ROMA ŞEHRİ

İtalya’nın başkenti Roma şehri, binlerce yıllık tarihi, sınırları içerisinde yer alan bağımsız devlet Vatikan ve birçok simge yapısıyla İtalya’nın ve Avrupa’nın en önemli ve popüler şehirlerindendir. Roma hukukun ve modern devlet yönetimi anlayışının doğduğu yer olarak bilinen şehirde gezilecek birçok yer, görebileceğini birçok tarihi yapı bulunmaktadır.

Birçok medeniyete de başkentlik yapmış olan Roma, İtalya’nın ortasında ve Lazio bölgesinde yer almaktadır. Tiber ve Aniane nehirleri arasında yer alan Roma, Batı Akdeniz’ yakın bir konumdadır. Günümüzde yaklaşık nüfusu 4 milyondur.
Eski ve yeni Roma olmak üzere ikiye ayrılan şehir, Batı bölgesinde yer alan tarihi yerlerin ve yapıların çokluğu nedeniyle Eski Roma olarak adlandırılmaktadır. Gelişen ve modern yapıların bulunduğu doğu tarafı ise yeni şehirdir.

ROMA TARİHİ

2800 yıllık bir tarihi olan Roma’nın M.Ö 8.yüzyılda kurulduğu bilinmektedir. Roma İmparatorluğu, İtalyan Devletleri dönemi ve Modern İtalya’nın en önemli kenti olan Roma, her dönemin izlerini günümüzde de taşımaktadır. Altın dönemini M.Ö 5.yüzyıl ile M.S 8.yüzyıl arasında Roma İmparatorluğu döneminde yaşayan kent dünya tarihine yön veren medeniyetlerin başkenti olmuştur. Bu önemli şehrin tarihinde, Julius Cesar, Neron, Augustus, Hadrian ve Trajan gibi bir çok önemli lider bulunmaktadır.
Günümüzde tarihi ve kültürel yapısını korumuş ve aynı zamanda modern yaşamı birleştiren özellikleri ile Roma, müthiş kültür zenginlikleriyle her daim canlı ve ilgi çekici bir başkenttir.

ROMA DİL OKULLARI

İtalya’nın başkenti ve Avrupa’nın en ilgi çekici şehirlerinden biri olan Roma’da dil eğitimi almak size eşsiz bir deneyim ve unutulmaz anlar kazandıracaktır. Sıcakkanlı İtalyanların yaşadığı, bu tarihi ve aynı zamanda modern şehirde kaliteli bir eğitim alırken, İtalyan tarihi ve kültürüne tanık olacak, harika eserler ve yapılar görerek, İtalyan mutfağının eşsiz yemeklerini tadacaksınız.

İtalyanca dil eğitiminizi İtalya’nın kalbi Roma şehrinde almak ve kendinizi geliştirmeniz için Roma şehri ve Roma dil okulları sizi bekliyor.

ROMA'DA GEZİLECEK YERLER

Eşsiz tarih, hemen her köşesinde insanı büyüleyen yapıları ve antik kalıntılarıyla Roma şehrinde gezerken, kendinizi bir açık hava müzesinde geziyormuş gibi hissedebilirsiniz. Avrupa’dan ve Dünya’nın hemen her ülkesinden her yıl milyonlara turistin ziyaret ettiği Roma, tüm gezginlerin ilk uğrak yerlerindendir. Aynı zamanda İtalyan mutfağının eşsiz ve güzel lezzetlerini tadabileceğiniz bir çok mekanı Roma’nın sokaklarında keşfedeceksiniz.

Roma’da dil eğimi alırken gezip görebileceğiniz başlıca yerler aşağıdaki gibidir.

Colesseum (Kolezyum)
M.S 72 yılında yapımına başlanan ve yaklaşık 10 yıl süren Kolezyum, Roma İmparatorluğunun adeta bir sembolüdür. UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer almaktadır. 50000 izleyici alacak şekilde tasarlanmış bu tarihi Amfitiyatro, dünyanın en büyük Amfitiytrosu’dur. Tarihte yapılan Gladyatör savaşları ile adını duyurmuştur. Ö dönemlerde gladyatörlerin ve hattı bazı müsabakalara vahşi hayvanlarla birlikte yapılan dövüşler halkın en büyük eğlencesiydi

Roma Forumu
Dünyanın en büyük arkeolojik alanlarından biri olan Roma Formu, İmparatorlukların yönetim merkezi ve ticaretin ana merkezi olarak kullanılmıştır. Yüzyıllar boyunca Roma halkının yaşam merkezi olan Roma Forumu’nda Roma İmparatorluğunun kalıntılarını ve birçok eşsiz yapıyı görebilirsiniz.

Vatikan
Ayrı bir devlet olan Vatikan şehri Roma sınırları içerisinde yer almaktadır. Dünyanın en küçük ülkesi olan Vatikan, dini önemi, ilginç tarihi ve çarpıcı sanat eserleriyle oldukça ilgi çeken bir yerdir. Hristiyanlıkta Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan bu bağımsız devlet, Papa tarafından yönetilmektedir. Eski Mısırdan Rönesans döneminin çarpıcı eserlerine ve Roma döneminin heykellerine ev sahipliği yapan Vatikan Müzeleri oldukça yoğun ziyaret edilmektedir. Birçok turist Sistine Şapel’ini görmek için Vatikan’ı ziyaret etmektedir.

Pantheon
M.S 126 yılında İmparator Hadrian tarafından inşa edilmiş yapı, adından anlaşılacağı üzere Tanrıların Tapınağı olarak yapılmıştır. 7. Yüzyıldan beri kilise olarak kullanılan Phanteon Roma’daki en eski beton kubbeli binadır. Antik Roma döneminden kalmış en iyi korunmuş yapıdır. Roma’nın çarpıcı mimarisini gözler önüne seren bu eserde, İtalya’nın en önemli krallarından Vittorio Emanuele ve II. Umberto ile Rönesans döneminin önemli ressamlarından Raphael ve nişanlısınında mezarları bulunmaktadır.

Piazza di Spagna (İspanyol Merdivenleri)
İspanyol Büyükelçiliği’nin yer aldığı bu yer İspanyol Merdivenleri olarak anılmaktadır. Bahar aylarında pembe açelyaların açtığı merdivenlerin basamaklarını çıktığınızda 16.yüzyılda yapılmış Fransız Kilisesi Trinita Dei Monti 3 sıra halinde yer almaktadır. Merdivenlerin bitiminde ise batık bir gemi şeklinde yapılmış olan çeşme Fontana Della Barcacia yer almaktadır. Şehrin en pahalı alışveriş mağazalarının bulunduğu bölge, aynı zamanda turistlerin ve yerel halkında buluşma noktasıdır.

Fontana de Trevi (Trevi Çeşmesi)
Dünyada bilinen adı ile Aşk Çeşmesi, İtalyan sanatının baş yapıtlarındandır. 1732 – 1760 yıllarında Niccola Salvi tarafından inşa edilmiş olan Trevi Çeşmesi, Poli Sarayı’nın kenarına yapılmıştır. İspanyol merdivenlerinin çok yakınında yer almaktadır. Barok sanatının en güzel örneklerinden biridir. Efsaneye göre çeşmeye sol omzunuz üzerinden atılan para Roma’ya bir kere daha gelmeniz içindir.

Piazza Navona
Antik Romalılar tarafından M.S 1.yüzyılda stadyum olarak kullanılmış meydan, 15. yüzyıl Barok mimarisinin birçok önemli yapıyı barındırmaktadır. Barok mimarisinin baş yapıtlarından Dört nehir çeşmesinin bulunduğu meydan, günümüzde restaruantları, barları, gece kulüpleri ve kafeleri, sokak müzisyenleri ve sokak ressamları ile gece gündüz canlı ve hareketlidir.

Piazza Venezia
Roma’nın merkezinde yer alan Piazza Venezia meydanı, şehrin en çok ilgi çeken bir başka meydanıdır. Adını meydanda bulunan ve günümüzde sanat galerisi olarak kullanılan Venedik Elçiliği’nden almıştır. Meydanın ortasında Altare Della Patria adında bir anıt bulunmaktadır. 1.Dünya savaşı sırasında ölen bir askerin anısına Giuseppe Sacconi tarafından yapılmıştır. Anıtın üst katına çıkarak Roma manzarasını gözlemleyebilirsiniz. Birçok kafe, restaruant ve alışveriş dükkanlarının bulunduğu Piazza Venezia meydanı oldukça hareketlidir.

Bunların dışında Roma’da gezip gezebileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

San Pietro Bazilikası
Capitoline Müzesi
Roma Ulusal Müzesi
Ulusal Modern Sanat Galerisi
Galleria Borghese (Villa Borghese)
Castle Sant Angelo

ROMA'DA YEME İÇME

İtalyan mutfağı denilince ilk akla gelen pizza ve makarnadır. Bunun dışında Lazanya, Risotto, Tiramisu ve meşhur Roma dondurması ve birçok lezzetli tatların yer aldığı her bütçeye uygun yeme içme mekanlarını Roma’da bulabilirsiniz. Yine ünlü İtalyan şaraplarını ve ev yapımı şarapları uygun ücretlerle deneyebilirsiniz.

Oldukça doyurucu olan dilim pizza ve sandviçleri 2-3 Euro karşılığında yiyebilir, besleyici bir öğün için 15-20 Euro civarında ödersiniz. Normal standartlardaki bir retaruantta akşam yemeğini 20 -30 Euro civarında yiyebilirsiniz. İçecekler ise 1,5 Euro ve üzerinde fiyatlarla servis edilmektedir.

ROMA'DA ULAŞIM

Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Roma şehrinde ulaşım, oldukça kullanışlıdır. Metro, tramvay ve otobüslerle şehrin her noktasına kolaylıkça ulaşabilirsiniz. Tüm metro, otobüs ve tramvay hatları şehrin popüler noktalarından geçmektedir.
Roma’ya şehirde bulunan iki hava alanını kullanarak Türkiye’den direk uçuşlarla yaklaşık 2,5 – 3 saat süren bir uçuşla rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

ROMA'DA İKLİM

Batı Akdeniz iklimine sahip Roma’da ılıman iklim yaşanmaktadır. Yaz aylarını güneşli ve ortalama 25 – 30 °C olan sıcaklıklarla geçiren şehir, bahar aylarında 10 – 20 °C ortalamalarında geçmektedir. Kış ayları ılıman ve yağışlı geçen Roma’da sıcaklıklar 1 – 10 °C civarlarında seyretmektedir.