SALAMANCA ŞEHRİ

Ticaret ve turizm bölgesi olarak anılan Salamanca, aynı zamanda kültürlerin etkin olarak toplandığı bir şehirdir. İspanya’nın en eski ve Avrupa’nın da en eski üniversitelerinden biri olan Salamanca Üniversitesi’ne de ( Universidad de Salamanca) ev sahipliği yapar. Şehrin tarihi eski bölgesi 1988’de UNESCO tarafından Dünya Miras Listesine kabul edilmiştir.

Güneş battıktan sonra altın rengi gibi parlayan birçok kumtaşı binaya sahip olan Salamanca sokakları, süslü duvarlarıyla tarihten gelen binalarıyla aynı zamanda İspanya’nın gece hayatı merkezide olmuştur.

Ülkenin diğer şehirlerine nazaran daha küçük bir şehir olması ve uygun fiyatlı çok fazla alternatifin bulunması şehri bir cazibe merkezine dönüştürmektedir.

SALAMANCA TARİHİ

Masmavi göğün altıda sarı taşlardan inşaatıyla Salamanca şehrine Kehribar şehirde denmektedir. İspanyanın kuzey batısındaki Kastilyo Leon Özerk Bölgesi’nin içerisinde yer alan Salamanca Şehri, aynı adı taşıyan ilinde başkentidir. İlk olarak bölgede yaşayan Kelt-İlber halkları tarafından Helmantica adıyla anılmış M.Ö 3 yüzyılda ise Kartacalı General Anibal tarafından alınmıştır. Şehir, Romalıların eline geçmesiyle adı Salamanca olarak değişmiştir.

SALAMANCA DİL OKULLARI

Tarihin bir parçası olan şehir Salamanca 800 yıl öncesine dayanan bir üniversite şehri olmasıyla tanınır. Eski şehir boyunca üniversite binaları size eşlik eder. Eğitime verdiği değeri tarihler boyunca göstermiş olan İspanya’nın en eski üniversitesi Salamanca Üniversitesi’ne de (Universidad de Salamanca) ev sahipliği yapar.

Salamanca, diğer İspanyol şehirlerine göre daha mütevazi ve uygun bir şehir olmasının avantajıyla özellikle İspanya’da dil eğitimi alacak öğrenciler için popüler bir destinasyona dönüşmüştür. Burada diğer İspanya şehirlerinden daha fazla ucuz konaklama alternatifi bulabilir, daha uygun fiyatlara yerel lezzetleri tadabilir ve ulaşımı en aza indirgeyip yürüyerek istediğiniz yere ulaşabilirsiniz.

SALAMANCA'DA GEZİLECEK YERLER

Akdeniz’de bir şehir olan Salamanca sıcak iklimiyle her mevsim görmek isteyeceğiniz bir şehir. Tarihin arasında gezeceğiniz şehir, en önemli üniversiteleri, kiliseleri, müzeler ve festivalleriyle sıcak ve samimi havasını size geçirmekte ustadır. UNESCO Dünya Mirasına girmiş sadece bir saat uzaklıktaki Zamora kentini ziyaret edebilir, Castilla le Leon bölgesinde ki bozulmamış İspanyol aksanına hayran kalabilirsiniz.
Salamanca’da keşfedilecek en meşhur yerlerden bazılarını sizin için sıralamak gerekirse:

SALAMANCA KATEDRALİ
Salamanca Katedrali 16.ve 18.yüzyıllar arasında inşa edilmiştir. 1513 yılında başlayan inşaatı 1793 yılları arasında son bulmuştur. 1887’de Kraliyet Kararnamesi ile kutsal anıt ilan edilen katedral, gotik ve barok tarzları yapısında barındırmaktadır. Özellikle, ilginç duvar süslemeleriyle yoğun ilgi odağı olan Salamanca Katedrali’nin duvarlarında bir astronot ve dondurma yiyen bir yaratık görürseniz şaşırmayın.

CASA DE LAS CONCHAS
Dış duvarlarını örten üç yüzden fazla deniz kabuğu tarzında yapılmış süslemelerden dolayı Kabuklar evi olarak da adlandırılır. Üzerinde zambaklarve Gotik arma bulunan giriş kapısı ile daha gezmeye başlamadan sizde merak uyandıracak yapı, 1493-1517 yılları arasında gotik ve plateresk tarzları karıştırılarak o dönemin Salamanca Üniversitesi profesörlerinden Rodrigo Arias de Maldonado’ya Santiago de Compestela nişanı olarak yaptırılmıştır. O döneme ait önemli politik olayların tasviri ve birçok farklı sembol bulunan duvarları mevcuttur. Günümüzde ise Salamanca halk kütüphanesine ve turist bilgi merkezine ev sahipliği yapmaktadır.

THE LA CLERECIA BİNASI
Kraliyet Koleji olarak bilinen tarihi binanın inşaatı, 17. yüzyılda İspanya Kralı III. Philip‘in eşi Avusturya Kraliçesi Margarita‘nın emri ile başlamış ve Juan Gomez de Mora tarafından yönetilmiştir. Zamanında dini bilgileri öğreten bir okul olarak kurulmuştur. Günümüzde Salamanca Pontificia Üniversitesi’nın merkezi olarak kullanılmaktadır.

DOMUS ARTIUM 2002
2002 yılında Salamanca‘nın Avrupa Kültür Başkenti olarak ilan edilmesi ile hapishane olarak yapılmış bina yenilenip genişletilerek günümüzde sanat galerisi olarak faaliyet göstermektedir. Çağdaş Sanat Merkezi olarak Domus Artium 2002, görsel sanatlarla çağdaş sanatları birleştiren Salamanca şehrinde çağdaş sanata artan talepleri karşılamak için açılmıştır. Sergi programlarını takip ederek Domus Artium 2002’de ki eserleri görmek için ziyaret edebilirsiniz.

LAS DUENAS CONVENT
15. ve 16. Yüzyıllar arasında Dominikan tarikatı tarafından manastır olması ile inşası yapılan plateresk tarzda yapılan bina günümüzde halen Dominik Rahipleri tarafından manastır amacıyla kullanılmaktadır. Manastırın ilgi çekici yanlarından biri Arap ve İspanyol mimarisinin karışımı olan müdejar tarzda yapılmış saray kapısının hala orijinal olarak kalmış olmasıdır. Turistik olarak gezebileceğiniz Las Duenas Covent, sütun başlarındaki heykeller, kafatasları, acı çeken suratlar ve bakire ile şeytan tasvirli oymalarıyla tezat oluşturmaktadır.

SALAMANCA'DA YEME İÇME

Tarihi ve kültürel mirasını mutfağına da yansıtan Dünya Mirası alanı Salamanca şehrinde yerel lezzetlerin tadına bakmak isteyeceksiniz. Endülüs ve Yahudi mutfağının sosları ve bahartlarıyla eşsiz lezzetler sunmaktadır. Salamaca’da tapaslar,paella ve churro gibi geleneksel yemeklerin yanında en ünlüsü Hornaza’dır. Bu yemek bir paskalya aile yemeği olarak ortaya çıkmış ve eskiden geleneksel olarak sadece bu dönemde hazırlanırmış. Bir çeşit etli börek olan yemek genellikle Chorizo denilen sucuk pastırmadan yapılmaktadır. Bunlar dışında Salamanca’da paloma ve perrunillas lezzetlerini de mutlaka denemelisiniz.

SALAMANCA'DA ULAŞIM

İspanya’nın Salamanca şehrine maalesef Türkiye’den direk uçuş bulunmamaktadır. Malaga veya Palma de Mallorca’dan aktarmalı uçuş yapabileceğiniz gibi Madrid’den tren ile de şehre ulaşabilirsiniz. Salamanca yüz ölçümü bakımından küçük bir şehir olması nedeniyle ulaşım ağıda fazla gelişmemiştir. Şehir içi ulaşım için otobüs veya taksi kullanabilirsiniz hatta turistik yerlerin birbirine fazlasıyla yakın olması şehirde birçok yeri yürüyerek gezme avantajı sunacaktır.