MALAGA HAKKINDA

İspanyol şehri Malaga; Güney İspanya’nın Endülüs bölgesinde, ‘Costa del Sol’ isimli 100 km’lik sahil şeridinde bulunan bir Akdeniz liman şehridir. Avrupa’nın en önemli liman şehirlerinden biri olan Malaga, Güney İspanya’nın ekonomik kalkınmasında hayati bir rol oynamaktadır. Endülüs Bölgesi’nin en büyük ikinci, İspanya’nın ise altıncı büyük şehridir.

Bu kozmopolit bir şehrin tarihi 2.800 yıl öncesine uzanır. Tarihin en eski şehirlerinden biri olan Malaga, Fenikeliler döneminde kurulmuştur. Tuzlu balık geleneklerinden dolayı şehre tuz anlamına gelen ‘Malaka’ adı verilir. Yüzyıllar boyunca Kartacalılar,Romalılar ve Endülüs Müslümanları gibi medeniyetler hüküm sürmüştür.1487’de Katolik İspanyolların başlattığı ‘Reconquista’ (yeniden fetih) hareketi ile İspanyolların yönetimine girer.15. yüzyılda tekrar Hristiyanlığa geçen Malaga; Fenike, Roma, Arap ve Hristiyan dönemlerinin hepsine ev sahipliği yapan, hepsinden tarihi ve kültürel izler taşıyan bir açık hava müzesi gibidir. Bu kültürel zenginlikleri, Malaga’yı 2016 yılında Avrupa Kültür Başkenti adaylığına taşımıştır.

Ünlü İspanyol ressam Picasso’nun doğduğu bu şehir, zengin mimari tarihi, Akdeniz mutfağı, yerel şaraplar ve kumsallarıyla ünlüdür. Kilometrelerce uzanan etkileyici kıyı şeridi, büyüleyici manzaraları ve el değmemiş plajları olan güneşli bir cennettir. Bir zamanlar şair Vicente Aleixandre tarafından “gökyüzü ve yeryüzü arasında bir cennet” olarak tanımlanmıştır.

İSPANYOL KÜLTÜRÜ

Malaga’nın dünyanın en eski şehirlerinden biri olduğu söylenir. Şehir; Romalılar, Araplar, Fenikeliler ve Hristiyanlar gibi çeşitli medeniyetler tarafından yönetildi ve her biri tarafından kültürel açıdan zenginleştirildi.

Malagalı yerel halk, özel gün olarak gördükleri festivallerde eğlenmeyi çok seviyor. Festivallerde şehir canlı bir atmosfere bürünüyor, bu nedenle Semana Santa,San Juan Gecesi ya da Krallar Bayramı zamanlarında şehirde olmanızı tavsiye ederiz. Malaga, Flamenko dansının anavatanı olarak kabul ediliyor.Alcazaba’nın hemen altında yer alan Roma Tiyatrosu’nda Flamenko gösterilerini yerli ve yabancı birçok insan ilgiyle izliyor.

Şehir ünlü İslam bilginlerinden ve ilk uçan insan olan Abbas İbn Firnas’ın doğduğu yer.832 yılında kendi tasarladığı planörle başarısız bir uçma denemesi yapmış.İkinci denemesinde 12 dakika havada kalan Firnas, havacılığın babası olarak biliniyor. İlk uçağı icat eden Wright Kardeşler’in de Firnas’tan esinlendiği söyleniyor.

Ünlü ressam ve heykeltıraş Pablo Picasso, İbranice şair ve Yahudi filozof Solomon Ibn Gabirol ve aktör Antonio Banderas Malaga’da doğdu. Malaga’nın en önemli tiyatrosu Cervantes Tiyatrosu’dur. Antonio Banderas bu tiyatroyu 2006 yılında dünyaca ünlü film İngilizlerin Yürüyüşü (El Camino de los ingleses) ‘nün gösterimi için seçmiştir.

MALAGA DİL OKULLARI

Güneşin her zaman parladığı ve hayatın sakin bir hızda hareket ettiği MAlaga’da İspanyolca öğrenmek kaçırılmaz bir fırsattır. Malaga’da her yaştan ve yetenekte insan için İspanyolca dil okulları bulunmaktadır. Malaga, keşfedilmeyi bekleyen çeşitli güzel plajlara, muhteşem bir tarihe ve mimariye sahiptir.

Malaga’da dil eğitimine geldiğinizde, Akdeniz kıyılarında yaşamanın tüm avantajlarından yararlanacaksınız. Sıcak kışlar ve sıcak yazlarla, yıl boyunca güneşi içinize çekerek zaman geçirebilirsiniz. Şehir ayrıca Malaga’nın birçok kilisesi de dahil olmak üzere muhteşem bir mimariyle kuşatılmıştır. Şehrin bir başka popüler kısmı, yerel zanaatkarlar tarafından düzenlenen, taze yiyecek ve el sanatları için alışveriş yapabileceğiniz Atarazanas Pazarı. Malaga ayrıca şehrin en ünlü oğlu Picasso’ya adanmış bir dizi müzeye de ev sahipliği yapıyor.

Malaga, her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en çok konuşulan ikinci anadili olan İspanyolca; kariyeriniz ve sosyal çevreniz için harika fırsatlar sunar.İspanyolca öğrenmek için Malaga’daki İspanyolca dil okulları sizi bekliyor!

GEZİLECEK YERLER

En çok beyaz kumlu plajları ile bilinen Malaga şehri, keşfedilecek çok çeşitli cazibe merkezleri sunmaktadır. Malaga, modern değerlerle harmanlanırken eski tarihi ve kültürel mirasını korumayı da başarmıştır. Şehri keşfetmeye başlayalım!

Gibralfaro Kalesi
Deniz seviyesinden 130 metre yükseklikte yer alan Gibralfaro Kalesi, 929 yılında 3. Abd-al-Rahman tarafından yaptırılmıştır. Adının anlamı ‘deniz feneri’ olan askeri kale, günümüzdeki haline Granadalı 1. Yusuf’un talimatlarıyla getirilmiştir. Katolik krallığına karşı Malagalı yerlilerin başkaldırışına tanıklık ettiği için şehirde direnişin simgesi olarak görülüyor.

Alcazaba de Malaga Kalesi
Tarihi 11. yüzyıla uzanan Alcazaba Kalesi, kentin tarihi merkezine ve limana kuşbakışı bakabileceğiniz bir konumdadır. Endülüs Müslüman’larından kalmış olan bu kale o dönemde hükümet konağı olarak kullanılmıştır.

Roma Tiyatrosu
Alcazaba Kalesi’nin hemen altında, tarihi milattan önce 1. yüzyıla kadar uzanan, eski bir Roma amfi tiyatrosunun kalıntıları bulunmaktadır. Şehrin en eski yapısı olmasına rağmen, Roma Tiyatrosu yıllarca yeraltında gömülü kaldıktan sonra ancak 1950’lerde keşfedilebildi.

Malaga Katedrali
Malaga’nın Rönesans katedrali eski tarihi şehrin kalbinde, hâkim bir konuma sahiptir. Katedralin 16. ve 17. yüzyıllarda 250 yıl boyunca inşasına devam edilmiştir, ancak gerçek şu ki, inşası asla tamamlanamamıştır. İnşası yarım kaldığı için halk tarafından ‘La Manquita’ yani ‘tek kollu kadın’ adı ile de biliniyor.

Picasso Müzesi
2003 yılında kapılarını açan Picasso Müzesi, sanatçının 200’den fazla eserine ev sahipliği yapıyor. Malaga Katedrali’ne iki dakika yürüme mesafesinde olan müze,16. yüzyılın başlarında inşa edilen Buenavista Sarayı’nın içinde yer alıyor. Saray, büyük sanatçının eserlerinin önemine uyacak şekilde, müze için özenle restore edilmiştir. Doğduğu yer olan Plaza de la Merced’de müze haline getirilmiş evini de ziyaret edebilirsiniz.

Malaga Kumsalları
Dünyaca ünlü 100 km’lik ‘Costa del Sol’ sahil şeridinde yer alan Malaga, mavi bayraklı kumsallarıyla İspanya’nın en önemli turizm merkezlerinden birisi. Toplam 15 km uzunluğundaki plajlarında yüzmek ve güneşlenmek herkesin ilgisini çekmektedir. Malaga’nın en popüler plajları ise Malagueta,San Andres,Palo ve Pedregalejo.

HAVA DURUMU

Malaga coğrafi olarak Güney İspanya’da Endülüs bölgesinde bulunmaktadır. Akdeniz kıyısındaki şehrin coğrafi konumu, çok ılıman kışlara ve sıcak yazlara sahip olmasını sağlar. Yılda ortalama 300’den fazla gün güneşli geçer ve ortalama sıcaklık yaklaşık 23 ° C’dir.Yaz aylarında sıcaklıklar 30 ° C’ye kadar çıkabilir ve nem seviyeleri düşüktür. Kış aylarında, Malaga Dağları soğuk havayı engeller ve bu nedenle sıcaklıklar genellikle 9 ° C’nin altına düşmez.

Tüm yıl boyunca Malaga genellikle hoş bir havaya sahiptir. En çok ziyaretçi ağırladığı yaz aylarında, çoğunlukla güzel kumsallarda güneşlenebilir ve romantik serin gecelerin tadını çıkarabilirsiniz. Daha sakin bir dönemde Malaga’da olmak isterseniz ilkbahar ve sonbahar aylarını tercih edebilirsiniz.

YEME-İÇME KÜLTÜRÜ

Bir ülkenin gastronomisi, kültüründe büyük rol oynar. İspanyol mutfağı da tüm dünyada bilinir. Çoğu insan İspanya’nın Paella, Tortilla, Serrano Ham, Churros con chocolate gibi en ünlü yiyeceklerini bilir. Bunun yanı sıra Malaga’nın tipik Malaga yemekleri olarak kabul edilebilecek bazı özel yemekleri de vardır. Akdeniz mutfağının en güzel yemekleri bu şehirde deneyimlenebilir.

Malaga; zeytin, badem, üzüm, tatlı şarap, zeytinyağı, balık, mevsim sebzeleri ve meyveleri ve tabii ki lezzetli pişmiş çeşitli yerel ürünlerle eşsiz bir gastronomi alanına sahiptir.

Malaga’ya geldiğinizde yapmanız gereken şey bölgedeki lezzetli yiyecekleri denemek. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmasından dolayı Malaga mutfağı çeşitlidir ve çok sayıda çorba ve balık yemeği içerir. Yerel lezzetler arasında; el paloton (patates ve karides çorbası), porra antequerana (katı, ton balıklı çorba), fritura Malaguena (kızarmış deniz ürünleri), migas (ekmek kırıntılarından yapılan güveç), ensalada malagueña (patatesli,portakallı Malaga salatası) bulunmaktadır.

Kıyı şeridi boyunca, yerel lezzetleri tadabileceğiniz birçok restoran bulabilirsiniz. Ünlü El Palo mahallesi de Endülüs yemekleri ve deniz ürünleri için mutlaka ziyaret edilmelidir.

ULAŞIM

İstanbul’dan Malaga’ya aktarmasız olarak yaklaşık 4 saat 40 dakikalık uçuş sonrası gidebilirsiniz. Malaga Uluslararası Havalimanı şehir merkezinden 13 km uzaklıkta bulunuyor. Havalimanından şehir merkezine trenle veya otobüsle, 30 dakika süren yolculuk sonrası rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Malaga’da şehir içi ulaşımda yaygın olarak kullanılan metroyu ve otobüsleri tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda şehri bisiklet kiralayarak veya yürüyerek de keşfedebilirsiniz. Şehirde yapılan bisiklet yolları oldukça geniş ve dolayısıyla da güvenlidir. Malagueños olarak isimlendirilen yerel halk işlerine giderken bile bisiklete binmeyi tercih etmektedir. Tarihi şehir merkezine motorlu taşıtlar ile giriş izni bulunmuyor. Şehrin kıyı şeridi de yayalara ve bisikletlilere ayrılmış durumda.