Başvuru ve İşlemler

Başvuru ve İşlemler

ELT Work and Travel hizmetlerini ileri teknoloji kullanarak gerçekleştiriyor. Kolay ve hatasız işlem kalitesi ELT’de.

ELT online hizmet platformu olan ELTON, “size özel” hizmet desteği sağlayan, interaktif veri paylaşımına olanak tanıyan bir sistemdir. ELTON ile Work and Travel programına başvuru yaptığınız ilk günden itibaren tüm işlemlerinizi online olarak gerçekleştirebilecek, ELT danışmanları ile aynı ekranı paylaşarak Başvurunuzla ilgili son gelişmeleri doğrudan rapor olarak alabileceksiniz. Kısacası ELT kalitesinde, “size özel” mükemmel bir hizmet alacaksınız; ELT kalite farkını sonuna kadar hissedeceksiniz…

ELT ile iletişim

ELT Work and Travel programına kayıt olmak için herhangi bir ELT şubesine şahsen, e-mail ya da telefon ile başvuru yapabilirsiniz. Başvuru formunu doldurursanız bir ELT danışmanı sizi en kısa sürede arayarak bilgilendirme yapacaktır. Başvuru formunu doldurmak ve ELT ile iletişim kurmak istiyorsanız burayı tıklayınız.

Ön mülakat ve değerlendirme

ELT tarafından Work and Travel programına uygunluğunuzu tespit etmek için bir ön değerlendirme görüşmesine alınırsınız. Bu aşamada, program beklentileriniz, psikolojik durumunuzun, vize şartlarına uygunluğunuz ve İngilizce seviyeniz sınanacaktır. Programa katılım için ELT kriterlerini karşılıyor olmanız durumunda kayıt işleminize başlayabilirsiniz.

Kayıt işlemi

ELT’ye kayıt olmak için tek yapmanız gereken WAT sözleşmesini okuyup imzalamaktır. Sözleşmenizde karşılıklı sorumluluklar, taahhüt edilen hizmetler ve kapsamları, iptal ve iade koşulları gibi tüm alanlarda bilgileri görebileceksiniz. Sözleşmenizi okuyup imzaladıktan sonra size Work and Travel katılımcı rehberi verilecektir. Bu aşamada aynı zamanda tercih ettiğiniz iş, bölge, başlangıç bitiş tarihleri, grup ve arkadaş bilgileriniz alınacak ve size uygun iş seçenekleri buna göre belirlenecektir.

Resmi başvuru için gerekli belgeler

Vize almanıza onay verecek olan resmi sponsor kuruluş tarafından talep edilen belgeleri hazırlayıp ELT’ye teslim etmeniz gerekecektir. Bu belgelerden en önemlileri pasaport fotokopiniz, öğrenci belgeniz ve işverenlerin sizi kabul etmesinde en önemli doküman olan özgeçmiştir. Bu belgeleri en kısa sürede danışmanınıza teslim etmelisiniz. Bu belgeleri teslim edince danışmanınız sizinle iletişime geçecek ve size uygun iş seçeneklerini tanıtmaya başlayacaktır.

İş seçeneklerinin tanıtılması ve iş başvurularının yapılması.

Danışmanınız güncel iş seçenekleri arasından size, tercihlerinize, yeterliliklerinize, tarihlerinize ve İngilizce seviyenize en uygun seçenekleri sunacak, bu işler ve detayları hakkında sizi bilgilendirecek ve en uygun olanlarına özgeçmişinizin gönderilerek başvurunuzun yapılmasını sağlayacaktır. Ön kabul aldığınız işveren tarafından ELT iş fuarı ya da online interview ortamında mülakata alınacaksınız. Bu mülakatta hem siz hem de işveren gerekli soruları sorabilecek ve tarafların karşılıklı onayı ile iş sözleşmesi imzalanarak işe yerleştirme süreci tamamlanacaktır.

DS2019 başvuru dosyasının hazırlanması

Work and Travel vizesine başvuru yapabilmeniz için ABD Dışişleri bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren bir vize sponsoru kuruluşun, sizi programa kabul ettiğini, çalışacak olduğunu işletmeyi kontrol edip onayladığını ve katılım tarihlerinizi belirleyen DS2019 belgesini hazırlaması gerekiyor. Bunun için gerekli formları doldurmanız ve program ödemenizi tamamlamanız gerekiyor.

Vize randevusu ve vize başvurusu

DS2019 belgenizin gelmesiyle birlikte sizin için konsolosluktan bir randevu tarihi alınacaktır. Randevu tarihi alınırken danışmanınız sizinle iletişime geçerek sınav takviminize en uygun tarihleri sizinle belirleyecek ve bu tarihler için randevu talebiniz konsolosluğa iletilecektir. Konsolosluk tarafından onaylanan vize randevu tarihiniz ve saatiniz danışmanınız tarafından size bildirilecektir. Belirtilen gün ve saatle belgelerinizle birlikte vize görüşmenizi yapacaksınız.

Uçak bileti rezervasyonu ve yolculuk

ELT size gidecek olduğunuz hava alanı ve tarih için en uygun uçak biletini bulmanız ve almanız için anlaşmalı turizm acenteleri vasıtasıyla danışmanlık desteği vermektedir. Grup olarak yapılan rezervasyonlar sayesinde ELT öğrencileri genellikle oldukça ekonomik fiyatlarla uçak bileti alabilmektedir. Uçak bileti rezervasyonunuz yapılır yapılmaz varış bilgileriniz sponsor kuruluşunuz ve işvereninize bildirilecektir.

Amerika’da ELT destek hizmetleri

İlgili kanun ve yönetmelikler gereği, WAT kapsamında ABD’deki tüm sorumluluğunuz, size vize verilmesini onaylayan ve programa katılmanıza izin veren ABD Dış İşleri Bakanlığına bağlı resmi sponsor kuruluştadır. ELT size gerekli durumlarda sponsor kuruluşunuz ile iletişiminize yardımcı olacak, sağlık ve güvenliğinizi tehdit edebilecek acil durumlarda size ve ailenize destek olabilecek önlemlerin alınmasına aracılık edecektir. ELT, yolculuk öncesinde sizi kapsamlı bir sigorta ile güvenceye almaktadır. Ayrıca tüm resmi sponsorlarımız sağlık ve güvenliğinizi ilgilendiren durumlar için 7/24 acil durum desteği sağlamakta olup, gereği durumunda ELT danışmanlarına da mesai saatlerinde telefon ya da e-posta ile ulaşabilir, destek ve danışmanlık hizmeti almaya devam edebilirsiniz.

Dönüşte Taxback hizmetimiz ile ödediğiniz vergileri geri alabilirsiniz.

Work and Travel boyunca Amerikan vatandaşları gibi siz de kazandığınız para için gelir vergisi ödeyeceksiniz ve bu vergiler otomatikman maaş çeklerinizden kesilecek. Ama bu kesilen vergilerinizi dönüşte geri alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken son maaş çekiniz, sosyal güvenlik kartınız ve pasaportunuzdaki Amerikan vizesinin kopyasını gelirken yanınızda getirmek. ELT şubelerinden temin edeceğiniz diğer tax formlarını da doldurarak anlaşmalı taxback kuruluşları ile vergi iadenizi çok kısa sürede almanızı sağlayabiliriz.

ELT Work and Travel katılım sertifikası

Programa katılan ve başarıyla tamamlayıp geri dönen tüm katılımcılarımız, bu deneyimlerini bir referans olarak belgeleyebilecekleri Work and Travel katılım sertifikası almaya hak kazanır. Program dönüşünde danışmanınızdan sertifikanızı istemeyi unutmayınız.