VİYANA HAKKINDA

Avusturya’nın başkenti Viyana, ülkenin en küçük yüz ölçümüne sahip eyaleti olmasına rağmen yaklaşık 1.9 milyon nüfusu ile en kalabalık eyaletidir. Avrupa birliği ülke şehirleri içinde ise en kalabalık 10. Şehri konumundadır. Viyana tarih boyunca Avrupa’da kültürel ve siyasi merkezlerinden biri olmuş ve bu özelliğini hala korumaktadır. Avusturya-Macaristan imparatorluğundan kalan mimari yapıları ile birçok tarihi içinde barındırmaktadır. Viyana sanatı ve müziği ile sadece Avusturya’nın değil, Avrupa’nın da önde gelen şehirlerinden biridir. Viyana’nın doğuda Slovakya ile sınırları bulunmaktadır.

Dünya’da yaşanılabilecek şehirler arasında 7 kere birinci olan bu şehir genellikle ilk 5 içinde yer almaktadır. Bunun en büyük nedenleri ise şehirdeki kültüre ve sanatsal etkinlikleri, gelir düzeyi, yeşilliğinden dolayı hava temizliği ve eğitim düzeyi gelmektedir. Ayrıca Batı müziğinde Viyana’nın yeri her zaman ayrı tutulmuştur. Gelişmiş şehirlerin başında gelen Viyana, temiz caddeleri, yüzyıllar boyunca korunmuş tarihi yapıları, müzeleri, sorunsuz işleyen trafik sistemleri ile örnek bir şehir kimliğine bürünmüştür.

VİYANA'DA EĞİTİM

Viyana, tarihi ve kültürel zenginliğin yanında vermiş olduğu kaliteli eğitimle de ön plana çıkmaktadır. Şehirde 190.000 Civarında öğrenci bulunmakta ve bunların %28’i uluslararası öğrencilerden oluşmaktadır. Viyana’nın en iyi üniversitesi olan Viyana Üniversitesi, dünyada en iyi üniversiteler listesinde ilk 80 de yer almaktadır. Bu yüzden şehirde eğitim seviyesi son derece yüksek ve uluslararası öğrenciler tarafından çok rağbet görmektedir.

Üniversiteler öğrencilerine sunmuş oldukları imkânlarla da ön plana çıkmaktadır. Viyana Üniversitesi’nin kütüphanesinde 6.5 milyon kitap bulunmaktadır. Viyana Teknik Üniversitesi ise Avrupa’da birçok teknoloji şirketiyle çalışmalar yürütmekte ve Viyana Ekonomi ve İşletme üniversitesi de Financial Times tarafından dünyada en iyi işletme okullarından biri olarak gösterilmektedir.

VİYANA DİL OKULLARI

Viyana dil okulları verdikleri kaliteli eğitimle Almanca eğitimde ön plana çıkan dil okullarının başında gelmektedir. Bir dili öğrenmenin en iyi yolu, bu dili ana dili olarak kullanan ülkelerde eğitim görmektir ve Viyana dil okulları Almanca öğrenmek isteyenler için geniş fırsatlar sunmaktadır. Kültürel zenginlik ve tarihi yapılarının yanında kaliteli eğitimi ile de adından söz ettiren Viyana’da, dil okulları modern sınıfları ve ana dili Almanca olan öğretmenlerle eğitim vermektedir.

Birçok farklı türde kurs seçeneği sunan bu okullarda dil eğitimine başlamak için herhangi bir dil seviyesi aranmadan öğrencilere dil eğitimi verilmektedir. Kurslarda genel Almancanın dışında yoğun Almanca, sınava hazırlık kursları ve iş Almancası olmak üzere farklı kategorilerde de verilmektedir. Okulların ilk günü yapılan seviye tespit sınavlarından sonra öğrenciler kendi seviyelerine göre sınıflara yerleşmektedir ve öğrencinin gelişimine göre seviye atlamaktadır.

Okul içinde yapılan dersler dışında, okullar öğrencilerin gelişimi için birçok sosyal aktivite gerçekleştirmektedir. Bunlar içinde şehir turları, müze ziyaretleri, dil gelişimine yönelik etkinlikler ve akşamları öğrenciler için düzenlenen diğer aktivitelere katılabilmektedir. Öğrenciler bu şekilde daha fazla pratik yapmakta ve Almanca seviyelerini yükseltmektedir.

VİYANA TARİHİ

Avusturya tarihi M.Ö. yıllarına kadar dayanmaktadır. Bu topraklar Romalılar tarafından işgal edilmiştir. M.S. 803’yılında Şarlman tarafından buraya “Doğu Marklığı” unvanı verilmiştir. Böylece ülke Germen İmparatorluğunun bir parçası olmuştur. Habsburg Hanedanlığı ile ülke sınırları genişlemeye başlamıştır. 15. Yüzyıla gelindiğinde Avrupa’nın en güçlü Hristiyan devletlerinden biri haline gelen Avusturya, Osmanlılara karşı birçok savaşta başrol oynamıştır. 1540 yılında Osmanlı Devleti’ne yenilen Avusturya, Macaristan İmparatoru 1. Ferdinand’ın Osmanlı devletine altın vergi vermesi ile bir anlaşma imzalandı. Bu şekilde Osmanlı saldırıları son buldu.
Daha sonraki yıllarda Macaristan ile birleşerek Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nu kurdu. Viyana Paris, Londra ve New York’tan sonra yaklaşık iki milyon nüfusuyla dünyanın en büyük dördüncü şehriyken, I. Dünya Savaşı’ndan sonra nüfusunun dörtte birini kaybetmiştir.

1.Dünya savaşından sonra Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’ndan ayrılan Avusturya, Almanya ile birleşmek istemesine itilaf devletleri tarafından engellendi. 2.dünya savaşına kadar bağımsız olarak devam eden Avusturya, Hitler tarafından 1938 yılında Almanya’ya katılmıştır. Almanya’nın savaşı kaybetmesi ile ABD, SSCB, Fransa ve İngiltere tarafından işgal edilmiştir. 1955 yılında yine bu devletler ile yapılan anlaşmada Avusturya tekrardan bağımsızlığını elde etmiştir.

VİYANA İKLİMİ

Viyana’da ılıman karasal iklim hâkimdir. Ülkede genelinde nem oranı yüksektir. Yıllık ortalama sıcaklık yaklaşık 10 derece civarında olmaktadır. Yazları oldukça sıcak olan bu şehirde ortalama 20-25 derece görülmektedir. Genel olarak şehirde hava karlı ve yağmur çok fazla görülmektedir. Genellikle Aralık-Mart ayları arası kar yağışlı olan şehirde geri kalan zamanlarda sıklıkla yağış görülmektedir.

VİYANA'DA GEZİLECEK YERLER

Viyana, tarihi yapıları, görkemli anıtları ve zengin kültürü ile Avusturya’nın en önemli şehri konumundadır. Bu nedenle her yıl çok sayıda turist şehri ziyaret etmektedir. Şehirde ön plana çıkan en önemli gidilmesi gereken yerler aşağıda yer almaktadır.

Schönbrunn Sarayı

Viyana’da ençok ziyaret edilen yerlerin başında gelmektedir. Habsburg Hanedanı’nın yaz aylarında kullandığı bu sarayın bahçesinde borok mimarisi hakindir. Saray 1569 yılında imparator tarafından Habsburg Hanedanı’nın yazlık sarayı olması adına yaptırıldı. 1996 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alınmıştır.

Stephansplatz

Viyana’nın tam merkezinde yer alır. Bu alanda birçok kafeler, barlar, hediyelik eşyalar ve mağazalar bulunmaktadır. Bu alanda yılın her ayı turistler tarafından dolmaktadır. Ayrıca dünyaca ünlü müzisyen Mozart’ın 2 buçuk yıl yaşadığı ev burada yer almaktadır.

St. Stephan Katedrali

Yapımı 1147 yılına dayanan bu kilise Viyana’nın sembollerinden biri haline gelmiştir. Stephansplatz Meydanı’nda bulunan katedral her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir. Kilise Avusturya’daki tek Roman Katolik kilisedir.

St. Peter Kilisesi (St. Peter’s Church)

18. yüzyılda yapılan bu kilise büyük kubbesi ile freskler ile süslenmiştir. Roma’da buna benzer şekilde yapımı 792 yılında Charlemagne tarafından bulunmuş olan bir Roma kilisesinin olduğu yerdedir.

Hofburg İmparatorluk Sarayı (Hofburg Imperial Palace)

1645 yılında inşa edilen bu sarayda Avusturya liderleri yaşamaktadır. 59 hektar bir alanda olan, içinde 2600 oda ve 19 avlunun bulunduğu 28 bina yer almaktadır. Sarayda Rönesans, barok, gotik ve rokoko akımlarının izleri görülmektedir. Günümüzde ise hem müze olarak kullanılmakta hem de Avusturya başkanının yaşadığı yerdir.

Viyanada gezilecek diğer yerler ise;

Museum Quartier,
Belvedere Sarayı
Kohlmarkt Caddesi – Kartnerstrasse – Graben Caddesi
Ankeruhr Saati
Opera (Viyana Wiener Staatsoper)
Burggarten & Karl Kilisesi & Votiv Kilisesi
Parlemento Binası, Belediye Binası (Rathaus) ve Burgtheater
Hundertwasser Haus
Sigmund Freud Museum şeklinde sıralanmaktadır.

VİYANA YEMEK KÜLTÜRÜ

Avusturya yemek kültüründe en çok bilinen yemek Snitzel’dir. Snitzel, dana etini galeta unu ile yapılmakta ve daha sonra kızartılmaktadır.

Linzer Torte: Avusturya’ya özgü olan bu turtayı eşsiz kılan özelliği, tarifinin dünyaki ilk yazılı turta tarifi olmasıdır.

Tafelspitz, Sığır veya dana eti, yanında elma püresi ve çeşitli salatalarla servis edilmektedir.

Grießnockerlsuppe, Avusturya’nın geleneksel çorbasının ismidir. Türk mutfağında İrmik hamuru çorbasına benzemektedir.

VİYANA'YA ULAŞIM

Türkiye’den Viyana’ya hem İstanbul yeni havaalanından hem de Sabiha Gökçen havaalanından direkt uçuşlar bulunmaktadır. Uçuş mesafesi yaklaşık olarak 2.30 saat sürmektedir. Viyana havaalanı şehir merkezinden 18 km. uzaklıktadır. Havaalanından şehir merkezine gitmek için birçok seçenek vardır. Viyana şehir merkezine ulaşım için S-Bahn treni, direkt merkeze giden City Airport (CAT) treni, taksi veya ücretli havaalanı otobüsleri ile sağlanmaktadır.

Bir diğer alternatif olarak Slovakya’nın başkenti Bratislava’ya gidip buradan Viyana’ya geçmek daha uygun maliyettedir. Viyana-Bratislava arası mesafe 1 saat olup her saat otobüsler kalkmaktadır.