Varşova Yaşam Bilimleri Üniversitesi

Varşova Yaşam Bilimleri Üniversitesi (Warsaw University of Life SciencesSGGW), Polonya’nın önde gelen üniversitelerinden biridir. 1816 yılında kurulan üniversite, “Tarım Bilimleri Okulu” olarak eğitim hayatına başlamıştır. Okul, gümümüzde 13 fakülteye sahip, geniş bir yelpazesinde eğitim veren bir kuruma dönüşmüştür. Bu fakülteler arasında ormancılık, veterinerlik, üretim mühendisliği ve ekonomi gibi bilim dalları yer almaktadır.

SGGW, hem Lehçe hem de İngilizce hazırlık programları sunarak uluslararası öğrencilere açık bir üniversite olarak öne çıkmaktadır. Fark alanlarda İngilizce eğitim verilen lisans ve yüksek lisans programları bulunmaktadır. Bu programlar arasında tarım, ekolojik mühendislik, finans ve muhasebe, orman bilimleri teknolojisi, seracılık, veterinerlik ve su mühendisliği ve yönetimi gibi bölümler bulunmaktadır.

SGGW, modern eğitim yöntemleriyle öğrencileri geleceğin iş dünyasına hazırlamaktadır. Üniversitenin amacı, öğrencilerini teorik ve pratik bilgi ile donatarak, öğrencilerin yaşam bilimleri alanında liderler olmalarını sağlamaktır. Ayrıca, üniversite geniş bir araştırma ve inovasyon ağına sahiptir ve öğrencilerine dünya çapında kariyer fırsatları sunmaktadır.

Varşova Yaşam Bilimleri Üniversitesi, uluslararası öğrenciler tarafından; yüksek kaliteli eğitimi, uluslararası işbirlikleri ve parlak bir kariyer fırsatları nedeniyle tercih edilmektedir. Size en yakın ofisimizi ziyaret ederek SGGW hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Başvuru Tarihleri

Lisans ve master programlarına başvurular genellikle Temmuz ayına kadar devam etmektedir. Akademik İngilizce hazırlık programına Eylül ayına kadar; bir dönemlik İngilizce hazırlık programına da Ocak sonuna kadar başvurmanız gerekmektedir.

Başvuru ve Kabul Şartları

Varşova Yaşam Bilimleri Üniversitesi kabul şartları lisans ve yüksek lisans programları için farklılık göstermektedir. Yüksek lisans için başvurulacak bölümle ilgili bir lisans diploması, İngilizce yeterlilik, ortalamanın üzerinde bir diploma notu gibi gereklilikler istenirken; lisans başvuruları için ise lise diploması ve B2 seviyesinde İngilizce yeterlilik aranmaktadır. İngilizceniz dil becerileriniz yeterli seviyede değilse, İngilizce hazırlık programlarına katılabilirsiniz. Diğer başvuru evrakları için danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

SGGW Bölümleri ve Fiyatları

Online mülakat ücreti: 50€

BölümlerSüre (Sömestr)Ücret (Yıl)Başlangıç
Hazırlık Programları
Genel İngilizce Hazırlık (700 saat)23.200€Ekim
Yoğun İngilizce Hazırlık (300 saat)11.625€Şubat
Genel İngilizce Hazırlık (700 saat)23.200€Şubat
Lisans Bölümleri
Organik Ziraat ve Gıda Üretimi610.000 PLNEkim
Biyoteknoloji710.000 PLNEkim
Gıda Bilimi, Teknoloji ve Beslenme69.000 PLNEkim
Management (İşletme)614.000 PLNEkim
Yüksek Lisans Bölümleri
İnşaat Mühendisliği (Engineering Infrastructure )39.000 PLNEkim/Şubat
Çevre Korum – Restoration and Management of Environment39.000 PLNEkim/Şubat
Çevre Mühendisliği (Su Yönetiminde Modern Mühendislik)39.000 PLNEkim/Şubat
Bahçe Bitkileri39.000 PLNEkim/Şubat
Bilişim ve Ekonometri (Big Data Analytics)49.000 PLNEkim/Şubat
Finans ve Muhasebe49.000 PLNEkim

Varşova Yaşam Bilimleri Üniversitesi İngilizce Hazırlık

Üniversite kampüsünde İngilizce hazırlık eğitimi sunulmakta ve öğrenciler hazırlık eğitiminden sonra dilerlerse aynı üniversitede lisans ya da master programlarına başvurabilmekte, dilerlerse farklı bir üniversitede eğitimlerini devam ettirebilmektedirler. Varşova Yaşam Bilimleri Üniversitesi’nde İngilizce hazırlık eğitimi için minimum A-2 seviyesinde İngilizce bilgisi gerekmektedir, bu sebeple başlangıç seviyesinde İngilizce bilen öğrencilerin okul başvurusundan önce İngilizce pratik yapmaları faydalarına olacaktır. A2 seviyesinde olan öğrenciler skype görüşmesi yaparak programa kabul edilmektedirler. Üniversite, daha yüksek seviyelerde öğrencileri de hazırlık programına kabul etmektedir, bu öğrenciler 1 yıl yerine 1 dönem hazırlık eğitimi alarak dil eğitimlerini tamamlayabilirler.

Konaklama Seçenekleri

Öğrenciler kampüs içerisindeki üniversite yurdunda özel banyo ve mutfaklı tek kişilik oda seçeneğini değerlendirebileceği gibi oturma ve uyuma alanları ayrılmış olan özel banyolu iki kişilik seçenekleri de değerlendirebilirler. Üniversite kampüsünde yurt seçeneği sunan nadir okullardan olan Varşova Yaşam Bilimleri Üniversitesi, özellikle son yıllarda yaşanan konaklama sorunu sonrası öğrencilerin yoğun olarak başvurduğu üniversitelerdendir.

Bunun dışında paylaşımlı ev ve kampüs dışındaki yurtlar, öğrencilerin tercih ettiği diğer konaklama seçeneklerindendir.

Varşova Şehri ve Öğrenci Yaşamı

Varşova, köklü bir tarihe sahip olan Polonya’nın başkentidir. Varşova ülkenin siyaset ve ekonomi merkezidir. Büyük Tiyatro, Varşova Filarmoni Salonu, Ulusal Opera, Varşova Müzesi, Chopin Müzesi başta olmak üzere sayısız tarihi ve kültürel mekâna ev sahipliği yapan şehir; İkinci Dünya Savaşı döneminde uğradığı yıkım sonrası geçirdiği süreç ve küllerinden yeniden doğması sebebiyle Feniks yani anka kuşu şehir olarak da bilinir. Yaşam masraflarının düşük olması öğrencileri ekonomik anlamda rahatlatırken; uygun fiyatlara spor, sanat ve kültür faaliyetlerini takip ederek sosyal ihtiyaçlarını da karşılamalarına olanak tanır. Ayrıca sayısız yerli ve uluslararası yemek ve içecek de Varşova’da sizleri bekliyor.

Polonya'da Üniversite Okumak

Polonya, eğitim ve yaşam standartlarında, Avrupa’nın en hızlı gelişen ülkelerinden biridir. Yaşam ve eğitim giderleri cazip olmakla birlikte eğitim kalitesinin de her geçen gün artıyor olması, sadece Erasmus ve Mostar gibi değişim programlarında değil, Polonya’da üniversite okumak isteyen uluslararası öğrencilerin sayısındaki artışın da en önemli sebeplerindendir. Polonya’nın resmi dili Lehçe olmasına rağmen, üniversitelerde çoğunlukla İngilizce eğitim verilmektedir. Birçok ülkeden uluslararası öğrencinin bulunması sebebiyle Türkiye’den giden öğrenciler de uyum problemi yaşamazlar. Mezuniyette alınacak diplomanın AB diploması olması, gerek yüksek lisans ve doktoraya devamda kolaylık sağlarken gerekse çalışma hayatında öğrencilere artı katar. Polonya’da eğitim aldığınız sürece diğer AB ülkelerine de rahatlıkla girip çıkabilir, akademik hayatınıza Avrupa’yı gezme fırsatıyla kültürel birikiminizi de katabilirsiniz. Polonya’da yabancı öğrencilere sağlanan çalışma izni sayesinde harcamalarınızın bir kısmını da bu şekilde karşılayabilirsiniz. Ayrıca Polonya üniversitelerinin diplomaları YÖK tarafından tanındığından, mezuniyet sonrası Türkiye’ye dönen öğrenciler rahatlıkla denkliklerini alabilir.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA