sigortasıdır. Sağlık sigortaları vize için geçerli bir şart olduğu kadar kişinin sağlığı ve yurt dışında başına gelebilecek bir olumsuzluk içinde oldukça önemlidir. Avusturya dil eğitimi vizesi için bu şartlara dikkat edildiği takdirde olumlu sonuç almak mümkündür. Avusturya vize başvuruları danışmanlığınızda ELT olarak güvenli, kaliteli ve ücretsiz bir hizmet sunmaktayız.

Avusturya'da Hayat Giderleri

Avusturya güvenli ve huzurlu bir yaşam ortamı sunduğu gibi çok pahalı olmayan ülkelerdendir. Viyana’da ve diğer şehirlerde fiyatlar yüksek değildir. Viyana’da kalacağınız ev ve bölgeye de bağlı olarak kiralar 400 Euro ile 1500 Euro arasında değişmektedir ama bu oldukça geniş bir skala olduğu için öğrenciler ihtiyaçlarına uygun fiyatta ev bulabilmektedir. Yurt ve paylaşımlı daireler içinde öğrencilerin ödeyeceği fiyatlar diğer ülkelere göre oldukça makul seviyededir. Yapacağınız harcamalar göre değişkenlik göstermesine rağmen Avusturya ekonomik olarak öğrencileri zorlamayan imkanlara sahiptir. İletişim ve internet gibi harcamalar 30-40 Euro gibi makul bir fiyattadır. Ülkede ulaşım oldukça gelişmiş seviyededir ve ulaşım amacıyla birçok araç mevcuttur. Demiryolu anlamında da oldukça gelişmiş bir ülke olan Avusturya’da Alpler gibi tatil bölgelerine trenle gidebilirsiniz. En çok kullanılan ve tercih edilen ulaşım bileti için 2,60 Euro ödenirken aylık bir bilet için 75 Euro civarında bir para ödenmektedir. Günlük yiyecek içecek masrafları da oldukça makul seviyededir. Günlük ihtiyacı karşılayacak şekilde beslenildiğinde 8 Euro ile 10 Euro arasında bir fiyat çıkmaktadır.

Avusturya’da Sosyal Yaşam

Avusturya Avrupa’da yer alan önemli ülkelerden biridir. Özellikle eğitim, sanayi ve teknoloji anlamında gelişmiş bir ülkedir. Ülkenin başkenti Viyana çok önemli bir kültür ve sanat merkezidir. Toplam nüfusu 1,9 milyon ile ülkenin en kalabalık şehridir. Aynı zamanda Avusturya Avrupa Birliği ülkeleri arasında en çok ormanlık alana sahip ülkedir. Viyana gibi Salzburg, Graz, Linz önemli şehirler arasında yer alır. Avrupa’nın en önemli kültür kentlerinden biri olan Viyana birçok ünlü sanatçıya ev sahipliği yapmıştır. Vivaldi, Haydn, Mozart gibi ünlü isimler bu ülkeden çıkmıştır.  Avusturya bu imkanlarıyla dil eğitimi için bulunan kişiler için önemli bir kültür merkezi olarak karşımıza çıkar. Kültür ve sanat gösterilerini takip edebileceğiniz ülkelerin başında gelir. Birçok ünlü isim burada konser ve gösteriler yapmaktadır. Avusturya dünyaca ünlü orkestraları sayesinde de müzik şöleni yaşatır. Spor etkinlikleri içinde oldukça fazla imkanlar sunar. Özellikle kış mevsiminde kayak sporu ile ilgilenebileceğiniz tesisleri bünyesinde barındırır. Yaz aylarında bisiklet, yürüyüş gibi seçenekler için oldukça tercih edilebilir imkanlara sahiptir. Turizm ülkesi olarak da gösterilmektedir.

Avusturya'da Gezilecek Yerler

Avusturya’da ilginizi çekebilecek aktiviteler şu şekilde sıralanabilir:

 • Old Town, Freyung Passage, Seepromenade gibi manzaralı yürüyüş bölgelerinde sakin bir yürüyüş yapmak
 • Salzburg ve Viyana festivallerine katılarak eğlenmek
 • Schönbrunn Sarayı, Aziz Peter Kilisesi, Sazburg Kalesi gibi tarihi yapıları gezmek ve bu tarihi yapılarla birer fotoğraf çekerek anı ölümsüzleştirmek
 • Ayrıca dil okullarımızın her hafta düzenlediği bir çok aktivite ile hem Avusturya’nın doğal ve tarihi güzelliklerini ziyaret etme şansınız olacak, hem de dünyanın bir çok farklı ülkesinden Avusturya’a Almanca dil eğitimi almak için gelmiş öğrencilerle sosyalleşerek bol bol dil pratiği yapacaksınız.

Avusturya Dil Okulları Ücretsiz Danışmanlık

21 yıllık tecrübesi sayesinde ELT Yurtdışı Eğitim her anlamda öğrenciler için destek olmakta ve çeşitli alanlarda ücretsiz danışmanlık sağlamaktadır. Türkiye’de 7 şehirde 8 şubesiyle yurt dışında eğitim almak isteyen öğrencilerin ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Öğrencilerin dil okulu başvuru işlemlerinde Avusturya’ya varış ve sonrasındaki işlemleri için ücretsiz destek sağlar.

 • Konaklama tercihleri,
 • Kişiye uygun eğitim seçeneğini ve süresini belirleme
 • Vize danışmanlığı işlemleri,
 • Evrakların düzenlenmesi ve evrak takibi,
 • Sağlık sigortası işlemlerinde asistanlık,
 • Varış öncesinde yapılan oryantasyon,
 • Varış sonrasında takip ve acil durumlarda yardım,

gibi işlemlerde ÜCRETSİZ danışmanlık hizmetinden faydalanmak için size en yakın ELT şubesiyle iletişime geçebilirsiniz.