TestDAF

Almanya’da lisans düzeyinde eğitim dili Almanca’dır. Almanya üniversitelerine doğrudan başvurabilmeniz için Mittelstufe seviyesinde Almanca bildiğinizi belgelendirmeniz gerekmektedir. Almanca dil yeterliliğinizi kanıtlamak için TestDAF sınavına girebilirsiniz. TestDAF, Almanca yeterliliğinizin ölçülüp belgelendirildiği ve Almanya üniversiteleri tarafından kabul edilen bir ölçme değerlendirme sınavıdır. İyi derecede Almanca bildiğinizi düşünüyorsanız, Türkiye’de bulunan Gothe Institute bünyesinde bu sınava girebilirsiniz.

Yeterli Almanca bilginiz yoksa, Almanya’daki eğitiminize öncelikle bir dil okulunda başlamanız gerekir. Dil okuluna yerleştirilecek olan öğrencilerimize ilk olarak eğitim almayı planladıkları üniversiteden şartlı kabul almaktayız. Şartlı kabulde öğrencinin gerekli dil yeterliliğine ulaşması halinde üniversite eğitimine başlayabileceği yazar ve öğrencilerimiz bu garanti ile dil eğitimlerine başlar. Birçok üniversite, alınması gerken Almanca eğitimi süresinin en az 600 saat olmasını ve Mittelstufe seviyesinde Almanca bilinmesini şart koşar. Bazı üniversitelerde ise bu rakam 800 saat olabilir.

Hazırlık Eğitimi Sonrası Üniversiteye Kayıt

Dil okulunda eğitim süresini tamamlayan öğrencinin üniversiteye kayıt olabilmesi için iki seçeneği vardır:

 1. TestDAF sınavına girmek (Test für Deutsch als Fremdsprache)

  TestDaF ileri düzeyde bir dil sınavıdır. Bu sınav, Dillere İlişkin Avrupa Ortak Referans Çerçevesi’nin altı basamaklı derecelendirmesinde B2 ile C1 arası seviye basamaklarını kapsamakta ve üniversiteye giriş için Almanya’daki bütün üniversiteler tarafından dil seviyesini gösterir belge olarak kabul edilmektedir. Alan bilgisi gerekmemektedir. Sınavda öğrencinin tüm dil becerileri (konuşma, dinleme, yazma, okuduğunu anlama) eşit derece ölçülür ve puanlanır. Bu sınav İngilizce okutulan ülkelerdeki TOEFL sınavının Almanya’daki karşılığıdır. TestDAF sınavına Almanya’da birçok yetkili sınav merkezi ve dil okulunda girebilirsiniz. Çoktan seçmeli bir sınav olup, yabancı öğrenciler tarafından genellikle tercih edilen yöntemdir. TestDAF sınav sonuç belgesi tüm üniversitelerde geçerlidir ve kabul edilir.

 2. DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang)

  Bu sınavı üniversiteler kendileri uygular. Her üniversitenin kendi DSH sınavı vardır. DSH sınavında öğrencinin tüm dil becerileri (konuşma, dinleme, yazma, okuduğunu anlama) eşit derece ölçülür ve puanlamır. Bu sınav sınucunda üniversitenin şart koştuğu puanı almanız durumunda üniversitede eğitiminize başlamanıza izin verilir.

  DHS sınavının sonucunda sertifikanıza 3 dereceden biri yazılır.

  1. DSH-1 (66% – 57%, En düşük seviye. Bu seviyede üniversiteye kabul edilme şansınız yok denecek kadar azdır)
  2. DSH-2 (81% – 67%, Bu seviye neredeyse tüm üniversitelerde kabul edilmektedir.)
  3. DSH-3 (100% – 82%, Her üniversiteye kabul edilir)

ELT ile en doğru dil okulu ve programı seçeceksiniz!

Almanya’ya dil eğitimi için girdikten sonra, TestDAF ya da DHS sınavını geçmek için 18 ay süreniz var. Normalde bu eğitimi 9 ayda tamamlayabilirsiniz. Bu tamamen sizin çalışma disiplininiz, eğitim aldığınız kuruluşun v uygulanan eğitimin kalitesine bağlıdır. Almanya’da dil eğitimi için birçok seçenek bulunabilir, hatta bunlardan bazıları çok ucuz da olabilir. Ancak genel olarak bakıldığında belirli bir kalitede eğitim veren kuruluşların maliyetlerinin benzer olduğu görülür. Alacak olduğunuz dil eğitimi ve bu eğitimin kalitesi, bunca yıl emek vereceğiniz ve para harcayacağınız üniversite eğitiminizin nitelik ve kalitesini doğrudan etkileyecektir. Bu nedenle dil eğitimi aşamanıza çok özen göstermeli, kaliteli ve nitelikli bir Almanca eğitimi almayı tercih etmelisiniz. Ucuz eğitim almak uğruna halk eğitim merkezi ya da amatörce işletilen, uzman öğretmenlerin görev almadıkları yerel dil kurslarına gitmeniz hem eğitim sürenizin uzamasına, hem üniversite yeterlilik sınavını verememenize bunun sonucu olarak da ikamet izninizin iptal edilmesine neden olabilir. Hatta bu tip dil okullarına kayıt yaptırmanız daha başlangıçta vize alamamanıza neden olabilir. Maalesef her yıl çok sayıda öğrenci bu durumla yüzleşmektedir.

İşte ELT Farkı!

ELT öğrencilerini üniversitelerce akredite edilmiş ve kendileri de TestDAF merkezi akreditasyonuna sahip, kaliteli dil okullarına yerleştirmektedir. Üniversitelerin şart koştuğu Mittelstufe seviyesine 600 saatlik eğitimlerle ulaşmak çoğu zaman mümkün olmamakta, öğrenciler üçüncü dönemi de okumak zorunda kalmaktadırlar. Bu nedenle ELT, öğrencileri için çok daha yoğun ve amaca yönelik bir eğitin organize etmektedir. ELT, yaptığı özel anlaşmalar ve program kapsamında öğrencilerinin 1 akademik yıl içinde 1080 saat eğitim almasını sağlamakta, bu sayede öğrencilerinin dönem kaybetmeden üniversite seviyesinde Almanca öğrenmelerini sağlamaktadır. Üstelik çok avantajlı ve ekonomik ücretlerle!

Ücretsiz Bilgi Al

Hangi ülkeler hakkında bilgi almak istiyorsunuz?