SIENA ŞEHRİ HAKKINDA

Orta İtalya’nın coğrafi anlamda en güzel bölgelerinden birisi olan Siena Şehri, Toskana bölgesinde bulunmaktadır. Aynı isimli ilinde idari merkezidir. Üç tepe üzerine kurulmuş şehrin merkezi UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. 14. yüzyılda yaşanan ve “Kara ölüm” olarak adlandırılan veba salgınının hüzünlü izlerini tarihi yapılarında görebilirsiniz. Kahverengimsi kızıl taş evleriyle ve parke döşeli uzun ve dar sokaklarıyla Siena’da uzun bir labirentte dolaşıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Bu uzun ve dar sokakların hepsi ‘Piazza del Campo Meydanı’na çıkacak şekilde planlanmıştır. ‘Piazza del Campo Meydanı ise deniz kabuğu şekliyle Avrupa’nın en büyük kent meydanlarından biri sayılmaktadır.

Yöresel yemekler, sanat eserler, müzeler ve görkemli dini yapılarıyla sokaklarında dolaşırken bir masalda gibi hissedeceğiniz Siena şehrinde Dünyaca ünlü at yarışı olan Palio başta olmak üzere film festivali, jazz festivali ve şarap festivali de her yıl düzenlenmekte binlerce turisti ağırlamaktadır.

SIENA DİL OKULLARI

İtalya’da dil eğitimi almak için Siena’daki dil okullarından birine katılmayı düşünüyorsanız diğer şehirlere göre daha turistik bir lokasyonda bolca sosyalleşme ve gezme imkanı bulacaksınız.

Küçük bir şehir olan Siena’da ulaşım maliyeti hesaplamanıza gerek kalmadan yürüyerek tüm işlerinizi halledebilecek, kızıl binalarla çevrili dar sokaklar arasında keyifli anılar biriktireceksiniz. Yöresel yemekleriyle, kültür sanat etkinlikleriyle bu tarihi şehrin nasıl capcanlı olabileceğine hayranlık duyacaksınız.

SIENA'DA GEZİLECEK YERLER

Yüzölçümü olarak küçük bir şehir olmasına karşın Siena, çokça katedrali, ortaçağ görüntüsü, yöresel yemekleri, müzeleri ve sergilenen sanat eserleriyle her yıl binlerce turisti ağılamasıyla İtalya’nın en çok turist çeken bölgesi olmuştur.

SIANO DUOMO KATEDRALİ
İtalya’nın en eski katedrallerinden biri olan Siano Duomo Katedrali’nin kökenleri tam olarak bilinmemektedir. Katedralin yerinde 9.yüzyıldan kalan bir kilise bulunmaktaydı. Papa Nicholas II döneminde bir katedral olarak inşasına 1215 yılında başlanıp 1263 yılında tamamlanmıştır. 15.yüzyılda Siena Başpiskoposu tarafından merkez olarak kullanılan yapı tarihte birçok dini olaya şahitlik etmiştir. Fazlasıyla ihtişamlı olan katedrale Hristiyan dünyasının en görkemli katedrali olması amacıyla başlanmıştır. Kızıl taşlı yapıların arasında beyaz taşlarıyla son derece dikkat çekici bir yapıdır.

TORRE DEL MAGNIA (MANGIA KULESİ)
1325-1348 yılları arasında inşa edilen Mangia Kulesi (Torre Del Mangia), kilisenin devletle eşit güçte olduğunu vurgulamak için Siena Katedrali ile aynı yükseklikte tasarlanmıştır. 88 metrelik uzunluğuyla döneminin en yüksek yapıları arasında yer alan kule, bölge mimarisinin vazgeçilmez malzemesi olan toprak renkli tuğlalar kullanılarak inşa edilmiştir. Yapıldığı dönemde, ortaçağın en yüksek laik kulelerinden biri olan Magnia Kulesi’nin çatı kısmı beyaz mermer kaplıdır ve ziyaretçilerinin manzarayı seyredebileceği ve fotoğraf çekebilecekleri bir teras olarak kullanılmaktadır.

FONTE GAIA ÇEŞMESİ
Piazza Del Compo meydanında bulunan anıtsal çeşme adını Yunan mitolojisinde yeryüzünü simgeleyen ve diğer tanrıları doğuran tanrıçadan almaktadır. Tarihi yapının yan kabartmalarında Tevrat’ın ilk kitabı olan Yaratılış’taki “Adem’in Yaratılması ve Cennet Bahçesi’nden Kovulma” hikâyesi anlatılmaktadır. Şehrin en merkezi meydanında bulunan Fonte Gaia’nın inşası ise 1342 yılında tamamlanmıştır. Çeşmenin dekoratif ögeleri 1419 yılında Jacopo della Quercia tarafından tasarlanmıştır. 1858 yılında ise mimar Giuseppe Partini’nin gözetiminde orijinal mermer panelleri çıkarılarak Tito Sarrocchi’nin heykelleri yerleştirilmiştir. Avrupa’nın en büyük kent meydanı sayılan Piazza Del Compo’nun merkezinde büyüleyici çeşmeyi incelerken hayranlığınıza engel olamayacaksınız.

SAN FRANCESCO BAZILIKASI
San Francesco Bazilikası, 1228 ve 1255 yılları arasında Romanesk tarzda inşa edilen yapı günümüzdeki görüntüsünü 14. Ve 15. Yüzyıllar arasında yapılan genişletme çalışmaları ile kazanmıştır. 1655 yılında çıkan yangın sebebiyle zarar gören Bazilika 19.ve 20. Yüzyıllarda yenilenmiştir. İç mekanı Barok ve dış cephesi neo-Gotik olan bu yapı fresklerinin güzelliği ile görülmesi gereken yerlerden biri.

PICCOLOMINI KÜTÜPHANESİ
Siana Katedrali’nin bitişine yapılmış olan kütüphane, III.Pius tarafından hem akrabası hem de eski papalardan biri olan II.Pius’a ithafen yaptırılmıştır. Adını III.Pius ve II.Pius’un da ferdi olduğu köklü İtalyan ailesi Piccolomini Ailesi’nden almıştır. Kütüphane katedral kompleksinin de bir parçasıdır. Duvarlarında II.Pius’un hayat hikayesi Pinturicchio tarafından yaratılarak 15.yüzyıldan beri ölümsüzleşmiştir.

SIENA'DA YEME İÇME

Kızıl tuğlalı yapıları, dini merkezleri, kültür ve sanata verdiği önemle bu masalsı şehirde yeme-içme konusunda çok şanslı olacaksınız. Siena, geniş ve yöresel lezzetleri olan geniş bir mutfağa sahiptir. Siena mutfağında yemeklerde et, taze sebze ve aromatik otlar yoğun olarak kullanılmaktadır. Toskana’ya özgü “pecorino di crete” peyniri de Siena mutfağında bolca tercih edilen bir peynir çeşididir.
Bir nevi sebze çorbası olan Ribollita, içerisinde domates, sarımsak, karalahana, fasulye, barbunya, kereviz gibi malzemelerden oluşur ve üzerine tereyağında kızartılmış acılı ekmek parçaları ile servis edilir. Toskana bölgesinde ve tabi ki Siena’da en çok tüketilen çorba olarak mutlaka denemesi gereken lezzetlerdendir.

Crostini Neri ise yöresel nefis yemeklerinden biridir. Kızarmış ekmek üzerinde servis edilen tavuk ciğeri yanında salam, jambon gibi et ürünleriyle servis edilmektedir. Bruschetta, tavşan etiyle yapılan bir makarna çeşidi olan Pappardellesulla Lepre ve bir güveç yemeği olan Scottiglia bölgenin en popüler yiyecekleri arasındadır.
Toskana bölgesinde hayvancılığın oldukça gelişmiş olmasından dolayı, bölgede yemeklerde bolca hayvansal ürün ve domuz ürünü kullanılmaktadır. Eğer bu gıdaları tüketmiyorsanız yemeklerinizi sorarak tüketmenizi tavsiye ederiz.

SIENA'DA ULAŞIM

Yüzölçümü bakımından küçük olan Siena şehrinde havaalanı bulunmamaktadır. Şehre en yakın havaalanı Firenze’de bulunmaktadır. Türkiye’den Firenze’ye Roma aktarmalı uçuşla gidebilir ve Siena’ya karayolu ile ulaşabilirsiniz.
Siena’da otobüsler bulunsa da ulaşım ağı çok gelişmiş değildir. Yürüyerek rahatça ulaşım sağlayabileceğiniz şehirde toplu ulaşıma çokta gerek duymayacaksınızdır.