Çekya'da Konaklama

Çekya’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan biri de eğitim süreleri boyunca nerede konaklayacaklarıdır. Çekya üniversiteleri başkent Prag’da yoğunlaştığı için Türk öğrencilerin büyük bir kısmı başkentte eğitim almaktadır. Prag’ın Avrupa’nın en çok turist çeken şehirlerinden biri olduğu göz önüne alınacak olursa, üniversite öğrencileri için en ideal konaklama şekli üniversite yurdu ya da özel yurt seçeneği olacaktır. Ev/daire kiralamak isteyen öğrenciler de online emlak siteleri aracılığıyla bütçelerine uygun tek başlarına ya da arkadaşlarıyla ev kiralayabilirler.

Çekya'da Konaklama Seçenekleri

Çekya’da hazırlık, lisans ya da yüksek lisans eğitimi almayı planlayan öğrenciler için üç farklı konaklama tipi bulunmaktadır:

Üniversite Yurtları

Çekya’da eğitim alacak öğrencilerin en çok tercih ettiği seçenek olan üniversite yurdu, hem uygun maliyetleri hem de öğrenciliğin ilk yıllarında şehre ve üniversiteye alışmak için en ideal seçenektir.
Prag’da ya da Brno ve Olomouc gibi diğer şehirlerde üniversite yurtları genelde 2- 4 kişilik odalarda konaklama imkanı sunmaktadır. Genelde her odada 2 öğrenci konaklayacak şekilde planlanan devlet yurtlarında, oda türüne göre dört ya da altı öğrenci bir mutfak ve banyoyu ortak kullanmaktadırlar.

Prag yurt fiyatları ve diğer şehirlerdeki aylık yurt ücretleri ortalama 190€ civarındandır ve bu ücretlere genellikle su, elektrik, internet ve ısınma gibi hizmetler dahildir. Üniversite yurtları devlet üniversitelerine bağlı yurtlardır ve 7/24 resepsiyon hizmeti sunmaktadırlar. Bu yurtlarda sadece üniversite öğrencileri kalabileceğinden, özellikle üniversitenizin ilk yılında hem farklı ülkelerden farklı bölümler için gelen öğrencilerle aynı yurtta kalarak bir çevre oluşturabilir hem de şehre ve ülkeye alışıncaya kadar geçecek sürede güvenli bir konaklamada kalabilirsiniz. Prag’daki üniversite yurtları şehir merkezine genellikle en fazla 20 dakika uzaklıktadır. Standart üniversite yurt odası fotoğraflarını aşağıda görebilirsiniz.

Odalar : 2-4 Kişilik
Aylık ücret : 290€

Özel Yurt Konaklaması

Üniversite yurtlarında yer bulamayan ya da daha konforlu bir konaklama isteyen öğrenciler için sunulan seçenektir. Şehir merkezine toplu taşıma ile sadece 25 dakika mesafede yer alan bu konforlu yurtta 7/24 resepsiyon hizmeti, güvenlik, çalışma salonu, fitness salonu, masa tenisi ve yemekhane gibi hizmetler de sunulmaktadır.

İki kişilik oda seçeneği : Odaya özel banyo/wc seçeneği bulunur ve iki kişi tarafından kullanılır. Katta en fazla on öğrencinin kullanacağı mutfak hizmeti vardır. Odada yatak, çalışma masası ve elbise dolabı bulunur. Elektrik, ısınma ve internet gibi hizmetler ücrete dahildir. Aşağıda oda ve yurt fotoğraflarını görebilirsiniz.

Odalar : 2 Kişilik
Aylık ücret : 390€

Stüdyo daire seçeneği : Odaya özel banyo/wc seçeneği vardır ve tek kişi tarafından kullanılır. 24 saat resepsiyon hizmeti sunulan bu güvenlikli özel yurtta aylık ücrete elektrik, ısınma ve internet gibi hizmetler dahildir. Konforlu bir konaklama, sessiz bir çalışma alanı ve özel alan isteyen, oda arkadaşı istemeyen öğrenciler için sunulan seçenektir. Şehir merkezine toplu taşıma ile 25 dakika uzaklıktadır. Stüdyo daire konaklama fotoğraflarını aşağıda görebilirsiniz.

Oda : Tek Kişilik
Aylık ücret : 690€

Çekya’da Ev Kiralama

Bu seçenek yurtta kalmak istemeyen ya da yer bulamayan öğrencilerin değerlendirebileceği bir konaklama türüdür. Çekya’da ev kiralama genellikle eğitimin ikinci senesinde tercih edilen bir yöntemdir, zira ilk sene Çekya’ya varıştan sonra oturum başvurusu, polis kaydı ve diğer yasal prosedürleri halletmeniz gerekecektir. Daire kiralama ancak Çekya’ya varıştan sonra ayarlayabileceğiniz bir konaklama türü olduğu için ve bu resmi işlemlerde yasal bir adres kullanmak zorunda olduğunuz için, Çekya’ya varır varmaz bir daire kiralamalı ve sözleşmenizi yapmalısınız.

Özellikle hazırlık eğitimi alacak öğrencilerin hem dil problemi hem de yasal konularda Prag’daki ofisimizden alacakları ilk hizmetlere ihtiyaçları olacağı için daire kiralama seçeneği önerilmemektedir. Ancak ilk yılın ardından tek başınıza ya da arkadaş grubuyla ev tutmanız daha iyi olabilir. Unutulmamalıdır ki, Prag turist çeken ve çok fazla öğrenci barındıran bir şehirdir ve Prag ev fiyatları diğer şehirlere nazaran hayli yüksek olabilir. Ayrıca ilk etapta genellikle iki kira + bir depozito ödemesi istenmektedir. Prag’da ev kiraları 1+1 ve  2+1 daireler için lokasyona ve evin durumuna göre 500€ ila 900€ arasında değişmektedir. Brno gibi diğer şehirlerde bu ücretler 300€ ila 600€ arasındadır.

Prag'da üniversite okumak