Wroclaw Çevre ve Yaşam Bilimleri Üniversitesi

Polonya’nın yabancı öğrenciler konusunda esnek politikalar izlemesi dışında genç bir nüfusa sahip olması, uygun yaşam giderlerine sahip olması ve en önemlisi son derece prestijli üniversiteleri bünyesinde barındırması, en önemli tercih nedenleri arasındadır.

Polonya’da üniversite okumak, sanıldığı gibi maliyetli bir süreç değildir. Neredeyse dershane ücretlerine yakın düzeyde bir bütçeyle Polonya’da üniversite eğitimi alabilirsiniz. Polonya üniversiteleri AB diploması verdiği için mezun öğrencilerin iş bulma şansı daha da artar. Nüfusu 40 milyona yakın olan ülkede resmi dil Lehçe olsa da eğitim dili ağırlıklı olarak İngilizcedir.

Wroclaw Çevre ve Yaşam Bilimleri Üniversitesi Hakkında

Ülkenin en eski üniversitelerinden biri olan Wroclaw Çevre ve Yaşam Bilimleri Üniversitesi’nin tarihi 1945 senesine kadar uzanır. Temel olarak tarım ve benzer bilimler üzerine eğitimler sunan üniversite günümüzde pek çok araştırmanın ve projenin öncülüğünü yapar.

Üniversite aynı zamanda evrensel düzeyde gıda yönetimi, gıda niteliği, kırsal kalkınma gibi konularda seminerlere dahil olmuştur. Akademideki derslerin önemli bir kısmı uygulamalı olarak gerçekleşir. Aynı zamanda üniversite içinde her dönem stajyer olarak çalışan öğrencilere rastlamak mümkündür.

Üniversiteden mezun olan öğrenciler okul yönetimi tarafından istihdam edilme noktasında desteklenir. Zaten Polonyalı önemli firmalar buraya büyük ilgi gösterir. Önemli bir referans olan Newsweek dergisi, Wrocław University of Environmental and Life Sciences’ı Polonya’nın en kaliteli yirmi üniversitesi içerisinde göstermiştir. Bugün üniversite çatısı altında toplamda 1500 kadar akademik personel ve aynı zamanda 10 binin üzerinde öğrenci bulunur.

Dünyanın farklı bölgelerinde yer alan 52 ayrı üniversite ile iş birlikleri oluşturmaktadır. Öte yandan üniversite Erasmus, COST ya da CEEPUS gibi evrensel programların bir parçasıdır. Bir tür uzmanlık üniversitesi olarak kabul gören Wroclaw Çevre ve Yaşam Bilimleri Üniversitesi Polonya’da patent sayısı konusunda üçüncü sırada bulunur. Bu üniversitenin başarısı ve aktifliği ile ilgili kabul gören bir kriterdir.

Peyzaj mimarisi, mahsul üretimi, biyoteknoloji, hayvancılık ve veterinerlik tıbbı gibi alanlarda teknik dersler verilir. Mezun olan öğrencilerin ilgili sektörlere kolayca dahil olabildiği Wroclaw University of Environmental and Life Sciences bir devlet üniversitesidir.

Her sene yaklaşık olarak yüz kadar araştırma projesi için hibe desteği sunulur. Öte yandan üniversite evrensel düzeyde karşılığı olan kongre ya da konferanslara ev sahipliği yapmaktadır. Toplamda 5 fakültede 28 lisans programı söz konusudur.

Video

Başvuru ve Kabul Şartları

Polonya’da üniversite kayıtları genellikle eğitim programlarına göre değişmektedir. Aynı zamanda yabancı öğrenciler için uygulanan prosedürler farklıdır. İstenen evrakların daha fazla olmasından dolayı süreç birkaç adımda gerçekleşir. Bu nedenle başvurular olabildiğince erken açılır. Her sene değişmekle beraber genel olarak üniversite yönetimi başvuruları bahar ve yaz aylarında almaya başlar.

Başvuruda danışmanınızın sizden talep edilen belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekir.

Pasaport, transkript, ortaöğretim diploması, B2 seviyesinde dil yeterliliği en önemli kriterler arasındadır. Lehçe olarak verilen eğitimler ile İngilizce olarak verilen eğitimlerde talep edilen belgeler farklılıklar gösterebilir. Danışmanlarımız, başvurunuzu tamamladıktan sonra üniversitenin kabul ekibinden bir geri bildirim alacaksınız. Veterinerlik bölümünde eğitim alacak adayların liseden sayısal çıkışlı ve biyoloji kimya derslerde başarılı olmaları beklenir.

Wroclaw Çevre ve Yaşam Bilimleri Üniversitesi Bölümleri ve Ücretleri

Yurtdışında İngilizce veterinerlik okumak isteyen adaylar Wroclaw Yaşam Bilimleri Üniversitesini tercih edebilir.

Program AdıSüre (Sömestr)Ücret (Yıl/Zloty)
Başlangıç
İngilizce Programlar
Veterinerlik (Lisans + Master)1135,000 PLN

Konaklama Seçenekleri

Wroclaw Çevre ve Yaşam Bilimleri Üniversitesi’nde öğrencilerin konaklamasına yönelik toplamda 6 yurt bulunur. Bu 6 yurdun toplam kapasitesi 1800 civarındadır. Yurt ücretlerinde odaların kaç kişilik olduğu önemli bir kriterdir.

Yurtlarda ortalama 2 ya da 3 kişilik odalar söz konusudur. Kimi odaların içerisinde mutfak kısımları yer alır. Yurt genelinde 24 saat ücretsiz internet erişimi vardır. Yurtlar, aynı zamanda, 24 saat boyunca güvenlik kameralarıyla yakından takip edilmektedir.

Dünya Sıralaması (Ranking)

Polonya’daki pek çok üniversite dünyanın en iyi bin üniversitesi arasında yer almayı başarmıştır. Wroclaw Çevre ve Yaşam Bilimleri Üniversitesi de bunlardan birdir. Güncel olarak QS World University Rankings sıralamalarında 800-1000 bareminde yer alır.

Bu sıralamalarda üniversitenin dahil olduğu projeler, patent başvuruları, mezun olan öğrencilerin iş bulma yüzdesi, bilimsel makaleler, kütüphane kapasitesi, uluslar arası hakemli dergilerde yayımlanan makale sayısı ve kampüs yapıları kriter olarak değerlendirilmektedir.

Wroclaw Şehri ve Öğrenci Yaşamı Hakkında

Sadece Polonya’nın değil aynı zamanda Avrupa’nın da en çok sevilen şehirlerinden biri olan Wroclaw’da genç nüfusun baskın olması hemen dikkat çekmektedir. Bu durum, elbette gece hayatını, festivalleri, konserleri, şehir için etkinlikleri ve sosyal yaşamı da belirleyen önemli bir faktör. Sportif etkinliklerden gezi organizasyonlarına, kültürel aktivitelerden partilere aradığınız her şey burada bulunmakta.

Ortalama bir yaşam tarzını benimsiyorsanız Wroclaw şehrinde aylık 300-350 Euro civarında bir harcamanız olacaktır. Wroclaw diğer büyük Polonya şehirlerine kıyasla ekonomik açıdan daha caziptir. Aynı zamanda yemek konusunda da çok fazla opsiyon söz konusudur. Rynek, Odra Nehri, Japon Bahçesi,  Old Town, Hala Targowa, St. Elizabeth Kilisesi ve Ostrow Tumski gibi popüler yerleri ziyaret etmeniz mümkün.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA