Genel Bilgiler

Polonya, Avrupa’nın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri durumundadır. Bu gelişiminde hiç şüphesiz ki üniversite eğitimine verdiği önemin payı yadsınamaz. Dünyanın en iyi bin üniversite arasında çok sayıda üniversitesi olan Polonya’da master, lisans ya da doktora düzeyinde eğitim alabilirsiniz. Oldukça genç bir ülke olan Polonya, yabancı öğrenci alımlarına oldukça açıktır.

Gerek uluslararası öğrenci kabullerinde gerekse de farklı değişim programlarıyla bu yapıyı sürekli desteklemektedir. Yaşam ve eğitim giderlerinin son derece cazip olması, Polonya’nın tercih edilmesinde oldukça etkili olmaktadır. Ülkede resmi anlamda Lehçe dili konuşulmasına rağmen üniversitelerin önemli bir bölümünde İngilizce eğitim söz konusudur. Hangi bölümlerde ve üniversitelerde İngilizce programların olduğunu öğrenmek adına içeriklerimizi takip etmeyi unutmayın!

Polonya’daki üniversitelerde çok sayıda uluslararası öğrenci olduğu için burada uyum konusunda sorun yaşama olasılığınız son derece düşüktür. Ayrıca Polonya üniversite fiyatları bütçenizi asla zorlayacak düzeyde değildir. Kimi bölümler haricinde eğitim Polonya’da lisans düzeyinde üç sene sürmektedir. Buradaki üniversiteler AB üniversitesi diploması sunar. Bu ayrıcalık sayesinde mezuniyet sonrasında AB üyesi ülkelerde eğitiminize devam etmeniz oldukça kolay olacaktır. Burada eğitim aldığınız süre boyunca oturum kartınız ile diğer Avrupa ülkelerine rahatça girip çıkabilirsiniz.

Polonya’nın en popüler bölgesi Varşova olmasına rağmen ülkede gezilebilecek ve hatta iş fırsatları yakalayabileceğiniz şehirlerin sayısı bir hayli fazladır. Buradan alacağınız diploma YÖK tarafından da kabul görür. Bu arada lise sonrası üniversite sınavlarına girmeden doğrudan lisans bölümü için buradaki üniversitelere başvuru yapabilirsiniz. Gelin şimdi, bu üniversitelerden biri olan AGH Krakow Üniversitesi‘ni yakından inceleyelim.

AGH Krakow Üniversitesi Hakkında

Polonya’nın en köklü ve en popüler üniversiteleri arasında gösterilen AGH Krakow Üniversitesi veya tam adıyla AGH Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (AGH University of Science and Technology), 1913 yılında kurulmuştur. Buna rağmen resmi anlamda açılışı 1919 yılında gerçekleşmiştir. Üniversite, ülkedeki bilimsel ve teknolojik gelişmeleri kendi lehine çevirmiş ve Polonya ile paralel bir şekilde büyümüştür. Polonya halkının çağdaş, eğitimli ve yenilikçi bir toplum olmasında ciddi bir payı olan AGH Krakow Üniversitesi, gelenekle çağdaş olanın birleştiği noktada durmayı becermiştir. Bugüne dek 200 bine yakın mezun veren üniversite, çok sayıda sektöre uzman kazandırmıştır.

AGH Krakow Üniversitesi 17 bölümde İngilizce eğitim vermektedir. AGH, özellikle mühendislik bölümlerinde Polonya’nın en iyi on üniversitesi arasında gösterilmektedir. Öte yandan en çok patent başvurusu yapan ikinci Polonya üniversitesidir.

Topluma faydalı bireyler yetiştirmeyi esas alan AGH Krakow Üniversitesi, yaptığı araştırmalar, düzenlediği organizasyonlar, dahil olduğu projeler ve verdiği mezunlarla kalitesini ortaya koymuştur. Şu anda Polonya’nın en prestijli üniversiteleri içinde bulunan AGH Krakow Üniversitesi, Polonya’nın II. Dünya Savaşı’ndan geçtiği zorlu yıllarda da ayakta kalmayı başarmıştır.  O dönemlerde belli bir süre “Madencilik ve Metalurji Akademisi” ismiyle hizmet vermiştir.

Bugün teknoloji üniversitesi olarak anılmasına rağmen sosyal bilimler alanında da yoğun bir eğitim veren AGH Krakow Üniversitesi, 2 binden fazla akademisyene sahiptir. Öte yandan AGH Krakow Üniversitesi kapsamında 16 fakülte ve 53 ayrı branş söz konusudur. Günümüzde AGH Krakow Üniversitesi’nde 13 bine yakın öğrenci eğitim görmektedir. Bu öğrencilerin önemli bir bölümünü de uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. Bu öğrencilerden biri olmak adına başvuru sürecini profesyonel bir danışmanlık hizmetiyle taçlandırmalı ve hiçbir hataya yer veremeyecek şekilde başvurunuzu tamamlamalısınız.

AGH Krakow Üniversitesi Başvuru Tarihleri

AGH Krakow Üniversitesi başvuru tarihleri, uluslararası ve Polonyalı öğrenciler için farklılıklar gösterir. Uluslararası öğrencilerin prosedürleri daha farklı olduğu için süreç de uzayabilmektedir. AGH Krakow Üniversitesi’nde başvurular genelde bahar aylarında başlar ve temmuz ayında sona erer. Bahar dönemi başlangıçlı programlara ise ocak ayına kadar başvurulabilir. Başvurmak istediğiniz bölümün son başvuru tarihiyle ilgili size en yakın ELT ofisinden bilgi alabilirsiniz.

AGH Krakow Üniversitesi Kabul Şartları

Lisans, master ya da doktora programlarının eğitim süreleri ve koşulları birbirinden farklı olabiliyor. Notlarınız, akademik geçmişiniz, başarılarınız, başvuru sürecinde kriter olarak değerlendirilir. Lise ya da lisans mezuniyet notunun düşük olması durumunda başvuru yapılarak okulun kararı beklenebilir.

Eğitim dili Lehçe ya da İngilizcedir. Eğer İngilizce programları tercih edecekseniz İngilizce yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekir. IELTS puanınızı bu noktada kriter olarak ele alınır. İngilizce yeterliliğiniz yoksa hazırlık eğitimi aldıktan sonra bölümünüze başlayabilirsiniz.

AGH Üniversitesi Bölümleri ve Ücretleri

AGH Bilim ve Teknoloji Üniversitesi bölümleri mühendislik programları ağırlıklıdır. Öte yandan sosyal bilimler alanına dair bölümler de söz konusudur. Aşağıdaki tabloda AGH Üniversitesinde eğitim alabileceğiniz bölümleri ve güncel eğitim ücretlerini bulabilirsiniz. AGH Üniversitesi eğitim fiyatları, dahil olduğunuz eğitim programına bağlı olarak değişikliğe uğramaktadır.

BölümlerSüre (Sömestr)Ücret (Yıl/Euro)Başlangıç
Lisans Programları (İngilizce)
Computer Science (Bilgisayar Bilimleri)7€ 4.000Ekim
Mechatronic Engineering (Mekatronik Mühendisliği)7€ 3.450Ekim
Electronics and Telecomunications7€ 3.500Ekim
Yüksek Lisans Programları (İngilizce)
Mining Engineering (Maden Mühendisliği)3€ 3.000Ekim
Automatics Control and Robotics (Siber Sistemler)3€ 4.200Şubat
Electrical Engineering (Akıllı Şebeke Teknolojileri)3€ 4.200Şubat
Computer Sciences and Intelligent Systems (Yapa Zeka ve Data Analizi)3€ 4.200Şubat
Electronics and Telecomunications3€ 4.200Şubat
Mecatronic Engineering ( Mekatronik Mühendisliği – Dizayn)3€ 4.200Şubat
Materials Engineering (Malzeme Mühendisliği)3€ 4.400Şubat
Computer Aided Process Engineering (Bilgisayar Destekli Proses Mühendisliği)3€ 4.000Şubat
Non-Ferrous Metals Science and Engineering (Uygulamalı Modern Malzeme Tasarımı) 3€ 4.000Şubat
Energy Transition3€ 4.400Ekim/Şubat
Renewable Energy and Energy Management (Sürdürülebilir Enerji Sistemleri)3€ 4.400Şubat
Modern Fuel Technologies (Modern Yakıt Teknolojileri)3€ 4.400Şubat
Energy and Environmental Engineering (Enerji ve Çevre Mühendisliği)3€ 4.400Şubat
Chemical Technology (Kimya Teknolojileri)3€ 4.400Şubat
Geophysics (Uygulamalı Jeofizik)3€ 3.500Şubat
Applied Geology (Uygulamalı Jeoloji)3€ 3.500Şubat
Management (Uluslararası Yönetim)4€ 3.500Ekim
Sociology (Sosyoloji – Teknoloji ve Toplum)4€ 3.000Ekim

AGH Krakow Üniversitesi Konaklama Seçenekleri

AGH Krakow Üniversitesi’nin yurtlarında konaklamak ekonomik anlamda çok daha cazip bir seçenektir. Yurt ödemeleri aylık olarak euro üzerinden temin edilmektedir. Kaldığınız odanın özelliklerine bağlı olarak yurt ücreti aylık 120€-160€ arasında değişir. Güvenliğin oldukça üst düzeyde olduğu yurtlar genelde 2-3 kişilik odalardan oluşur ve ücretsiz internet olanağı söz konusudur.

AGH Üniversitesi Dünya Sıralaması (Ranking)

YÖK’ün de önemsediği ve kriter olarak gördüğü kurumlardan biri olan CWTS, AGH Krakow Üniversitesi’ni 533. basamağa yerleştirmiştir. QS ranking değerlerinde ise 800 ve 1000 aralığı içinde kendine yer bulmaktadır.

Krakow Şehri ve Öğrenci Yaşamı

Krakow şehrinde yabancı bir öğrenci olarak sosyalleşmek ve şehre adapte olmak adına okula ait kulüplerde aktif olmanızı öneririz. Bu sayede şehri yeni arkadaşlarınızla beraber keşfedebilir ve hatta dil becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Gerek yurt kompleksi içinde gerekse de üniversite kampüsünde yoğun derslerden sonra mental olarak kendinizi dengeleyebileceğiniz pek çok faaliyet gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle de sportif alanda yüzme havuzları, çok amaçlı kapalı spor salonları, futbol, voleybol ve basketbol sahaları öğrencilerden büyük ilgi görür. Okul içinde gerçekleştirilen turnuvalara katılarak da çok keyifli bir şekilde zaman geçirebilirsiniz.

Krakow, Polonya’nın en popüler üç şehrinden biri durumundadır. Krakow’de yabancı öğrencilerin aylık masrafları 350 ile 500 euro aralığında değişebilmektedir. Derslerden kalan vaktinizi Krakow şehrini gezerek değerlendirmek isterseniz önünüzde pek çok seçenek olacaktır. Kendine has tarzıyla ve mimarisiyle Doğu Avrupa’nın gözde şehirlerinden biri durumundaki Krakow, 200 bin yıllık bir geçmişe sahip.

800 bine yakın nüfusu bulunan şehir, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne çok sayıda eser vermiştir. Yılda sekiz milyon turistin ziyaret ettiği Krakow, yakın zaman önce “Değeri En Bilinmeyen Şehir” unvanını almıştır. Krakow’un tarihi yerlerini ziyaret etmek isterseniz özellikle “Eski Şehir” bölgesi tam anlamıyla size göre!

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA