Gdansk Teknoloji Üniversitesi

Polonya denildiği zaman genelde akla ilk olarak genç nüfuslu bir ülke ve gittikçe güçlenen bir ekonomi gelmektedir. Ancak son dönemde üniversite eğitimleri konusunda yapılan köklü hamlelerin de meyvesini vermeye başladığını görüyoruz.

En iyi üniversiteler listesine pek çok okul dahil etmeyi başaran Polonya; dünyanın her ülkesinden gelen öğrencileri başarıyla ağırlıyor. Polonya’da lisans, yüksek lisans veya doktora programlarında siz de yerinizi almak istiyorsanız sitemizden güncel başvuru koşullarını incelemeli ve en önemlisi profesyonel bir destek almalısınız.

Polonya’da üniversite okumak, çalışma izninden oturum kartına kadar çok sayıda avantaj sunmaktadır. Bu avantajlara sahip olmak ve kariyerinize apayrı bir boyut kazandırmak için ayağınıza gelen bu fırsatı kaçırmayın! Polonya hükümeti günümüzde yabancı öğrenciler için son derece ılımlı bir politika izlemektedir. Bu nedenle de pek çok üniversite yabancı öğrencilere ciddi bir kontenjan ayırır.

Lehçe dili resmi dil olmasına rağmen Polonya’da İngilizce eğitim almanız mümkün. Yüksek eğitim kalitesiyle dikkat çeken Polonya üniversiteleri üç ya da üç buçuk sene sürmektedir. Aynı zamanda uygun yaşam maliyetleri ve eğitim ücretleriyle de dikkat çeken Polonya’da alacağınız diploma YÖK tarafından da tanınır.

Polonya’daki üniversitelerin AB diploması verdiğini bu noktada hemen hatırlatalım. Tüm bu ayrıcalıkları yaşayabileceğiniz Polonya üniversitelerinden birisi de Gdansk Teknoloji Üniversitesi‘dir. Polonya’nın en prestijli üniversiteleri arasında gösterilen Gdansk University of Technology’yi daha yakından inceleyelim.

Gdansk University of Technology Hakkında

Polonya’da üniversite okumak isteyenlerin yöneldiği okullardan biri olan Gdansk Teknoloji Üniversitesi, 1904 yılında, o dönem Aachen şehrinde bulunan Royal Teknik Üniversitesi’nin iki fakültesinin yerine kurulmuştur.

Seneler içinde sıklıkla isim değiştirmek durumunda kalan Gdansk University of Technology, oldukça farklı disiplinlerde eğitim vermeye başladı. Bugün Polonya’nın en köklü ve prestijli üniversiteleri arasındaki yerini alan Gdansk Teknoloji Üniversitesi, her sene dünyanın farklı noktalarından gelen binlerce öğrenciyi ağırlamaktadır.

Toplamda 9 fakültenin yer aldığı üniversitede teknoloji ve bilim odaklı bir eğitim söz konusudur. Okulun en popüler alanları arasında Okyanus Mühendisliği, Bilişim ve Telekomünikasyon, Mimarlık, Gemi Yapım Teknolojisi gibi bölümler yer alır. Gdansk Teknoloji Üniversitesi (GUT) kapsamında toplamda 29 ayrı dal bulunur. Master öğrencilerine yönelik olarak 40 ayrı çalışmanı alanından söz edilebilir. Eğitimler çok büyük oranda İngilizce olarak sunulur. Öte yandan Lehçe dili konusunda kendini geliştirmek isteyen öğrenciler için okul yönetimi ücretsiz kurslar oluşturmaktadır.

Gdansk Teknoloji Üniversitesi’nin dünya genelinde 300 ayrı kurumla resmi anlamda iş birliği vardır. Pomeranian adlı bölgenin de en gelişmiş teknik üniversitesi olan GUT, 100 yıllık geleneğiyle dünya çapında bir markadır. Hem denizcilik hem de bilim ve kültür açısından Polonya’da referans gösterilen kurumlardan biri olan GUT, ranking değerlerinde her daim ön sıralardadır.

Üniversitenin kampüs alanı, özellikle mimari stil açısından göz alıcıdır. Ana kampüs binası geçtiğimiz yüzyılın hemen başlarında profesör Albert Carsten tarafından tasarlanmıştır. 2. Dünya Savaşı nedeniyle binada ciddi hasarlar oluşmuştur. 2012 senesinde ana kampüs binası ciddi bir yenilenmeden geçirilmiştir.

Matematik ve uzaktan eğitim merkezi, nanoteknoloji merkezi, yenilenebilir enerji kaynakları laboratuarı, üniversitenin önemli bilimsel merkezlerini oluşturur. Yurtları, spor tesisleri ve sosyal olanaklarıyla beraber sadece eğitim alanında değil aynı zamanda kültürel alanda da öğrencileri memnun etmektedir.  Gdansk Teknoloji Üniversitesi, her sene ortalama 2 bin civarında yayına katkı sunmaktadır. Aynı zamanda çit diploma olanağı sunması, önemli bir ayrıcalık sunmaktadır. Üniversitenin kütüphanesinde 1.2 milyon basılı ya da elektronik kaynak bulunur. Öğrenciler diledikleri zaman kütüphaneden online olarak da yararlanabilir.

Gdansk Teknoloji Üniversitesi Başvuru Tarihleri

Gdansk Teknoloji Üniversitesi’nin başvuru süreci her sene üniversite yönetimi tarafından detaylı bir şekilde adaylara sunulur. Lisans ve yüksek lisans programlarında tarihler birbirinden farklıdır. Lisans için son ay temmuz olmakla birlikte, bahar döneminde master eğitimine başlayacak öğrencilerin hazırlıklarını aralık ayına göre yapmaları gerekir

Gdansk Teknoloji Üniversitesi Kabul Şartları

Polonya üniversite başvurusu yaparken mutlak suretle en güncel prosedürlere dikkat etmeniz gerekir. Özellikle bu sene pandemi nedeniyle bazı ek koşullar ve sağlık kriterleri dahil edilmiştir. IELTS veya TOEFL gibi dil yeterlilik sınavlarından iyi bir derece elde etmeniz durumunda kabul edilme olasılığınız çok yükselecektir.

Belli bir başvuru ücreti talep edilmesinin yanında, pasaport, fotoğraf ve lise diploması gibi evraklar da bu süreçte sizden talep edilir. Yine başvuracağınız programa göre lise ya da lisans diploma notunuzun çok düşük olmaması gerekir.

Gdansk Teknoloji Üniversitesi Bölümleri ve Eğitim Ücreti

Aşağıdaki tabloda Gdansk Teknoloji Üniversitesi bölümlerini ve eğitim ücretlerini inceleyebilirsiniz.

BölümlerSüre (Sömestr)Ücret (Yıl/Zloty)Başlangıç
Lisans Programları (İngilizce)
Architecture (Mimarlık)817,200 PLNEkim
Data Engineering (Data Mühendisliği)717,200 PLNEkim
Management (Yönetim)717,200 PLNEkim
Mechanical Engineering ( Makine Mühendisliği)717,200 PLNEkim
Energy Technologies ( Enerji Teknolojileri)717,200 PLNEkim
İngilizce Yüksek Lisans Programları
Architecture (Mimarlık)312,000 PLNEkim
Automatics Control and Robotics (Siber Sistemler)317,200 PLNEkim/Şubat
Civil Engineering (İnşaat Mühendisliği)318,000 PLNEkim/Şubat
Electronics and Telecomunications ( Elektronik Haberleşme)317,200 PLNEkim/Şubat
Environmental Engineering ( Çevre Mühendisliği )318,000 PLNEkim/Şubat
Mechanical Engineering (Makine Mühendisliği)318,000 PLNŞubat
Green Technologies (Yeşil Teknolojiler)317,200 PLNEkim/Şubat
Informatik317,200 PLNEkim/Şubat
Nanoteknoloji417,200 PLNEkim

Konaklama Seçenekleri

Polonya üniversite fiyatları konusunda konaklama masrafları önemli bir yer tutar. Bu nedenle de öğrenciler hem nitelikli ve konforlu hem de ekonomik konaklama seçeneklerine yönelmek ister. Gdansk Teknoloji Üniversitesi’ne ait şehir merkezinde 2500 kişilik 13 yurt bulunmaktadır. 2-3 kişilik odalardan oluşan bu yurtlarda güvenlik düzeyi oldukça yüksektir. Aynı zamanda yurtlar, sosyalleşmek ve dil becerilerinizi geliştirmek açısından da önemli bir fırsat olarak görülmektedir.

Gdansk Teknoloji Üniversitesi Dünya Sıralaması (Ranking)

Gdansk Teknoloji Üniversitesi, CWTS tarafından yapılan resmi sıralamada 834. olarak gösterilmiştir. URAP’nin listesinde ise 984. olarak kendine yer bulmuştur.

Staj ve Çalışma Olanakları

Gdansk University of Technology, Tricity isimli bölgede yer alır. Bulunduğu yerin büyük olması, staj konusundaki alternatiflerin de artmasına neden olmaktadır. Gdansk, Spot ve Gdynia gibi alanlarda; Amazon, Intel benzeri dev firmaların merkezleri yer alır. Bu da staj olanakları konusunda önemli avantajları beraberinde getirir.

Gdansk Şehri ve Öğrenci Yaşamı

Gdansk şehri, Baltık Denizi’nin İncisi olarak bilinir. Ülkenin en köklü şehirlerinden biri olan Gdansk, II. Dünya Savaşı’nda önemli bir aktör olarak hatırlanır. Savaş öncesinde Danzig adına sahip olan Gdansk, bir liman bölgesidir. Tarihsel çeşitliliğin şehir içindeki mimari üzerinde net şekilde etkili olduğu gözlemlenir. Savaşın büyük ölçüde tahrip ettiği şehir, geçtiğimiz yüzyılın ikinci yarısıyla beraber adeta baştan inşa edilmiştir.

Bugün müzeleri, tarihi mekanları ve plajları ile oldukça popüler bir destinasyon olan Gdansk şehrinin tarihi bin yıla kadar uzanır. Green Gate, Neptün Anıtı, Tarihi Vinç, Motlawa Nehri, Long Market Caddesi, üniversite öğrencilerinin gitmekten çok keyif aldığı yerler arasındadır. Öğrenciler şehir içi ulaşımında ağırlıklı olarak otobüs ve tramvay seçeneklerini kullanır.

Gdansk Teknoloji Üniversitesi kampüsü içinde tüm öğrencilerin kullanımına açık olan 25 metrelik bir yüzme havuzu bulunur. Aynı alanda çok sayıda tenis kortu, voleybol, futbol, basketbol sahaları ve judo salonu yer alır.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA