Sumy Devlet Üniversitesi

Sumy Devlet Üniversitesi

Sumy Devlet Üniversitesi ( Sumy State University)

1948 yılında Ukrayna’da kurulan üniversite kaliteli eğitim sistemi ile diğer Ukrayna üniversitelerinden ayrılmaktadır. Hazırlık sınıfı gibi öğrencilere vakit kaybettiren uygulamaları zorunlu hale getirmeyen okul yabancı uyruklu öğrenciler için bir ilki gerçekleştirmektedir. Eğer öğrenci eğitim alacağı lisans programının eğitim diline yeterince hâkimse Sumy State University, öğrencinin lisans programına direkt başlamasına olanak tanımaktadır. 1992 yılında okul yabancı öğrencileri kabul etmeye başlamıştır. Okula öğrenci olarak katılan kişilerin bulundukları ülkenin ve şehrin kültürü ile kaynaşmaları için çeşitli aktiviteler düzenlenmektedir. Sumy State University yaşam boyu eğitim anlayışını benimsemektedir. Öğrencilere teorik eğitim vermenin yanı sıra onları iyi birer vatandaş olmaları için de teşvik etmektedirler. Sosyal yardımlaşma projelerine büyük önem vermektedirler. Yetimhane ve huzur evlerine düzenlenen ziyaretler, koruyucu sağlık çalışmaları, çevre temizliği çalışmaları öğrencilerin katılımın istendiği sosyal sorumluluk projelerindendir.

Sumy Devlet Üniversitesi Başvuru Şartları

Sumy State University Başvuru için belirli şartları yerine getirmenizi istemektedir. Bunlardan ilk ve en önemli olanı sağlık raporunuz ve AIDS testinizin temiz olmasıdır. Bunların dışında öğrenim dili yeterlilik formu da başvuru belgenize eklenmelidir. Hazırlık sınıfından muaf olan öğrencilerin dil bilgisi seviye testine katılmaları gerekmektedir. Sumy State University 3 dilde eğitim vermektedir; İngilizce, Rusça ve Ukraynaca. Bu üç dilden birinde yeterlilik sağlamanız yüksek lisans eğitimine doğrudan başlamanız için yeterli olacaktır. Üniversite transkripti, ön başvuru formu, pasaport ve kimlik bilgilerinizin fotokopileri de başvuru sırasında gerekli belgelerdendir.

ELT, Sumy Devlet Üniversitesi’ne öğrencileri adına başvuru yaptıktan sonra konaklamalarından vize organizasyonlarına, uçuşlarından havalimanı karşılamasına çok kapsamlı bir danışmanlık hizmeti vermekte ve Ukrayna’da yapacakları işlemlerde öğrencilerinin yanlarında bulunarak ilk haftalarında bire bir danışmanlık sağlamaktadır.

Sumy Devlet Üniversitesi Bölümleri

Filoloji, Bilgisayar, Elektrik Mühendisliği, Felsefe, Kimya, Mekanik, Fizik, Petro Kimya, Makine Mühendisliği, Siyaset, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Ekoloji ve Tıp olarak karşımıza çıkmaktadır. Üniversite okul hayatı sırasında öğrencileri sosyal bir hayata teşvik eder. Okul kulüpleri yabancı öğrencilerinde katılımı ile oldukça renkli hale gelmektedir. Öğrencilerin ömür boyu sürecek dostluklar kazanmaları bu kulüplerde gerçekleşir. Aynı zamanda öğrencilerin kendi sosyal ağlarını oluşturmaları ve gelecekteki portföylerini oluşturmaları da bu kulüpler sayesinde olmaktadır.

Sumy Devlet Üniversitesi Konaklama

Sumy State University, kendi konaklama imkânlarına sahip bir üniversitedir. Okulun kendine ait yurtlarında öğrenciler 2, 3 ve 4’er kişilik odalarda kalırlar. Bu odalar kendisine ait banyo ve tuvalete sahip odalardır. Mutfak ve multimedya odaları ortak kullanıma açıktır. Sumy State University, 3, 4 ve 5 nolu yurtlarını yabancı uyruklu öğrenciler için ayırmıştır. Bu yurtlarda 24 saat güvenlik hizmeti bulunmaktadır. Okula ait yurtlarda konaklama yapmak istemeyen öğrenciler diledikleri takdirde şehirdeki otel, pansiyon, yurt ve daire seçeneklerini de değerlendirebilirler. Sumy’de kiralanan daireler genellikle eşyalı dairelerdir. Bu daireler öğrenciler için oldukça uygundur. Kendi isteğinize göre internet hizmeti alabilirsiniz. Kendi dairelerinizde fatura ve yeme-içme maliyetleriniz kendinize ait olacaktır. Sumy’de ortalama aylık giderler 200 ila 450 dolar arasında değişiklik göstermektedir.

Sumy Şehri Hakkında

Sumy’de hayat oldukça keyifli ve düzenlidir. Halkın büyük çoğunluğunu Ruslar oluşturmaktadır. Rusların kültürünün hâkim olduğunu söylemekte de fayda var. Şehirde rahatlıkla dolaşmak istiyorsanız biraz Rusça ve Ukraynaca öğrenmelisiniz. Şehir doğası ve tarihi eserleriyle fazla sayıda turisti de kendisine çekmektedir. Şehir içinde ulaşımı metro ve otobüsler sağlamaktadır. Öğrenciler yıllık 40 dolar harcayarak şehirdeki ulaşımlarını karşılayabilirler. Ulaşım ücretleri oldukça düşüktür. Şehrin bilinen en büyük AVM’si Evrobazar’dır. Yerel halk pazarları da alışveriş seçenekleri açısından oldukça cazip olacaktır. Şehirde yaygın olarak bulunan Mc Donald’s restoranları tanıdık lezzetler arayan öğrenciler için vazgeçilmez bir seçenektir. Okulun kendine ait yurtlarında kalan öğrenciler okul kafeteryasından faydalanarak yeme-içme masraflarını en aza indirebilirler. Okul merkeze yakın olduğu için kolaylıkla restoran ve cafelere ulaşabilirsiniz.