YÖK, Ukrayna’da üniversite okuyan ve gerekli şartları sağlayan Türk öğrencilere, ülkemizdeki üniversitelere yatay geçiş yapabilmeleri için kolaylık sağlanacağını, şartları sağlayamayanlara ise “özel öğrenci” statüsü verileceğini duyurdu.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Ukrayna’daki üniversitelerde okuyan Türk öğrencilere, yatay geçiş hakkı ve özel öğrenci statüsü olmak üzere iki farklı seçenek sunulacağını açıkladı.

Ukrayna’da başlayan savaş ve çatışma sebebiyle öğrenimlerini yarıda bırakarak Türkiye’ye dönmek durumunda kalan öğrencilerin eğitim hayatlarının olumsuz etkilenmemesi için bir dizi çalışma yapıldı. Bu doğrultuda;

1- Türkiye’deki Üniversitelere Yatay Geçiş

Ukrayna üniversitelerinde eğitim alan öğrencilerin Türkiye’deki bir yükseköğretim programına yatay geçiş için gereken şartları sağlaması durumunda, talep ve tercihleri dikkate alınarak, yatay geçiş yapabilmeleri konusunda kolaylık sağlanacak.

Öğrenimlerine Türkiye’de devam etmek isteyen öğrenciler, YÖK’ün ilgili sayfasındaki yatay geçiş başvuru formunu doldurup, ikinci bir duyurunun yapılmasını beklemeleri gerekmekte.

2- Özel öğrenci statüsü

Yatay geçiş başvurusu yapan ancak başvurusu uygun görülmeyenlere “özel öğrenci” statüsü verilecek ve eğitimlerine bu şekilde devam edecek. Bu öğrencilerin de öncelikli olarak yukarıda yer alan linkteki formu doldurmaları ve değerlendirme sonucunu beklemeleri gerekmektedir.

Eğitimlerine Başka Bir Ülkede Devam Etmek İsteyen Öğrenciler

Ukrayna’da okuyan bazı öğrencilerin; eğitim dili, uygun eğitim ve yaşam koşulları nedeniyle Rusya’daki üniversitelere yönlendiği gözlenmekte.

Önceki yıllarda Rusça veya İngilizce eğitim alan, yine uygun maliyetlerle ancak dünya sıralamasında ilk bin, 500, hatta 400’deki üniversitelerde Rusça ya da İngilizce eğitim almak isteyen öğrenciler için Rusya üniversiteleri en iyi seçeneklerden biri olarak karşımıza çıkmakta.

ELT olarak Ukrayna’da yaşanan olayların bir an önce son bulmasını, öğrencilerimizin en kısa sürede eğitimlerine devam etmelerini dileriz.