Ekonomi ve Kültür Üniversitesi

Ekonomi ve Kültür Üniversitesi (The University of Economics and Culture – EKA), Letonya’nın başkenti Riga’da kurulmuştur. Üniversitenin bulunduğu bina 1909 yılında inşa edilmiştir. Günümüzde tamamıyla yenilenen bina teknik donanımıyla Avrupa Yükseköğretim Kurumlarının standartlarına uygundur.

Yükseköğrenime dair yeterliliklerin tanınmasına ilişkin Lizbon sözleşmesine göre Ekonomi ve Kültür Üniversitesi’nin verdiği diplomalar, tüm AB ülkelerinde ve dünyanın diğer ülkelerinde tanınmaktadır. Üniversitedeki akademik kadro Letonyalı ve ülke dışından öğretim görevlilerini içermektedir.

1998 yılında kurulan EKA, 2001 yılında akreditasyon belgesi almış ve 2006 yılında sürekli akreditasyon sahibi olmuştur. Üniversite bünyesindeki öğretim elemanlarının %67’lik bölümü doktora derecesine sahip öğretim elemanlarından oluşmaktadır. EKA; Fransa, İtalya, Litvanya, Polonya, Makedonya, Hollanda, Slovenya, İspanya, Türkiye, Almanya ve Macaristan’daki yüksek öğretim kurumlarıyla ERASMUS işbirliği anlaşmaları imzalamıştır. Her yıl Ekonomi ve Kültür Üniversitesi’nin listesine yeni ortaklar eklenmektedir.

EKA, Baltık Denizi bölgesinin 14 ülkesinde 160 üniversiteyi birleştiren Baltık Üniversitesi Programının bir üyesidir. 2013 yılında üniversite, ilk Fulbright programına ev sahipliği yapmıştır. Program ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından finanse edilmektedir.

Ekonomi ve Kültür Üniversitesi Kampüsü

Modern bir çalışma ortamı sunan EKA bünyesinde gerçek ve sanal konferans salonları, İngilizce, Almanca, Rusça ve diğer birçok dilde çeşitli kitaplar ve süreli yayınlar, ses materyalleri, video materyalleri, elektronik veri tabanı ve bilgilendirici internet kaynakları bulabileceğiniz modern bir kütüphane yer almaktadır.

Üniversite bünyesinde iş geliştirme merkezi yer almaktadır. Merkezde, farklı dersler ve yaratıcı atölye çalışmaları ile inkübatörün çalışmaları sırasında ekipler, iş modelleri ve planları üzerinde çalışarak, prototipler oluşturarak, ana satış tekniklerini öğrenerek ve fikirleriyle para kazanma konusunda tamamen gerçekçi bir sistem üzerinde çalışabilecektir.

Çalışmalar sırasında kütüphane, öğrencilere yardımcı olan ana bölümlerden bir tanesidir. Üniversite, her öğrencinin gerekli literatürü bulabileceği modern donanımlı bir kütüphane sunar. EKA kütüphanesinin temel amacı öğrencilere çalışma ve araştırmalar için uygun en yeni eğitim ve bilimsel literatürü sağlamak, kitap ve gazetelerin yanı sıra ses ve video materyallerinin depolanmasını kullanma imkanı sunmak ve Rusça, İngilizce, Almanca ve diğer dillerde elektronik veri tabanları ve internetteki bilgilendirici kaynaklara erişim imkanı yaratmaktır.

EKA öğrencilerine, ekonomi, işletme, sanat ve kültür tarihi, dilbilim, çeviri ve yorumlama, yönetim ve sosyal bilimler alanlarında 12 000’den fazla değerli bilgi öğesi kütüphane aracılığıyla sunulmaktadır. Okuyucular kütüphaneden yurtlarına kitap götürebilirler. Ancak nadir yayınlar okuma salonunda çalışma süresi içerisinde kullanılabilir.

Konaklama Seçenekleri

Üniversite öğrencilere birçok konaklama imkanı sunmaktadır. Bunlar arasında öğrenci yurtları; TOMO Hosteli, Hostel Valdemara Residence, 1Home Student Hotel, Hostel Prima, Pansiyon “Prusu Nams” gibi mekanlar bulunmaktadır.

Ayrıca ev kiralamak isteyen öğrencilerimize Riga’da ev kiralamanın tüm aşamalarında ELT danışmanları tarafından kapsamlı bir hizmet verilmektedir.

RİGA HAKKINDA

Riga, Letonya’nın başkenti olmasının yanı sıra ülkedeki en büyük kent olma özelliğine sahiptir. Yurtdışı eğitim almak isteyen öğrenciler şehrin ekonomik ve sosyo-kültürel yapısından faydalanma olanağına sahiptir. Ülkedeki resmi dilin Letonca olması sebebiyle, şehirde en fazla konuşulan dil de Letoncadır. Şehirde ikinci dil olarak ise Rusça hakimdir. Avrupa Birliği üyesi olan Letonya’da para birimi Euro’dur.

Daugava Nehri sayesinde Baltık Denizi’ne açılan Riga, Kuzey Avrupa’da bulunan en önemli liman kentlerinden birisidir. Köklü geçmişiyle bilinen şehirde “Old Town” ismi verilen eski bir kent merkezi bulunmaktadır. Modern yapıların da bolca bulunduğu şehir eski ve yeninin bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Letonya karasal iklimin hakim olduğu bir ülkedir. Riga’da da yaz ve bahar ayları oldukça kısa kış ayı ise soğuk ve uzundur. Lojistik, teknoloji ve gıda ürünlerinin ekonomide ön plana çıktığı Riga şehri bir ticaret merkezidir.

Küçük bir şehir olması öğrencilerin rahat seyahat etmelerini kolaylaştırmaktadır. Genel itibariyle her noktaya yürüyerek gitmek mümkündür. Şehirde ayrıca tramvay, troleybüs, otobüs ve taksiler yer almaktadır. Toplu taşıma araçları 5:30 ile 23:30 arasında hizmet vermektedir. Ulaşımda öğrenciler için indirimli tarifeler mevcuttur. Student′s kartı olan öğrenciler bedava seyahat etmektedir. Riga’dan diğer şehirlere seyahat edebilmek için tren hatları bulunmaktadır. Seyahat biletleri internet üzerinden temin edilebilir.

Bölümler ve Eğitim Ücretleri

Başvuru ücreti: 200€

BölümYılYıllık Eğitim Harcı
Lisans Bölümleri – BSc (İngilizce)
Management (Yönetim)3€ 2.100
Information Technologies (Bilgi Teknolojileri – Programlama)4€ 2.500
Yüksek Lisans Bölümleri – MSc (İngilizce)
Business Administration MBA ( İşletme Yönetimi MBA)2€ 2.200

Başvuru ve Kabul Şartları

Ekonomi ve Kültür Üniversitesi’ne başvuru süreci aşağıdaki gibidir;

  • Başvuru belgelerinin üniversiteye gönderilmesi
  • Online test linkinin alınması ve test sonucunun okula gönderilmesi
  • Online testten minimum %60 başarı sağlayan adaylara Skype görüşmesi davetiyesi gönderilmesi
  • Başvuru ücreti ve harç ücreti ödenerek ön kabul ve esas kabulün alınması
  • Konaklama ve Vize sürecinin yönetimi

EKA vize prosedürünün başlatılması için bir davetiye hazırlayacaktır. Bu aşamada üniversite orijinal çalışma sözleşmesi, Yabancı yeterliliğinin akademik olarak tanınmasını teyit eden bir not (AIC), bir kira sözleşmesi ve ev sahibi garantisi (nerede yaşayacağını bilmeyen öğrenciler için yurt olanakları mevcuttur)

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA