GENEL BİLGİLER

1962 yılında Almanya’nın Köln şehrinde kurulan Carl Duisberg Dil Okulu, farklı şehirlerde de bulunan şubeleriyle beraber 50 yılı aşkın süredir başarılı bir eğitim hizmeti vermektedir. Kuruluşun ismi 1920 yıllarında Alman sanayisinde büyük öneme sahip Carl Duisberg’ ithaf edilmiştir. Okul esasen yurt dışından gelen öğrencileri ağırlamak için bir yerleşim topluluğu olarak faaliyetine başlayıp, daha sonra bir eğitim kurumu halini almıştır.

Carl Duisberg Dil Okulu’nun misyonunda dil ve kültür arasında köprüler oluşturmak vardır. Logosunda da bu köprü simgesini kullanan okul, bu tarz bir yaklaşımın farklı kültürlerden, toplumlardan ve ülkelerden gelen insanları dil sayesinde birleştirmenin daha güçlü birlik ve beraberliğe neden olacağına inanmaktadır.

2016 yılından itibaren bu dil okulu, çalışma ortamlarında önyargı ve ayrımcılığı ortadan kaldırmak için uğraşlar veren Charter der Vielfalt kurumunu da desteklemektedir. Carl Duisberg Dil Okulu; Daimler, Siemens, BMW, Deutsche Bank ve Deutsche Telekom gibi öncü firmalar tarafından kurulan bu kurumu desteklemesiyle, okullarında ilke olarak kabul ettikleri sıcak, önyargısız bir çalışma ve eğitim ortamını ve aynı zamanda eşitlik unsurlarını güçlendirmekte ve ön plana çıkarmaktadır.

CARL DUISBERG KÖLN DİL OKULU FİYATLARI

Almanya’da dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için, okulun merkezi olan Köln’de üst düzey bir eğitim imkanı sunan Carl Duisberg Dil Okulu, şehirde bulunan diğer okullara göre uygun ücretleriyle ön plana çıkmaktadır. Dönemsel olarak %20’ye varan indirim ve kampanyalar da düzenleyerek, farklı ülkelerden gelen öğrencilerin tercih sebebi olmaktadır. Köln’de Almanca eğitimi almayı düşünen öğrenciler, ELT Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı sayesinde bu indirimlerden faydalanabilir ve karşılanabilir ücretler ile Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerin başında gelen Almanya’nın önemli bir metropolünde ayrıcalıklı bir eğitim alma imkanına sahip olabilirler.

SUNULAN PROGRAMLAR

Alanında uzman eğitim kadrosu ve modern öğrenim materyalleri ile öğrencilerine kaliteli bir eğitim hizmeti sunan Carl Duisberg Dil Okulu, yıl boyu geçerli olan ve her seviyeden öğrenciye uygun program ve kurslar hazırlamaktadır. Eğitime başlamadan önce okulun ücretsiz olarak gerçekleştirdiği seviye tespit sınavı ile öğrencilerin seviyesi belirlenerek, onların ihtiyaç ve taleplerini en iyi şekilde karşılayacak programlar sunulmaktadır. Bunun yanı sıra da Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programına (CEFR) göre bir eğitim vermektedir. Bu açıdan Carl Duisberg Dil Okulu’nun öğrencilerine sunduğu program ve kursları şu şekilde listeleyebiliriz:

Yoğun Almanca Kursu

Bu kurs Almancayı gündelik hayatta olduğu kadar mesleki ve akademik anlamda kullanabilmeyi de sağlamaktadır. Kursa katılım 16 yaşından itibaren mümkündür. Dersler 5-15 kişilik gruplarla işlenmektedir. Grup kurslarında haftada 24 ders işlenir ve ders süreleri 45 dakikadır. Grup kurslarına ek olarak Lernstudio olarak adlandırılan ve öğrencilere etütler ve projelerde çalışarak öğrenmeyi sağlayan program ise haftada 6 ders şeklinde yapılır. Yoğun Almanca kursu kısa ve uzun süreli olarak ikiye ayrılır. Kurs süresi en az 1 hafta olarak seçilebilmektedir.

Hızlandırılmış Almanca Kursu

Hızlandırılmış kursta grup derslerinin sunduğu iletişim avantajı ile bireysel dersleri sunduğu avantajlar birleştirilir ve yoğun, verimli bir eğitim alınır. Kursa katılım için 16 yaşın doldurulmuş olması gereklidir. Dersler 5-15 kişilik gruplarla işlenir. Haftada 24 ders işlenir ve ders süreleri 45 dakikadır. Buna ek olarak haftalık 5 veya 10 saat olarak seçilebilen bireysel ders de alınır. Hızlandırılmış kursun süresi en az 1 hafta olarak seçilebilmektedir.

Bireysel Eğitim

Hızlı ve verimli bir şekilde Almanca öğrenmek isteyenler için ideal bir alternatiftir. Ders programları öğrencinin isteği ve ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanır. Özellikle mesleki anlamda dil öğrenmek isteyenler için uygundur. Haftalık en az 4 ders yapılmaktadır ve dersler 45 dakikadır.

Sınava Hazırlık Kursu

Uluslararası kabul gören sınavlara yönelik hazırlık amacıyla tasarlanmıştır. Katılımcının seviyesine göre yoğun bir hazırlık kursu veya kısa süreli ve konu odaklı bir sınav alıştırma kursu önerilir. Sınava hazırlığa yönelik kurslarda öğrencilere test teknikleri öğretilmektedir. Haftalık 20 ders işlenir. Kurs süresi 1 hafta veya 5 hafta olarak seçilebilir.

VİDEO

SOSYAL AKTİVİTELER

Carl Duisberg Dil Okulu, öğrencilerine sadece eğitim vermekle kalmayıp aynı zamanda diğer öğrencilerle birlikte Köln şehrini keşfetmek ve sosyalleşmek için imkanlar sunmaktadır. Derslerden sonra ve boş zamanlarda birçok sosyal aktivite seçeneği içeren programlar hazırlamaktadır. Okul her hafta değişen bir kültür ve aktivite programı oluşturmaktadır. Bu aktiviteler genellikle giriş ücretleri ve yol masrafları haricinde ücretsiz olmaktadır. Okul, müze gezileri, spor aktiviteleri, şehir turları, toplu akşam yemeği organizasyonları gibi seçenekleriyle her öğrenciye uygun bir program sunmaktadır.

Yeni gelen öğrenciler için çevreyi tanıtmak amacıyla şehir turu düzenlenmektedir. Bu turda özellikle eski şehir, barlar ve eğlence sokakları gibi şehrin gözde yerleri tanıtılmaktadır. Bunların yanı sıra tarihi yerlerin ve eski mimarileri tanıtımı de tur programının kapsamı içerisindedir. Burada önemli olan bir nokta ise, öğrenciler yeterli Almanca seviyeye sahip olmayabildiğinden bilgiler, açıklamalar ve tanıtımlar İngilizce olarak da yapılmaktadır.

Köln yeşillerle kaplı bir şehirdir. Bu doğal güzellikten faydalanmayı ihmal etmeyen dil okulu, özellikle yaz aylarında piknik alanlarında mangal partileri düzenlemektedir. Bunların dışında güzel çevreden faydalanmak için bisiklet turları, Ren Nehrinde tekne turları ve yakın çevredeki şehirlere geziler düzenlenmektedir. Yılda birkaç defa Hollanda veya Belçika gibi komşu ülkelere geziler de yapılmaktadır.

KONAKLAMA

Kaliteli bir eğitim hizmetinin yanı sıra Carl Duisberg Dil Okulu, öğrencilerine özel ve özenle seçtiği konaklama seçenekleriyle de büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Üstelik sunduğu konaklama seçeneklerinin de okula ulaşım açısından pratik bir konumda bulunmasına ve toplu taşıma erişimine elverişli şekilde olmasına özellikle dikkat etmektedir. Okulun sunduğu konaklama türleri arasında aile yanı konaklama, stüdyo daire ve hotel seçenekleri bulunmaktadır.

Aile Yanı Konaklama

Bu konaklama türünde Köln’lü ailelerin yanında kalınmaktadır. Bu aileler geleneksel tarzda olabileceği gibi, bekar, çocuklu veya çocuksuz da olabilmektedir. Bu alternatifin en büyük avantajı ise örenmeye çalıştığınız dili anadil olarak konuşan insanlarla iletişim halinde olarak sürekli bir pratik yapma imkanına sahip olmanızdır. Aile yanı konaklamada öğrenciye özel bir oda olmaktadır. Banyo ve mutfak diğer aile üyeleriyle ortak kullanılmaktadır. Aileler genellikle internet erişimi de sağlamaktadır. Yatak çarşafı ve havlu gibi eşyalar da aile tarafından verilmektedir. Bu konaklama türünde sadece kahvaltı dahil olabileceği gibi yarım pansiyon seçeneği de mevcuttur. Yanında konaklayacağınız ailelerin evleri genellikle okula çok uzak değildir ve toplu taşıma ile 15-45 dakikalık mesafelerde bulunmaktadır.

Stüdyo Daire

Almanya’da dil eğitimi alırken tamamen bağımsız olmak isteyen öğrenciler için en ideal seçenektir. Bu konaklama türünde daireler tamamen kişiye özeldir ve mobilyalıdır. Banyo ve mutfak bulunmaktadır. Bu daireler genellikle bir veya iki odalı olmaktadır. Tek kişi kalınabileceği gibi iki odalı dairelerde başka bir kişiyle konaklama seçeneği de mevcuttur. Yatak çarşafı ve havlu gibi eşyalar dahildir. Daireler genellikle okula 15-45 dakikalık mesafede bulunmaktadır.

Otel Konaklaması

Carl Duisberg Dil Okulu, Köln’de eğitim alırken hotelde konaklamayı tercih eden öğrencilerine rezervasyon konusunda yardımcı olmaktadır. Bu konaklama türünde seçenekler sezon, konum ve kategoriye göre değişmektedir ve bu yüzden değişkendir. Okulun sunduğu güncel hotel konaklaması seçenekleri hakkında detaylı bilgi almak için ELT danışmanlarımıza her zaman ulaşabilirsiniz. ELT ailesi olarak size yardımcı olmaktan memnuniyet duymaktayız.

KÖLN ŞEHRİ

Bir milyonu gecik nüfusu ile Köln, Rheinland bölgesinin kültürel ve ticari merkezi konumundadır. Dünyanın farklı köşelerinden bu şehirde eğitim almak için gelen binlerce genç ve dinamik öğrenci nüfusu sayesinde çok kültürlü bir yapıya sahiptir. Örneğin 20 bini aşkın öğrenci nüfusu ile Almanya’nın en büyük uygulamalı bilimler üniversitesi bu şehirde bulunmaktadır. Eğitimdeki alanındaki öneminin yanı sıra kültür ve sanat açısından da ön plana çıkan Köln’de devlete ait dokuz, kiliseye ait iki ve özel onlarca müze bulunmaktadır. Kurulumları oldukça eskiye dayanan ve keşfedilmeyi bekleyen birçok galeri, opera ve tiyatro sahnesiyle tarihi dokusunu korumayı ve günümüzde de yaşatmayı başarmaktadır.

Yeşil alanlarıyla da ziyaretçilerini büyüleyen Köln, büyük bir şehir hayatının yanı sıra doğal ortamda sunduğu sessiz, sakin ve huzurlu alanlarıyla da küçük dinlenme molalarına fırsat vermektedir. Her çeşitten insana ve zevke uygun imkanlar tanıyan şehir, sakinlikten ziyade dinamizmi sevenler için de eşsiz anılar oluşturacak organizasyonlara sahiptir. Özellikle yaz aylarında düzenlenen birçok festivale ev sahipliği yaparak sadece yurt içinden değil yurt dışından da oldukça fazla ziyaretçi çekmekte ve eğlenceli ve dinamik ortamlar yaratmaktadır.
Tüm bunların yanı sıra Köln, şehir olarak önemli bir ticari merkez olarak görülür ve bünyesinde bulunan birçok büyük ve öncü firmalarla da sanayide ön plana çıkmaktadır.

ULUSLARARASI ÖĞRENCİ ORANI

50 yılı aşkın süredir kaliteli ve başarılı eğitim hizmetiyle uluslararası standartlara ulaşmış olan Carl Duisberg Dil Okulu, her yıl dünyanın dört bir yanından, farklı toplumlardan, kültürlerden ve ülkelerden gelen öğrencilere ev sahipliği yapmaktadır. Dil öğretirken kültürler arasında da köprü kurmayı hedefleyen okul, sıcak atmosferli eğitim ortamı ve farklılıklara gösterdiği hoşgörülü yaklaşım sayesinde dünyanın her yerinden katılım sağlayan öğrencilerin tercihi olmayı başarmıştır. Bu çok kültürlü yapıdan dolayı ise yeni arkadaşlıklar kurmaya imkan veren ve sınırsız sosyalleşme olanakları sunan uluslararası niteliklere sahip bir okul olarak günümüzde yerini almıştır.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA