Masaryk Üniversitesi

2019 yılında yüzüncü yılını kutlayan Masaryk Üniversitesi (Masaryk University – Masarykova univerzita), Çekya’nın en büyük üniversitelerinden biridir. 600’den fazla çalışma alanı ve yaklaşık 35 bin öğrencisi bulunan üniversite, her sene ortalama 7.500 mezun vermektedir. Hem akademik hem de uygulama konusunda oldukça kaliteli bir eğitim imkanı sunan üniversitenin mezunlarının %85’i, kendi uzmanlık alanında çlaışma imkanı buluyor.

Halihazırda bin civarında yayınlanmış çalışması ve 900’den fazla araştırma projesi olan üniversite, modern tesisleri, altyapı hizmetleri, öğrenci odaklı yönetim anlayışı ile öne çıkıyor. Oldukça eski bir üniversite olmasına rağmen, kampüsteki yapılar sürekli yenilenmekte ve üniversite bünyesinde yeni araştırma merkezleri kurulmaktadır. Dokuz fakülte, iki enstitü ve daha birçok birimi ile Masaryk, öğrencilere kaliteli bir eğitim yanında konforlu bir yaşam da sunuyor.

Her yıl Çekya’da üniversite eğitimi almak isteyen yüzlerce uluslararası öğrenciye kapılarını açan üniversitede bir çok alanda Çekçe ve İngilizce lisans ve yüksek lisans bölümleri bulunmakta.

Brno Şehri ve Öğrenci Yaşamı

Çekya’da üniversite eğitimi denilince akla ilk gelen şehir olan Brno, tam anlamıyla bir öğrenci şehridir. Çekya’da en fazla öğrenci nüfusuna sahip olan şehir, yaşam maliyetlerinin ucuz olmasından ötürü de sadece ülke içinde değil, Avrupa genelinde de yurtdışında eğitim konusunda tercih ediliyor. Başkent Prag’tan sonra en büyük ikici şehir olarak kabul edilen Brno’nun özellikle şehir merkezi, tarihi yapıları, sakin şehir hayatı, yerel halkın misafirperverliği ile biliniyor. Oldukça avantajlı bir konuma sahip olan şehirden Avrupa’nın diğer önemli başkentleri Viyana, Budapeşte ve Bratislava gibi şehirlere de hızlı bir ulaşım sağlıyor. Bu arada kampüsün bulunduğu şehir Brno, Çekya’nın en büyük ve gelişmiş şehirlerinden biri olduğundan kampüse ulaşım da oldukça hızlı ve kolaydır.

Kampüs

Çekya’da eğitim alınabilecek en iyi kampüslerden birine sahip olan Masaryk Üniversitesi, öğrencilerine kampüs içinde ve dışında çok geniş imkanlar sunuyor. Modern teknolojinin ve mimarinin hemen her noktasında kullanıldığı Masaryk kampüsünde binlerce öğrenciye yetecek kadar kütüphane, bilgisayar laboratuvarı, kafe & restoranlar, kablosuz internet ağı, eğlence ve spor tesisleri bulunuyor. Her geçen sene yeni yapılan yatırımlar ile geliştirilen ve büyütülen üniversite kampüsünde birçok araştırma merkezi de mevcut. Kampüs yönetimi, bisiklet ve yürüyüş yolları, engelli bireyler için özel güzergahlar, park alanları vs gibi yapılarla kampüs içinde hayatı gerçekten çok rahat bir hale getiriyor.

Masaryk Üniversitesi Bölümleri ve Fiyatları

Masaryk Üniversitesinin fakülteleri:

 • Faculty of Law
 • Faculty of Medicine
 • Faculty of Science
 • Faculty of Arts
 • Faculty of Education
 • Faculty of Economics and Administration
 • Faculty of Informatics
 • Faculty of Social Studies

Çekya’da eğitim ücretleri Euro veya CZK (Çek Korunası) cinsinden ödenebiliyor. Masaryk Üniversitesi’nde de ödenmesi gereken ücretler, fakülte bazında değişiklik göstermekte olup güncel fiyatlar şu şekildedir;

Masaryk Üniversitesi Bölümleri ve Ücretleri

BölümSüre (Sömestr)Ücret (Yıl)Başlangıç
Lisans Bölümleri – BSc (İngilizce)
General Medicine (Tıp)12380.000 CZKEylül
Dentistry (Dişçilik)10400.000 CZKEylül
Pharmacy (Eczacılık)10€ 7.000Eylül
English Language and Literature (İngiliz Dili ve Edebiyatı)6€ 2.500Eylül
Business Administration (İşletme Yönetimi)6€ 3.500Eylül
Economics and Public Policy6€ 3.500Eylül
International Relations and European Politics (Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Politikas)6€ 3.000Eylül
Yüksek Lisans Bölümleri(İngilizce)
English Language and Literature (İngiliz Dili ve Edebiyatı)4€ 2.500Eylül
Norh-American Culture Studies (Kuzey Amerikan Kültür Çalışmaları)4€ 2.500Eylül
Business Management (İşletme Yönetimi)4€ 3.500Eylül
Finance (Finans)4€ 3.500Eylül
Economics (Ekonomi)4€ 3.500Eylül
Public Finance and Economics (Kamu Maliyesi ve Ekonomi)4€ 3.500Eylül
Computer Systems, Communication and Security (Bilgisayar Sistemleri, İletişim ve Güvenlik)4€ 3.000Eylül
Visual Informatics (Görsel İnformatik)4€ 3.000Eylül
Software Systems and Services Management (Yazılım Sistemleri ve Servis Yönetimi)4€ 3.000Eylül
Cultural Sociology (Kültürel Sosyoloji)4€ 3.000Eylül
International Relations and European Politics (Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Politikası)4€ 3.000Eylül
Conflict and Democracy Studies (Çatışma ve Demokrasi Çalışmaları)4€ 3.000Eylül
Energy Policy Studies (Enerji Politikası Çalışmaları)4€ 3.000Eylül
Sociology (Sosyoloji)4€ 3.000Eylül
Public and Social Policy and Human Resources (Kamu, Sosyal Politika ve İnsan Kaynakları)4€ 3.000Eylül

Ranking

Masaryk Üniversitesi, Çekya’nın Brno kentindeki en iyi devlet üniversitelerinden biridir. Masaryk Üniversitesi, QS Dünya Üniversite Sıralaması 2024’te 400. sırada yer almaktadır.

Konaklama

Üniversitenin öğrenci yurtları öğrencilere eğitim hayatı boyunca konforlu, güvenli ve sağlıklı bir konaklama imkanı sunuyor. Maseryk Üniversitesi’nin konaklama ve yiycek hizmetler birimi (MU Accommodation and Catering Services) 10 farklı konaklama tesisinin yönetiminden sorumludur. Bu tesislerin neredeyse tamamında; spor salonu, bilgisayar odaları, televizyon, internet hizmeti gibi genel imkanlar sağlanmış durumda. Üniversitenin konaklama imkanları ile ilgili detaylı bilgiyi danışmanınızdan alabilirsiniz. ELT tüm öğrencilerine üniversite yurdu ya da özel yurt başvuru, kabul ve yerleşim sürecinde profesyonel destek sunmaktadır.

Masaryk Üniversitesi Başvuru ve Kabul Şartları

Masaryk Üniversitesi’ne İngilice dilinde eğitim veren fakülteler Tıp, Eğitim, Sanat ve Sosyal Bilimler’dir. İlk sene Prag’daki üniversitelerde İngilizce ya da Çekçe hazırlık eğitimi alabilir, dilediğiniz bölüme Masaryk Üniversitesi’nde başvurabilirsiniz. Bu fakültelerde lisans veya normal master eğitimi almak için gereken koşullar fakülte bazında değişiklik gösteriyor. Bu koşullar şu şekilde özetlenebilir:

 • Faculty of Medicine;
  • Başvuru tarihleri: 1 Ocak – 31 Temmuz
  • Kabul için bir yazılı sınav uygulanır.
  • Hazırlık dersleri zorunludur.
 • Faculty of Education;
  • Başvuru tarihleri: 1 Kasım – 31 Mayıs
  • Kabul için bir yazılı sınav uygulanır.
 • Faculty of Arts;
  • Başvuru tarihleri: 1 Ocak – 30 Nisan
  • Kabul için başvuru sahibinin dil becerilerini ve motivasyonunu ölçen bir sınav uygulanır.
  • Yabancı dil yeterlilik belgesi istenir:
   • IELTS: En az 6.5 puan
 • Faculty of Social Studies;
  • Başvuru tarihleri: 1 Kasım – 15 Nisan
  • Başvuru sahiplerinden farklı konularda İngilizce dilinde içerik makale istenir.
  • İngilizce yeterliliğinin B2 düzeyinde olması istenir.

Çekya’da yüksek lisans eğitimini tamamlayıcı master programı kapsamında almak isteyenlerin şu koşulları sağlaması gerekiyor:

 • Lisans diplomasına sahip olmak.
 • İngilizce dil yeterliliğini sağlamak
  • TOEFL: en az 550 (yazılı), 213 (bilgisayar tabanlı) veya 79 (internet tabanlı) puan.
  • IELTS: 6.5 ve daha üstü bir puan.
  • Özgeçmiş, niyet mektubu ve referans mektubu sağlamak.

Masaryk Üniversitesi Başvuru Tarihleri

Çekya’da üniversite okumak için Masaryk Üniversitesi’ni tercih ettiğinizde ELT, ilk başvurudan Çekya’ya gidene kadarki geçen süreçte sizlere destek oluyor. Yurtdışı eğitimi konusunda uzun yıllardır hizmet veren ELT, her başvuru sahibine özel bir danışman atamaktadır. Böylelikle, gerek Çekya’da üniversite , gerekse ulaşım, konaklama ve beslenme gibi temel konularla ilgili merak ettiğiniz her konuyu hızlı ve doğru bir şekilde öğrenebiliyorsunuz. ELT, verdiği kaliteli hizmet ile öğrencilerin bu süreçte karşılaştığı zorlukları en aza indirmektedir. ELT öğrencileri Çekya’ya vardıktan sonra havalimanı karşılaması, üniversite kaydı, konaklama yerleşimi, şehir oryantasyonu ve nostrifikasyon gibi tüm süreçlerde de destek almaktadırlar.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA