Poznan Tıp Bilimleri Üniversitesi (Poznan University of Medical Sciences, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu)

Poznan Tıp Üniversitesi (PUMS), bir asırlık akademik geçmişiyle Polonya’nın en büyük ve en iyi tıp üniversitesidir. “Perspektywy”, “Rzeczpospolita” ve “Wprost” sıralamalarına göre de Polonya’nın en büyük eğitim, araştırma ve klinik merkezi olarak seçilmiştir.

Poznan Tıp Üniversitesi, Polonya’nın altı farklı üniversitesiyle işbirliği içerisindedir. Okulda eğitim gören 9.400 öğrencinin bin tanesi İngilizce dilinde eğitim almaktadır. Üniversitede 750 akademik personel çalışmaktadır. Okul, Amerika, Norveç, İsrail ve Tayvan’daki kayıt ofisleri sayesinde dünyanın dört bir yanındaki öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.

Eğitim sistemini ve benimsediği eğitim tarzını sürekli olarak geliştirmeyi amaçlayan okul, bunun için yurtdışındaki birçok partner okulla ortak çalışmalar yürütmektedir. Poznan Tıp Üniversitesi’nin dünya çapında anlaşma yaptığı okullar; Rennes and Nancy (France), Berlin, Halle, Kiel, Nürnberg, Mainz, Munchen Regensburg (Germany), Linkoping (Sweden), Oslo University College and Agder University College (Norway), Perugia (Italy), University of Illinois in Chicago, Indiana University in Bloomington, Widener University, Chester Pennsylvania and University of Pennsylvania (USA), The University of Edinburgh (United Kingdom)’dır.

Poznan Tıp Bilimleri Üniversitesi, tıp eğitiminde öğrencilere verileecek bire bir eğitimin ne kadar önemli olduğunun farkındadır ve bunun için de her öğrenciye ayrı ilgi gösterilmektedir.

Poznan Tıp Üniversitesi Bölümleri ve Yıllık Eğitim Ücretleri

BölümlerSüre (Sömestr)Ücret (Yıl/Zloty)Başlangıç
Tıp1260.500 PLNEkim
Diş Hekimliği1064.700 PLNEkim

*** Bu ücretler ELT tarafından talep edilen danışmanlık hizmet ücreti değildir. Belirtilen ücretler bilgilendirme amaçlı olarak sunulmakta olup, üniversitenin web sitesinden alınmıştır. Üniversiteler bu ücretlerde değişiklik yapma hakkına sahiptir. Bilgiler de farklılık olması durumunda üniversitenin resmi web sitesindeki güncel ücretler esas alınacaktır.

Poznan Tıp Üniversitesinde Tıp Eğitimi

6 Yıllık Tıp programı, Polonya müfredatı esas alınarak hazırlanmış, liseden mezun olmuş ve lise eğitiminde biyoloji, kimya, fizik ve İngilizce derslerinin ortalaması yüksek olan uluslararası adaylar için uygun bir programdır. Bu program Kaliforniya’daki tabipler kurulu tarafından tamamen tanınmaktadır. Program genel olarak 2 parçaya bölünmüş bir programdır.

İlk parçası olan 3 yılında klinik öncesi dersler alınır. Öğrencilere yoğun bir şekilde Anatomi, Medikal Biyoloji, Kimya, Biyokimya, Tarih ve Embriyoloji, Fizyoloji gibi derler verilir. Bu süre zarfı içerisinde bu derslerin klinik faydaları da tanıtılmaktadır.

İkinci parçası ise eğitimin 4. Yılında başlamaktadır ve kalan 3 yılın eğitimi verilir. İki yıl klinik bilgi ve eğitim, bir yıl da seçmeli klinik pratik derslerinin eğitimi alınır. Tüm teorik ve klinik dersleri geçip girdiği sınavlarda başarılı olan öğrenciler Tıp doktoru derecisini almaya hak kazanırlar.

Genel Gereksinimler

Poznan Tıp üniversitesinde eğitim almak isteyen adayların en az lise mezunu olması gerekmektedir. Ayrıca lise eğitimleri süresince görmüş oldukları Fizik, Kimya, Biyoloji gibi derslerinin not ortalamalarının yüksek olması gerekmektedir.

Başvuru için en az IELTS 6.5 sertifika sahibi olması gerekmektedir.

Poznan Tıp Üniversitesi Giriş Sınavı

Tüm adayların başvurularını yaptıktan sonra Biyoloji, Kimya ve Fizik sınavına katılmaları gerekmektedir. Bu sınavlar Poznan şehrinde yapılmaktadır. Sınavları başarıyla geçen adaylar sonra da İngilizce sözlü mülakata katılmak zorundalardır.

Poznan Tıp Üniversitesinde Konaklama

Poznan Tıp Üniversitesi, öğrencilere üniversitenin kendi bünyesinde bulunan yurtlarda konaklama imkânı sağlamaktadır. Bölüme kabül edilen öğrenciler yurt başvurularını yapabilmektedirler. Üniversitesinin 3 farklı yurdu bulunmaktadır. Yurtların isimleri; Eskulap, Medyk, Aspirynka.

Bu yurtlarda öğrencilerin tek kişilik ve çift kişilik konaklama yapma imkânları bulunmaktadır.