Varşova Yaşam Bilimleri Üniversitesi

Varşova Yaşam Bilimleri Üniversitesi (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego – SGGW), 1816’da Varşova’da kurulmuş olan Polonya’nın en büyük yaşam bilimleri üniversitesidir. 1816’da Tarım Bilimleri Okulu olarak eğitim hayatına başlayan üniversitede bugün; ormancılık, veterinerlik, üretim mühendisliği, ekonomi dahil olmak üzere 13 fakülte bulunmaktadır. SGGW, bir yaşam bilimleri üniversitesi olarak hem Lehçe hem İngilizce hazırlık seçeneklerini de sunmaktadır. Şu anda Tarım, ekolojik mühendislik, finans ve muhasebe, orman bilimleri teknolojisi, seracılık, su yönetiminde modern mühendislik, organik tarım ve gıda üretimi, veterinerlik, su mühendisliği ve yönetimi olmak üzere 9 programda İngilizce eğitim vermektedir.

Başvuru Tarihleri

Lisans ve master programlarına başvurular genelde temmuz ayına kadar devam etmekteyken bir yıl İngilizce hazırlık programına eylül ayına kadar; mart ayında başlayan bir dönemlik hazırlık programına ise ocak ayı sonuna kadar başvurabilirsiniz.

Başvuru ve Kabul Şartları

Varşova Yaşam Bilimleri Üniversitesi kabul şartları lisans ve yüksek lisansları için farklılık göstermektedir. Yüksek lisans için başvurulacak bölümle ilgili bir lisans diploması, İngilizce yeterlilik, ortalamanın üzerinde bir diploma notu gibi gereklilikler istenirken; lisans başvuruları için ise lise diploması ve B2 seviyesinde İngilizce yeterlilik gerekli. İngilizceniz yeterli seviyede değilse, İngilizce hazırlık programlarına katılabilirsiniz. Diğer başvuru evrakları için danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

SGGW Bölümleri ve Fiyatları

Online mülakat ücreti: 50€

Hazırlık ProgramlarıSömestrYıllık Eğitim Ücreti
Genel İngilizce Hazırlık (700 saat)23.150€
Yoğun İngilizce Hazırlık (300 saat)11.575€
BölümSömestrSömestr Eğitim Ücreti
Lisans Bölümü
Organic Agriculture and Food Production64.500 PLN
Biotechnology65.000 PLN
Food Science: Technology and Nutrition64.400 PLN
Yüksek Lisans Bölümleri
Civil Engineering -Engineering Infrastructure34.100 PLN
Environmental Protection – Restoration and Management of Environment34.100 PLN
Environmental Engineering – Modern Engineering in Water Management34.100 PLN
Horticulture34.100 PLN
Informatics and Econometrics, Specialization: Big Data Analytics44.100 PLN
Finance and Accounting44.100 PLN

Varşova Yaşam Bilimleri Üniversitesi İngilizce Hazırlık

Üniversite kampüsünde İngilizce hazırlık eğitimi sunulmakta ve öğrenciler hazırlık eğitiminden sonra dilerlerse aynı üniversitede lisans ya da master programlarına başvurabilmekte, dilerlerse farklı bir üniversitede eğitimlerini devam ettirebilmektedirler. Varşova Yaşam Bilimleri Üniversitesi’nde İngilizce hazırlık eğitimi için minimum A-2 seviyesinde İngilizce bilgisi gerekmektedir, bu sebeple başlangıç seviyesinde İngilizce bilen öğrencilerin okul başvurusundan önce İngilizce pratik yapmaları faydalarına olacaktır. A2 seviyesinde olan öğrenciler skype görüşmesi yaparak programa kabul edilmektedirler. Üniversite, daha yüksek seviyelerde öğrencileri de hazırlık programına kabul etmektedir, bu öğrenciler 1 yıl yerine 1 dönem hazırlık eğitimi alarak dil eğitimlerini tamamlayabilirler.

Konaklama Seçenekleri

Öğrenciler kampüs içerisindeki üniversite yurdunda özel banyo ve mutfaklı tek kişilik oda seçeneğini değerlendirebileceği gibi oturma ve uyuma alanları ayrılmış olan özel banyolu iki kişilik seçenekleri de değerlendirebilirler. Üniversite kampüsünde yurt seçeneği sunan nadir okullardan olan Varşova Yaşam Bilimleri Üniversitesi, özellikle son yıllarda yaşanan konaklama sorunu sonrası öğrencilerin yoğun olarak başvurduğu üniversitelerdendir.

Bunun dışında paylaşımlı ev ve kampüs dışındaki yurtlar, öğrencilerin tercih ettiği diğer konaklama seçeneklerindendir.

Varşova Şehri ve Öğrenci Yaşamı

Varşova, köklü bir tarihe sahip olan Polonya’nın başkentidir. Varşova ülkenin siyaset ve ekonomi merkezidir. Büyük Tiyatro, Varşova Filarmoni Salonu, Ulusal Opera, Varşova Müzesi, Chopin Müzesi başta olmak üzere sayısız tarihi ve kültürel mekâna ev sahipliği yapan şehir; İkinci Dünya Savaşı döneminde uğradığı yıkım sonrası geçirdiği süreç ve küllerinden yeniden doğması sebebiyle Feniks yani anka kuşu şehir olarak da bilinir. Yaşam masraflarının düşük olması öğrencileri ekonomik anlamda rahatlatırken; uygun fiyatlara spor, sanat ve kültür faaliyetlerini takip ederek sosyal ihtiyaçlarını da karşılamalarına olanak tanır. Ayrıca sayısız yerli ve uluslararası yemek ve içecek de Varşova’da sizleri bekliyor.

Polonya'da Üniversite Okumak

Polonya, eğitim ve yaşam standartlarında, Avrupa’nın en hızlı gelişen ülkelerinden biridir. Yaşam ve eğitim giderleri cazip olmakla birlikte eğitim kalitesinin de her geçen gün artıyor olması, sadece Erasmus ve Mostar gibi değişim programlarında değil, Polonya’da üniversite okumak isteyen uluslararası öğrencilerin sayısındaki artışın da en önemli sebeplerindendir. Polonya’nın resmi dili Lehçe olmasına rağmen, üniversitelerde çoğunlukla İngilizce eğitim verilmektedir. Birçok ülkeden uluslararası öğrencinin bulunması sebebiyle Türkiye’den giden öğrenciler de uyum problemi yaşamazlar. Mezuniyette alınacak diplomanın AB diploması olması, gerek yüksek lisans ve doktoraya devamda kolaylık sağlarken gerekse çalışma hayatında öğrencilere artı katar. Polonya’da eğitim aldığınız sürece diğer AB ülkelerine de rahatlıkla girip çıkabilir, akademik hayatınıza Avrupa’yı gezme fırsatıyla kültürel birikiminizi de katabilirsiniz. Polonya’da yabancı öğrencilere sağlanan çalışma izni sayesinde harcamalarınızın bir kısmını da bu şekilde karşılayabilirsiniz. Ayrıca Polonya üniversitelerinin diplomaları YÖK tarafından tanındığından, mezuniyet sonrası Türkiye’ye dönen öğrenciler rahatlıkla denkliklerini alabilir.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA