İspanya'da Dil Eğitimi

Avrupa’nın gelişmiş ve köklü ülkelerinden biri olan İspanya’da İspanyolca eğitimi almak, birçok insan tarafından tercih edilmektedir. Bir zamanlar dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olan ve dünyanın birçok yerinde kolonisi (sömürgesi) olan İspanya, tarihinin izlerini hâlâ taşımaktadır. Her ne kadar bu koloniler üzerindeki egemenliğini kaybetmiş olsa da, o ülkelerde İspanyolca konuşulması hem İspanya’nın hem de İspanyolcanın önemini arttırmaktadır. İspanya her köşesi dinamiklerle dolu bir ülkedir; güzel hava, canlı ve sosyal yaşam, dünyanın en iyi yemekleri, dost canlısı halk, zengin ve kültürel gelenekler, büyüleyici bir tarih ve Akdeniz’in en güzel kumsallarına sahiptir.

Dünya’nın en çok konuşulan 3 dilinden biri olan İspanyolca aynı zamanda birçok ülkenin resmi dilidir. Dünya’da yaklaşık 500 milyon insan İspanyolca konuşmaktadır. İspanya’da ise halkın yaklaşık %85’i İspanyolca konuşmaktadır. Bu ülkede İspanyolca eğitimi almak, dil kursundan arta kalan vakitte de dil becerisi geliştirmeye yönelik uygulama yapma fırsatı da sunmaktadır. Eğitim, bilim, sanat ve teknoloji açısından birçok fırsatları barındıran bu ülkede eğitim almak farklı kültürlerle tanışmanıza imkân sağlayacaktır. Birçok ülkeye kıyasla ülkemize yakın olan ve ülkemizle ticari ilişki içinde olan İspanya’da eğitim almak size birçok alanda avantaj sağlayacaktır.

İspanya Dil Okulları

Dünyanın en çok konuşulan dillerinden biri olan İspanyolcayı öğrenmek, hem iş bulmanızda hem de sosyal hayatınızda size katkı sağlayacaktır.  İspanya’da modern, ferah ve az öğrencili sınıflarda hepsi anadili İspanyolca olan üniversite mezunu, tecrübeli ve yabancı öğrenci konusunda uzmanlaşmış İspanyolcayı doğru ve uygulamalı bir şekilde öğrenmenizi sağlayan öğretmenlerden eğitim alacaksınız. Dil bilgisi seviyeniz ne olursa olsun, İspanya’da kendinize uygun ve kaliteli dil eğitimi veren bir dil okulu bulabilirsiniz. İspanya’da karma eğitim tekniğini uygulayan dil okulları bulunmaktadır. Bu teknikle İspanyolcayı iletişim egzersizleri, yazılı materyaller ve çevrimiçi (online) programlar ile öğrenebilirsiniz.

İspanya’da dil eğitimi alırken; ücretli/ücretsiz staj programları ve sınav hazırlık kursları gibi imkânlardan yararlanabilir ve dil eğitimine ek olarak kendinizi başka bir alanda da geliştirebilirsiniz. İspanya’da dil okullarına başvurarak 2 haftadan 1 yıla kadar dil eğitimi alabilirsiniz. İspanyolca birçok ülkede konuşulduğundan, birçok farklı aksana sahiptir. İspanya’da dil eğitimi almak, İspanyolcanın en orijinal hâliyle konuşulduğu bir yerde eğitim almak açısından iyi bir seçenek olacaktır. Öğrenciler dünyanın her yerinden gelmektedir. İspanyolca öğrenmek için hepsinin farklı bir nedeni vardır. Bazıları üniversite öğrencisi, bazıları iş hayatında İspanyolcaya ihtiyaç duyan profesyonel kişiler, resmi DELE sınavına hazırlanmak için gelenlerin yanı sıra eğlence amaçlı İspanyolca öğrenmek isteyenler de dil kurslarına katılmaktadır. İspanya’da bulunan dil okullarının çeşitliliği ve bazı dil okullarının İspanya’daki birçok şehirde şubesinin olması öğrencilere farklı alternatifler sağlamaktadır. Buradaki dil eğitiminizi tamamladıktan sonra bir üniversitede eğitim alabilir ve ülkemize bir diplomayla dönebilir ya da kariyerinize yurt dışında devam edebilirsiniz.

İspanya’da Dil Eğitimi Alabileceğiniz Şehirler

İspanya’da dil eğitimi için tercih edebileceğiniz şehirlerden bazıları; Barcelona, Madrid, Valencia, Malaga, Sevilla, Cadiz, Salamanca, Alicante ve Granada’dır. Daha detaylı bilgi için aşağıdaki tabloya bakabilirsiniz. Bu tabloda İspanya’da dil eğitimi alabileceğiniz şehirleri ve bu şehirlerde yer alan dil okullarını görebilirsiniz.

İspanya Dil Okulu Fiyatları

İspanya para birimi Euro’dur (€). İspanya’da 4 hafta ila 36 hafta arasında dil eğitimi alabilirsiniz. İspanya dil okulu fiyatları hafta sayısı ile orantılı olarak hesaplanmaktadır. Yani hafta sayısı arttıkça hafta başına düşen eğitim ücreti azalmaktadır. İspanya’da dil okulu ücretlerini etkileyen diğer önemli etkenler ise; okulun kalitesi, okulun bulunduğu şehir ve sizin seçtiğiniz eğitim programıdır. Buna ek olarak; İspanya dil okulu fiyatları yılın belirli zamanlarında yapılan kampanyalar sayesinde indirim uygulanabilmektedir. Bu tarz indirimlerden yararlanarak eğitim ücretinizi %40 daha indirimli hâle getirebilir ve eğitim masrafınızı azaltabilirsiniz. İspanya’daki dil okullarının ortalama ücretlerini size en yakın ELT şubesinden ücretsiz talep edebilir ve aşağıda “İspanya kampanyalı dil okulu fiyatları” başlığımızdan detaylı fiyat bilgilerini inceleyebilirsiniz.

İspanya Kampanyalı Dil Okulu Fiyatları

Dil eğitiminizle ilgili iyi bir karar vermek için İspanya’daki çeşitli dil okullarının detaylı fiyat tablolarını, güncel indirim ve kampanyalarını görsele tıklayarak inceleyebilirsiniz.

ispanya dil okulu fiyatları

İspanya'da Dil Eğitimi Programları

İspanya’da dil eğitimi alırken en önemli hususlardan biri de hangi program kapsamında eğitim alınacağına karar verilmesidir. Eğer yoğun ya da süper yoğun bir programla kısa sürede eğitiminizi tamamlamak istiyorsanız haftalık 30 ders saati olan bir programı seçebilirsiniz. Ancak eğitim için yeterli vaktiniz varsa ve eğitiminizi yavaş yavaş almak istiyorsanız haftalık 20 ders saatinden oluşan bir programı seçebilirsiniz.

Bunların dışında; dil eğitiminizi özel bir amaca yönelik (sınav için, iş için gibi) almak istiyorsanız, amacınıza uygun bir program seçebilirsiniz. İspanya dil okullarında sunulan programları aşağıdaki görebilirsiniz;

Genel İspanyolca Kursu
Genel İspanyolca kurslarında haftada 20 ders eğitim verilmektedir. Konuşma, yazma, anlama ve dinleme alanlarında İspanyolcasını geliştirmek isteyen öğrenciler için en ideal kurs türüdür. Eğitimler dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerin oluşturduğu karma sınıflarda interaktif etkinliklerle işlenir. Özellikle eğitime yeni başlayan öğrenciler bile eğitimlerinin bir haftasını tamamladıklarında günlük basit konuşmaları yapacak düzeye eriştiklerini görürler, bunun sebebi ise özellikle konuşmaya ve pratiğe dayalı eğitimin verilmesidir.

Yoğun İspanyolca Kursu
Yoğun İspanyolca kursları içerik olarak Genel İspanyolca kursları ile aynıdır. Ancak daha hızlı ilerlemek isteyen ve kısa sürede seviye atlamayı hedefleyen öğrenciler için tasarlanmıştır. Bu nedenle haftalık ders saati 20 yerine 25 ya da 30 olarak düzenlenmiştir. Bu programlarda konuşma, yazma, anlama, dinleme ve dil bilgisine ek olarak öğrenciler farklı alanlarda seçmeli dersler de alarak programlarını zenginleştirebilirler. Konuşma dersleri, kültürel seçmeli dersler, sınav hazırlık gibi alanlardan dersler seçerek daha yoğun bir eğitim alabilirler.

DELE Sınav hazırlık
İspanyolca seviyesini resmi bir sınavla belgelemek isteyen öğrenciler DELE sertifikası almak zorundadır. Bu dil sertifikasını İspanya’nın eğitim, kültür ve spor bakanlığı adına Instituto Cervantes düzenlemektedir. Dele hazırlık kursları akademik alanda ilerlemek isteyen öğrencilerimiz için idealdir. DELE sınavları ile A1-A2-B1-BA-C1-C2 seviyelerinde teste girerek İspanyolca dil seviyenizi belgeleyebilirsiniz. Dele kursları haftada 20 ders olarak işlenmektedir ve kursa katılım için minimum yaş 18’dir.

Üniversite hazırlık kursları
İspanya’da lisans ve yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin belli seviyelerde İspanyolca bilmesi gerekmektedir. Sahip oldukları İspanyolca düzeyini ise resmi sınavlarla kanıtlamaları gerekmektedir. Bu program İspanya’da lisans ya da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için tasarlanmıştır, haftada 20 ders olarak düzenlenen programlarda öğrenciler Genel İspanyolcanın yanında akademik olarak da dil becerilerini geliştirirler. Program süreleri ise minimum 12 haftadır. En fazla tercih edilen süreler ise 24 ve 36 haftadır.

İş için İspanyolca
Bu program İspanyolcaya özellikle iş hayatında ihtiyaç duyan öğrencilere ve profesyonellere yönelik bir programdır. Eğer iş, resmi ve hukuki alanlarda İspanyolcanızı geliştirmek istiyorsanız bu programı seçmeniz son derece avantajlı olacaktır. Bu programda kullanılan eğitim materyalleri ticari dilde hazırlanmış metinleri, profesyonel sunumları içermekte olup, iş görüşmeleri, iş yazışmaları ve toplantılarda kullanılan dili geliştirmeye yönelik teknikleri içermektedir. Kursa katılan öğrencilere aynı zamanda İspanya, Avrupa ve Latin Amerika’nın ekonomik durumlarıyla ilgili de çeşitli bilgiler verilmektedir. Kursa katılım için en az B2 düzeyde İspanyolca bilgisine sahip olmak gerekmektedir.

Bire bir özel dersler
Bire bir İspanyolca kursları İspanyolcayı en hızlı öğrenmenizi sağlayacak olan kurs türüdür. Bu programda öğretmenler öğrencinin seviyesine, bireysel öğrenme tarzına en uygun olan ders programını hazırlarlar. Program tüm seviyeler için uygundur, haftada 1-20 ders arası alacağınız ders programını ve kurs süresini kendiniz belirleyebilirsiniz. Özel dersler İspanyolca dil becerilerini geliştirmek için tamamen kişiselleştirilmiş bir plan isteyen öğrenciler için idealdir. Alışılmışın dışında bir ortamda dil eğitimi almak isteyen öğrenciler bu programı rahatlıkla tercih edebilirler. Eğitimler sınıf ortamının dışında bazen sahilde bazen parkta, kampüs dışında farklı ortamlarda bile işlenebilir. Bu şekilde İspanyol kültürünü tanımak ve bolca pratik yapmak için de fazlaca zamanınız olacaktır.

İspanya Dil Okulları Konaklama

İspanya’da dil eğitimi alan öğrencilerin konaklama imkânları eğitim gördükleri dil okulunun koordinesiyle ya da yardımıyla ayarlanabilmektedir. Dil okullarında bulunan konaklamadan sorumlu personel ya da konaklama departmanlarındaki personel ile görüşüp konaklama yerinizi ayarlayabilirsiniz. Okullarda bulunan konaklama seçenekleri ve fiyatları okulların imkânlarına, kalitelerine ve okulların bulunduğu yere göre değişiklik gösterebilmektedir. ELT Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak, İspanya’daki konaklama seçenekleri ile ilgili sizlere vereceğimiz ücretsiz hizmetimizden yararlanabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki başlıkları inceleyerek konaklama imkânları ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Aile Yanı konaklama

İspanyalı bir ailenin yanında yaşama imkânı sunan bir konaklama seçeneğidir. Bu konaklama imkânı sayesinde İspanyol kültürü ve aile yaşamı hakkında bilgi edinebilir ayrıca dil okulundan arta kalan zamanlarınızda evdeki aile ile İspanyolca konuşarak pratik yapabilirsiniz. Ailelerin hepsi özenle seçilir ve düzenli denetlenmektedir. Bu konaklama seçeneğinde genel olarak size evin tek kişilik ya da iki kişilik bir odası verilir. Ek olarak; dilerseniz yarım pansiyon ya da tam pansiyon seçeneklerinden birini seçebilir ve bu seçime göre yemek ihtiyacınızı planlayabilirsiniz. Ayrıca, evde kaldığınız odanın anahtarı size verilecektir. Bu sayede kendinizi güvende hissedebilirsiniz.

Öğrenci Yurtları

Tek kişilik veya çift kişilik bir odada kalabileceğiniz bir konaklama imkânıdır. Banyo ortak kullanımlı veya özel olabilir. Yemek hazırlamak ve yemek için ortak mutfağı kullanabilirsiniz. Bazı dil okullarında yurt imkânı bulunmayabilir.

Ortak Kullanımlı Apartman Daireleri (Öğrenci Evleri)

Bir dairede 5 öğrencinin kalabildiği bir konaklama seçeneğidir. Dil okulu tarafından sunulan imkânlara bağlı olarak daireler eşyalı olabilir. Bu dairelerde; bir mutfak, bir/iki tuvalet ve üç ya da dört oda bulunabilir. Eğer arkadaşlarınızla iyi anlaşırsanız bu konaklama imkânı sizin için daha fazla özgürlük tanıyan bir seçenek olacaktır. Ancak insanları iyi tanımadan onlarla aynı evde kalmak biraz risk içermektedir.

Hosteller ve Oteller

Bazı dil okulları öğrencilere hostel ya da otel tavsiye edebilir. Bu hostel ya da otellerde tek kişilik ya da iki kişilik bir odada kalabilirsiniz. Seçeceğiniz otel veya hostelin kalitesine bağlı olarak size sunulan imkânlar farklılık gösterebilir.

İspanya Dil Okulu Vizesi

İspanya’da alacağınız dil eğitiminin süresine bağlı olarak kısa dönem veya uzun dönem vizesi alabilirsiniz. Schengen Bölgesi’nde bulunan bir ülke olan İspanya için alacağınız vize ile Schengen Bölgesi’ndeki diğer ülkeleri (İspanya dâhil toplam 25 ülke) de gezebilirsiniz. Bu sayede aldığınız vize ile bir Avrupa turu yapabilirsiniz. Vize almak için gerekli evraklar; dil eğitimi alacağınız şehre, dil eğitiminin süresine ve seçtiğiniz programın niteliğine bağlı olarak değişebilmektedir.

İspanya’da Dil Eğitimi ve Çalışma İzni

İspanya’da dil eğitimi ve çalışma izni konusu birçok insanın merak ettiği bir konudur. İspanya’da dil eğitimi alırken yasal olarak çalışmanızın mümkün olmadığı belirtilmektedir. Yasa dışı olarak çalışmayı düşünüyorsanız, bu riskli bir durumdur. Çünkü yakalanmanız ya da ihbar edilmeniz durumunda sınır dışı edilebilirsiniz. Her ne kadar bazı ülkeler dil eğitimi alan kişilere çalışma izni verse de bu her ülkede mümkün değildir. Bazı ülkeler ise üniversite eğitimi alanlara çalışma izni vermekte ancak dil eğitimi alanlara çalışma izni vermemektedir.

İspanya’da Yaşam Maliyetleri

İspanya’da eğitim görmek hem okul masrafları açısından hem de temel ihtiyaçları karşılama açısından bazı Avrupa ülkelerine göre biraz daha ucuzdur. İspanya’nın Madrid ve Barcelona şehirlerinde en düşük ev kirası 250€ civarındadır. İspanya’da haftalık 50€ ile alışveriş masrafları karşılanabilir. Eğer yemek ihtiyacı evde ya da yurtta yapılan yemekler ile karşılanırsa öğrenciler masraflarını önemli oranda azaltabilirler.

Bilgi edinmeniz maksadıyla Madrid’deki bazı ürünlerin veya hizmetlerin yaklaşık fiyatları aşağıda sunulmuştur;

 • 250gr somun ekmek 0,51 €
 • 12 yumurta 1,62 €
 • Bir kilo tavuk kanadı 6,32 €
 • 1 kilo elma 1,76 €
 • 1 lt. süt 0,81 €
 • 1 kilo yerli peynir 9,78 €
 • 1 kilo patates 0,98 €
 • 1 kilo domates 1,7 €
 • Ucuz bir restoranda 1 kişilik yemek 11 €
 • 80 m2’lik bir dairenin aylık su, doğal gaz ve elektrik faturası 128,09 €
 • Sinema bileti 9 €
 • Aylık toplu taşıma kartı 54,6 €
 • 1 litre benzin 1,32 €
 • Merkezde tek yatak odalı dairenin aylık kirası 895,69 €

İspanya’da Sosyal Hayat

Avrupa’nın en turistik ülkelerinden biri olan İspanya, UNESCO kültür mirası sahipliği itibariyle İtalya’dan sonra ikinci Avrupa ülkesi konumundadır. OECD’nin İyi Yaşam Endeksinde yaşanabilir ülkeler arasında yer alan İspanya; çevre koşulları, iş-yaşam dengesi, yaşam tatmini, sağlık ve güvenlik konularında iyi bir puana sahiptir. İspanya üniter parlamenter monarşi ile yönetilmektedir. Resmi dili İspanyolcadır ve nüfusunun büyük çoğunluğu Katolik’tir. İspanya; güneşli havayı, güzel yemekleri ve konuksever insanları bir arada bulabileceğiniz bir ülkedir. İspanya’nın birçok kentinde ve bölgelerinde birçok festival düzenlenmektedir.

İspanya; teknoloji, sanat, özgürlükler ve zenginlik gibi daha birçok konuda gelişmiş seviyede olan bir ülkedir. İspanya’da eğitim alırken; dünyanın en ilginç, en güzel, en tarihi, en sanatsal ya da en ünlü yerlerinden bazılarını görebilir birçok farklı kültürle tanışabilirsiniz. Mesela; Plaza Mayor, Puerta del Sol, Kraliyet Sarayı, Picasso Müzesi, Malaga Katedrali, Plaza de la Merced, Sagrada Familia, Park Güell, Montjuic Tepesi, Joan Miro Müzesi bunlardan bazılarıdır. Kısacası İspanya’da dil eğitimi almak belki de hayatınızdaki en farklı tecrübelerden biri olacaktır.

İspanya Dil Okulları Ücretsiz Danışmanlık

İspanya’da dil eğitimi almak ve İspanya dil okulları için başvuru yapmak denilince akla ilk gelen kuruluşlardan biri olan ELT, sahip olduğu 20 yıllık tecrübeyle Türkiye’nin birçok yerinden öğrenciyi her yıl İspanya’daki dil okullarına yerleştirmektedir. ELT, Türkiye’nin 8 şehrindeki 8 şubesiyle yüz yüze yapabileceğiniz başvurularda sizlere yardımcı olmakta ve internetten yapacağınız başvurularda ise www.elt.com.tr adresinden hizmet vermektedir. ELT, başvurudan konaklamaya, vizeden varış sonrası acil yardıma kadar birçok hizmeti ÜCRETSİZ sunmakta ve sizlerin yurt dışında iyi bir eğitim tecrübesi yaşaması için çalışmaktadır. Sizlere sunduğumuz hizmetleri aşağıdaki maddelerde görebilirsiniz;

 • Başvuru ve Ödemeler
 • Konaklama Seçimi
 • Evrak düzenleme ve Takip
 • Vize Danışmanlığı
 • Sağlık Sigortası Asistanlığı
 • Varış Öncesi Oryantasyon
 • Uçuş Organizasyonu ve Karşılama
 • Varış sonrası Takip ve Acil Destek
feltom
Felca
EnglishUK
British Council
ialc
UED
Quality English
icef