VALENCIA HAKKINDA

Valencia, Valencia Özerk Bölgesi’nin başkentidir. Nüfus yoğunluğu sebebiyle İspanya’nın üçüncü büyük şehridir. Saat bakımından ise Türkiye’den 2 saat geridedir. Özellikle Costa Del Azahar şehrinin kıyılarında endüstri merkezi olmuştur.
2000 yıllık tarihi ile Valencia, milattan önce Romalılar tarafından kurulmuş ve birçok farklı kültüre ev sahipliği yapmıştır. Valencia ismi, güç ve kuvvet anlamına gelmektedir.

Şehir, 15. Ve 16. Yüzyıllar arasında Akdeniz kıyılarında en büyük ve önemli ticaret merkezi haline gelmiş ve çok fazla göç almış olmasından dolayı ekonomik ve kültürel açıdan zenginleşmiştir. Bu dönem şimdi ki Valencia’nın hem ticari olarak hem de sanatsal olarak altın çağıdır. Bu sebeple ki Valencia’da tarih, sanat ve modernizm harika bir harman oluşturmaktadır. 20.yüzyılda ise Valencia, Valencia Özerk Bölgesi olmuş ve İspanya’nın en önemli şehirlerinden biri haline gelmiştir.

VALENCIA'DA ULAŞIM

Valencia havalimanı Türkiye’den direk uçuşla gidiyorsanız 4,5 saattir. Şehirde tek bir havaalanı bulunmaktadır. Valencia havaalanı şehir merkezine yaklaşık 8 km uzaklıkta bulunmaktadır. Havaalanından şehir merkezine Aerobus isimli şehir içi otobüsleriyle, metroyla veya taksiyle kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Aerobus isimli otubüsler havaalanından yarım saatlik periodlarla hareket etmekte ve 23:50’ye kadar hizmet vermektedirler. Metro ise 25 dakika gibi kısa bir sürede sizi şehrin batısından merkezine en hızlı şekilde getirecektir.

VALENCIA DİL OKULLARI

Tarih ve modernizmin harika bir harmanı olan genç ve dinamik bir şehir olan Valencia’da Akdeniz ikliminin tadını çıkarabilirsiniz. Ana dil olarak İspanyolca konuşulan liman şehri Valencia’da bu dili öğrenmenin sağlayacağı avantajın yanında her yeri sanat ve tarih olan bu sıcak iklimli şehirde kendinizi geliştirmenize de olanaklar bulacaksınız.

Siz de İspanya’nın üçüncü büyük şehrinde, Valencia dil okullarından birine katılabilir, dilinizi geliştirirken sosyal ve kültürel aktivitelere katılabilir ve unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

VALENCIA'DA GEZİLECEK YERLER

Valencia’da bulunan harika plajların tadını çıkarabilir, tarihi yerlerini keşfedebilir ve gece eğlencelerine katılabilirsiniz. L’Hemisferic gözlem evini ziyaret edebilir, El Palau de les Arts Reina Soifa opera evinde temsilleri izleyebilir, L’Agora’da etkinliklere katılabilir ve aynı zamanda açık hava galesi olan L’Umbracle ve Prens Felipe Bilim Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.
Valencia’nın keşfedilecek en meşhur yerlerini sizin için sıralamak gerekirse:

Saint Mary Cathedral (Valencia Katedrali)
Aziz Mary Katedrali veya diğer adı ile Valencia Katedrali, Gotik mimari tarzına sahip bir Katolik kilisesidir. Katedral, Romenesk, Rönasans ve Fransız mimari tarzlarının da etkisini taşıyan mimarı yapısı ile oldukça dikkat çekicidir. İlk olarak Endülüslü Araplar tarafından Cami olarak inşa edilen bu bina daha sonra Hristiyanlarca ele geçilerek katedral olarak faaliyete geçmiştir. Fakat bu eski ve harika mimarisi olan yapıyı önemli kılan detay sadece bu değildir. Söylenene göre İsa’nın son akşam yemeği portresinde yer alan kutsal kase bu katedralde bulunmaktadır.

City of Arts and Sciences (Sanat ve Bilim Şehri)
İspanya’nın 12 Hazinesi listesinde yer alan, modern mimarinin en önemli örneklerinden biri sayılan Sanat ve Bilim Şehri müzesi, 1996 yılında Santiago Calatrava’nın tasarımına bağlı kalarak başlanmış olup, 2009 yılında en son bölümü de kullanıma açılmıştır. İspanyol mimar Santiago Calatrava, bu kompleksi uzay çağından ve hayvan iskeletlerinden esinlenerek tasarlamıştır. Müze, Tuna Nehri’nin eski nehir yatağına kurulmuş ve 6 büyük yapıdan oluşmaktadır. Sanat ve Bilim Şehri’nin yapısı sadece İspanya’nın değil aynı zamanda Dünya’nın en modern ve fituristik yapılarından biri sayılmaktadır. Yerel kültür, bilimkurgu, sanat ve eğlenceyi bir araya getiren mimari yapı modern bir turizm merkezi haline gelmiştir.

Bioparc Valencia ( Bioparc Hayvanat Bahçesi)
Bioparc Hayvanat Bahçesi, Turia bahçelerinde bulunmaktadır. Bu bölgenin özelliği, Turia nehri taşkınının ardından nehrin yönünün değiştirilmesi ile çok iyi bir proje ile oluşturulmuş dev bir bahçe olmasıdır. Bioparc ise Turia bahçelerinin 10 hektarlık bir bölümüne kurulmuştur. Afrika arazilerinin ve vahşi yaşamın kurulduğu bu hayvanat bahçesinde savana, ekvatoral orman ve bataklıktan oluşan 4 Afrika ekosistemi bulunmaktadır. Geniş bir Afrika faunası bulunan Bioparc’ta su aygırı, zürafa ve filler hatta karınca yiyen ve sırtlanlar dahil olmak üzere toplam 4000 hayvan bulunmaktadır. Bu hayvanat bahçesinde kafesler ve geleneksel korkuluklar kullanmak yerine göletler, nehirler ve dereler kullanılarak tamamen doğal bir yaşam alanı oluşturulmaya çalışılmıştır. Madagaskar Adası ve Kitum Mağarası rekreasyonundaki vahşi yaşama hayran kalacaksınız.

Museu de Belles Arts de Valencia ( Güzel Sanatlar Müzesi)
İspanya’nın en etkileyici sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapan Güzel Sanatlar müzesi, koleksiyonları kadar barok mimarisi olan bina yapısıyla da oldukça dikkat çekici bir yer. Museu de Belles Arts de Valencia 1913 yılında kurulmuş ve sanat galerisi olarak varlığını sürdürmüştür. Özellikle 14. ve 17. Yüzyıllar arasında 2000’e yakın üretilmiş olan eserler müzenin büyük bir bölümünü oluşmaktadır. Güzel Sanatlar Müzesi konum olarak St.Pius V Sarayındadır. Heykel, resim, çağdaş sanat ve arkeolojik bulguların sergilendiği alanlardan oluşan müze tarihte yer edinmiş bir çok sanatçının eserlerini görme imkanı sunmaktadır.

L’Oceanografic (Akvaryum Kompleksi)
L’Oceanografic Avrupa’da ve Dünya’da türünün en büyük kurumudur. Akvaryum kompleksinde 45.000’den fazla farklı balık ve deniz hayvanı yaşamaktadır. Farklı deniz yaşamlarını ziyaretçilerine gösteren bir okyanus akvaryumu kompleksidir, L’Oceanografic. Akvaryuma ait tüm araştırma ve gözlem çalışmaları kompleksin içerisinde yer alan ARCA Del Mar isimli bölümde gerçekleştirilmektedir. Akvaryum kompleksi farklı iklim şekillerine göre ayrılmıştır. Akdeniz ve Kızıl Deniz’e özgü türleri gözlemleyebilir, deniz aslanları, penguenler hatta beluna balinalarını görebilir, 23 milyon litrelik havuzda yunuslarla tanışabilir ve Submarino De L’Oceanografic isimli restoranında farklı bir gastronomik deneyim elde edebilirsiniz. L’Oceanografic aynı zamanda fituristik bina yapısı ile de dikkat çekmektedir. 2003 yılında faaliyete açılan kompleks, inşaat mühendisleri Felix Candela, Alberto Domingo ve Carlos Lazaro tarafından tasarlanmıştır.

VALENCIA'DA YEME İÇME

Akdeniz kıyılarında yer alan Valencia’nın mutfak kültürüne et, sebze ve deniz mahsülleri hakimdir. Pallea tam bir yöresel lezzet olarak karşımıza çıkmaktadır. Valencia’ya da yetişen özel bir pirinçle hazırlanan Pallea, deniz mahsülleri, et, tavuk ve baharat eklenerek hazırlanmaktadır. Pallea için İspanyol üsulü pilavda denebilir. Gruplar için dev tavalarda servis yapılan bu yemek Valensiya’nın en meşhur yöresel lezzetidir. Her ne kadar herkes has Pallea’nın deniz mahsüllü olduğunu düşünse de asıl ve ünlü olan Pallea tavşan ve tavuk etli olandır. Pallea haricinde en çok tercih edilen yiyeceklerin başında gelen yemek tapaslardır. Valencia’ya özgü bir içecek denemek isterseniz Leche Merengada ile karşılaşabilirsiniz. Bu içecek gelenekselleşmiş ve geçmişten bugüne kadar taşınmıştır.

Yazları en çok tercih edilen içeceklerden birisi olmuştur. Süt, şeker, yumurta beyazı ve tarçınla hazırlanan Leche Merengada, çok sıcak günlerde dondurma veya frozen şeklinde de hazırlanabilmektedir. Bir de tatlı yiyelim dediğinizde Fartos’u kesin duyacaksınız. Valencia’da çok meşhur bir hamur işi tatlıdır ve çoğunlukla Horchata isimli içecekle servis edilir.