HEIDELBERG HAKKINDA

Almanya’nın güney batısında yer alan, Neckar Nehri’nin iki yakasına kurulmuş olan Heidelberg, tarihi ve doğal güzellikleri ile kendisine hayran bırakan bir şehir. Kentin tarihi Antik Roma’ya kadar uzanmaktadır.2. Dünya Savaşı esnasında Almanya’da zarar görmeyen bir şehir olduğu için Orta Çağ atmosferini ve mimarisini korumayı başarmıştır.

Ünlü Alman şair Goethe’nin ‘ideal şehir’ olarak tanımladığı Heidelberg, Almanya’nın en romantik şehri (Wege der Romantik) olarak biliniyor. Adına “Ich hab’ mein Herz in Heidelberg verloren / Kalbim Heidelberg’de kaldı” isimli bir şarkı bile yazılmış olan şehir; birçok sanatçıya,edebiyatçıya ev sahipliği yapmış ve ilham kaynağı olmuştur.

Almanya’nın en güzel şehri olarak anılan Heidelberg, Almanya’nın orta ve güney bölgelerini birbirine bağlayan tematik yol rotası ‘Romantik Yol’a çok yakın bir konumda yer alıyor.Romantik Yol rotasına dahil olmamasına rağmen, bu etkileyici Ortaçağ şehri; tarih,doğası ve dokusu ile kendisine hayran bırakmaktadır.

Heidelberg küçük bir şehir olmasına rağmen uluslararası niteliklere sahiptir.Her yıl milyonlarca kişi ziyaret etmektedir.Tarihi dokusunu korumanın yanında modern kent yaşamı da sunmaktadır.

Heidelberg aynı zamanda tam bir öğrenci şehri.1386’da kurulan Almanya’nın en eski üniversitesi olan Heidelberg Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.Goethe,Max Weber ve Hegel gibi ünlü düşünürleri kendisine çeken şehirde, bugün 30 binin üzerinde üniversite öğrencisi bulunuyor.Şehir nüfusunun çoğunluğunu oluşturan üniversite öğrencileri ile Heidelberg,her daim canlı ve dinamik bir yapıya sahiptir.

HEIDELBERG DİL OKULLARI

Heidelberg, Almanya’nın en eski üniversitesi olan Heidelberg üniversitesi’ne ev sahipliği yapmasından dolayı nüfusunun çoğunluğu öğrencilerden oluşmaktadır.Öğrenci ve üniversite şehri olarak bilinmektedir.Genç nüfusun yoğunlukta olması şehrin enerjisini,dinamik yapısını korumaktadır.Heidelberg’de dil okuluna katılan öğrenciler Alman yaşam tarzını,kültürünü daha yakından tanıma fırsatına sahip olabilirler.Heidelberg muhteşem bir dil okulu destinasyonudur.Tarihe tanıklık eden, sanatçılara ilham kaynağı olan Heidelberg’de dil okuluna katılmanız, gerçek bir geleceğe sahip olan Almanca’yı öğrenmenize ve şehri keşfetmenize de olanak sağlar.

Almanca öğrenmek için Heidelberg’den daha ‘Alman’ bir yer düşünmek çok zordur. Heidelberg, Alman tarihi ile gençlik enerjisinin mükemmel kombinasyonunu öğrencilere sunmaktadır.Dil okulu, sadece Almanca öğrenmenize ya da geliştirmenize değil, aynı zamanda Avrupa Rönesans mimarisinin, kültürünün, sanatının ve Almanya mutfağının eşsiz örneklerini daha iyi tanımanıza da olanak sağlayacaktır.

Heidelberg’de dil okuluna katılan öğrenciler, Alman dili ve kültürünü yakından tanımanın yanında, şehirdeki uluslararası öğrenci ortamı ile kültürlerarası etkileşimde de bulunma fırsatına sahip olurlar.

Hareketli meydanları,Karl-Theodor Köprüsü, Heidelberg Kalesi, Neckar Nehri,canlı gece hayatı ve nefis sokaklarıyla romantik bir şehir olan Heidelberg, kuşkusuz Almanya’nın en güzel şehirlerinden birisi. Şarkılarda da  bahsedildiği üzere; “Ich hab’ mein Herz in Heidelberg verloren / Kalbim Heidelberg’de kaldı”.

HEIDELBERG'DE GEZİLECEK YERLER

Tarihin ve doğanın buluştuğu şehir Heidelberg’de, gezip görülmesi gereken birçok yer bulunuyor.Şehri keşfetmeye başlayalım!

Hauptstrasse ve Marktplatz
Şehrin en meşhur caddesi Hauptstrasse, Avrupa’nın en uzun yaya yolu olma özelliğine de sahiptir.Birçok alışveriş dükkanının bulunduğu cadde, şehrin en hareketli noktalarından birisi. Marktplatz Meydanı ise şehrin adeta buluşma merkezi konumundadır.Avrupa’nın en güzel Noel pazarları bu meydanda kuruluyor.Noel pazarları şehrin dokusuyla birlikte masalsı görüntüler ortaya çıkarıyor.

Kutsal Ruh Kilisesi (Heiliggeistkirche)
Almanya’nın en ünlü kiliselerinden biri olan Kutsal Ruh Kilisesi’nin tarihi 13. Yüzyıla dayanmaktadır.Bu görkemli Gotik yapı aynı zamanda şehrin en eski kütüphanesi olan Bibliotheka Palatina’yı da içerisinde bulunduruyor.Yapımının 150 yıl sürdüğü belirtilen kilise, görülmeye değer bir manzaraya sahiptir.

Karl Theodor Köprüsü (Eski Köprü)
Neckar Nehri’nin iki yakasını birleştiren Karl Theodor Köprüsü ziyaret edilmesi gereken noktalardan bir tanesi.Eski Köprü adıyla bilinen ve tarihe tanıklık eden bu köprüden şehri izleyebilirsiniz. Şehrin simgesi haline gelen Karl Theodor Köprüsü, üzerinde yer alan heykel ile romantik Orta Çağ havasını bir tablo güzelliği ile sunuyor.

Filozoflar Yolu
Karl Theodor Köprü’sü sonrası ise eskiden şehirde yaşayan ünlü filozof ve düşünürlerin yalnız kalıp düşünmek için yürüyüş alanı olarak kullandıkları Filozoflar Yolu bulunuyor.Bir zamanlar Goethe,Hegel ve Max Weber gibi ünlü düşünürlerin yürüdüğü bu yolda tarihin esintilerini hissedebilirsiniz.Büyüleci bir manzaraya sahip olan Filozoflar Yolu, masalsı şehir Heidelberg’e panaromik bir bakış açısı sunuyor.

Heidelberg Kalesi
Filozoflar Yolu’ndan eşsiz bir manzaraya sahip olan Heidelberg Kalesi’ne ulaşabilirsiniz.Gotik mimariye sahip olan kale şehre kuş bakışı bakmanıza olanak sağlıyor.Roma İmparatorluğu’na tanıklık etmiş olan bu görkemli yapı içerisinde,Eczacılık Müzesi ve dünyanın en eski ahşap şarap fıçısı bulunuyor.UNESCO tarafından koruma altına alınan -tarihi kale, festival ve pek çok konsere ev sahipliği yapmaktadır.

Öğrenci Hapisanesi (Studentenkarzer)
Almanya’nın ilk üniversitesi olan Heidelberg Üniversitesi’nin 1778-1914 tarihleri arasında disiplin suçu işlemiş öğrencilerinin tutulduğu hapishane olan Studentenkarzer, günümüzde müze olarak işlev görüyor.Öğrencilerin sadece derse gitmelerine izin verilirken, geri kalan vakitlerini ise burada geçiriyorlarmış.Lakin ifade özgürlüğüne sahip olan öğrenciler, hapishane duvarlarını resim ve yazılarla süslemişlerdir.Ardında bıraktıkları bu izler, turistik bir cazibe merkezi haline dönüşmüştür.

YEME-İÇME

Lezzetli Alman mutfağı ve harika ortamı ile Schnitzelbank, şehrin en popüler mekanlarından bir tanesi.Café Gundel ise tatlıseverler için harika lezzetler sunuyor.

Heidelberg, bir öğrenci kenti olduğu için ucuz yeme-içme alternatifi oldukça çok.Şehri gezerken ara sokaklarda lokal restoranlar bulabilir, yerel lezzetler tadabilirsiniz.

HAVA DURUMU

Heidelberg,Almanya’nın diğer kentlerine nazaran daha ılıman iklime sahip olan güney bölgesinde yer alıyor.Almanya’nın ılıman iklim tanımı ülkemizle aynı değildir tabiki.Kışın ortalama 3 ve yazın da ortalama 20-25  derece sıcaklıklara sahiptir.

Heidelberg’e gitmek için en uygun zamanlar Nisan-Ekim ayları arasındadır.

ULAŞIM

Heidelberg’e Türkiye’den ulaşım, şehre 2 saat mesafede bulunan Stuttgart ya da Frankfurt havalimanları ile sağlanmaktadır.Bu şehirlerden karayolu ya da demiryolu ile Heidelberg’e ulaşabilirsiniz.Aynı zamanda Heidelberg’den Almanya’nın Münih,Köln,Hamburg ve Mannheim gibi şehirlerine de tren seferleri düzenlenmektedir.

Şehir içerisinde ise birçok turistik noktayı yürüyerek keşfedebilirsiniz.Aynı zamanda şehirde bisiklet ile ulaşım da oldukça yaygın.Tam bir bisiklet şehri olan Heidelberg,keşdedilmeyi bekliyor.