KÖLN HAKKINDA

Almanya’nın en büyük dördüncü şehri olan Köln, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin ise en büyük şehridir. Şehrin tam ortasından geçen Ren Nehriyle ortadan ikiye bölünmüştür ve her iki yakayı birbirine bağlayan sekiz köprüsü bulunmaktadır. Tarihi oldukça eskiye dayanan şehir, orta çağdan beri hızla büyüyerek günümüzde Avrupa’nın büyük ve önemli bir merkezi haline gelmeyi başarmıştır. Otomotiv, kimya ve makine yapımı gibi birçok alanda önemli şirketlerin tesisleri bulunan ve merkezi olan Köln, Avrupa’nın önde gelen dinamik sanayi bölgelerinden biridir. Bu öncü firmalar arasında Ford, Bayer, Lufthansa, Kaufhof, Deutz AG ve Uluslararası Sertifikasyon ve Denetim Şirketi yani TÜV sıralanabilir. Nakliye ve ulaşım açısından da büyük bir öneme sahip olan şehir, sanayinin yanı sıra ticaret açısından da ön plana çıkmaktadır.

Kültür ve eğlence açısından bakıldığında ise her yıl düzenlenen çeşitli festivalleriyle anılmaktadır. Almanya’da düzenlenen en büyük şenliklerden biri olan Köln Karnavalına katılmak için yurt içi ve yurt dışından milyonlarca insan akın etmektedir. Ayrıca ayrımcılığa karşı yapılan ve Avrupa’da en büyük ve en kapsamlı Onur Günü Yürüyüşlerinden olan Cologne Pride da burada düzenlenmektedir. Festivallerin yanı sıra dünyaca ünlü edebiyat, beslenme ve gıda, fotoğraf ve çağdaş sanat alanında fuarlara da ev sahipliği yaparak dünyanın her yerinden katılımcı çekmektedir.

Bunların haricinde, Almanya’nın en kozmopolit şehirleri arasında bulunan Köln, oldukça fazla olan yabancı nüfusu ve bundan dolayı sahip olduğu çok kültürlü yapısıyla da gözde bir şehirdir. Bu şehirde bulunurken bir yandan farklı insanlarla tanışarak ve sosyalleşerek yeni arkadaşlıklar edinirken bir yandan da farklı kültürleri tanıma ve kendinizi geliştirme fırsatına sahip oluyorsunuz.

KÖLN TARİHİ

Köln şehri milattan önce 50 yılında Roma İmparatoru tarafından bir koloni şeklinde kurulmuştur. Şehrin ismi, İmparatorun eşinin adı olan Colonia’dan gelmektedir. 12. Yüzyıldan itibaren Kudüs, İstanbul ve Roma’nın ardından kutsal şehir olarak ilan edilen Köln, Sancta Colonia (Kutsal Köln) olarak da anılmaktadır. Şehir, I. Dünya Savaşı’nda çok zarar görmese de II. Dünya savaşında oldukça etkilenip büyük bir yıkıntıya uğramıştır. Sadece mimari olarak değil nüfus bakımından da oldukça zarar gören ve yaklaşık yüzde doksan beş oranında azalma yaşayan şehir savaş sona erdiğinde neredeyse yok olma durumundaydı. Savaşın ardından bazı ülkelerin yardımı ile kendini toparlamaya başlamış ve hızla büyümeyi başarmıştır. Şehrin canlanması için en çok yardımcı olan faktör ise yurt dışından gelen işçilerin ekonomi ve sanayiye olan katkıları olmuştur. Buradan da anlaşılacağı üzere şehrin farklı kültürlere ev sahipliği yapması ve dayanışma içindeki sıcak ortamı da çok eski bir tarihe dayanmaktadır.

Bu köklü tarihin yanı sıra ise, ülkemizde de herkes tarafından bilinen ve çok kullanılan ‘’Kolonya’’ ismiyle bildiğimiz limon kokulu su da bu şehirde ortaya çıkmıştır. Köln’deki en eski şirket olarak bilinen ve 1709 yılında kurulmuş olan Farina gegenüber dem Jülichs-Platz tarafından üretilen, Fransızcadan Köln Suyu olarak çevrilebilen Eau de Cologne, Köln şehrine ait dünyaca tanınmış bir üründür.

KÖLN DİL OKULLARI

Köln’ün toplam nüfusunun yaklaşık yüzde onu üniversite öğrencilerinden oluşmaktadır ve bu yapısından dolayı tam bir üniversite şehridir. Her yıl dünyanın farklı yerinden eğitim almak için Almanya’nın bu eşsiz şehrini tercih eden öğrenciler, Köln’ün sunduğu sınırsız imkanları arasında bir araya gelmektedir. Hem Avrupa’nın hem de Almanya’nın önemli bir kültür, bilim, sanat ve eğlence merkezi olan şehir, kaliteli eğitim alma imkanları ve bu alandaki gelişmişliği ve özverisiyle de ön plana çıkmaktadır. Burada bir dil öğrenirken aynı zamanda böylesine köklü bir şehrin tarihini ve kültürünü öğrenme imkanına da sahip olmaktasınız. Derslerden sonra tarihi yerlere veya müzelere geziler yapmayı tercih edebileceğiniz gibi sayısız fuar, festival ve eğlenceye katılmayı da tercih edebilirsiniz. Almanya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin şehir tercihleri arasında başlarda bulunan Köln, öğrencilerine eğitim almanın yanı sıra sosyalleşmek ve kendilerini geliştirmek için olağanüstü imkanlar tanıma ve ayrıcalıklar sunma konusunda başarılı bir şehirdir.

KÖLN İKLİMİ

Köln sıcak ve ılıman bir iklim olan Okyanus iklimine sahiptir ve diğer şehirlere kıyasla Almanya’nın en sıcak şehirlerinden biridir. Yıl boyu yağış görülmektedir ve Almanya’nın diğer şehirlerine göre bu yağışlar ortalamanın üstünde seyreder. Bulunduğu bölgede Ren Nehrinin etkisiyle ve çukurda kalmasından dolayı özellikle yaz aylarında da oldukça nemli geçmektedir ve bu yüzden yağış görülmektedir. En fazla yağış Haziran ayında görülürken, en kurak ay ise Şubattır. Yıllık ortalama sıcaklık yaklaşık 14 derecedir. Ortalama 18.3 derece ile en sıcak ayını Temmuzda yaşarken, ortalama 1.8 dereceyle en soğuk ayı Ocaktır.

Bu şehrin en güzel ve gezmek için en uygun zamanı yazın Temmuz ve Ağustos ayları arasında sıcaklıkların 30 derece civarında seyrettiği ve yağışın genelde az olduğu zamanlardır.

KÖLN COĞRAFYASI

Nüfus bakımından olduğu gibi yüzölçümü bakımından da Almanya’nın dördüncü büyük şehri olan Köln, küçük yerleşim yerleriyle çevrili büyük bir şehirdir. Almanya’nın batısında yer alan şehir, Ren-Ruhr bölgesinin güneyinde kalmaktadır. Eyaletin başkenti olan Düsseldorf’a da sadece 40 km uzaklıktadır. Köln şehrinde 9 idari merkez ve bunlara bağlı toplam 85 mahalle bulunmaktadır. Bunların yanı sıra 1 milyon kişiden oluşan nüfusunun büyük bir kısmı da yabancılardan oluşmaktadır ve bu nedenle kozmopolit bir şehir olma özelliği taşımaktadır.

GEZİLECEK YERLER

Romalılar tarafından kurulan Köln, ortaçağdan günümüze kadar tarihi ve mimari açıdan eşsiz güzellikler sunan bir şehirdir. Keşfedilmeyi bekleyen yerlere ve olağanüstü yapılara ev sahipliği yaparak ziyaretçilerini kendine hayran bırakmaktadır. Şehri dolaşırken antik Roma surları, ortaçağdan kalma kiliseler, savaş sonrasından kalma binalar ve Ren Nehri üzerindeki post modern binaları görmek mümkündür. Bunların yanında birçok müze, tiyatro ve sanat galerisini de bünyesinde bulundurmaktadır. Bu şehrin sunduğu eşsiz ve sınırsız güzellikler arasından mutlaka görülmesi gerekenleri şu şekilde listeleyebiliriz:

Köln Katedrali
Sadece Köln’ün simgesidir. 1996 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Sit Alanı olarak kabul edilen Katedral, sadece Köln’ün değil aynı zamanda Avrupa’nın da en büyük gotik kilisesidir. Katedral merkez garın hemen yanındadır ve ulaşımı oldukça kolaydır.

Çikolata Müzesi
Çikolataya dair üretimden tasarıma kadar her bilgiyi barındıran ve her çeşit çikolatayı tadabilme imkanına sahip olduğunuz 9 farklı bölümden oluşmaktadır. İçerisinde çikolata ve kakaonun tarihinden, kakaonun doğal yetişme ortamı ve ağaçlarına kadar her şeyi görüp öğrenmeniz mümkündür. Başta çikolata severler olmak üzere herkesin mutlaka görmesi gereken bir yerdir.

Köln Hayvanat Bahçesi
1860 yılında açılmıştır ve günümüze kadar sadece ikinci dünya savaşında iki yıl kadar kapalı kalarak varlığını sürdüren, Almanya’nın en eski hayvanat bahçelerinden biridir. 20 hektarlık alanda 700 çeşitteki yaklaşık 7000 hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin merkezinde konumlanmasından yürüyerek ulaşım mümkündür.

Roma-Germen Müzesi
Roma yerleşimine ait arkeolojik eserleri sergilemektedir. İçerisinde bulunan eserlerin tarihi paleolitik döneme kadar uzanmaktadır. Köln Katedrali’nden birkaç dakikalık yürüme mesafesinde bulunmaktadır ve şehrin merkezinde yer aldığından ulaşımı kolaydır.

Altstadt
Altstadt olarak adlandırılan bölgenin çevirisi eski şehirdir ve Köln’ün yerel kültürüne tanıklık edebileceğiniz tarihi merkezidir. Dar sokakları, geleneksel binaları ve sayısız bira fabrikalarıyla keşfedilmeyi bekleyen eşsiz bir yerdir.

Köln Teleferiği
Nisan-Ekim ayları arasında çalışan teleferik ile şehrin eşsiz manzarasını görme imkanına sahip olursunuz. Teleferik. Teleferik ile Ren Nehri’nin iki yakası arasındaki 930 metrelik mesafeyi 6 dakikada tamamlamak ve bu sürede şehri kuş bakışı izlemek mümkündür.

Köln’de görülmesi gereken yerleri bu şekilde sınırlandırmak mümkün değildir şüphesiz. Bu şehirde keşfedilmeyi bekleyen ve ziyaretçilerinde hayranlık bırakacak daha onlarca yer mevcuttur. Köln’de eğitim almayı tercih eden öğrenciler için derslerden sonra sınırsız aktivite imkanı sunan şehir, öğrencilerin kötü vakit geçirmelerine fırsat tanımamaktadır.

KÖLN'DE YEME-İÇME

Köln şehrinin yerel mutfağı, Almanya’nın diğer şehirlerine göre çeşitlilik açısından çok daha zengindir. Bu şehirde tadabileceğiniz lezzetler arasında az pişmiş bir et yemeği olan Rheinischer Soorbrode, Rievkoche adını verdikleri iç harcı patates ve elmadan oluşan gözleme benzeri yöresel lezzeti, Alman mutfağının vazgeçilmezi olan sosisin dana etinden hazırlanmış olan ve Frankfurter olarak isimlendirilen çeşidi sayılabilirken tatlı olarak ise Black Forest Cake, Rote Grütze ve Schwartzwalder Kirschtorte’yi sıralamak mümkündür.

Yöresel lezzetlerin yanı sıra, Berlin’den sonra en fazla Türk nüfusa sahip şehir olarak ikinci sırada yer alan Köln’de kendi yöremizden lezzetler tatmak da mümkündür. Weiden Gasse olarak anılan sokakta Türk mutfağından lezzetler bulabileceğiniz birçok Türk restoranı ve marketi bulunmaktadır. Aynı şekilde Keuptstrasse olarak adlandırılan sokak da Türk lokantaları ile meşhurdur.

ULAŞIM OLANAKLARI

Avrupa’nın en gelişmiş ve ileri ülkelerin başında gelen Almanya, çok geniş ve gelişmiş bir ulaşım altyapısına sahiptir. Böyle bir ülkenin en büyük şehirlerinin birinden olan Köln şehrinde de bu geniş ulaşım ağından söz edebilmek pek mümkündür.

Köln’ün ulaşım açısından sunduğu kolaylıklar ve birçok seçeneği sayesinde trafik ve kamu ulaşımı sorunu oldukça azdır. Şehirde merkez garın yanı sıra 28 tren istasyonu bulunmaktadır. Onlarca otobüsün yanında pek çok tramvay (Stadtbahn), metro (U-Bahn) ve Alman Federal Demiryolları’na bağlı banliyö trenleri (S-Bahn) gibi toplu taşımayı kolaylaştıran seçenekler mevcuttur. Aynı zamanda şehrin genelinde bulunan yaklaşık 1200 adet ticari taksi sayısıyla da taksi kullanımının da yaygın olduğunu söyleyebiliriz. Oldukça büyük bir şehir olmasına rağmen dar sokakların hakim olduğu Köln’de, şehir içi ulaşımda bisiklet kullanımı da çok yaygındır.

Kentin güneydoğusunda bulunan ve şehir merkezine sadece 20 km uzaklıkta bulunan Uluslararası Köln/Bonn Havalimanı’na da ulaşım oldukça pratiktir. Havalimanından Köln’ün merkezine tren ile 12 dakikada ulaşmak mümkündür. Bonn merkezine ise hızlı otobüs ile 20-25 dakikada ulaşılabilir.