Odessa Milli Ekonomi Üniversitesi

Odessa Milli Ekonomi Üniversitesi 1921 yılında kurularak Ukrayna’nın ekonomi alanında en iyi üniversiteleri arasında yerini almıştır. Odessa devlet ekonomi üniversitesi başta lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimleri sunarak tüm Dünyada tanınan bir üniversite haline gelmiştir. Her yıl Ukrayna lisans ve master eğitimi almak isteyen pek çok öğrenciye ev sahipliği yaparken sunduğu eğitim ve öğretim imkânlarıyla tanınmaktadır.

Milli Ekonomi Üniversitesi YKS sınav şartı aramayan bir özelliğe sahiptir. Öğrencilerin burada eğitim görmesi için herhangi bir lise diplomasına sahip olmaları yeterlidir. Taban puan uygulaması yoktur ve öğrenciler Rusça eğitim alabilir. Ülkede ve çevre coğrafyada ekonomi alanında en önde gelen yükseköğretim kuruluşlarından olması nedeniyle bu üniversite Avrupa Birliği (EUA) üyesidir. Dünyanın pek çok farklı ülkesinden gelen öğrencilere ev sahipliği yapan üniversite, mezun olan öğrencilerine de prestijli bir iş ve sosyal bir hayat sunmaktadır. Bu yönleriyle Ukrayna üniversiteleri arasında da önemli bir yere sahiptir.

Amerika, İngiltere, Avusturya, İspanya, Rusya, İtalya, Almanya ve Fransa üniversiteleri ile ortak çalışmaları olan üniversitedeki bölümlerin eğitim dili İngilizce ve Rusçadır. Milli Ekonomi Üniversitesi fiyatları ise ortalama 1.900-2.600 $ arasında değişmektedir. Türkiye’deki özel okulların eğitim ve öğretim masraflarına bakıldığında oldukça hesaplı olan üniversitede öğrencilere konaklama, yol, yemek ve sosyal aktivite gibi imkânlar ekonomik şekilde sunularak eğitim masraflarının daha az maliyetlere inmesi sağlanmaktadır. Üniversitenin sunduğu diğer imkânlar ise sağlık ve spor kompleksleri ile stadyum gibi sosyal alanlardır.

BÖLÜMLER&PROGRAMLAR

Odessa Milli Ekonomi Üniversitesi Fakülteleri

  • Ekonomi ve Üretim Yönetimi Fakültesi
  • İşletme Fakültesi
  • Muhasebe Fakültesi
  • Uluslararası Ekonomi Fakültesi
  • Finansal Ekonomi Fakültesi
BölümEğitim DiliÜcret
Odessa Milli Ekonomi Üniversitesi Lisans Bölümleri
ArkeolojiRusça1800$
TurizmRusça2000$
BiyolojiRusça2000$
MikrobiyolojiRusça2000$
İnsan ve Hayvan FizyolojisiRusça2100$
ZoolojiRusça2100$
Genetik ve Moleküler BiyolojiRusça2100$
KimyaRusça2000$
Jeoloji MühendisliğiRusça1800$
AstronomiRusça1800$
GazetecilikRusça2200$
İktisatRusça1900$
Uluslararası Ekonomik İlişkilerRusça1900$
MuhasebeRusça1900$
PazarlamaRusça1900$
BankacilikRusça1900$
MaliyeRusça1900$
İşletmeRusça1900$
Odessa Milli Ekonomi Üniversitesi Yüksek Lisans Bölümleri
BölümEğitim DiliÜcret
İktisatRusça2600$
Uluslararası Ekonomik İlişkilerRusça2600$
MuhasebeRusça2600$
PazarlamaRusça2600$
BankacilikRusça2600$
MaliyeRusça2600$
İşletmeRusça2600$

Odessa Ekonomi Üniversitesi Konaklama Seçenekleri

Odessa Milli Ekonomi Üniversitesi konaklama imkânları açısından oldukça uygun bir üniversitedir. Okula bağlı bulunan yurtlar öğrenciler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Yabancı öğrenciler için tahsis edilmiş olan yurt binaları her milletten öğrencinin bulunduğu kaynaşmak için uygun ortam yaratan merkezlerdir. Okulun kendine ait bilgisayar odaları, kütüphaneleri ve multimedya sınıfları bulunmaktadır. Aynı zamanda okulun spor tesisleri de ultramodern tesislerdir. Spor salonu, açık ve kapalı havuzlar, atış poligonları, tenis kortları, futbol sahaları öğrencilerin kullanımı için bütün öğretim yılı boyunca açıktır. Üniversite eğitim anlayışı sayesinde birçok ödüle layık görülmüştür. Unesco, Uluslararası Eğitim Acentesi ve Avrupa Yüksek Öğrenim Merkezi tarafından desteklenen okul Tempus ve Copernicus programlarına destek vermektedir.

Odessa Şehri

Odessa yaşam şartları sebebiyle öğrenci şehri olarak bilinmektedir. Aylık yaşam maliyetleri Türkiye’nin üçte biri olan Odessa, çok düşük maliyetlerle üniversite eğitimi almanızı sağlamaktadır. Amerika ve Avrupa ülkelerinde eğitim alırken sağlık hizmetlerinden faydalanma fırsatınız bulunmaz. Ancak Ukrayna, ülkeye gelen her öğrenciye sağlık sigortası yaparak öğrencilerin sağlık güvencesi altında olmasını sağlar. Şehirde konaklama hizmetleri eşyalı daireler ile sağlanmaktadır. Dairelerin faturaları öğrenci tarafından ödenecektir. Ödeyeceğiniz faturalar cebinizi yakmayacak cüzi miktarlarda olacaktır. Şehrin bilinen en ünlü caddesi Deribasovskaya’dır. Caddede McDonald’s gibi fastfood markaları bulunmaktadır. Bu markalar Türkiye’ye göre oldukça ucuzdur. Odessa denize kıyısı olan şehirlerdendir. Bu sebeple yaz aylarında yerli halkın en büyük aktivitesi sahillerde vakit geçirmektir. Sahilde yapılan etkinlikler öğrenciler tarafından da gerçekleştirilmektedir. Bu sebeple Odessa’ya yaz aylarında geliyorsanız deniz kıyafetlerinizi de bavulunuza eklemeyi unutmayın. Şehirde Rusça ve Ukraynaca konuşulmaktadır. Bu sebeple rahat etmek için Rusça öğrenmeniz faydalı olacaktır. Zaten eğitim dilinizde Rusça ve Ukraynaca olacağı için biraz sıkıntı çektikten sonra oldukça kolay bir şekilde şehirde hayatınızı sürdürebilirsiniz. Şehirde ulaşım da oldukça rahattır. Otobüs ve troleybüsler ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Şehirde neredeyse her sokakta durak bulunmaktadır. Odessa, Ukrayna’da master eğitimi almak isteyen öğrenciler için en yaşanılabilir şehirlerden bir tanesidir.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA