Szczecin Denizcilik Üniversitesi

Yapılan araştırmalar ve anketler gösteriyor ki Türk gençlerinin Avrupa’da en çok eğitim almak istediği ülkelerden biri de Polonya. Hem ekonomik anlamda ideal bir Avrupa ülkesi olması hem de yabancı öğrenci politikalarının son derece ılımlı olması, tercihlerin bu yönde yapılmasını sağlıyor. Polonya’da üniversite okumak noktasında en doğru ve sorunsuz başvuruyu gerçekleştirmek için profesyonel bir danışmanlık desteği alabilirsiniz.

Polonya’da eğitim almanız sayesinde burada çalışma hakkını da elde etmiş olursunuz. Bu nedenle de Polonya’da eğitimini tamamlayan pek çok öğrenci burada kalıp iş fırsatlarını değerlendirmek isteyebiliyor. Elbette cazip Polonya üniversite fiyatları da bu noktada çok önemli bir kriter olarak dikkat çekiyor. Genç nüfuslu bir Avrupa ülkesi olan Polonya’da nitelikli bir üniversite almak istiyorsanız Szczecin Denizcilik Üniversitesi (Maritime University of Szczecin) tam size göre.

Szczecin Denizcilik Üniversitesi Hakkında

Polonya’nın kuzey bölgesinin Baltık Denizi’ne bakması, bu bölgenin görece daha popüler olmasını sağlamıştır. Ülkedeki önemli üniversitelerin de bu bölgeye yakın olduğu gözlemlenmektedir. Özellikle denizcilik temasına ilişkin eğitim verilen üniversitelerin kıyı alanlarında toplandığı görülür. Bu üniversiteler arasında bir adım öne çıkan Szczecin Denizcilik Üniversitesi, Polonya’da teknik denizcilik eğitimi almak isteyenleri ilgi odağı durumunda.

Szczecin Denizcilik Üniversitesi’nin kuruluşu 1947 senesine tekabül etmektedir. Bugün aktif olarak 4.200 kadar öğrencisi olan üniversite, Polonya’nın güven endeksi yüksek eğitim kurumları arasındadır. 2016 senesinde burada İngilizce bölümlerin açılması, yabancı öğrenci taleplerini de artırmıştır. Aynı zamanda üniversitenin çok turistik ve sevilen bir şehre konuşlanmasının da bu ilgide payı yüksektir.

Denizcilik alanında dünya standartlarında bir eğitim sunan Maritime University of Szczecin, teknolojik altyapısı ve modern eğitim anlayışıyla her çağa ayak uydurmayı başarmıştır. Bugün 3 fakülte ve 9 ana bilim dalına sahip olan Szczecin Denizcilik Üniversitesi’nde yüz kadar araştırma laboratuvarı ve 16 adet simülasyon laboratuvarı yer alır. Öğrencilerin pratik eğitim almaları noktasında bu simülasyonlar büyük önem taşımaktadır. Szczecin Üniversitesi; ECDIS, VTS gibi denizcilik alanındaki eğitimlerde kilit bir rol oynayan bilgisayar yazılımlarını kullanır.

Szczecin Denizcilik Üniversitesi’nin fakülteleri; Navigasyon Fakültesi, Denizcilik Mühendislik Fakültesi ve Ekonomi / Ulaştırma Mühendislik Fakültesi şeklinde sıralayabiliriz. Szczecin Denizcilik Üniversitesi’nde lisans eğitimi 4 yıl olarak belirlenmiştir. Bilindiği üzere Polonya’daki üniversitelerde genelde lisans eğitimi 3 senedir.  Pek çok uluslararası eğitim projelerinin üyesi olmasından dolayı öğrenciler iş ve staj konusunda önemli avantajlar yakalamaktadır.

Video

Başvuru Tarihleri ve Kabul Şartları

Szczecin Denizcilik Üniversitesi’nde ekim ayında başlayacak bölümler için son başvuru tarihi 15 Temmuzdur.

Dil yeterliliğinizi kanıtladığınız uluslararası sınavlar, başvuru sürecinde belirleyici faktörler arasında yer alacaktır. Öte yandan başarı durumunuz da Szczecin Denizcilik Üniversitesi’nden olumlu bir yanıt almanızda etkili olur. Tüm eğitim programları için talep edilen evraklar ya da başarı kriterleri birbirinden farklı olabilmektedir.

Szczecin Denizcilik Üniversitesi Bölümleri ve Ücretleri

Güncel İngilizce lisans ve master bölümlerine ve ücretlere aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz. Denizaşırı programlar, pratik eğitim sunulan ve gemide tecrübe edinimi sağlayan programlardır.

BölümlerSüre (Sömestr)Ücret (Yıl/Zloty)Başlangıç
Lisans Programları (İngilizce)
Navigation820,500 PLNEkim
Mechanical Engineering
(Makine Mühendisliği – Denizaşırı)
819,800 PLNEkim

Konaklama Seçenekleri

Szczecin Denizcilik Üniversitesi’nin şehrin tam olarak merkezinde yer alması öğrencilerin konaklama ve ulaşımı açısından ciddi bir avantaj sağlıyor. Kampüs ve yurt, Waly Chrobrego adlı bölgede yer alır. Korab ile Pasat isimli iki öğrenci yurdu, hem Polonyalı öğrencilere hem de yabancı öğrencilere hizmet verir. Üniversite kütüphanesi ve yüzme havuzu, yurtların bulunduğu noktaya son derece yakındır. Yurtlar 24 saat boyunca kamerayla izlenmektedir.

Szczecin Şehri ve Öğrenci Yaşamı Hakkında

Polonya’nın en büyük yedinci şehri olarak sıralanan Szczecin, Baltık Denizi’ne bakan bir liman kentidir. Üniversitenin damga vurduğu bu mütevazı şehir, 400 binlik bir nüfusa sahiptir. Almanya’nın Berlin şehrine oldukça yakın bir konumda olan Szczecin’de öğrenciler hemen her hafta belli bölgelere geziler düzenleniyor.

Üniversite ile tramvay durağı son derece yakın olduğu için öğrenciler ulaşım konusunda hiçbir problem yaşamaz. Genel olarak yağış alan bir şehir alan bölgede öğrenciler sportif ve kültürel faaliyetler konusunda oldukça aktiftir. Şehrin turistik anlamda en popüler noktaları arasında gölü ilk sıraya yerleştirmek mümkündür.

Göl çevresinde uzun yürüyüşler yapabilir, gül bahçeleri ve parklarda dinlenebilirsiniz. Szczecin Chrobry Dolgusu, Szczecin St. James Katedral, Szczecin Eski Şehir Binası, Szczecin Liman Kapısı ve Szczecin Loitz Evi, burada öğrencilerin sıklıkla ziyaret ettiği tarihi yerler arasındadır.

Hem kampüs içinde hem de konaklama alanlarında öğrencilerin sporla iç içe olmaları amaçlanmaktadır. Bu bağlamda çok sayıda futbol, basketbol, voleybol sahası ve yüzme havuzu gibi tesisler öğrencilerin kullanımına açılmıştır. Öğrenciler sporla iç içe olmak ya da çeşitli turnuvalarda yer almak adına öğrenci kulüplerine dahil olabilir.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA