ÇİN'DE DİL EĞİTİMİ

Dünya genelinde bakıldığında en çok konuşulan ve kullanılan dillerden biri de Çince’dir. Böyle olunca her geçen yıl Çince öğrenmek için dil eğitimi almak isteyen öğrenci sayısı fazlasıyla artmaktadır. Çin ekonomisinin gelişimi de Çin’de dil eğitimini popüler bir hale getirmiş durumdadır. Çin’de dil eğitimi için öğrenciler genellikle başkent Pekin ve Şangay’ı tercih etmektedir. Çin dil eğitimi latin alfabesi dışında, kendi alfabesini kullandığı için öğrenmesi zor diller arasında görülmektedir. Ancak Çince öğrenmekte diğer dil eğitimleri gibi zaman ayırarak yapılacak bir eğitimdir. Çince öğrenme ülkede yaşayarak ortalama 1 yıl içerisinde öğrenilen ve dile hakim olunan bir lisandır. Çin’de en çok tercih edilen programlardan başlıcaları ise şu şekildedir:

 • Genel Çince
 • Yoğun Çince
 • İş için Çince
 • Birebir Çince
 • Profesyoneller için Çince

ÇİN DİL OKULLARI

İstatistiklere göre dünya üzerindeki her beş kişiden biri Çince konuşmakta. İngilizceden sonra dünya üzerinden en çok konuşulan dil olan Çince için birçok farklı dil okulu ve dil eğitimi var. Çin’de dil eğitimi için birkaç haftanızı ayırabileceğiniz gibi birkaç ayınızı ya da tam anlamıyla konuşmaya başlayabilmek için bir yılınızı dil okulunda eğitimle geçirebilirsiniz.

Çin dil okullarında sınıf mevcutları maksimum 10’ar kişilik olup belirli kriterler ile eğitime öğrenciler dahil edilmektedir. Dil okullarında eğitim programları başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar devam eder. Çin dil okulları, haftalık 20 ders saati içeren eğitim programları uygulamaktadır. Ve eğitimler pazartesi günleri başlar. Çin dil okulları eğitim programlarına başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar kabul edilmektedir.

ÇİN DİL OKULU FİYATLARI

Çin’de 2 ila 36 hafta arası dil eğitimi alabilirsiniz. Çin Dil okullarında ücretler haftalık olarak hesaplanmaktadır. Almış olduğunuz eğitimin süresinin uzaması ya da diğer bir deyiş ile daha uzun haftalık eğitimler almak fiyatların düşmesine ve daha ekonomik olmasını sağlar. Çin dil okullarında haftalık fiyatlandırmalar okul, bölge ve şehirlere göre farklılıklar göstermektedir. Yıl içerisinde yapılan promosyonlar, kampanyalar ya da uzun süreli alınacak eğitim programları ile %20 – 30 oranında indirimler elde etmek mümkün. Aşağıda Çin’de dil eğitimi alacağını süreye göre ortalama dil okulu ücretlerini görebilir, kampanyalı dil okulu fiyatları başlığımızdan okulların detaylı fiyat bilgilerini inceleyebilirsiniz.

ÇİN’DE DİL EĞİTİMİ ALABİLECEĞİNİZ ŞEHİRLER

Çin’de dil eğitimi için öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirler arasında başkent Şangay ve Pekin gelmektedir.  Ülkenin en büyük şehirlerinden ikisi olan Pekin ve Şangay ilk tercih sebepleri arasındadır. Bunun dışında bu şehirlerde dil okulu anlamında oldukça fazla seçenekte bulunmakta. Aşağıda Çin’de dil eğitimi alabileceğiniz şehirleri ve bu şehirlerde yer alan dil okullarımızı görebilirsiniz.

ÇİN'DE DİL EĞİTİM PROGRAMLARI

Çince dil eğitimi, müfredat olarak kendi içerisinde farklılıklar göstermektedir. Genel Standart Çince, Genel Yoğun Çince, Birebir Çince gibi farklı kurslar bulunmaktadır. Çin dil okullarında dersler ortalama 10’ar kişilik sınıflarda gerçekleştirilmektedir.

Çin’deki dil okullarının kendi özel müfredat ve yöntemleri ile aktif bir şekilde Çince’yi öğrenmek mümkün. Çin’de standart ve yoğun eğitimin yanı sıra iş için Çince gibi farklı alanlarda da dil eğitimleri verilmektedir.

Çin dil eğitim programları eğitimi alacak olan öğrencinin ihtiyaç, tercih ve bütçesine uygun bir şekilde ayarlanmaktadır. Kurslarda haftalık ortalama 20 ders içerikli olarak eğitim verilmektedir. Çin dil okullarında eğitime 2 hafta ile 1 yıl arasında değişen sürelerde devam etmek mümkündür.

ÇİN DİL OKULLARI KONAKLAMA

Dil kursları için farklı ülkelerde konaklayacak öğrencilerin bu organizasyonları genellikle dil okulları tarafından ayarlanmaktadır. Çin dil okullarında da bu durum aynıdır. Yurtdışında hayatın en önemli unsurlarından biri olan konaklamanın doğru ayarlanması oldukça önemlidir. Dil okulunun bulunduğu lokasyon ve şehre göre farklı konaklama seçenekleri öğrencilere sunulmaktadır. ELT Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak sizlere konaklama alternatifleri konusunda profesyonel danışmanlarımız tarafından verilecek ücretsiz servisimizden yaralanabilirsiniz. 

Aile Yanı konaklama

Alie yanı konaklama dil eğitimlerinde o ülkenin kültürünü ve dilini daha iyi benimseme açısından oldukça yararlıdır. Dili daha iyi öğrenebilme konusunda aile yanı konaklama sık tercihler arasındadır. Maddi açıdan ekonomik olan bu seçenek aynı zamanda çok daha fazla pratik yapmanızı sağlar. Genel olarak öğrenciler Çin’de aile yanında tek kişilik odalarda ve sabah – akşam yemek dahil şekilde konaklamaktadır.

Rezidans Konaklama

Diğer seçeneklere göre daha lüks bir konaklama türüdür. Tek kişilik odalarda yüksek standartlarda konaklayacağınız rezidans konaklama şekli diğer seçeneklere göre maliyetli bir konaklama yöntemidir.

Öğrenci Yurtları

Çin’de dil okulu konaklamalarının en çok tercih edilen konaklama türü öğrenci yurtlarıdır. Düşünülenin aksine Çin’de yurt fiyatları çok daha uygundur. Öğrenci yurtları tek kişilik veya ortalama 2 – 3 kişilik odalar şeklinde farklı seçenekler bulunmaktadır. Ayrıca bazı yurtlarda kendi yemeğinizi yapabileceğiniz mutfak bulunabilirken çoğunlukla bu yurtlarda yemek hizmeti bulunmamaktadır.

Öğrenci Evleri

Aynı ya da farklı okuldan öğrenciler ile paylaşımlı olarak kullanılan öğrenci evleri konaklama seçeneklerinden bir diğeridir. Öğrenci evlerinde bir ya da iki kişi kalmak mümkündür. Evde bulunan mutfak sayesinde yemek ihtiyaçlarını evde daha ekonomik şekilde yapmakta mümkündür. Ortak kullanım alanları bir süre sonra harika bir sosyal paylaşım yerleri haline gelecektir.

Otel Konaklaması

Kısa süreli birkaç haftalık eğitimlerde öğrencilerin sıkça tercih ettiği konaklama türlerinden biridir. Otel konaklamasında tek kişilik odalarda birçok sosyal alandan da faydalanarak kalmak mümkün. Konforunuza düşkünseniz ya da odanızı bir başka öğrenci ile paylaşmak istemiyorsanız, gideceğiniz okul ve lokasyona göre otel konaklama seçeneği de satın alabilirsiniz.

ÇİN DİL OKULU VİZESİ

Öğrenci Ziyaretçi Vizesi

Çin dil kurslarına başvurularında kullanılan ve başvuru yapılması gereken vize türüdür. 6 aydan kısa süreli kalımlar için bu vizeye başvuru yapılmalıdır.  Vize bitiş tarihinde ülkeyi terk etmeniz gerekmektedir. Çin vize başvuruları ortalama 1-3 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.

ÇİN'DE DİL EĞİTİMİ VE ÇALIŞMA İZNİ

Çin’de dil eğitimi alan öğrencilerin çalışma izinleri bulunmamaktadır. Ancak bu part time çalışma şeklinde öğrenciler yaşam giderleri ve sosyal harcamalarını çıkarabilirler. Çin’de sanılanın aksine konaklama, yaşam ve sosyal masraflar çok daha uygundur. Çin’de dil eğitimi programınızın süresine göre part time işlerde çalışabilir ve masraflarınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Ancak ülkede büyük çoğunlukta konuşulan dilin Çince olmasından dolayı az da olsa dili bilmeniz ve konuşuyor olabilmeniz gerekir. Bu yüzden, eğitim başlangıç tarihinizden önce dil eğitiminize başlamanız, en azından başlangıç düzeyinde Çin’e gitmenizde fayda olacaktır.

ÇİN'DE YAŞAM MALİYETLERİ

Çin’de dil eğitimi alırken yeme içme, ulaşım ve eğlence gibi alanlarda harcamalarınız olacaktır. Market alışverişleriyle yeme içme masraflarınızı düşürebilir, yaygın bir şekilde tüm ülkede bulunan toplu ulaşımdan faydalanabilir, uluslararası öğrencilere özel kupon, bilet ve indirim gibi eğlence promosyonlarından faydalanabilirsiniz. Aşağıda Çin’de yaşam maliyetleri için örnek ücretlendirmeleri görebilirsiniz ;

– Öğrenci için aylık otobüs ücreti – 200 RMB
– Sinema bileti – 30 – 80 RMB
– Dışarıda yemek – 30 RMB
– Big Mac menü – 15,5 RMB
– 1 Fincan kahve – 5 RMB
– 1 Bira – 3 – 10 RMB
– Ortalama bir tshirt fiyatı – 50 RMB

ÇİN'DE SOSYAL HAYAT

Çin’de Şangay ve Pekin gibi büyük şehirlerde sosyal yaşam oldukça hareketli ve aktiftir. Bu şehirlerde gece hayatı, sanat, spor ve festival gibi aktiviteler bakımından oldukça fazla seçenek bulunmaktadır. Öte yandan doğal güzelliğin yanı sıra birçok tarihi saray ve müze ile Çin kültürel açıdan da oldukça zengindir. Trekking, kayak, bisiklet, kampçılık gibi pek çok outdoor aktivite yapılacak tesis bulabileceğiniz Çin’de sosyal yaşam oldukça yoğundur. Özellikle öğrencilerin son zamanlarda akın ettiği Çin, bu konuda da birçok sosyal seçenek sunmaktadır.

Çin’de bulunan restoranlar ve gece kulüpleri ile gece hayatı da oldukça sosyal ve aktiftir. Ayrıca ülkenin kendine has dünyaca ünlü mutfağı ile birbirinden farklı tatları deneyimleme şansını Çin’de bulabilirsiniz.

ÇİN DİL OKULLARI ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK

Çin’de dil eğitimi ve Çin dil okullarında 20 yıllık tecrübeye sahip ELT Yurtdışı Eğitim, Türkiye’nin 7 şehrindeki 8 şubesi aracılığıyla her yıl onlarca öğrenciyi Çin’deki dil okullarına yerleştirmekte, başvurundan, konaklamaya, vizeden varış sonrası acil yardıma kadar tüm hizmetleri ÜCRETSİZ vermektedir.

 • Başvuru ve Ödemelerin Takibi
 • Konaklama Seçimi
 • Evrak düzenleme ve Takip
 • Vize Danışmanlığı
 • Sağlık Sigortası Asistanlığı
 • Varış Öncesi Oryantasyon
 • Uçuş Organizasyonu
 • Varış sonrası Takip ve Acil Destek