St. PETERSBURG ŞEHRİ

Yüzölçümü bakımından dünyanın en geniş ülkesi olan Rusya, aynı zamanda dünyada en kalabalık ülkeler arasında ilk 10’da yer almaktadır. Türkiye’nin Rusya ile olan bağları, ticaret ve turizm hacmi nedeniyle Rusça dili öğrenilmek istenilen dillerin başında gelmektedir.
Son yıllarda hem ticari hem de akademik olarak Rusça dilini öğrenmek isteyenlerde önemli artış görülmektedir. Rusya’nın iki büyük şehri Moskova ve St. Petersburg’da hizmet veren dil okullarında veya devlet üniversitelerinde Rusça dil eğitimi alınabilmektedir.

Rusya’nın ikinci büyük şehri olan St. Petersburg, Avrupa’nın 4.büyük şehridir. Rusya’nın kuzeybatısında Baltık denizi kıyısında yer alan St. Petersburg tarihte 200 yıl boyuna Çarlık Rusya’nın başkenti olmuştur. Çar 1. Pedro tarafından 1703 yılında Rus Çarlığı’nın Avrupa’ya açılan kapısı olması amacıyla kurulan şehir günümüzde Rusya’nın kültür ve sanat başkenti olarak gösterilmektedir.
5 milyondan fazla nüfusu olan St. Petersburg geniş bulvarları ve 500’e yakın köprüleriyle Kuzeyin Venedik’i olarak adlandırılmaktadır. Şehir kurulurken Venedik ve Roma’dan esinlenildiği düşünülmektedir. Her yıl milyonlarca turistin uğrak yerlerinden olan St. Petersburg’da turizm önemli bir gelir kaynağıdır. Avrupa’nın en çok ziyaret edilen ilk 10, dünyanın en çok ziyaret edilen ilk 20 şehri arasındadır.

Rusya’nın en önemli ticaret merkezi olan St. Petersburg’da gemi tersaneleri, petrol ve gaz satışları önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda şehirde uzay ve havacılık bilimleri, savaş uçakları, tank imalatı ve silah yapımı, makine ve kimya endüstrileri önde gelen sektörlerdendir.

Yapı olarak Avrupa şehirlerine benzeyen St. Petersburg’da eğitim oranı çok yüksektir. Özellikle kadınlar eğitim ve iş hayatında önde gelmektedir ve söz sahibidirler. Şehrin en canlı ve 24 saat hareketli merkezi yaklaşık 5 km uzunluğundaki Nevsky caddesidir. Rusya’nın Moskova ile birlikte yaşamın en pahalı olan iki şehrinden birisidir. Yine de Türkiye ile kıyaslanınca ekonomik bir yaşam sürdürülebilmektedir.

St. PETERSBURG'DA ULAŞIM

St. Petersburg’da şehir içi ulaşım oldukça gelişmiştir. Şehrin hemen hemen tamamını kapsayan metro ile en kolay ve hızlı şekilde şehir içi ulaşımınız sağlayabiliyorsunuz. Dünyanın en derin metrosu olan St. Petersburg metrosunun dışında, otobüs, troleybüs ve tramvaylar ile de şehir içi ulaşım sağlanmaktadır. Tüm toplu taşımalarda geçerli birleşik bilet veya kartlardan oldukça uygun fiyata temin edebiliyorsunuz.

St. PETERSBURG DİL OKULLARI

Rusya’da Rusça dil eğitimi almak için en uygun 2 şehir Moskova ve St. Petersburg’dur. Avrupa şehirlerinin mimarisine göre oluşturulmuş olan St. Petersburg, eğitimli ve kültürlü halkı, kültür ve sanat merkezi olması, halkının büyük çoğunluğunun İngilizce konuşabilmesi ve büyük şehir olması yönünden tercih edebileceğiniz ve hayran kalacağınız bir şehirdir.
St. Petersburg’da dil eğitimi alırken, bu harika şehirde birçok büyüleyici yapıyı görecek, şehrin caddelerinde gezerken sosyalleşecek ve dilinizi geliştireceksiniz.
ELT yurt dışı eğitim ile St. Petersburg’da Rusça dil eğitiminizi alabileceğini en kaliteli okullar hakkında bilgi sahibi olabilir ve size en uygun okulu seçerek Rusça dil eğitiminize bu harika şehirde başlayabilirsiniz.

St. PETERSBURG'DA GEZİLECEK YERLER

Rusya’nın Avrupa’ya açılan kapısı olarak oluşmuş bir şehir olan St. Petersburg, mimari, sanat ve kültür alanında Avrupa şehirlerine benzemektedir. Şehirde gezilecek birçok tarihi yapı, kilise ve müzeler bulunmaktadır.

Saint Isaac Katedrali
Çar 1. Nikolay’ın emriyle 1818-1858 yılları arasında inşa edilmiş olan Saint Isaac Katedrali dünyanın en büyük kubbeli yapılarından birisidir. Kubbesinin yapımında 100 kilogram saf altın harcanan dini yapı Rusya’nın ana katedrali olarak kabul edilmektedir.

Ermitaj Müzesi
The Winter Palace and the Hermitage Museum olarak geçen Ermitaj Müzesi 1754 -1762 yılları arasında inşa edilmiştir. Çariçe 2. Katerina’nın kışlık saray olarak kullandığı yapı, 1764 yılında müzeye dönüştürülmüş. Dünyanın en eski ve en büyük müzelerinden olan yapı 1852 yılında kamuya açılmıştır. Günümüzde 3 milyon sanat eserinin bulunduğu müzeyi tüm eserleri inceleyip gezmenin 11 yıl süreceği söylenmektedir. Ermitaj Müzesi’ni ve içerisindeki sanat eserlerini görmek için dünyanın dört bir yanından turistler ve sanatseverler akın etmektedir.

Paterhof Sarayı
Çar 1. Pedro tarafından Fransa’daki Versay Sarayı’ndan etkilenerek 18. yüzyılda yaptırılmış Paterhof Sarayı, bahçesinde bulunan ve 64 fıskiye ile 250 heykel ve görkemli çeşmeleriyle büyüleyici bir görüntü sergilemektedir. Saray, UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer almaktadır.

Voskresenia Khristova Kilisesi
Dış yüzeyindeki mozaikleri ve mimarisiyle büyüleyeci bir yapı olan Voskresenia Khristova Kilisesi 1883 – 1907 yılları arasında yaptırılmıştır. Çar 3. Alexander tarafından yaptırılmaya başlanmış 2.Nikolay döneminde tamamlanmıştır. Hem iç hem dış cephesinde kırmızı renklerin ağır bastığı kilise mimari olarak Kremlin’e benzemektedir.

Kazan Katedrali
St. Petersburg’daki en görkemli yapılardan biri olan Kazan Katedrali, 1801 yılında yapımına başlanmış ve 10 yıl sürmüştür. Andrey Voronikhin tarafında Roma’daki Aziz Petrus Bazilikası’ndan esinlenerek yapılmış katedral Nevsky caddesi üzerinde tüm ihtişamıyla yer almaktadır.

Rus Devlet Müzesi
1895 yılında kurulan Rus Devlet Müzesi (State Russian Museum), Karl Ivanoviç Rossi tarafından 1819-1825 yıllarında inşa edilen Mhail Sarayı ve L.N. Benois’nın planlarına bağlı kalınarak 1912-1916 tarihleri arasında inşa edilen bina olmak üzere 2 yapı içerisinde hizmet veriyor. Sovyet Devrimi’nin ardından el konulan sanat eserleriyle birlikte zengin bir koleksiyona ve nadir bulunan bilimsel kitapların bulunduğu bir kütüphaneye sahip olan müze Rusya tarihinden birçok görkemli örneği içerisinde bulundurmasıyla önemli bir nokta teşkil etmektedir.

Dostoyevski Müzesi
Dünya çapında ünlü yazar Dostoyevski’nin Karamozov Kardeşler’i yazdığı ve hayatının son 3 yılını geçirdiği apartman 1971 yılında müze haline getirilmiş ve yazara ait eşyalar notlar ve çalışmalar sergilenmektedir.
Nevsky Bulvarı – St. Petersburg’un ana caddesi olan Nevsky caddesi ve bulvarı şehrin alışveriş, yeme içme ve gece hayatının merkezidir. Birçok turistik ve tarihi yapı da cadde üzerinde yer almaktadır.

St. PETERSBURG'DA İKLİM

Yağışlı kara iklimine sahip olan St. Petersburg’da tipik olarak yazlar kısa sürmektedir. Kuzeye yakın olmasına rağmen 20 – 25 derece sıcaklıklar yaşanmaktadır. Kış ayları ise uzun ve soğuk geçmektedir. Özellikle Aralık, Ocak ve Şubat ayları sert geçmektedir.

St. PETERSBURG'DA YEME İÇME

Diğer ülkelere göre farklı bir yeme içme kültürüne sahip olan Rusya’da deniz ürünleri önemli bir yere sahiptir. Kahvaltıda dahil lakerda, havyar ve balık çeşitleri tüketilebilmektedir. Proteine dayalı bir mutfak kültürü olan Rusların dünya ünlü Rus Yumurtası (Faberge) kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir.

Bütün Rusya’da olduğu gibi Borsch çorbası St. Petersburg’da oldukça meşhurdur. Pancar, lahana, soğan ve incik eti ile hazırlanan çorba yanında kreması ile servis edilmektedir ve oldukça doyurucudur. Et yemekleri ve hamur işleri de yeme içme kültüründe önemli bir yer oluşturmaktadır.

Onlarca Türk restoranlarının bulunduğu St. Petersburg’da, McDonald’s, Pizza Hut, Subway, Kentucky gibi dünyaca ünlü fast food markalarının restoranları da fazlaca bulunmaktadır. Özellikle Nevsky caddesinde onlarca farklı alternatifte her bütçeye uygun yeme içme mekanlarını bulabilirsiniz.