Ukrayna'da Dil Eğitimi

Yurtdışında dil eğitimi için son yıllarda eğitim alanında popülerliğini arttıran Ukrayna tercihler arasında yer almakta. Ukrayna da dil eğitimi için yılın her dönemi öğrenciler başvuruda bulunmaktadır. Ukrayna da dil eğitiminin tercih edilmesinin sebeplerine bakacak olursak; ilki ülkede 3 farklı dilde uluslararası öğrencilerle dil okulları bulunmasıdır. Bir diğer tercih sebebi ise ülkede eğitim maliyetlerinin diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha düşük olmasıdır. Ayrıca ülkenin, yabancı öğrencilere sağladığı olanaklar ile sektörde hızla yükselişe geçmiştir. Ukraynaca dil eğitimi konusunda yüzlerce seçeneğin bulunduğu Ukrayna’da müfredatlar da oldukça başarılı ve prestijli şekilde oluşturulmuştur. Öğrencilerin, bu başarılı kurumlarda aldıkları eğitimi, ülkenin öğrencilere sağladığı Avrupa standartlarında yaşam tarzı ile onlara oldukça uygun şartlarda pratik yapma imkânı sunmaktadır.

Ukrayna’da dil eğitimi için öğrencilerin tercih edebileceği birçok farklı şehir bulunmaktadır. Bu şehirler arasında en çok tercih edilen ve en popülerleri ise şu şekildedir; başkent Kiev, Sumi, Odessa, Harkov, Lviv.

Ukrayna Dil Okulları

Özellikle son 20 yılda üniversite eğitimi ile dünya çapında başarılı bir gelişim gösteren Ukrayna, dil okulları ile de dikkat çekmektedir. Ukrayna dil okullarında verilen eğitimler “Üniversite Hazırlık” programı kapsamında yapılmaktadır. 50 milyon kadar nüfusu olan ülkede AB vize serbestliğinin olması uluslararası birçok öğrenci ile karşılaşma ihtimalini artırmaktadır. Dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler ile ülkede dil eğitiminizi alabilir, rahatça pratik yapma şansı bulabilirsiniz.

Ukrayna dil okullarında, haftalık 20 derslik standart veya 30 derslik yoğun eğitim programlarına katılabilirsiniz. Sınıflar dil okullarına göre farklılık göstermekle birlikte ortalama on – on beş kişiliktir. Ukrayna dil okullarında öğrencilerin eğitimlerine başlamadan önce, ilk gün gerçekleştirilen seviye belirleme sınavı ile sınıfları belirlenmektedir. Daha sonrasında ise sınav sonuçlarına göre uygun sınıflarda eğitimlerine devam etmektedir.

Ukrayna'da Dil Eğitimine Gidebileceğiniz Şehirler

Ukrayna’da dil eğitimi için tercih edilen şehirler arasında en popüler olanlar Kiev, Sumi, Odessa, Harkov ve Lviv’dir.  Özellikle başkent Kiev, Odessa ve Lviv şehirlerinin büyük olması öğrencilerin sıralamasında ilk üçte yer almalarına neden olmaktadır. Genel olarak Ukrayna’da eğitim masrafları diğer Avrupa ülkelerine göre düşüktür. Bu sebep ile ülke dil eğitimi için sıkça tercih edilmektedir. Aşağıda Ukrayna’da dil eğitimi alabileceğiniz şehirleri ve bu şehirlerde yer alan dil okullarını görebilirsiniz.

Ukrayna Dil Okulu Fiyatları

Ukrayna para birimi Ukrayna Grivna’sıdır. Ukrayna dil okulu programları ortalama 1 yıllık hazırlanmaktadır. Öğrenciler seçtikleri dildeki eğitim için 1 yıl boyunca profesyonel dil eğitimi almaktadırlar. Dil okulu ücretleri Ukrayna dil okullarında yıllık olarak belirlenmektedir. Dil okulları hazırlık programına göre özel paketler şeklinde de fiyatlandırmalar yapılmaktadır. Ukrayna dil okullarında ücretler okul, bölge ve şehirlere göre farklılıklar göstermektedir. Yıl içerisinde yapılan promosyonlar, kampanyalar ya da uzun süreli alınacak eğitim programları ile %20 – 30 oranında indirimler elde etmek mümkün. Ukrayna’da dil eğitimi sürelerine göre ortalama dil okulu ücretlerini ücretsiz bilgi formumuzu doldurarak ya da size en yakın ELT şubesine telefon ve email yoluyla ulaşarak ücretsiz öğrenebilirsiniz.

Ukrayna’da Dil Eğitimi Programları

Ukrayna dil okullarının sunmuş olduğu en büyük avantajlar arasında üç farklı dilde eğitim veren dil okullarının bulunması gelmektedir. Ukraynaca, Rusça ve İngilizce olmak üzere üç dilde de öğrencilerin eğitim alması mümkündür. Dil okullarında dersler ortalama on – on beş kişilik sınıflarda gerçekleştirilmektedir.

Öğrenciler, bazı dil okulları tarafından sunulan özel ders seçenekleri ile almış oldukları dil eğitimini daha aktif öğrenme fırsatına sahip olurlar. Ukrayna dil okullarında IELTS gibi uluslararası sınavlara hazırlık kursları da yoğun olarak verilirken, Ukraynaca ve Rusça gibi programlar ve kurumsal kurslar gibi birçok alanda eğitim veren okullarda mevcuttur. Böylece öğrenciler hem genel İngilizce hem de farklı alanlarda sektöre dayalı İngilizce eğitim seçeneklerini bir arada görebilirler.

 • Genel İngilizce
 • İş İngilizcesi
 • Akademik İngilizce
 • Sınav Hazırlık Kursları (IELTS – TOEFL vb.)
 • İş İngilizcesi
 • Üniversite Hazırlık Kursu
 • Yönetici ve İş Adamlarına Yönelik Program
 • Özel Dersler
 • Havacılık için İngilizce
 • Hukuk İngilizcesi
 • CELTA – DELTA Kursları
 • Rusça Eğitimi
 • Ukraynaca Eğitimi

Ukrayna Dil Okulları Konaklama

Ukrayna’ya dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için farklı konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Bu konaklama türleri arasında aile yanı, rezidans, öğrenci yurtlar gibi seçenekler yer almaktadır. Yurtdışı eğitiminde konaklama oldukça önemli bir detaydır.

Öğrenciler için okul ve eğitimin kalitesi kadar konaklama seçenekleri ve özellikleri de oldukça önemlidir. Her okul bu konu için bir departman bulundurmakta ve öğrencilerini yönlendirmektedir. Dil eğitiminin alınacağı şehre, bölgeye göre en doğru konaklama türünü seçmek, eğitim için oldukça önemlidir. ELT Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak sizlere konaklama alternatifleri konusunda  profesyonel danışmanlarımız tarafından verilecek ücretsiz servisimizden yaralanabilirsiniz.

Aile Yanı konaklama

Ülkenin kültürünü ve yaşam stilini anlamak ve dili daha kolay öğrenmeyi sağlamaktadır. Aile yanı konaklama bu sebepten öğrencilerin en çok tercih ettiği, ekonomik konaklama seçeneklerinden biridir. Genel olarak öğrenciler Ukrayna’da aile yanında tek kişilik odalarda ve sabah – akşam yemek dahil şekilde konaklamaktadır.

Rezidans Konaklama

Ukrayna’da lüks bir şekilde konaklama sağlayabileceğiniz bir konaklama şeklidir. Tek kişilik odalarda yüksek standartlarda konaklayacağınız rezidans konaklama şekli diğer seçeneklere göre daha maliyetli bir konaklama yöntemidir.

Öğrenci Yurtları

Öğrenci yurtları her ülkede olduğu gibi Ukrayna’da da en çok tercih edilen konaklama şekilleri arasında yer almaktadır. Öğrenci yurtları birçok üniversite bünyesinde yer almakta ve dil eğitiminde de öğrencilerin kullanımına açılmaktadır. Öğrenci yurtları tek kişilik veya ortalama 2 – 3 kişilik odalar şeklinde olmaktadır. Bazı yurtlarda kendi yemeğinizi yapabileceğiniz mutfak bulunabilirken çoğunlukla bu yurtlarda yemek hizmeti bulunmamaktadır.

Öğrenci Evleri

Aile yanı konaklama ve öğrenci yurtlarından sonra en popüler konaklama şekli, öğrenci evleridir. Öğrenci evlerinde bir ya da iki kişi kalmak mümkündür. Öğrenciler yemek ihtiyaçlarını evlerde bulunan mutfaklarda kendileri yemek yaparak sağlamaktadır. Ortak kullanım alanları bir süre sonra harika bir sosyal paylaşım yerleri haline gelecektir!

Otel Konaklaması

Özellikle kısa süreli eğitimler için otel konaklamaları sıkça tercih edilmektedir. Otel konaklamalarında tek kişilik odalar, mutfak, spor salonu gibi pek çok hizmet öğrencilere sunulmaktadır. Konforuna düşkün ve üst düzey bir hizmet isteyen öğrenciler, otel konaklamalarını tercih ederek çok daha konforlu ve rahat bir konaklama geçirebilirler.

Ukrayna Dil Okulu Vizesi

Ukrayna Öğrenci Ziyaretçi Vizesi

Ukrayna dil kurslarına veya kısa dönem sertifika programı başvurularında kullanılan ve başvuru yapılması gereken bir vize türüdür. Üniversite eğitiminin yanı sıra dil eğitimlerinde de öğrenci ziyaretçi vizesi geçerli olmaktadır. Vize bitiş tarihinde ülkeyi terk etmeniz gerekmektedir. Öğrenci Ziyaretçi Vizesi alan öğrencilere Ukrayna’da yasal olarak çalışma izni verilmemektedir.

Ukrayna’da Dil Eğitimi ve Çalışma İzni

Ukrayna’da dil eğitimi alan öğrencilerin çalışma izni bulunmaz. Dil eğitimi ücretleri konusunda diğer ülkelere göre oldukça ekonomik olan Ukrayna’da genellikle çalışma ihtiyacı duyulmamaktadır. Ancak üniversite eğitimi için gelen öğrencilerin ise belirli şartlarda part time olarak çalışma izinleri bulunmaktadır.

Ukrayna’da Yaşam Maliyetleri

Ukrayna’da dil eğitimi alırken yeme içme, ulaşım ve eğlence gibi alanlarda harcamalarınız olacaktır. Süpermarket alışverişiyle yeme içme masraflarınızı düşürebilir, hemen hemen her yöne sık aralıklarla yapılan toplu ulaşımdan faydalanabilir, uluslararası öğrencilere özel kupon, bilet ve indirim gibi eğlence promosyonlarından faydalanabilirsiniz. Aşağıda Ukrayna’da yaşam maliyetleri için örnek ücretlendirmeleri görebilirsiniz ;

-Ekmek – 14 UAH
-Ulaşım – 7 UAH
-Dışarıda Yemek – 35-40 UAH
-Big Mac Menü – 30 UAH
-1 Fincan Kahve – 20 UAH
-1 Bira – 16 UAH
-1 Kg Pirinç – 15 UAH
-1 Kilo Elma – 15 UAH
-500 Gr Peynir – 10 UAH
-10 Yumurta – 15 UAH
-1 Litre Süt – 10 UAH
-Kutu Cola – 25 UAH

Ukrayna’da Sosyal Hayat

Ukrayna’da özellikle başkent ve diğer büyük şehirlerde ve merkezi bölgelerde sosyal hayat oldukça hareketlidir. Kiev, Odessa, Lviv gibi şehirlerde gece hayatı, sanat, spor ve festival gibi aktiviteler bakımından oldukça fazla seçenek bulunmaktadır. Öte yandan doğal güzellikler açısından da Ukrayna oldukça zengin bir ülkedir. Karadeniz kıyısındaki bu ülkede birçok outdoor aktivitesi gerçekleştirmekte mümkündür.

Ukrayna Dil Okulları Ücretsiz Danışmanlık

Ukrayna’da dil eğitimi konusunda 20 yıllık tecrübeye sahip ELT Yurtdışı Eğitim, Türkiye’nin 7 şehrindeki 8 şubesi aracılığıyla her yıl yüzlerce öğrenciyi Ukrayna’daki dil okullarına yerleştirmektedir. Başvurunuzdan, konaklamaya, vizeden varış sonrası acil yardıma kadar tüm hizmetleri ÜCRETSİZ vermektedir.

 • Başvuru ve Ödemeler
 • Konaklama Seçimi
 • Evrak düzenleme ve Takip
 • Vize Danışmanlığı
 • Sağlık Sigortası Asistanlığı
 • Varış Öncesi Oryantasyon
 • Uçuş Organizasyonu ve Karşılama
 • Varış sonrası Takip ve Acil Destek