Çekya'da Yüksek Lisans

Uluslararası öğrencilere yıllardır ev sahipliği yapan Çekya, Orta Avrupa’da en çok tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Gerek üniversitelerin eğitim kalitesi, gerekse lisans ve yüksek lisans eğitimlerinin uygun fiyatlı olması, öğrencilerin dikkatini çeken kıstaslardan en önde gelenleridir. Özellikle devlet okullarındaki köklü eğitimiyle ön plana çıkan Çekya’da üniversite eğitimi  almak isteyenler için lisans eğitimi 3 ya da 4 yıl, yüksek lisans eğitimi 2 yıl sürmektedir. Çekya’da yüksek lisans için en çok tercih edilen alanlar, Mühendislik, İşletme ekonomi, Dil bilimleri ve yazılım gibi alanlardır. Özellikle Amerika ve Kanada gibi ülkelerle ortak verilen çift diploma programları için başvuran öğrencilerimiz, ilk yıllarında Çekya’da ikinci yıllarında da farklı bir ülkede eğitim alarak çok yoğun bir akademik ve sosyal ortamda yaşama ve sosyalleşme şansına erişirler.

Avrupa’nın en köklü üniversitelerinde İngilizce yüksek lisans eğitimi

Çekya’da yüksek lisans eğitimi alacağınız üniversiteler, yüzyıllar önce kurulmuş ve  köklü bir geçmişe sahip olan devlet üniversiteleridir. Avrupa’nın en köklü ve dünyadaki en iyi üniversiteler sıralamalarında yer alan Çek Teknik Üniversitesi, Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi, Charles Üniversitesi, Prag Ekonomi Üniversitesi, Prag Kimya ve Teknoloji Üniversitesi ve Masaryk Üniversitesinde İngilizce lisans veya yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz.

YÖK tarafından kabul edilen 5 farklı ranking (sıralama) kuruluşunda dünyanın en iyi ilk 1000, hatta 500 üniversitesi içerisinde yer alan köklü Çek üniversiteleri, uluslararası öğrenciler için çok kaliteli yüksek lisans programları sunmakta. Yine dünyanın birçok farklı ülkesinden yüzlerce uluslararası öğrencinin eğitim aldığı Çek üniversiteleri, öğrencilerimizin akademik eğitim alırken uluslararası bir atmosfer içerisinde kültürel ve bireysel gelişimlerine büyük katkı sağlıyor.

Çekya'da Ekonomik Eğitim

Hem İngilizce ve kaliteli bir eğitim, hem de uygun fiyatlarla yüksek lisans eğitimi düşünen öğrenciler için Çek Cumhuriyeti, öğrenciler için en uygun seçeneklerden birisidir. Çekya’nın en prestijli üniversitelerinde 300-5000 Euro aralığında fiyatlarla kaliteli bir yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz. Aldığınız diploma mavi diploma olacağı için Avrupa’nın her yerinde geçerli olacak ve istediğiniz ülkede iş olanaklarını araştırabileceksiniz.

Çekya, eğitim fiyatlarının uygunluğu dışında yaşam maliyetleri olarak da uygun bir ülkedir. Her ne kadar Avrupa Birliğinde olan bir ülke olsa da ülkede Euro dışında kendi para birimi olan Çek Korunası kullanılmaktadır. Çek Korunası, Euro ile kıyaslandığı zaman daha ekonomiktir. Böylelikle Çek Cumhuriyeti’nde yüksek lisans eğitimi alırken, yaşam maliyetleriniz düşük olacak ve bu da sizler için çok büyük bir avantaj olacaktır. Çekya’da eğitim almakta olan öğrencilerin aylık yaşam masrafları konaklama ve yaşam giderleri dâhil olmak üzere 300-600 Euro arasında değişkenlik göstermektedir.

Eğitim Süreniz Boyunca Schengen Ülkelerine Vizesiz Seyahat Fırsatı

Çekya’da yüksek lisans eğitimi alacağınız zaman dilimi içerisinde, eğitim aldığınız şehirde veya Çek Cumhuriyeti sınırları içerisinde sıkışıp kalmak zorunda değilsiniz. Uluslararası öğrenci olarak aktif bir şekilde eğitim aldığınız süre içerisinde ülkede oturum izni ile kalacağınız için, oturum kartınız ile pasaport bile gerekmeden Avrupa Birliği ülkelerine rahatça vizesiz giriş çıkış yapabilirsiniz. Böylelikle boş zamanlarınızı ve tatillerinizi, arkadaşlarınızla beraber Avrupa Ülkelerini gezerek geçirme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Çekya'da üniversite

Part Time Çalışma İmkanı!

Çekya’da yüksek lisans eğitimi alırken yarı zamanlı olarak çalışma iznine de sahip olacaksınız. Resmi olarak çalışma iznine sahip olduğunuz için kendinize uygun bir iş yeri bularak eğitiminizi aksatmayacak şekilde part-time olarak çalışabilirsiniz. Bu sayede günlük cep harçlığınızı da kazanarak maliyetlerinizi daha da düşürebilirsiniz.

Ücretsiz Yüksek Lisans Eğitimi

Çekya’da İngilizce yüksek lisans programları oldukça ekonomiktir. Üstelik Çekya’da ücretsiz yüksek lisans eğitimi alma fırsatınız da bulunmakta. Eğitim dilini Çekçe olarak tercih eden uluslararası öğrenciler hem lisans hem de yüksek lisans eğitimini ücretsiz olarak almaktadır.

Ücretsiz eğitim fırsatından yararlanmak isteyen öğrencilerin, Çekçe yüksek lisans programlarına başvuru yapabilmeleri için B2-C1 düzeyinde Çekçe bildiklerini belgelendirmeleri gerekmektedir. Yeterli dil seviyesinde olmayan öğrenciler, Çekya’daki devlet üniversitelerinde ücretli olarak bir yıl hazırlık eğitimi alabilir, dil eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisans için başvuruda bulunabilirler.

Ücretsiz Eğitim Fırsatı

Çekya’da İngilizce yüksek lisans programları oldukça ekonomiktir. Üstelik Çekya’da ücretsiz eğitim alma fırsatınız da bulunmakta. Eğitim dilini Çekçe olarak tercih eden uluslararası öğrenciler hem lisans hem de yüksek lisans eğitimini ücretsiz olarak almaktadır.

Ücretsiz eğitim fırsatından yararlanmak isteyen öğrencilerin, Çekçe yüksek lisans programlarına başvuru yapabilmeleri için B2-C1 düzeyinde Çekçe bildiklerini belgelendirmeleri gerekmektedir. Yeterli dil seviyesinde olmayan öğrenciler, Çekya’daki devlet üniversitelerinde ücretli olarak bir yıl hazırlık eğitimi alabilir, dil eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisans için başvuruda bulunabilirler.

Yüksek Lisans Başvuru ve Kabul Şartları

Çekya’da  yüksek lisans başvuru yapmanız için lisans mezunu olmanız yeterlidir. Türkiye’de yapılan ALES sınavına da girmenize gerek yoktur. Üniversite mezuniyeti sonrasında diplomanız ve lisans not dökümünüz olan transkript belgeniz ile üniversitelere ön kayıtlarınız yapılmaktadır. İngilizce seviyeniz yeterli değilse öncesinde ingilizce dil yeterliliğiniz sağlamanız adına üniversitelerin hazırlık programlarına katılım sağlayabilirsiniz.

İngilizceniz yeterli değilse üzülmeyin, Çekya’da hazırlık eğitimleri çok kaliteli!

Çekya’da master eğitimi almak istiyor fakat bunun için yeterli İngilizce seviyenizin olmadığını düşünüyorsanız endişe etmeyin. ELT size öncelikle İngilizce yeterliliği kazanıp, sonra da dilediğiniz master programına başlayabileceğiniz üniversite hazırlık programları seçeceğini de sunuyor. Master yapmak istediğiniz üniversiteden öncelikli olarak hazırlık eğitimi almanız için şartlı kabul belgeniz alınıyor ve ingilizce hazırlık eğitiminize başlıyorsunuz. Böylelikle hem hayatınız boyunca ihtiyacınız olacak olan İngilizceyi anadil gibi konuşacak seviyeye geliyorsunuz, hem de eğitiminizin hemen sonrasında master başvurunuzu yaparak eğitiminize başlıyorsunuz.

Başvuru ve kabul işlemlerini ELT ile kolaylıkla tamamlayacaksınız!

ELT ile Çekya’nın en prestijli üniversitelerine yüksek lisans başvurunuzu başarıyla gerçekleştirebilir, dilediğiniz alanda eğitim alabilirsiniz. ELT akademik danışmanları size ve tercihinize en uygun yüksek lisans programlarının tespiti yapmakta, başvuru ve kabul süreçlerinizi bu çalışma kapsamında tamamlamaktadır. ELT ile Çekya’da master hedefinizi güvenle gerçekleştirebilirsiniz.

Çekya Üniversiteleri

Prag'da üniversite okumak

ÜniversiteŞehirAçıklama
Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi (CULS)Prag1906 kuruluşlu üniversitede bir çok alanda İngilizce lisans eğitimi sunuluyor
Çek Teknik Üniversitesi (CTU)PragDünyanın en iyi ilk 1000 üniversitesi içerisinde yer alan teknik üniversitesi
Charles ÜniversitesiPrag1348 yılında kurulmuş Avrupa’nın en eski ve köklü üniversitelerinden
Prag Ekonomi ÜniversitesiPragÇekya’nın ekonomi alanında en büyük devlet üniversitesi
Prag Film Okulu (Prague Film School)PragAvrupa’nın en bilinen sinema ve fotoğrafçılık okullarından
Prag Kimya ve Teknoloji Üniversitesi (UCT)PragÇekya’da kimya ve benzeri alanlardaki en kaliteli teknik üniversite
Masaryk ÜniversitesiBrnoÇekya’nın ikinci büyük şehri Brno’nun en büyük devlet okulu, yıllık 1900€’dan başlayan ücretler

Çekya'da konaklama