Eötvös Lorand Üniversitesi ve Budapeşte Hakkında

Yaklaşık iki milyon nüfusa sahip olan Budapeşte, Macaristan’ın başkentidir. Şehrin ortasından geçen Tuna nehri şehri ikiye bölmektedir. İkiye bölünün şehrin bir tarafına Buda, diğer tarafına Peşte denmektedir. Şehrin sembollerinden biri olan Zincir Köprü de 17 Kasım 1873 yılında Buda ve Peşte’yi birbirine bağlamak için inşa edilmiştir. Budapeşte, Macaristan’ın kültürel, ticari ve ihracat merkezidir. Budapeşte, coğrafi konumu, tarihi binaları ve diğer çekici güzellikleriyle Avrupa’nın en güzel ve en çok turist çeken şehirlerinden biridir. Budapeşte şehri, Avrupa’nın en çok tercih edilen, kaliteli eğitim verilen ve dünya sıralaması içerisinde olan üniversitelerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu üniversiteler Budapeşte Teknik, Eötvös Lorand ve Corvinus Üniversiteleridir. Bunların dışında Budapeşte’de birçok özel üniversite seçeceği de bulunmaktadır.

Eötvös Lorand Üniversitesi, hem Macar öğrencilerin hem de Avrupa’nın dört bir yanından uluslararası öğrencilerin seçtiği, lisans ve yüksek lisans eğitimlerini İngilizce dilinde veren bir devlet üniversitedir. Okulda, yaz aylarında Macarca öğrenmek isteyen öğrenciler için yaz kursları da düzenlenmektedir.

Budapeşte, birçok festivale ev sahipliği yapan şehirlerden biridir. Aynı zamanda Orta Avrupa’daki en büyük sanat ve kültür merkezi unvanına sahiptir. Budapeşte Bahar Festivali 1981 yılından beri yapılmakta ve büyük ilgi görmektedir.

Budapeşte'de Gezilecek Yerler

Budapeşte’de gezilecek yerlerin oldukça çok ve tarihi yapısının ilgi çekici oluşundan dolayı, Avrupa’nın en dikkat çekici ve en çok turist ağırlayan şehirlerinden birisidir. Başlıca gezilecek yerlerden bahsetmek gerekirse Buda Kalesi, Parlamento Binası, Aziz Stefan Bazilikası, Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar, Zincir Köprü ve Balıkçı Tabyası şehrin sembolleri ve gezilecek yerler arasında ilk başta gelen yerlerdir. Bunların dışında New York Cafe’de mutlaka gezilip görülmesi, bir öğle yemeği için oturulması gereken yerler arasındadır. Hem otel Hem restorant olarak kullanılan New York Cafe, aynı zamanda bir çok dizi ve filmin çekimlerinin de yapıldığı yerdir.

Budapeşte, şifalı özelliklere sahip olan termal sular bakımından oldukça zengin olan dünyanın tek şehridir. Bu yüzden ayrıca Hamamlar şehri olarakta anılmaktadır. Bununla birlikte Avrupa’daki en önemli kaplıca kültürüne ev sahipliği etmektedir. Rudas, Kiraly ve Veli Bej hamamları, Osmanlı zamanından kalma en iyi hamamlardır.

Bunların dışında Budapeşte, Avrupa’nın en zengin müzelerine sahiptir. En önemli müzelerinin arasında Budapeşte Ulusal Müzesi, Ulusal Galeri, Etnoğrafya Müzesi, Süsleme Sanatları Müzesi ve Uzakdoğu Müzesi bulunmaktadır.

Şehir İçi Ulaşım Hakkında

Budapeşte şehir merkezinde hemen hemen her yere gidebileceğiniz tramvay, metro ve otobüs ağları bulunmaktadır. Şehrin bazı noktalarında elektrikli otobüsler de kullanılmaktadır. Toplu ulaşım dışında dileyen kişiler bisikletle de rahatlıkla bir yerden başka bir yere ulaşımlarını sağlayabilirler. Şehirde en çok tercih edilen ve kullanılan toplu taşıma aracı tramvaydır.

Toplu Taşıma Ücretleri Hakkında

Budapeşte’ye ulaşım sağladıktan sonra Bilet Makinalarından günlük, haftalık yada aylık biletlerinizi alabilirsiniz. Bu bilet makinaları, havalimanına vardığınız zaman hemen havalimanı çıkısında bulunmaktadır. Aşağıda biletlerin fiyatları hakkında bilgilendirmeye ulaşabilirsiniz;

Tek Yönlü Bilet: HUF 350

10 Binişlik Bilet: HUF 3 000

Havalimanı – Şehir merkezi Shuttle Tek Yön (100E): HUF 900

Transfer Bileti: HUF 530

Vapur için Tek Yönlü Bilet: HUF 750

Öğrenciler için Aylık Bilet: HUF 3 450

VİDEO

Budapeşte'ye Ulaşım Hakkında

Macaristan’ın Başkenti olan Budapeşte’ye, Türkiye’den THY ve Pegasus havayolları aracılığıyla seferler yapılmaktadır. Uçuşlar ortalama 2 saat sürmektedir. Budapeşte’deki Franz Liszt Uluslar arası Havalimanına indikten sonra taksi veya otobüs ile şehir merkezine ulaşım sağlanmaktadır. Dileyen kişiler özel araç kiralayabilirler. Otobüs seçeneği ulaşım araçları arasında en uygun olanıdır. Yaklaşık 900 Forint vererek alınan tek yönlü biletlerle şehir merkezine yaklaşık 20-30 dakikalık bir yolculuk sonrasında ulaşım sağlayabilirsiniz.

Eötvös Lorand Üniversitesi (ELTE) - Macar Dili ve Kültürü Yaz Kursu

Budapeşte’deki Eötvös Lorand Üniversitesinde verilen Macarca dil eğitimi programı, yaz aylarında verilen ve Macarca dilini geliştirmek isteyenler için düzenlenmiş 4 haftalık yoğun bir programdır. Macarca dilinizi geliştirirken aynı zamanda Macar kültürü ve geleneklerini de öğreneceksiniz. ELTE’de sunulan bu program ile beraber uluslar arası öğrenciler bir araya gelerek yoğun Macarca dil eğitimi almakta, Macar kültürünü öğrenmekte ve Budapeşte çevresindeki sosyal aktivite organizasyonlarına katılmaktadırlar.

Programa katılmak isteyen öğrencilerin 18 yaş üzerinde ve lise mezunu olması gerekmektedir.

Eğitim Süreleri

20 Temmuz- 14 Ağustos 2021

Başvuru Tarihi

Programın son başvuru tarihi 31 Mayıs 2021’dir.

Program Ücreti

4 Haftalık Yoğun Macarca kursunun program ücreti 745 Euro’dur.

Konaklama Hakkında

Yukarıda belirtilen eğitim ücretlerinin içerisinde konaklama fiyatları dâhil değildir.

Konaklama seçeneği olarak okulun kendi yurtları mevcuttur. Dileyen öğrenciler okulun kendi yurtlarında, dileyen öğrenciler kendi ayarladıkları bireysel hostel tipi konaklamalarda kalabilirler. Üniversitenin yurdunda kalacak öğrencilerin tek başlarına kalma şansı yoktur. Odalar genellikle 2-3 kişilik paylaşımlı odalardır.

2-3 Kişilik odalarda günlük konaklama ücreti kişi başı 10-12 Euro arasındadır.

Yurtların şehir merkezine mesafesi otobüs ile yaklaşık 35-40 dakikalık mesafededir.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA