Wroclaw Teknoloji Üniversitesi (Wrocław University of Science and Technology, Politechnika Wrocławska)

Kuruluş temelleri 1900’lü yıllara dayanan, 1945 yılından bu yana Wroclaw Teknoloji ve Bilim Üniversitesi adıyla hizmet veren okul, Polonya’nın hatta Avrupa’nın en modern altyapısına sahip teknik üniversiteleri arasında gösterilmektedir. Wroclaw Teknoloji Üniversitesi; 16 fakülte, iki binden fazla akademisyen, 35 binin üzerinde öğrenciye sahiptir.

Wroclaw Teknoloji Üniversitesi, Polonya’nın en iyi ve en büyük teknik üniversitelerinden biri olarak gösterilmektedir (2nd in Perspektywy) ve bu nedenle Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyen binlerce uluslararası öğrencinin ilk sıralardaki tercihleri arasındadır. Elli ülkede iki yüzün üzerinde partner okulu bulunan Wroclaw Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, aynı zamanda da birçok kurum ve kuruluş ile anlaşmalara sahiptir. Öğrencilerin bilimsel araştırmalarını destekleyen ve kapasitelerini geliştirmelerine imkan sağlayan 157 bilim kulübü, kendi bünyesine ait ticari olmayan radyo ve televizyon istasyonlarına sahiptir.

Wroclaw Bilim ve Teknoloji Üniversitesinde Eğitim

Mezun olan öğrencilerin diplomaları Nokia, COMARCH, KGHM, NETIA, Volvo, Rynair gibi büyük ve köklü şirketler tarafından tercih edilmekte olup, eğitimleri sırasında öğrencilere staj yapma imkanları da sunmaktadırlar.

Wroclaw Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, bir çok modern altyapıya sahip IT laboratuvarlarını bünyesinde barındırır. Wroclaw’ın simgelerinden biri olan “Polinka” adı ile anılan teleferiği, Wroclaw Teknoloji ve Bilim Üniversitesi mezunlarından Grzegorz Pac tarafından tasarlamıştır ve üniversitenin ana kampüsü ve Geocentrum kampüsünü birbirine bağlar.

Üniversite kampüsü, “The Huffington Post” gazetesi ve Amerikan araştırma şirketi Disney (Pixar) tarafından dünyanın en güzel 15 yerleşkeleri arasında gösterilmiştir. Çok sayıda modern yapının arasında yer alan yerleşke görkemi ile kendisine hayran bırakır.

Wroclaw Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, öğrencilerin yüksek kalitede eğitim almalarının dışında, öğrencilerine pratik düşünebilmeyi, yaratıcı olmayı aynı zamanda da iş piyasasına yüksek kalite standartlarına sahip mezunlar olarak yetiştirmeyi hedeflemektedir. Özellikle Polonya’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen ve mühendislik alt dallarında kendini geliştirmek isteyen öğrenciler için en kaliteli üniversite seçeneklerindedir.

Wroclaw Bilim ve Teknoloji Üniversitesine başvuru için lise mezunu olmak yeterlidir. İngilizcesi yeterli olmayan öğrenciler için bünyesinde İngilizce hazırlık eğitimleri de vermektedir.

Wroclaw Teknoloji Üniversitesi Bölümleri ve Eğitim Ücreti

Hazırlık Programları (Minimum B-1 seviyede İngilizcesi olan adaylar başvurabilir; Matematik, Fizik ve Akademik İngilizce eğitimi verilir) Hazırlık programları başvuru ücreti: 150€’dur.

BölümlerSüre (Sömestr)Ücret (Yıl/Zloty)Başlangıç
Hazırlık Programları
İngilizce Bölüm Hazırlık2€ 3.300Ekim
Yoğun İngilizce Bölüm Hazırlık1€ 1.650Şubat
Lehçe Hazırlık2€ 2.000Ekim
Lisans Programları ve Uzmanlık Alanları (İngilizce)
Uygulamalı Bilgisayar Bilimleri7€ 3.000Ekim
Bilgisayar ve Elektronik Mühendisliği7€ 3.000Ekim
Organizasyon Yönetimi (Bilgisayar ve Yönetim)6€ 3.000Ekim
Makine Mühendisliği7€ 3.000Ekim
Yüksek Lisans Programları ve Uzmanlık Alanları (İngilizce)
Mimarlık3€ 4.000Şubat
Mimarlık – Mekansal Yönetim3€ 4.000Şubat
İnşaat Mühendisliği3€ 4.000Ekim/Şubat
Biyoteknoloji – Biyoinformatik3€ 4.000Şubat
Tıbbi Kimya3/4€ 4.000Ekim/Şubat
Uygulamalı Kimya Mühendisliği3/4€ 4.000Ekim/Şubat
Kimya Teknolojisi – İnce Kimyasallar3/4€ 4.000Ekim/Şubat
Elektrik Fakültesi -İleri Uygulamalı Elektronik3€ 4.000Şubat
Elektrik Fakültesi – İnternet Mühendisliği3/4€ 4.000Ekim/Şubat
Elektrik Fakültesi – Modern İletişim3€ 4.000Şubat
Elektrik Fakültesi – İleri Bilişim ve Kontrol4€ 4.000Şubat
Elektrik Mühendisliği – Elektrik Enerjisi Mühendisliği Kontrolü (Çift Diploma Brandenburg University of Technology)4€ 4.000Ekim
Elektrik Mühendisliği – Yenilenebilir Enerji Sistemleri (Çift Diploma Otto von Guericke University Magdeburg)4€ 4.000Ekim
Çevre Mühendisliği – Çevresel Kalite Yönetimi3€ 4.000Şubat
Bilgisayar Bilimleri ve Yönetimi- Bilgisayar Mühendisliği4€ 4.000Ekim
Bilgisayar Bilimleri ve Yönetimi – İş Bilgi Sistemleri4€ 4.000Ekim
Makine ve Enerji Mühendisliği – Soğutma ve Soğubilimi3€ 4.000Şubat
Makine ve Enerji Mühendisliği – Yenilenebilir Enerji Kaynakları3€ 4.000Şubat
Makine Mühendisliği – Otomotiv Mühendisliği3€ 4.000Şubat
Makine Mühendisliği – Üretim Yönetimi3€ 4.000Şubat
Bilgisayar Bilimleri – Bilgisayar Güvenliği3€ 4.000Şubat
Mikrosistem Elektornik ve Fotonikleri – Elektronik, Fotonik, Mikrosistemler3€ 4.000Şubat
Uygulamalı Matematik3€ 4.000Şubat