Letonya’da Yüksek Lisans

Baltık denizinin kıyısında bulunan Letonya, Kuzey-Orta Avrupa’daki üç ülkeden bir tanesidir. Ülke, Litvanya, Estonya’nın yanı sıra Rusya ve Beyaz Rusya ile komşudur. İsveç ile bir deniz sınırı bulunmaktadır. Nispeten düz bir coğrafyaya sahip olan ülkede en yüksek yerler 300 metreyi geçmez. Bitki örtüsü oldukça geniş olan Letonya, hala ormanlarla kaplı bir ülkedir. Nüfus bakımından oldukça küçük olan ülkede 2 milyona yakın kişi yaşamaktadır. Küçük olmasına rağmen, yoğun doğal güzellikleri ve milli parklarıyla görülmeye değer bir ülkedir. AB ve NATO üyesi olan ülkede para birimi olarak Euro kullanılmaktadır. Küresel mali krizlerden etkilenmesinin ardından hızlı bir toparlanma sürecine giren Letonya, şu anda AB’nin en hızlı büyüyen ekonomilerinden birisine sahiptir. Çevreye oldukça duyarlı olan ülke 2012 yılında İsviçre’yle birlikte Çevresel Performans endeksinde dünya ikinciliği elde etmiştir.

Letonya’da dört mevsim süresince dramatik sıcaklık değişimleri görülür. Yaz aylarında sıcaklıklar ortalama 20 derece civarındadır. Maksimum sıcaklık 30 dereceyi bulur. Kış aylarında kar yağışı görülür ve sıcaklıklar -50 dereceye kadar düşebilir. Ülkede kış mevsimi oldukça sert geçmektedir.

Letonya, birden fazla ülkeden ve bu ülkelerin kültüründen etkilenmiştir. Bu nedenle ülkede çok renkli bir kültür bulunur. Bazı şehirlerde orta çağdan kalma tarihi binalar göze çarpa ve Avrupa’daki en iyi Art Nouveau mimarisi buralarda görülür. Çok sayıda müzenin bulunduğu ülkede askeri tarih ve kaleler önemli bir yer tutar. Heykel ve anıtların da bolca bulunduğu ülkede sanat galeri de fazladır.

Letonya mutfağı çok kültürlülükten etkilenen mutfaklardan bir tanesidir. Ülkenin kendine has yerel mutfağının yanında farklı ülkelerin lezzetlerini de bulmak mümkündür. Letonya’nın bir diğer ünü ise kaplıcalarından gelmektedir. Ülkenin birçok bölgesinde dünyaca ünlü kaplıcalar yer almaktadır.

Letonya’da Yaşam Maliyetleri

Letonya’da yaşam maliyetleri diğer birçok AB ülkesiyle kıyaslandığında oldukça düşüktür. Birçok üniversite uluslararası öğrencilere konaklama imkanı sunmaktadır. Yaşam maliyetleri ayda en fazla 500 Euro düzeyindedir.

Letonya’da Master

Ülkede farklı çalışma alanlarında uzman yaklaşık 60 yükseköğretim kurumu yer alır. Üniversiteler ağırlıklı olarak büyük şehirlerde yoğunlaşmıştır. Riga, Daugavpils ve Liepaja, üniversitelerin en yoğun olduğu şehirlerdir. Bu üniversitelerden bazıları tarım ve sosyal bilimler gibi alanlarda akademik bir gelecek ve araştırma faaliyetleri planlayanlar için idealken, diğerleri tıp gibi profesyonel kariyerlere yöneliktir. Ülkede en popüler yüksek lisans alanları işletme, finans programları ve hukuktur.

Ülkedeki yüksek lisans ve doktora dereceleri Bologna sürecine bağlı olarak sunulmaktadır. Yüksek lisans programları 1-2 yılda, doktora programları ise 3-4 yılda tamamlanabilir.

Yüksek lisans alanında Letonya’da bulunan bölümler genel olarak; Uygulamalı Bilimler ve Meslekler, Sanat, Tasarım ve Mimarlık, İşletme ve Yönetim, Bilgisayar Bilimi ve IT, Eğitim & Öğretim, Mühendislik ve Teknoloji, Çevre Çalışmaları ve Yer Bilimleri, Ağırlama ve Spor, Beşeri Bilimler, Gazetecilik ve Medya, Hukuk, Tıp & Sağlık, Doğa Bilimleri ve Matematik, Sosyal Bilimler gibi alanlardadır.

İki milyondan fazla nüfusu olan bir ülke için, Letonya, hem kamu hem de özel yükseköğrenim imkânlarından oluşan zengin bir kültüre sahiptir.  Yabancı dilde öğretilen programlar (özellikle birkaç Almanca ve İskandinav dili programlarıyla İngilizce ve Rusça), mimariden sosyal bilimlere kadar geniş bir alanı kapsamaktadır. Özellikle, havacılık endüstrisindeki tıbbi çalışmalar ve nitelikler, ülkedeki en popüler çalışma seçenekleridir.

Letonya’da yüksek lisans ücretleri uluslararası öğrenciler için yıllık 3.700 Euro düzeyindedir. Yüksek lisans eğitimi için burslar bir akademik yıl için geçerlidir. Yüksek lisans programları için 10 ay olan süre doktora programları için 11 aydır. Burs imkanları yüksek lisans öğrencileri için ayda 500 Euro düzeyindedir. Doktora öğrencilerine ise ayda 670 Euro burs imkanı bulunmaktadır.

 Letonya Vizesi

Ülke AB üyesi olması sebebiyle, AB ve AEA ülkelerinden ya da İsviçre’den gelen öğrenciler için herhangi bir vize zorunluluğu yoktur. Ancak ülkeye vizesiz giren herhangi bir kişi en fazla 90 gün süresince kalabilir. Bu nedenle Letonya’da eğitim almak isteyen tüm öğrencilerin Riga’da bulunan Vatandaşlık ve Göç İşleri Dairesi’ne başvuruda bulunarak ikamet tescil belgesi almaları gerekmektedir.

İkamet izni için uluslararası öğrenciler kendi ülkelerindeki Letonya büyükelçiliği ya da Letonya konsolosluklarına başvuruda bulunabilir. Öğrencilerin ikamet izni alabilmek için banka hesap özetlerini, sağlık sigortalarını göstermeleri gerekmektedir. Başvuru sırasında, hesap bakiyesinde 4 bin Euro’luk bir yatırımın olması, Letonya’da konaklanacak olan yerin ispatı (kira sözleşmesi, otel rezervasyonu ya da üniversiteden gelen mektupta konut teyidi), üniversite kabul kağıdı ve diğer belgelerin sunulması gerekmektedir.

Oturma izni çıkarma süreci karmaşık olabilir ve yaklaşık 40 günü bulabilir. Bu nedenle öğrencilerin başvuru sürecini buna uygun şekilde ayarlaması önemlidir.

Letonya Üniversiteleri

ÜniversiteŞehirAçıklama
Riga Teknik ÜniversitesiRiga1862’de kurulan üniversite Letonya’nın en eski ve köklü teknik okuludur
Ulaştırma ve Telekomünikasyon Enstitüsü (TSI)RigaUlaştırma ve Lojistik alanında öne çıkan üniversitede Pilotaj programı da bulunmakta
Ekonomi ve Kültür Üniversitesi (EKA)RigaYönetim, Bilgi Teknolojileri ve İç Mimarlık alanlarında uzmanlaşmış özel üniversite

Genel Başvuru Koşulları

ELT Danışmanları, üniversite başvuru evrakları ve tarihleri, kabul belgelerinin getirilmesi, vize randevu, evrak ve başvuru sürecinin yönetilmesi, uçuş organizasyonu ve Letonya’ya varıştan itibaren şehir oryantasyonu, üniversites kaydının yapılması ve oturum kartı başvurusu gibi süreçleri hepsinin sizinle beraber profesyonel bir şekilde yürütmektedir.

  1. Üniversitenin başvuru formunu doldurma,
  2. İstenen evrakların sunumu,
  3. Giriş sınavı bulunuyorsa ona katılma,
  4. Ücretlerin ödenmesi ve kayıt sürecinin tamamlanması,
  5. Tercih edilen üniversiteye kayıt,
  6. İkamet izni süreci,
  7. Gerekli belgelerin elden üniversiteye teslimi.

Uluslararası öğrencilerin Letonya’da bir yüksek lisans programına kabul edilebilmeleri için lisans düzeyinde mezun oldukları okulda başarılarının yüksek olması ve diplomanın Letonya’da denklik kabulü gerekmektedir.

Letonya dışında alınan diplomalar Akademik Bilgi Merkezi tarafından değerlendirilir. Aday öğrencinin başvuruda bulunduğu üniversite, AIC tarafından belirlenen karşılaştırılabilirlik standartları doğrultusunda öğrencinin lisans diplomasının denkliğini kontrol eder. Letonya dışında bitirilen yükseköğretim programlarındaki çalışmaların değerlendirilmeye tabii tutulması işlemi, öğrencinin başvuruda bulunduğu akademik kurum tarafından değerlendirilmektedir.

Başvurulan üniversite, öğrencinin hangi çalışmalarının başvurduğu programdakine eşdeğer olduğunu, öğrencinin çalışmalarına hangi yönde devam ettiğini veya eğer gerekliyse öğrencinin başvurulan program için ek hangi koşulları yerine getirmesi gerektiğini değerlendirir.

Tüm öğrencilerin lisans eğitiminden elde ettiği notlarla başvuru işlemlerini gerçekleştirmesi istenmektedir. Uluslararası bir öğrencinin ne derece yetkin olduğu, tüm öğrenciler için belirlenen genel kriterler doğrultusunda değerlendirilmektedir.

Uluslararası başvuruda bulunacak olan öğrencilerin, seçtikleri bölümün öğretim diline hakim olması istenmektedir. Letonya’da öğretim dili Letonca, Rusça ve İngilizcedir.

Diğer AB ülkelerinden farklı olarak Letonya’da yükseköğretim programlarında uluslararası kabul görmüş dil sınavlarına ihtiyaç duyulmamaktadır. Öğrenciler dil becerisi konusunda mülakatta değerlendirilmeye tabii tutulmakta ya da üniversite tarafından açılan dil sınavıyla yetkinlikleri ölçülmektedir.