Başvuru ve İşlemler

Başvuru ve İşlemler

ELT ile Amerika’da Maaşlı Staj Başvuru Yapmak Çok Kolay ve Güvenli

Amerika’da kariyer yapmak binlerce kişinin hayallerini süslüyor. Oldukça uzun ve zorlu bir süreç olan program başvurusu, gerçekten de profesyonel danışmanlık hizmeti almanızı gerektiren bir programdır. Sizleri başvuru ve işlemleri hakkında daha iyi bilgilendirmek amacıyla bu metni oluşturduk…

1.AŞAMA: ELT ye başvuru ve kabul

İlk adım olarak ELT ye başvuru yaparak katılmak istediğiniz kariyer programı için form doldurmanız ve yeterlilik mülakatına girmeniz gerekmektedir. Programa katılmak için uygun ve yeterli bulunmanız durumunda ELT Yurtdışında Kariyer Programı Sözleşmesi’ni imzalayarak kayıt işleminizi tamamlayabilirsiniz. Sözleşme hükümlerince belirtilen süre içinde uygun bir iş yeri bulunamadığı takdirde ELT katılımcıdan aldığı ön kayıt ücretini tamamen iade etmeyi taahhüt etmektedir. Bu sayede ELT’ye başvurunuzu güvenli bir şekilde yapabilir ve işlemlerinizin başlamasını sağlayabilirsiniz.

2. AŞAMA: Etkili özgeçmiş hazırlanması

Amerika’da staj programı ciddi ve gerçek bir uluslararası iş başvurusudur. Başvuru yaptığınız işletmelere sizinle birlikle birçok farklı ülkeden adayın da başvurduğunu ve işletmenin en uygun adaylara şans vereceğini unutmayınız. Bu programda en büyük hata para verip iş satın aldığını zannetmektir ve kesinlikle böyle değildir. Sizi, özelliklerinizi, tecrübe ve yeterliliklerinizi çok iyi anlatan ve sunan bir özgeçmiş (resume) hazırlamanız gerekiyor. Bu özgeçmişte yazacağınız her bir cümlenin, belirteceğiniz her bir deneyimin ve hatta ekleyeceğiniz fotoğraftaki pozunuzun çok büyük önemi var. Çalışacak olduğunuz işin kalitesi ve kazancınız; özgeçmişiniz, yeterlilikleriniz, deneyimleriniz ve bunları sunuş şeklinizle doğru orantılı olacaktır. Etkili özgeçmiş hazırlayabilmeniz için ELT size danışmanlık desteği verecektir.

3. AŞAMA: Staj yerinin bulunması

Uygun nitelikte bir özgeçmiş hazırlayan adaylar, Amerika’daki sponsor kuruluşlarımıza bildirilir ve aday çok sayıda işletmeye önerilir. İşletmelerden gelen olumlu görüşler sonucunda aday, bu işletmelerle mülakata alınır. Mülakatlar internet üzerinden görüntülü olarak yapılır ve adaylar işverenleriyle yüz yüze görüştürülür. Tarafların uygun görmesi ve kabul etmesi durumunda aday ile işletme arasında sözleşme imzalanır ve adayın eğitim planı (trainin plan) onay için resmi mercilere gönderilir. Eğitim planının onaylanması ve staj izninin (DS 2019) çıkması ile işlemlerde bir sonraki aşamaya geçilir.

4. AŞAMA: Vize

Training proposal ve DS-2019 (Resmi Çalışma İzni) formlarının getirilmesi ile, resmi işlemlerde son aşama olan vize alma aşamasına gelmiş olacaksınız. Kariyer programları için vize başvurusu yapan adayların vize görüşmeleri, diğer program başvurularına göre daha detaylı ve uzun olmaktadır. Bu nedenle adayların vize görüşmesi öncesi ciddi bir hazırlığa ve eğitime ihtiyaçları vardır. ELT’de tüm adayların vize başvuru dosyaları büyük bir titizlikle hazırlanmakta, adaylar gidecek oldukları staj programı ile ilgili kendilerine sorulabilecek tüm sorulara hazır hale getirilmektedir. Bu sayede ELT adaylarının yaptığı staj başvuruları çok büyük bir başarı oranı ile sonuçlanmaktadır.

5. AŞAMA: Son Hazırlıklar ve Yolculuk

Vize görüşmesini başarı ile tamamlamış olan adaylarımız için artık yolculuk hazırlıkları başlar. Dileyen adaylar için yolculuk organizasyonunu da ELT üstlenmekte, gidilecek olan yere en ekonomik yolculuk için gerekli araştırmayı yapmakta ve adaylara detaylı bir bilgilendirme sunulmaktadır. İşveren ile temasa geçilerek öğrencinin konaklama ihtiyacı da çözümlenmekte ve katılımcı her türlü ön hazırlığı yapılmış olarak ABD ye uğurlanmaktadır.
Amerika’da kariyerinize başladığınız ilk günden itibaren, her türlü sorununuzu ELT ile paylaşabilirisiniz. ELT tüm istek ve şikayetlerinizi resmi sponsor kuruluşa bildirecek ve işlemleri takip edip sonuçlanmasını sağlayacaktır.