MİLANO HAKKINDA

Tüm dünyanın gözdesi bir ülke olan İtalya’da, her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği birçok önemli şehir bulunmaktadır. Şehir yapısı, mimarisi, kültürü, tarihi ve aynı zamanda modern yaşamın birlikte var olduğu şehir Milano, farklı bir şehir olarak dikkat çekmektedir. Dünyada modanın merkezi olarak görülen Milano, sadece moda ve sanatla değil aynı zamanda tarihi birçok yapısı ve eşsiz güzellikleriyle de öne çıkmaktadır.

İtalya’nın kuzeyinde Lombardiya bölgesinde bulunan Milano, aynı zamanda bu bölgenin de başkentidir. Yaklaşık 1,5 milyon nüfusu bulunan Milano İtalya’nın en kalabalık şehirlerindendir.  Milano, M.Ö 222 yılında Roma İmparatorluğu himayesine geçerek hızla gelişen bir şehir olmuştur. Tarihte birçok krallık hakimiyetine girmiştir.

İtalyan Rönesansı’nın önemli merkezlerinden olan Milano, Modern Çağ’ın ilk dönemlerini Fransa, İsviçre, Avusturya ve Macaristan İmparatorluğu himayelerinde geçirmiştir. 1850’lerden sonra İtalyan Birliği’nin adımlarının atılmasıyla birlikte Kuzey İtalya’da gelişmeye başlayan şehir, dünya savaşlarının ardından hızla büyümeye ve güçlenmeye başlamış, günümüzde de popüler olan tekstil, mimari ve endüstri gibi alanlarda büyük aşama kaydetmiştir.

Günümüzde moda, sanat ve tasarımın başkenti kabul edilen Milano, aynı zamanda alışverişin uluslararası merkezi olarak görülmektedir. Modern, dinamik, canlı ve kültürel yapısı, tarihi yapıları, yüksek yaşam standartları, uluslararası fuarları ve sergileriyle Avrupa’nın ve dünyanın önemli merkezlerinden birisi olarak milyonlarca ziyaretçinin akın ettiği, en ilgi çeken şehirlerden birisidir.

MİLANO DİL OKULLARI

Genç ve dinamik bir şehirde, tarihi ve modern yaşamın birlikte sunulduğu Milano’da müthiş deneyimlerle, her anından keyif alarak Milano’da bulunan dil okullarında İtalyanca dil eğitiminizi alabilirsiniz. Yüz binlerce öğrencinin üniversite ve akademilerde öğrenim gördüğü bu canlı ve yaşayan şehirde, modanın ve sanatın kalbinde, hem İtalyanca dil eğitimini alıp, hem de bu zengin tarih ve kültürün içinde kendinizi geliştireceksiniz.

Milyonlarca turistin uğrak yeri olan Milano’da, İtalyanca dil eğitimini başarı şekilde alabileceğiniz dil okulları için danışmanlarımızla hemen iletişime geçebilirsiniz.

İKLİM

İtalya’nın kuzeybatısında yer alan Milano’da tipik Akdeniz iklimi ve nemli tropikal iklim yaşanmaktadır. Nem oranı tüm aylarda yüksektir. Kış ayları yağmurlu ve bazen kar yağışlı olarak geçmektedir. Hava sıcaklığı -3 ile 6 derece civarlarında seyretmektedir. Yazın ise 25 – 32 derece civarlarında sıcak ve güneşli geçer. Ekim ve Kasım ayları genelde yağışların en yüksek olduğu aylardır.

YEME İÇME

Zengin İtalyan mutfağının en güzel örneklerini ve dünya mutfaklarından seçenekler sunan birçok restoranı bulunan Milano şehri genel olarak pahalı bir şehirdir. Kentte ödüllü birçok restoran bulabilirsiniz. Fakat aynı zamanda fast food tarzında da birçok yeme içme dükkanlarının bulunması ile her bütçeye uygun bir mekan bulmak mümkün olmaktadır. Milano cadde ve sokaklarında seçeneğiniz oldukça çok.

MİLANO’DA GEZİLECEK YERLER

Dünya modasının, sanat ve tarihin merkezi Milano’da gezip görebileceğiniz birçok yer, tarihi yapı ve eserler ile doğal güzellikler bulacaksınız. Dünyaca ünlü İtalyan markaların ışıltılı mağazalarını ve butiklerini görebileceğiniz şehirde kültürel ve sanatsal birçok sergi ve aktiviteden istediğinize katılarak eşsiz deneyimler kazanabilirsiniz.

Milano’da mutlaka görmeniz gereken birkaç yer aşağıdaki gibidir.

Duomo di Milano (Duomo Katedrali)
 Milano’nun en canlı ve renkli meydanı olan Duomo Meydanı’nda yer alan, mimari yapısı ve ihtişamıyla ünlü Duomo Katedrali aynı zamanda bulunduğu meydana da adını vermiştir. Dünyanın en büyük 4. Katedrali olan Duomo Katedrali’nin yapımına 1386 yılında başlanmış ve 500 yıl sürmüştür. Eşsiz bir mimariye sahip olması ve dışında ve içerisinde birçok sanat eseri niteliğinde heykeli bulunan Duomo, Milano’nun en büyük simgesidir.

Galleria Vittorio Emmanuele II
1865 yılında yapımına başlanmış ve 1877 yılında tamamlanmış bu tarihi alışveriş merkezi, eşsiz mimarisi ve özel dekorasyonu ile bir alışveriş merkezinden çok daha fazlası. Prada, Gucci, Versace, Louis Vitton gibi ünlü markaların mağazalarının bulunduğu, pasaja benzer bir yapısı olan tarihi alışveriş merkezinde kafeler ve restoranlarda bulunmaktadır.

Teatro Alla Scala (La Scala Tiyatrosu)
Dünya çapında bilinen ve Milano’nun en meşhur yerlerinden olan tarihi opera binası, 1778 yılında açılmış. O tarihten beri oyunların ve gösterilerin yapıldığı tiyatronun içinde bir de müze bulunuyor.

Leonardo Da Vinci Meydanı
Adını ünlü İtalyan ressam Leonardo da Vinci’den alan ve şehrin en popüler alanlarından olan meydanda Leonardo Da Vinci’nin önemli bir heykeli de bulunuyor. Duomo katedrali yakınında olan meydan dinlenmek ve güzel havaların tadını çıkarmak için en güzel yerlerden.

Santa Maria della Grazie Kilisesi
Tarihi dokusu, mimarisi ve içerisindeki tarihi eserlerle ünlü Santa Maria Kilisesi’nin en ünlü eseri, Leonardo da Vinci’nin 15. yüzyılda yaptığı ve Hz. İsa ile havarilerinin yediği son akşam yemeğini anlatan dünyaca ünlü “Son Akşam Yemeği” resmidir.  Milano’ya gelen ziyaretçilerin mutlaka gördüğü yerlerdendir.

Como Gölü
 Milano’ya trenle yaklaşık 1 saat uzaklıktaki Como Gölü’ne gidip eşsiz güzellikteki bu doğa harikası yerde keyifli saatler geçirebilirsiniz.

Sforzesco Şatosu
Orijinal adı Castello Sforzesco olan bu görkemli yapı, 15. Yüzyılda Milan Dükü Francesco Sforza tarafından yaptırılmış, 16 ve 17. Yüzyılda genişletilerek Avrupa’nın en büyük kalelerinden biri olmuştur. Günümüzde müzelere ve sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Sempione Parkı
Milano’nun uğrak yerlerinden olan ve büyük bir alanı kaplayan bu ünlü park, hem şehir halkının hem de turistlerin fazlaca gittiği yerlerdendir. Tipik İngiliz parklarını andıran Sempione Parkı, piknik sepeti ve içeceklerini alıp çimlerinde keyif yapmak için ideal bir nokta.

MİLANO’DA ULAŞIM

Milano’da bulunan 3 hava alanından en çok kullanılan Bergamo Havaalanı ve Malpensa Havaalanı şehre yaklaşık 40 – 45 km mesafede yer almaktadırlar. Her iki hava alanından da şehre direk otobüs seferleri mevcuttur.

İtalya’nın en kalabalık şehirlerinden olan ve yıl boyunca milyonlarca turisti ağırlayan Milano, şehir içi ulaşımı oldukça gelişmiş olan tam bir ulaşım ağı merkezidir. Tren, otobüs, metro ve tramvay ile şehir içi ulaşımınızı sağlayabilmektesiniz.