PTE Academic (Pearson Test of English)

PTE Academic (Pearson Test of English)

Pearson Testi olarak da adlandırılan PTE Academic (Pearson Test of English), uluslararası geçerliliği olan akademik bir sınavıdır. Anadili İngilizce olmayan öğrenciler için akademik yeterliliklerini kanıtlama fırsatı sağlar. Öğrencinin İngilizce anlama, konuşma ve yazma bilgisini ölçer. Graduate Management Admission Council tarafından desteklenen PTE Akademik, İngilizce gerektiren kurumlar için önem teşkil etmektedir.

PTE sınavı bilgisayar tabanlıdır. Üç bölümden oluşur; Konuşma ve yazma, Okuma ve dinleme. Konuşma ve yazma bölümü 93 dakika, okuma bölümü 41 dakika ve dinleme bölümü 57 dakika sürer. Öğrenci isterse 10 dakika mola verebilir. PTE sınavı tek oturumda yapılmaktadır. Toplamda üç saat sürer. Sınav ekranında bölümü tamamlamak için kalan süre öğrenciye gösterilir. Sınav salonunda fazla katılımcı bulunuyorsa öğrenciler gruplara ayrılarak her gruba ayrı sorular yönlendirilecektir.

Mola, sınavın ikinci bölümü tamamlandıktan sonra yapılabilmektedir. Mola için yapılması gerekenler öğrenciye ekranda belirtilecektir. Öğrencinin mola için on dakikası vardır ve bu süreye sisteme giriş ve masaya dönüş süresi de dahildir. Öğrenci on dakikalık mola süresini geçerse bir sonraki sınav bölümünden on dakikası gidecektir. Ancak mola vermeyen öğrencilerin mola süresi sınav süresine eklenmez. PTE sınavında öğrenci yanıt verdiği bir soruya geri dönüp düzeltme yapamamaktadır. Sınav sonunda verdiği cevapları da kontrol edemez.

PTE sınavında dinleme soruları aksanlı olarak sorulabilmektedir. Her ses ve video dosyası yalnızca bir defa oynatılabilmektedir. Öğrenci sorular sırasında ses düzeyinde ayarlama yapabilecektir.

PTE sınavında konuşma soruları ile öğrencinin İngilizceyi nasıl konuştuğu ölçülmektedir. Öğrencinin mikrofon ile sorulara cevap vermesi gerekmektedir. Soruya cevap vermek için öğrenciye bir uyarı sinyali iletilir ve bu sinyalden sonra öğrencinin soruyu cevaplamak için üç saniyesi vardır. Eğer cevap verilmezse öğrenci bir sonraki soruya geçmek zorundadır.

PTE sınavında yazma soruları İngilizce yazım yeteneğini ölçmektedir. Öğrenci İngilizce imla kurallarına dikkat ederek soruları cevaplamalıdır. Her sorunun belirli bir cevaplama süresi vardır. Bu süre aşıldığında bir sonraki soruya geçilmesi gerekmektedir.

PTE sınavına giriş için öğrencinin en az 16 yaşında olması gerekmektedir. Öğrenci reşit değilse velisi tarafından Parental Consent Form doldurulması gerekmektedir. Bu belge PTE Academic web sitesinden indirilebilir.

PTE sınavına kayıt www.pearsonpte.com web sitesinden yapılmaktadır. Öğrencilerin sınava kayıt olabilmek için bir üyelik hesabı oluşturmaları gerekmektedir. Üyelik oluşturulurken girilen bilgiler %100 doğru olmalıdır ve kurum gerektiğinde öğrenciye kolaylıkla ulaşabilmelidir. Öğrencinin adı ve soyadını kimlikte yer aldığı şekilde forma doldurması şarttır. Kayıt sonrasında iki iş günü içerisinde kullanıcı adı ve şifreniz tarafınıza e-posta ile iletilir. Öğrenciler gecikmelerden etkilenmemek için sınav tarihlerini belirleyebilirler.

Kullanıcı adı ve şifreniz tarafınıza ulaştıktan sonra PTE sınav başvurusu yapmanız gerekmektedir. Sınava başvuru yapılırken resmi web sitesinden alınan sınav el kitabı dikkatlice okunmalı ve daha sonra başvuru yapılmalıdır. Başvuru en çok altı ay sonra için yapılabilir. Sınav yerleri başvuru sırasında gösterilecek ve seçim yapmanız istenecektir. Başvuru tamamlandıktan sonra başvuru bilgileriniz tarafınıza e-posta ile iletilmektedir. Öğrenci sınav merkezini ve saatini değiştirmek isterse yalnızca bulunduğu ülke içerisinde değişiklik sağlayabilmektedir. Öğrenciler diledikleri takdirde sınava girmekten vazgeçebilirler. Sistemden sınav iptal edildiğinde öğrenciye yine bilgilendirme amaçlı mail gönderilecektir.

PTE sınav ücreti Türkiye’den sınava katılacak adaylar için 425 TL’dir.