Polonya Üniversite Başvuru ve Kabul Şartları

Polonya Üniversite Başvuru ve Kabul Şartları

Polonya Üniversitelerine Başvuru ve Kabul koşulları

Polonya, Avrupa Birliği üyesi bir ülke olduğu için Polonya üniversitelerine başvuru için Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz ya da bir üniversitede kayıtlı olmanız gerekmiyor. Lisans eğitimi için Polonya’daki üniversitelere başvuruda bulunmak için lise diplomanız ve lise not dökümünüz yeterlidir. Kabul aşamasında adayların lisedeki ders başarıları incelenerek, öğrencinin okuyabileceği bölümler belirlenir. Öğrenciler, yeterlilik ve potansiyellerinin uygun olduğu tüm bölümler için başvuru yapabilirler.

Polonya üniversitelerinde eğitim genellikle Eylül ortasında başlar. Bu nedenle, öğrencilerin üniversite başvuru ve kayıt işlemlerine Haziran-Temmuz aylarında başlamaları önerilir. Başvuru süreci ve vize işlemleri için bu zamanlamaya uymak önemlidir. Bazı üniversiteler Ağustos sonuna kadar kayıt kabul edebilir, ancak olası kontenjan sınırlamalarına takılmamak için başvuru sürecine mümkün olduğunca erken başlamak ve gerekli evrakları eksiksiz tamamlamak önemlidir.

Yabancı dil hazırlık yılı

Polonya’daki birçok üniversitede İngilizce dilinde eğitim almak mümkündür. İsterseniz Lehçe dilinde de lisans eğitimi alabilirsiniz ki bu size geniş bölüm seçenekleri sunacaktır. Polonya’da üniversite eğitimine doğrudan başlayabilmek için en az upper-intermediate seviyesinde İngilizce bilmek gereklidir. Üniversiteler, giriş aşamasında adayların dil becerilerini ölçmek amacıyla bir dil sınavı uygularlar ve bu sınav sonuçlarına göre öğrencinin hangi seviyede dil eğitimi alması gerektiğine karar verirler. İngilizce seviyesi düşük olan veya Lehçe öğrenmek isteyen öğrencilere, ELT’nin anlaşmalı olduğu üniversiteler veya özel eğitim kurumlarında bir yıl boyunca dil eğitimi alma imkanı sunulur. Bu dil eğitimi programını başarıyla tamamlayan öğrenciler, ardından seçtikleri bölümlerde lisans eğitimine başlayabilirler.

Şehir ve Üniversite Seçimi

Üniversite seçimi yaparken en önemli kural seçiminizi sadece üniversitenin ücretine bakarak yapmamanız gerektiğidir. En iyi üniversite en ucuzu ya da en pahalısı değildir. Seçeceğiniz üniversite sizin hayatınızın geri kalanını doğrudan etkileyecek ve değiştirecek olan yıllarını geçireceğiniz kuruluştur ve bu seçim hayatınızın belki de en önemli seçimlerinden biri olacaktır. Üniversitenizi seçerken ücretin yanı sıra, o üniversitenin okumak istediğiniz bölüm için ne kadar iyi bir seçenek olduğunu, öğrenci yapısı ve akademisyen kadrosunu incelemeli, üniversitenin size sağladığı kültürel, akademik ve sportif olanaklar hakkında bilgi edinmelisiniz. ELT akademik danışmanları bu konuda size en iyi biçimde hizmet verecekler ve doğru yönlendirmeler yaparak en iyi seçimi yapmanıza yardımcı olacaklardır.

Bölüm seçimi yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

Herkesin bir ideali vardır. Bu çok normal ve gerekli bir şeydir. Ancak ideallerini oluştururken, kendinizle ilgili gerçekleri doğru ve samimi olarak değerlendirmeli, mevcut potansiyeliniz, yeterlilikleriniz ve bilgi birikiminize uygun bölümleri tercih etmelisiniz. Bir mesleği ya da bölümü çok seviyor olmanız sizin o bölümü okuyabileceğiniz anlamına gelmeyebilir. Maalesef yurtdışında eğitim almayı tercih eden çok sayıda öğrencinin içine düştüğü yanılgı budur. Sınavsız kabul ediliyor olmanız, diplomanızı “çantada keklik” hale getirmeyecektir. Bir bölüme kabul edilmekten çok daha zor olanı, o bölümü bitirebilmektir. Lisede almış olduğunuz eğitim, geçtiğiniz derler ve becerilerinizi mutlaka iyi değerlendirmeli ve kendi gerçeklerinize en uygun bölümü, daha doğrusu okuyup bitirebileceğiniz bölümü seçmelisiniz.

TIP Fakültesinde eğitim almak istiyorsanız karar vermeden önce bunu okuyun!

Yurtdışında Tıp, diş hekimliği ya da eczacılık gibi zor bölümleri okumaya karar vermeden önce mutlaka kendinizi ve yeterliliklerinizi doğru biçimde değerlendirmelisiniz. Üniversiteye girmek değil, bitirip mezun olabilmek önemlidir. Bu üniversitelerin sizi sınavsız olarak kabul ediyor olması, üniversitede eğitiminizin kolay ve zahmetsiz olacağı anlamına gelmiyor. Aksine bu eğitimleri yurtdışında almak Türkiye’de almaktan çok daha zordur. Avrupa birliği üniversitelerinde tıp grubu bölümlerde eğitim alacak olan adayların lise eğitimlerini fen ağırlıklı olarak almış olmaları, özellikle Biyoloji, Kimya ve Fizik derslerinde kabiliyet ve bilgi dağarcıklarının üst seviyede olması çok önemlidir. Tıp eğitimleri daha ilk yıldan sizin tüm bu alanlarda yetkin ve bilgili olduğunuz varsayımıyla verilmektedir. Yani eksiklerinizi üniversiteyi okurken kapatmanız Dünyanın en zor ve en uzun süreli bölümlerini, farklı bir dilde öğrenmeye talip olduğunuzu unutmamalısınız. Gerekli yeterliliklere sahip olmadan Tıp bölümlerine girseniz dahi büyük olasılıkla daha ilk yıldan üniversiteyi bırakma kararı alabilir, hem paranızı hem de çok değerli bir yılınızı kaybedebilirsiniz

TIP eğitimi aldıktan sonra Türkiye’de TIP doktoru olmak isteyen öğrenciler YÖK’ün denklik ile ilgili kararlarını buradan okuyabilir.

ELT Akademik danışmanları sizin hakkınızda detaylı bir analiz yaparak, hangi üniversite ve bölümler için uygun olduğunuz ve nasıl başarılı olabileceğiniz hakkında profesyonel danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu danışmanlık hizmetini almadan karar vermemelisiniz.