Polish Japanese Academy of Information Technology

Polonya üniversiteleri, Türkiye de dahil olmak üzere pek çok ülkeden büyük bir ilgiyle karşılaşır. Sadece standart üniversite başvurularında değil, aynı zamanda Erasmus gibi değişim programlarında da Polonya başı çeken ülkeler arasındadır. Orta Avrupa’da yer alan ve ekonomisi ciddi bir ivme kazanan ülkede genç nüfusun yoğunluğu hemen dikkat çekmektedir.

Polonya’da üniversite okumak noktasında yabancı öğrencileri motive eden pek çok gerekçe söz konusu. Bunların başında söz konusu üniversitelerden mezun olduktan sonra öğrencilerin kariyerlerine yaptığı etki gelir. Özellikle de Polonya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler, ilgili bölümlerde akademik anlamda derinleşme fırsatı bulabilmektedir.

Polonya üniversitelerinden alınan diplomalar YÖK tarafından tanınmaktadır. Aynı zamanda AB ülkelerinde çalışma noktasında yabancı öğrencilere önemli bir fırsat yaratır. Bugün eğitim kalitesi son derece yüksek bir ülke olan Polonya’nın üniversiteleri, ranking sıralamalarına bu durumu yansıtmaktadır. Ağırlıklı olarak İngilizce eğitimin verilmesi, şehirlerin güvenli, turistik açıdan cazip ve ayrıca ekonomik olması da öğrencilerin kararlarını olumlu etkilemektedir.

Yaşam giderlerinin uygun seviyede olduğu ülkede oturum izninin sağladığı avantajla beraber pek çok Avrupa ülkesini öğrencilik yaşamınız boyunca ziyaret edebilirsiniz. Diğer yandan Polonya, çalışma izni konusunda yabancı öğrencilere ciddi kolaylıklar sağlar. Polonya’nın en popüler üniversiteleri arasında olan ve her sene binlerce başvuru alan Polish Japanese Academy of Information Technology‘nin başvuru koşullarını ve genel anlamda olanaklarını mercek altına almaya çalışacağız.

Üniversite Hakkında

Polonya üniversite fiyatları konusunda belirlediğiniz kriterler, büyük ölçüde Polish-Japanese Academy of Information Technology ile örtüşecektir. Polonya’da lisans ve diğer eğitim programlarına ilgi gösteren herkesin en uygun bütçelerle dahil olabileceği Polonya-Japon Bilgi Teknolojileri Akademisi, Polonya ve Japonya ortaklığında bir bilgi ortaklığı üzerine kurulmuş teknoloji üniversitesidir.

Polish Japanese Academy of Information Technology (Polonya-Japon Bilgi Teknolojileri Akademisi) Japonya hükümeti tarafından 1994 senesinde kurulmuş bir üniversitedir. O dönem Polonya’da özellikle bilgisayar bilimleri konusunda belli bir gelişimin kaydedilmesi amaçlanmıştır. Benzer politikalar esasen Orta Avrupa ülkelerinin bazıları için de geçerlidir. Üniversitenin varlığı, bölgede bilişim teknolojilerinin çok hızlı bir şekilde gelişmesine neden olmuştur. Polish Japanese Academy of Information Technology mezunları Polonya ve Japonya başta olmak üzere pek çok ülkede değişik alanda çalışma ya da staj yapma olanağı bulur.

Mezun olanların en önemli avantajı, Japonya’daki prestijli teknoloji firmalarının verdiği destektir. Aynı zamanda Japonya hükümeti, burada okuyan öğrencilere her dönem burs desteği de sunmaktadır. Polonya’da bilişim teknolojilerindeki bariz gelişimde, bu akademinin yadsınamaz bir payı söz konusudur. Polish Japanese Academy of Information Technology çatısı altında Japon Dili ve Kültürü bölümü de mevcuttur.

İki ülke arasındaki kültürel, tarihi ve ekonomik bağların güçlenmesine katkıda bulunan Polonya-Japon Bilgi Teknolojileri Akademisi, Varşova şehrinde yer alır. Öte yandan Gdansk ve Bytom bölgelerinde de birer araştırma/geliştirme merkezleri mevcuttur.

Polonya-Japon Bilgi Teknolojileri Akademisi bugün itibariyle 6 bine yakın öğrenciye sahiptir. PJATK, Polonya’da en çok rağbet gören 5 özel üniversiteden biri durumundadır.

Bugün Polonya-Japon Bilgi Teknolojileri Akademisi’nde toplamda dört ayrı bölümden söz etmek mümkündür. Üniversitenin başkentin tam olarak merkez konumunda yer alması da öğrencilerin sosyalleşebilmeleri adına büyük bir fırsat doğurur. Her sene pek çok proje geliştiren ve araştırmaya öncülük eden Polonya-Japon Bilgi Teknolojileri Akademisi’nde öğrenciler; Proje Yönetimi, BT Sistemleri, İş Analitiği gibi uzmanlıklara ilgi gösterir.

Okula ait kütüphanede 10 binin üzerinden kitap bulunur. Kitaplar, elektronik yayınlar ve dergiler, kütüphanenin temel kaynaklarını oluşturur. Kütüphanede aynı zamanda ücretsiz Wİ-Fİ ağı söz konusudur. Özel okuma odaları ve görme engellilere özel istasyonlar, kütüphanenin en beğenilen özellikleri arasında yer alır.

Başvuru Tarihleri ve Kabul Şartları

Polonya-Japon Bilgi Teknolojileri Akademisi bölümleri ekim ayında başlamaktadır, bu sebeple lisans ya da master başvuruları şubat-mart aylarında başlar ve temmuz ayında sona erer.

Polonya üniversite başvuruları detaylı bir süreç olmasına rağmen dil yeterliliğini sağlamanız ve evrakları hazırlamanız durumunda sorun yaşamazsınız. Polonya yabancı öğrenciler konusunda ılımlı bir politika izlemektedir ve bu nedenle de yüzlerce Türk öğrenci her sene Polonya’daki üniversitelere kaydını yaptırır. Bu aşamada kayıt ücretini ödemeli ve sizden talep edilen belgeleri de eksiksiz şekilde taramalısınız. Dil yeterliliği, transkript, pasaport, fotoğraf, sizden istenen belgelerin en başında gelir. Başvurduğunuz bölüme göre lise ya da lisans diploma notunuz ya da sayısal ders notlarınız önem taşıyacaktır.

Video

Hazırlık Eğitimi

Polonya’daki bazı üniversitelerde hazırlık eğitimi vardır ancak her birinin kabul şartları ve istenen İngilizce dil seviyesi farklıdır. Polonya-Japon Bilgi Teknolojileri Akademisi’nde, İngilizce seviyesi bir lisans ya da master eğitimi almak için gerekli olan B2 seviyesinde olmayan ancak sınırda olan (B1+) öğrenciler için 60 saatlik bir yaz kursu vardır, bu kursu başarıyla tamamlayan öğrenciler doğrudan bölüm başvurusu yapabilirler. Ayrıca Polonya’da diğer AB ülkelerinde olduğu gibi hazırlık eğitiminin nerede alındığının bir önemi yoktur, Polish – Japanese Academy’de eğitim almak ancak doğrudan lisans ya da master eğitimine başlayacak seviyede İngilizce yeterliliğine sahip olmayan adaylar farklı bir üniversitede hazırlık eğitimlerini tamamlayarak lisans ya da master için bu üniversiteye başvurabilirler.

Bölümler ve Eğitim Ücretleri

Polish Japanese Academy of Information Technology bölüm ücretleri PLN (Zloty) üzerinden fiyatlandırılır. Uluslararası öğrenciler 1 yıllık ödeme yapmalıdırlar, dönemlik ödeme çoğu bölümde mümkün değildir. Tablomuzdan bölümleri ve yıllık eğitim ücretlerini inceleyebilirsiniz.

BölümlerSüre (Sömestr)Ücret (Yıl/Zloty)Başlangıç
Lisans Programları (İngilizce)
Computer Science (Bilgisayar Bilimleri)724,000 PLNEkim
New Media Arts (Yeni Medya Sanatları)624,000 PLNEkim
Information Management (Bilgi Yönetimi)724,000 PLNEkim
İngilizce Yüksek Lisans Programları
Computer Science ( Bilgisayar Bilimleri)424,000 PLNEkim
New Media Arts (Yeni Medya Sanatları)424,000 PLNEkim

Konaklama Seçenekleri

Okula ait en büyük öğrenci yurdu Mokotow bölgesinde yer alır. Modern ve nitelikli olmasının yanında ücretsiz Wİ-Fİ desteği sunar ve 24 saat boyunca güvenlik kameralarıyla izlenir. Öğrenciler için ortak çalışma ve dinlenme odaları mevcuttur. Öğrencilerin sosyalleşebilmeleri ve keyiflice vakit geçirmeleri adına sıklıkla etkinlikler düzenlenir. Yurt ve akademi arasındaki mesafe oldukça kısadır, bu nedenle öğrenciler ulaşım konusunda zorlanmaz.

Varşova Şehri ve Öğrenci Yaşamı Hakkında

Polonya’nın gerçek anlamda bir öğrenci ülkesi olduğunu vurgulamıştık. Bu yapıyı en çok yansıtan şehirlerden birisi de kesinlikle Varşova şehridir. Varşova, Polonya’nın en çok gelişmiş yeri ve aynı zamanda başkentidir. Öğrenciler, şehir merkezinde yer alan üniversiteleri sayesinde pek çok turistik destinasyonu ziyaret edebilir. Okul için gezi kulüpleri ile beraber hareket ederek Varşova’daki tarihi ve kültürel mekânları ya da tabiat güzelliklerini ziyaret edebilirsiniz.

Varşova’da aynı zamanda ulaşım konusunda pek çok opsiyon söz konusudur. Ancak öğrenciler genelde tramvay ya da otobüsü tercih etmektedir. Baltık Denizi’ne 350 km uzaklıkta bulunan başkentin Eski Şehir bölgesi, UNESCO tarafından onurlandırılmıştır. 2 milyona yakın nüfusu olan bu büyük kentte, Lazienki Parkı, Kültür ve Bilim Sarayı, Eski Şehir, Kraliyet Şatosu, Wilanow Sarayı gibi bölgenin kültüre ve tarihi dokusunu yansıtan yerleri keşfedebilirsiniz.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA