İtalya Dil Okulları

İtalyancanın resmi dil olarak konuşulduğu ülkelerde dil eğitimi veren okullar mevcuttur. Yine Türkiye’de de İtalyanca öğrenebileceğiniz dil okullar yer alıyor. Fakat İtalyancayı en iyi öğrenebileceğiniz yer, şüphesiz bu dilin ve İtalyan kültürünün doğduğu topraklar olan İtalya olacaktır. Çünkü dil ve kültür birlikte gelişen iki olgudur. İtalya’da dil eğitimi alarak hem bu dili daha hızlı bir şekilde öğrenebilir hem de Roma, Milano, Floransa gibi dünya tarihinde çok önemli yerlere sahip olan şehirleri yakından görme ve buralarda yaşama şansı elde edebilirsiniz.

İtalya dil okullarında İtalyanca seviyesi ne olursa olsun herkes için uygun kurslar mevcuttur. Kurs süreleri ise 1 haftadan başlayıp 50 haftaya kadar uzayabiliyor. Kurs süresi uzadıkça haftalık ders ücretleri de azalıyor. İtalya’da dil eğitimi sırasında haftalık ders saatleri ise kursun türüne göre 5’den başlayıp 30’a kadar çıkabiliyor. Dil eğitimi programları, grup halinde, bireysel olarak, internet üzerinde online olarak düzenlenebiliyor. Birçok okulda farklı İtalyanca dil eğitimi programları birleştirmek de mümkün.

İtalya'da Dil Eğitimi Alabileceğiniz Şehirler

İtalya’nın birçok şehrinde çok sayıda dil okulu bulunuyor. Fakat İtalya’yı ve İtalyan kültürünü daha yakından tanımak ve kaliteli bir İtalyanca eğitimi almak istiyorsanız size önereceğimiz şehirler şunlardır:

 • Roma
 • Milano
 • Floransa
 • Bologna
 • Siena

Bu şehirlerin dışında da dil okulu bulunan şehirler olsa da sunduğu olanaklar, gezilip görülecek yer ve yapılacak etkinlik sayısı bakımından bu şehirleri tercih etmenizde fayda var.

İtalya’nın başkenti ve Avrupa’nın en ilgi çekici şehirlerinden biri olan Roma’da dil eğitimi almak size eşsiz bir deneyim ve unutu

Genç ve dinamik bir şehirde, tarihi ve modern yaşamın birlikte sunulduğu Milano’da müthiş deneyimlerle, her anından keyif al

Rönesans’ın doğduğu, büyük bir kültürel mirası bulunan tarihi ve anıtsal şehir Floransa’da dil eğitimi almak gerçekten unutu

Sanatın, iyi yemeğin ve tarihi üniversitesi ile geçmişten bu güne eğitimiyle anılan Bologna’da İtalyanca dil eğitimi almak için pe

İtalya’da dil eğitimi almak için Siena’daki dil okullarından birine katılmayı düşünüyorsanız diğer şehirlere göre daha

İtalya Dil Okulu Fiyatları

İtalya’da çok sayıda dil okulu bulunsa da eğitim programları, sosyal imkanlar, ders dışı aktiviteler, bulunduğu konum, teknolojik olanaklar vb. gibi parametreler eğitim ücretlerini doğrudan etkiliyor. İtalya dil okulu fiyatları, kayıt yaptırılan süreye ve zamana bağlı olarak da değişiyor. Örneğin, haftada 15 saatlik bir kurs için kayıt yaptırdığınız ortalama 200 € ödemeniz gerekirken, bu ücret haftalık 30 saatlik kursta 340 € oluyor.

Online İtalyanca kurslarının daha hesaplı olduğunu belirtmekte fayda var. Fakat burada eğitimin grup ya da bireysel olarak verilmesi ve haftalık ders saat sayısı fiyatları doğrudan etkiliyor. Örneğin, haftalık 20 saatlik online bir kursu grup olarak alırsanız ortalama 200 €, bireysel olarak alırsanız 600 – 700 € civarında bir ücret ödemeniz gerekecek.

Eğer İtalyanca seviyeniz çok iyi değilse, size tavsiyemiz grup ve bireysel dersleri beraber almanız olacak. Bu programlarda haftalık 15-25 saatlik dersleri grup olarak alırken bireysel olarak da 5-10 saat arasında ders alabiliyorsunuz. Bu kursların ücreti de genellikle 500 – 700 € arasında oluyor.

İtalya Kampanyalı Dil Okulu Fiyatları

İtalya dil okulları yılın belirli dönemlerinde çok ciddi indirimler yapıyor. Eğer kampanyalı takip edip erken kayıt yaptırırsanız dil eğitimi için ödeyeceğiniz ücretler büyük oranda azalıyor. İtalya’da çok fazla dil okulu bulunduğundan her birini tek tek takip etmek sizin için oldukça zahmetli olacaktır. Bunun yanı sıra, her kampanyanın güncel detayını öğrenmeniz de pek mümkün değil. Bu nedenle, ELT ile iletişime geçerek İtalya kampanyalı dil okulu fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz. ELT, yıllardır süregelen tecrübesi ve uzman kadrosu ile İtalya dil okullarının düzenlediği kampanyaları sizin için takip ediyor ve sizi en güncel ve en hesaplı fiyatlar konusunda bilgilendiriyor.

İtalya’da Dil Eğitimi Programları

İtalya dil okulları sizin İtalyanca bilginize ve talebinize göre farklı eğitim programları düzenliyor. Kursların uzunluğu, haftalık ders süreleri, günlük ders saatleri gibi konular oldukça esnek. Bazı programların niteliğine öğrencilere yaş sınır konuluyor (minimum 16 yaş – 18 yaş gibi). Grup derslerindeki öğrenci sayısı ise genellikle 14-16 civarında oluyor.

İtalya’da dil eğitimi programlarını genel olarak şöyle sıralayabiliriz:

 • Yoğun İtalyanca kursları
 • Yoğun+ İtalyanca (yoğun programlar genelde yarım gün olurken bu kurslar bir güne yayılıyor)
 • Uzun dönem İtalyanca kursları
 • Akşam kursları (genelde 18.00’dan sonra)
 • Bire bir veya ikiye bir İtalyanca dersleri
 • Üniversitelere hazırlık programları (eğitim dili İtalyanca olan üniversiteler için)
 • İtalyanca kültür programları (Dolce Vita kursu)

İtalya Dil Okulları Konaklama

İtalya’da dil eğitimi alacaksanız konaklama da bir diğer önemli konu olarak karşınıza çıkıyor. Eğitiminiz boyunca kalacağınız yeri belirlemeden önce eğitim sürenizin netleştirmenizde fayda var. Eğer dil kursu bittikten sonra da İtalya’da kalmayı düşünüyorsanız farklı seçenekleri değerlendirmelisiniz. Okulunuzda eğitiminizi alıp aynı zamanda İtalya sokaklarında eğlenceli vakitler geçirebileceğiniz konaklama seçenekleri mevcut. İtalya’ya dil eğitimi için gelen öğrenciler için öne çıkan seçenekler şunlardır:

Aile yanı konaklama

İtalya’da, başta Roma olmak üzere evinde öğrencileri ağırlayan çok sayıda aile mevcut. Burada da bir ev konforunda kalabilirsiniz. Fiyatlar tıpkı otel ve yurtlarda olduğu gibi gecelik veya haftalık olara hesaplanıyor. İtalya’da konaklama standartlarının yüksek olduğu bir ailenin yanında aylık 600 – 800 €’ya kalabilirsiniz. Aile yanı konaklamanın en önemli avantajı sürekli İtalyanca pratiği yapma şansı bulmanız.

Oteller

Oteller de dil eğitiminde olan öğrenciler için bir diğer popüler seçenektir. Roma, Milano, Floransa gibi şehirler yabancı turist ve öğrenci sayısının fazla olduğu yerlerdir ve buralarda her bütçeye uygun otel bulmak mümkündür.

Apartlar

Konaklama seçenekleri arasında en uygun fiyatlı olanlar apartlardır. Tek kişilik veya paylaşımlı odalarda kalarak konaklama maliyetlerinizi en aza indirebilirsiniz.

Öğrenci yurtları

İtalya’da konaklama seçenekleri arasında son olarak öğrenci yurtlarını tavsiye edebiliriz. Çok kozmopolitik bir ülke olduğundan İtalya’daki öğrenci yurtlarında dünyanın her yerinden gelen öğrencilerle tanışma şansı elde edebiliyorsunuz. Roma ve Milano gibi şehirler yurt ücretlerinin genellikle yüksek olduğu şehirler olurken, fiyatların haftalık 130-150 € civarında olduğu yurtların bulunduğu şehirleri de tercih edebilirsiniz.

İtalya Dil Okulu Vizesi

İtalya dil okulu vizesi için iki farklı seçenek mevcut. Birincisinde, eğer dil eğitimi süresi 90 günden az ise Schengen C tipi vizesi; ikincisi ise 90 günden daha uzun süreli dil eğitimleri için düzenlenen ve süreci biraz daha kompleks olan D tipi vize türüdür. Bu vize türü ile dil okuluna gidebilmek için iki önemli kriter mevcuttur.

 • Dil okulunun MIUR tarafından akredite edilmesi.
 • Haftalık ders saatinin en az 20 olması.

D tipi vizeler İtalya dil okulları için en çok tercih edilen vize türüdür. Bu vize süreci biraz uzun olduğundan öğrencilerin derslerin başlamasından bir – iki ay evvel vize işlemlerine başlaması tavsiye edilmektedir.

İtalya’da Dil Eğitimi ve Çalışma İzni

İtalya’ya giden öğrenciler için çalışma izni, en çok merak edilen konulardan biridir. Hem dil eğitimi alıp hem de dersten kalan vakitlerde çalışmak istiyorsanız D tipi vizeniz olması gerekiyor. Bu vize ile haftada 20 saati aşmayacak şekilde çalışabilirsiniz. Vize ile alakalı daha ayrıntılı bilgi ve ücretler için lütfen danışmanlarımız ile iletişime geçiniz.

İtalya’da Hayat Giderleri

İtalya’daki yaşam maliyetlerinizi büyük ölçüde kaldığınız şehir belirliyor. Eğer Roma, Milano, Torino gibi şehirlerdeki bir dil okuluna gidiyorsanız, aylık giderlerinizin bir miktar yüksek olacağınız göz önünde bulundurmalısınız. Fakat yine de doğru bir bütçe planlaması ve hesaplı alışveriş yöntemleri ile maliyetlerinizi minimize edebilirsiniz.

İtalya’da aylık beslenme masraflarınız yaklaşık 180 – 200 € civarında olacaktır. Eğer malzemeleri marketten alarak ağırlıklı olarak kendi yaptığınız yemekler ile beslenecekseniz bu maliyetler 100 – 120 €’ya kadar düşecektir. Bu noktada size tavsiyemiz, Pam, Esselunga, Simply gibi hesaplı marketler olacaktır.

Ulaşım giderleriniz ise aylık ortalama 25 – 30 € civarında olacaktır. Ayrıca, sağlık sigortası için aylık yaklaşık 15 € ödemeniz gerekiyor. Telefon ve internet kullanımı ise size aylık ortalama 15 – 20 €’luk bir maliyet çıkaracak. Eğlence, gezi ve diğer sosyal yaşam faaliyetleri için ise 150 – 200 € civarında bir bütçeniz olmalı.

İtalya’da Sosyal Hayat

İtalya, Avrupa’da sosyal hayat bakımından en hareketli olan ülkelerden biridir. Kültür, sanat, moda, mimari, spor, mutfak ve daha birçok konuda dünyanın en popüler ülkesi olan İtalya’da, dil eğitimi dersleri dışında yapabileceğiniz birçok şey mevcut. Başta başkenti Roma’da olmak üzere birçok şehrinde çok sayıda tarihi ve doğal güzellikleri bulunan İtalya, Avrupa’nın en fazla turist ağırlayan ikinci ülkesi konumunda.

İtalya’nın Roma’nın dışındaki en popüler şehirleri arasında Milano, Napoli, Palermo, Venedik, Verona, Floransa bulunuyor. Bu şehirlerin her birinde İtalyan kültürüne ait izler bulmak mümkün. Oldukça renkli bir ülke olan İtalya’yı daha yakından tanımak için düzenlenen yerel etkinliklere katılabilirsiniz. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Puccini, Rossini ve Verdi gibi ünlü opera bestecileri adına düzenlenen festivaller
 • Venedik’teki Film Festivali ve Mimarlık Bienali
 • Milano’daki moda haftası ve mobilya fuarı
 • Uluslararası Sanat Sergileri
 • Denizle evlilik festivali (Festa Della Sensa)

İtalya denilince akla ilk gelenlerden biri şüphesiz kahve ve daha ziyade espresso oluyor. İtalyanlarda aynı bizim gibi kahveye çok düşkünler. Her sabah bir fincan kahve ve kruvasanları ile güne başlıyorlar. İtalya’nın meşhur kahvelerinden bol bol içebilirsiniz. İtalyan halkı oldukça yardımsever ve sıcakkanlıdır. İtalya’da özellikle belirli bir saatten sonra açık dükkan bulabilmek zordur.

Oldukça zengin bir mutfağı olan İtalya’nın en popüler yemekleri haliyle pizza ve makarnadır. Neredeyse gezdiğiniz her yerde pizza ve makarna bulabilirsiniz. Fakat bu yemeklerin dışında lazanya, rizotto ve tatlılardan tramisu oldukça seviliyor. Dışarıda yemek yediğiniz bir gün bu lezzetleri de tatmalısınız.

İtalya'da Dil Eğitimi

İtalyanca, başta İtalya olmak üzere, İsviçre, Vatikan, San Marino, Slovakya gibi ülkelerde resmi dil olarak kullanılıyor. Yine Hırvatistan, Monako ve Malta’nın belirli yerlerinde de İtalyanca konuşan bir nüfus mevcut. İtalyanca Romen dilleri içerisinde Latinceye en yakın olan dildir. Aynı zamanda modern Latince olarak adlandırılır. Bu sebeple İtalyancayı öğrendiğiniz takdirde diğer Romen dillerini rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Dünya genelinde 60 milyondan fazla insanın konuştuğu bu dil, özellikle kültür ve sanat dili olması ile öne çıkıyor. Özellikle, Rönesans döneminde Avrupa’nın tabularını yıktığı ve birçok alanda büyük değişimler yaşamaya başladığı ilk ülke İtalya olmuştur. Bu nedenle, İtalyancayı tüm dünyada siyasetçiler, ekonomistler, akademisyenlerden ziyade sanatçıların, şairlerin, ressamların, filozofların ve yazarların konuştuğu dil olarak değerlendirebiliriz. Yani İtalyancayı öğrendiğinizde sadece yeni bir dil öğrenmekle kalmıyor, aynı zamanda dünyaya sosyokültürel anlamda yön veren bir medeniyeti yakından tanımış oluyorsunuz.

İtalya Dil Okulları Ücretsiz Danışmanlık

İtalya’da dil eğitimi almak her yaştan insan için gerçekten eşsiz bir deneyimdir. Fakat bu deneyimi sorunsuz bir şekilde yaşamak ve süreçten keyiften almak için bazı önemli detaylara dikkat edilmesi gerekiyor. İtalyanca kursuna başvuru ve kayıt işlemleri, ücretin ödenmesi, İtalya dil eğitimi vizesi, konaklama, ulaşım vb gibi konuların her birine ayrı ayrı dikkat edilmelidir. ELT, İtalya’da dil eğitimi ile ilgili her konuda size ücretsiz danışmanlık hizmeti sunuyor. Siz de bu muhteşem deneyimi hem eğlenceli hem de daha düşük maliyetler ile yaşamak istiyorsanız ELT ile hemen iletişime geçin. ELT, İtalya dil kursları ile ilgili bütün süreci en profesyonel şekilde planlıyor ve bu süreçte sizin en güvenilir yol arkadaşınız oluyor. ELT’den aşağıdaki hizmetleri ÜCRETSİZ olarak alabilirsiniz;

 • Başvuru ve Ödemeler
 • Konaklama Seçimi
 • Evrak düzenleme ve Takip
 • Vize Danışmanlığı
 • Sağlık Sigortası Asistanlığı
 • Varış Öncesi Oryantasyon
 • Uçuş Organizasyonu ve Karşılama
 • Varış sonrası Takip ve Acil Destek