FLORANSA HAKKINDA

İtalya’nın kuzeyinde Toskana bölgesinde yer alan Floransa, bölgenin en önemli şehir ve başkentidir. İtalya’nın birçok tarihi ve turistik şehrinden biri olan Floransa Rönesans’ın doğduğu şehir olarak bilinmektedir. Kültür, sanat ve mimari yapılarıyla Avrupa’nın en önemli turizm merkezlerinden birisidir. Tarihi yapıları, sanat eserleri, sokakları, köprüleri ve saraylarıyla büyüleyici bir şehir olan Floransa sosyal ve modern yaşamı ile de milyonların ilgisini çekmektedir.

FLORANSA TARİHİ

Arno Nehri çevresine kurulmuş Floransa, geçmişte çok önemli bir siyaset ve ticaret merkeziydi. M.Ö 59 yılında ordudan ayrılmış emekli askerlerin bölgeye yerleşmesiyle Florentia adıyla kurulmaya başlanan şehir, Roma İmparatoru Diokletian tarafından Floransa adını alarak Toskana bölgesinin başkenti olmuştur. Sonraki yıllarda Roma İmparatorluğu’nun yıkılmasıyla Bizans istilalarına uğrayan şehirde nüfus birkaç yüz kişiye kadar düşmüştür.

VI. yüzyılda Lombardiya egemenliği altında tekrar gelişmeye başlayan Floransa, sonraki yıllarda birçok grubun ve ailenin işgaline uğrasa da gelişmeye ve zenginleşmeye devam etmiştir. 15.yüzyılın ilk dönemlerinde ünlü Medici Ailesi’nin yönetimine geçen şehir altın çağlarını yaşamıştır. Ailenin ilk üyesi Cosimo büyük bir saray (Palazzo Medici) inşa ettirdi. Sonrasında yerine geçen oğlu Piero ve torunu Lorenzo ihtişamlı binalar ve yapılar inşa ettirdiler. Özellikle Lorenzo’nun 1469 – 1942 yılları arasındaki yönetiminde Floransa en ihtişamlı dönemini yaşadı.  Michelangelo, Leonardo da Vinci, Botticelli’nin de bulunduğu sanatçılara verdiği destek ile İtalya’da Rönesans Çağı’nın başlamasına ön ayak olan Lorenzo, çok büyük bir saygınlık kazandı ve hatta Lorenzo il Magnifico yani Muhteşem Lorenzo adıyla anılmaya başladı. 1737 yılına kadar Medici Ailesi’nin yönetiminde devam eden Floransa, Medici Hanedanı nesillerinin tükenmesiyle birlikte Avusturya İmparatorluğuna geçen şehir, 1861 yılında yeni kurulmuş olan İtalya Krallığı’nın bir parçası oldu. 1865 – 1871 yıllarında 6 yıl süreyle İtalya’nın başkenti olan Floransa’nın başkentliği,  daha sonra Roma’nın alınması ve başkent ilan edilmesiyle son buldu. Daha sonraki yıllarda gelişmeye devam eden Floransa her zaman ekonomi ve ticaret alanında önemli bir yer olmuş ve günümüzde de çok önemli bir turizm merkezidir.

FLORANSA DİL OKULLARI

Rönesans’ın doğduğu, büyük bir kültürel mirası bulunan tarihi ve anıtsal şehir Floransa’da dil eğitimi almak gerçekten unutulmaz bir eğitim ve yaşam deneyimi kazandıracaktır. İtalyan misafirperverliği ve sıcaklığını doyasıya hissedeceğiniz, tarihi, sanat eserleri ve müzeleri dışında eğlenceli bir sosyal hayatı ve renkli gece hayatı olan Floransa’da eğitiminizi alırken modern yaşamı ve tarihi birlikte tadacaksınız.

Sihirli ve büyüleyici bir şehir olan Floransa’da İtalyanca öğrenmek size aldığınız eğitimin yanında birçok şey katacak, kültür ve sanat alanında kendinizi geliştireceksiniz. Tarihte birçok ünlü sanatçının doğup yetiştiği ve ilham aldığı Floransa’da İtalyanca eğitim veren dil okulları harika deneyimler için sizleri bekliyor.

İKLİMİ

Akdeniz ve ılıman tropikal iklimin görüldüğü Floransa’da yazlar sıcak ve yağışlı, kış ayları ise soğuk ve yağışlı geçmektedir. Yaz aylarında hava sıcaklığı 23 – 30 derece civarlarında seyrederken, Kış aylarında 1 ila 8 derece civarlarında olmaktadır.

YEME İÇME

Tüm dünyada tanınmış İtalyan mutfağının ve yemekleri bölgelere göre çeşitlik gösterse de Toskana bölgesi aslında İtalyan mutfağının temellerini oluşturmaktadır. Toskana bölgesinin başkenti Floransa’da yeme içme kültürü ayrı bir sanat diyebiliriz.

Dünyanın birçok ülkesinden sadece yeme içme turu olarak yapılan Toskana Turları bunun en büyük kanıtıdır. Farklı seçeneklerle dolu Floransa şehrinde kendinize göre yeme içmenizi şekillendirebilir veya şehrin yeme içme alışkanlıklarını deneyimleyebilirsiniz.

Şehirde önemli ve Michelin yıldızlı restoranların yanı sıra, her bütçeye uygun birçok mekan bulabilirsiniz. Taze malzemeler kullanılarak özenle yapılan yemekleri tadarken, Toskana bölgesinin ünlü şaraplarının da keyfine varabilirsiniz.

FLORANSA’DA GEZİLECEK YERLER

Tarihi, kültürü ve sanatı ile cezbeden, her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği Floransa’da birçok önemli eseri ve yapıyı görebilir, açık hava müzesini andıran sokaklarında gezerek keyifli saatler geçirebilirsiniz. Leonardo Da Vinci, Michelangelo ve Dante gibi ünlü sanatçıların doğum yeri olan şehrin dört bir yanı önemli eserler ve sanat galerileriyle dolu. Floransa’da gezip görebileceğiniz önemli birkaç yer aşağıda yer almaktadır.

Duomo Meydanı (Piazza Del Duomo)
Floransa’nın en önemli sembollerinden olan Katedral Meydanı, kentteki birçok sanat eserinin ve tarihi yapının sıralandığı, yerel halkın ve turistlerin en çok geldiği ortak noktadır. Meydanın etrafında yürürken attığınız her adımda hayranlık uyandıran karma mermerler ve sanatsal çalışmaları inceleyebilir, Vaftizhane, çan kulesi, katedral ve müzeyi gezerken İtalyan Rönesansı’nın en büyük sanatçıları olan Ghiberti, Brunelleschi, Donatello, Giotto ve Michelangelo tarafından yapılan sanat ve mimarinin başyapıtlarını görebilirsiniz. 

Floransa Katedrali (Santa Maria del Fiore)
Duomo meydanında yer alan Santa Maria del Fiore, 1296 yılında yapımına başlanmış 1436 yılında tamamlanabilmiştir. 1400’lerin ilk yıllarında yapımına başlanan kubbesi 1436 yılında bitmiştir ve dönemin papası tarafından kutsanmış ve resmi olarak ibadete açılmıştır. Cephe çalışmaları sonraki yüzyıllarda da devam eden katedralin yapımı için yaklaşık 600 yıl çalışılmıştır. Katedralin dikkat çekici özelliklerinden, hemen yanında bağımsız bir şekilde inşa edilen Giotto’nun Çan Kulesi’de görülmeye değer. 1333 yılında katedralin mimarlığını yaptığı dönemde inşa edilmeye başlanan Çan Kulesi 85 metre yüksekliğinde ve 414 basamak merdiveninden tepesine çıkıp eşsiz bir manzara görmeye değer.

Aziz Giovanni Vaftizhanesi
Yapımına 1059 yılında başlanmış olan ve Floransa’daki en eski yapılardan biri olan Aziz Giovanni Vaftizhanesi 1128 yılında açılmıştır. 13. yüzyıla kadar çalışmalar devam etmiştir ve bugünkü halini almıştır. Katedralin karşısında yer alan yapının en ilgi çekici noktaları ‘’Cennetin Kapıları’’ olarak adlandırılan kabartma heykelli bronz kapılarıdır. Vaftizhane olarak anılmasının en büyük nedeni 19. Yüzyıla kadar önemli Floransa’lı Katoliklerin burada vaftiz edilmesidir. Medici ailesi üyeleri ve Dante bunlardan bazılarıdır.

Signoria Meydanı (Piazza della Signoria)
Tarih boyunca birçok önemli ana tanıklık etmiş Signoria Meydanı, birçok heykelin ve eserin bulunduğu bir açık hava müzesini andırmaktadır. Vecchio Sarayı ve sarayın önünde Michelangelo’nun ünlü Davud Heykeli’nin kopyası bulunmaktadır. Heykel’in gerçeği Galleria della Academia’da sergilenmektedir. Meydanda ayrıca görebileceğiniz Herkül ve Cacus heykeli , Yunan mitoloji kahramanlarından Perseus’un heykeli ve Sabine Kadınlarının Kaçırılma heykeli ile Neptün Çeşmesi ve heykelini görebilirsiniz. Meydanda birçok kafe, restoran ve alışveriş dükkanları da bulunmaktadır.

Vecchio Sarayı ( Palazzo Vecchio)
14. Yüzyılda Medici Ailesi tarafından yaptırılmış ve hükümet binası olarak kullanılmıştır. Medici ailesinin kalesi olan yapı, 16. Yüzyılda yapılan çalışmalarla bugünkü halini almıştır. Zamanın önde gelen mimarları ve sanatçıları tarafından yapılmış saray, zengin odaları, koridorları, tarihi ve sanat eserleri ve ihtişamıyla ailenin gücünü ve nüfuzunu yansıtmaktadır.

Vecchio Köprüsü (Ponte Vecchio)
Arno Nehri üzerinde yer alan Ponte Vecchio Floransa’nın en bilinen simgelerindendir. Köprünün üzerinde çok sayıda hediyelik eşya satan dükkanlar ve geleneksel kuyumcular bulunmaktadır. 1000 yıldan uzun bir tarihi olan köprü tarihte su taşkınlıkları gibi doğal sebeplerle birçok kez yıkılıp yeniden yapılmıştır. Köprünün üstünde ayrıca ünlü İtalyan sanatçı Cellini’nin bir büstü de bulunmaktadır.

Uffizi Galerisi
Dünyanın en prestijli ve ünlü sanat müzelerinden olan Uffizi Galerisi, 1560 – 1580 yılları arasında yapılmış, mimarı Giorgio Vasari’dir. Uzun ve dar iç avlusu Arno Nehri’ne açılmaktadır. Günümüzde galeri ve müze olarak kullanılan yapı da özellikle Medici ailesinin kişisel sanat koleksiyonları ve Rönesans dönemine ait birçok resim ve heykel sergilenmektedir.

Akademi Galerisi ( Galleria dell Academia)
Signoria Meydanı’nda replikası bulunan ve tüm dünya tarafından merak edilen Michelangelo’nun Davud heykelinin orjinalinin 1873 yılından beri sergilendiği galeride aynı sanatçıya ait farklı eserlerde bulunmaktadır. Bunun dışında özellikle 15 ve 16. Yüzyıllardan önemli sanatçıların birçok sanat eseri de burada sergilenmektedir.

Santa Croce Bazilikası
Floransa’nın en önemli tarihi güzelliklerinden olan bazilikanın yapımına 1294 yılında başlanmış, tamamlanması 1442 yılını bulmuştur. Rönesans dönemine ait çok önemli freskleri görebileceğiniz yapının içinde Michelangelo, Galileo, Ghiberti, Bestekar Rossini ve Machiavelli gibi birçok ünlü İtalyan’ın mezarları bulunmaktadır.

Bu önemli yerler dışında gezilmesi gereken birçok yerin daha bulunduğu Floransa’da, Michelangelo Meydanı, Medici Şapeli, Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri, Bargello Müzesi, Galileo Müzesi gibi yerleri de ziyaret edebilirsiniz.

FLORANSA’DA ULAŞIM

Şehir içi ulaşımda en çok kullanılan otobüs ve tramvay hattıdır. Şehrin birçok turistik noktasına tramvayla veya otobüsle rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda birçok noktada bulunan ve belediyeye ait olan bisikletleri kiralayarak rahatlıkla gezebilirsiniz.

Floransa’da bulunan Pretola Hava alanı merkeze yaklaşık 10 km yakında bulunur ve kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. Fakat genelde daha büyük olan, Floransa’ya yaklaşık 65 km mesafede olan ve uluslararası uçuşların daha yoğun olduğu Pisa hava alanı daha çok kullanılmaktadır.