Poznan Güzel Sanatlar Akademisi

Poznan Güzel Sanatlar Akademisi

Poznan Güzel Sanatlar Akademisi

Yılların getirdiği birikim ve yenilikçi girişimleriyle bugün Polonya’nın en modern ve alanındaki en eski akademisi olan Poznan Güzel Sanatlar Akademisi, her öğrencinin bireysel çalışmalarını yapabileceği kişisel sanat stüdyolarında ingilizce olarak eğitim vermektedir. 1919 yılında Dekoratif sanatlar adıyla kurulan okul daha sonra Devlet Sanat Enstitüsü adını almıştır.

1946 yılında Devlet Güzel Sanatlar Yüksek Okulu olarak okulun ismi tekrar değiştirilmiş, 1996 yılında akademi olarak kabul edilmiş ve ismi Poznan Güzel Sanatlar Akademisi olarak son halini almıştır.

Okulun isminin sıkça değiştirilmesi, içeriğinin, fakültelerinin ve benimsediği eğitim tarzının da sürekli olarak gelişmesiyle sonuçlanmış ve okul yıllar boyunca kendini yenileyerek, sanatsal ve entellektüel açıdan gelişmiştir. Okul, daima değişik akımları ve klasikten yenilikçiliğe kadar birçok disiplinden sanat dalını ve tasarımını benimsemiştir.

Poznan Güzel Sanatlar Akademisi, Polonya’daki en eski ve en güzel şehirlerden biri olan tarihi Poznan kentinde kurulmuştur. Şehrin Berlin ve Varşova arasında bulunması gerek karayolu gerekse tren ya da havayolu ile ulaşımı kolaylaştırmaktadır. Bunun dışında Poznan bin yıllık geçmişiyle, içinde birçok modern müze ve sanat galerisini bulunduran, birçok turistin de yakın ilgi gösterdiği bir şehirdir. Bir çok alışveriş merkezi, çeşitli cafe ve restaurantlarıyla ve öğrenci klupleriyle Poznan, üniversite yaşantınız için bu yönleriyle de benzersiz bir seçenek. Şehirde, yıllık 130.000 öğrencinin katıldığı, fuarlar, şenlikler ve birçok film, tiyatro ve sanat festivalleri düzenlenmektedir.

Okul, eski çarşı, ulusal müze ve birçok sanat galerisinin sadece yürüme mesafesinde olduğu şehrin en can alıcı bölgesinde kuruludur. Okulun kampüsünde 4 tane venue ve yüzlerce sanat ve tasarım atölyesinin dışında birçok derslik, büyük bir kütüphane, oditoryum, gösteri merkezleri, birçok cafe ve kantin, öğrenciler için bir hotel ve yönetim bölümleri bulunmaktadır. Ayrıca kampüste ücretsiz internet erişimi de mümkündür. Kampüs dışında, Poznan’a sadece 40 km mesafede bulunan Skoki köşkü de okul yönetiminde olup, etrafı çeşitli park ve bahçelerle kaplı, doğal güzellikleri açısından benzersiz bir yerdir. Köşk, okulda eğitim gören birçok yabancı ve polonyalı öğrenci için açık hava sanat atölyesi görevi görmektedir ve birçok öğrenci sanatsal çalışmalarını burada yapmaktadır.

Okulda 213 tane profesör görev almaktadır. Bunların birçoğu kendi alanlarında tanınmış sanatçılar, mimarlar ve uluslararası birçok projede görev yapmış bilim adamları ve okutmanlardır. Okulda görev alan profesörler sürekli olarak uluslar arası çalışmalarda, bilimsel ve sanatsal projelerde görev almakta, Avrupa’nın çeşitli sanat okullarında ders vermekte ve sergilerde kuratör olarak görev almaktadırlar. Okul, Art Records [Zeszyty artystyczne] adlı dergi ve kataloglarla öğrencilerinin birçok sanatsal çalışmalarını da dünya çapında yayınlamaktadır. Ayrıca okul, sahip olduğu galerileri sürekli olarak öğrencilerine veya diğer sanatçılara açmakta ve öğrencilerin sergileri okul tarafından sübvanse edilmektedir. Poznan Güzel Sanatlar Akademisi, öğrencilerinin sanatsal çalışmalarının duyurulması ve dünya çapında yayınlanması için öğrencilerine her türlü desteği vermekte ve öğrencilerine her türlü teşviği sağlamaktadır.

Okuldan bügüne kadar fahri doktora kazanan isimler şu şekildedir; Magdalena Abakanowicz (2002), Gary Hill (2004), Emmett Williams (2005), Krzysztof Wodiczko (2007) and Christian Boltanski (2009).

Ayrıca Miroslaw Balka, Carlo Dal Bianco, Leszek Brogowski, Christian Boltanski, Lex Drewinski, Janusz Kapusta, Christine Laquet, Zbigniew Rybczynski, Mamoru Sato, Dietmar Schmale, Patricia Urquiola, Yury Vasiliev, Krzysztof Wodiczko gibi bir çok ünlü sanatçı da Poznan Güzel Sanatlar Akademisi bünyesinde eğitim almış ya da okulla ortak birçok projeye imza atmıştır.

Poznan Güzel Sanatlar Akademisi TheEuropean League of Institutes of the Arts (ELIA) ve Network for the International Cooperation in the Arts üyesi olup, Bologna anlaşmasına tabidir ve bu sayede 3 yıl lisans ve iki yıl yüksek lisans olarak eğtim vermektedir

Ayrıca Erasmus ve Ceepus Programları sayesinde okulun birçok öğrencisi İngiltere, Fransa, Yunanistan’daki partner okullarda da eğitim görebilmektedir.

Poznan Güzel Sanatlar Akademisinin Bölümleri ve Yıllık Eğitim Ücretleri

BölümlerSüre (Sömestr)Ücret (Yıl/Euro)Başlangıç
Lisans Bölümleri
Resim ve Çizim65.000Ekim
Heykel65.000Ekim
Intermedia65.000Ekim
Atölye Grafik65.000Ekim
Fotoğraf65.000Ekim
İç Tasarım65.000Ekim
Endüstriyel Tasarım65.000Ekim
Grafik Tasarım65.000Ekim
Sahne Tasarımı65.000Ekim
Ürün Tasarımı65.000Ekim
Yüksek Lisans Bölümleri
Resim ve Çizim46.000Ekim
Heykel46.000Ekim
Intermedia46.000Ekim
Atölye Grafik46.000Ekim
Fotoğraf46.000Ekim
İç Tasarım46.000Ekim
Endüstriyel Tasarım46.000Ekim
Grafik Tasarım46.000Ekim
Sahne Tasarımı46.000Ekim
Ürün Tasarımı46.000Ekim