Polonya Üniversitelerine Yüksek Lisans Başvuru ve Kabul Koşulları

Polonya Üniversitelerine Yüksek Lisans Başvuru ve Kabul Koşulları

Polonyada Yüksek Lisans Eğitimine başlamak Türkiye’den çok daha kolay!

Bologna anlaşması gereği Türkiye’de 4 yıllık bir üniversiteden mezun olmuş her aday Polonya’da yüksek lisans eğitimi alabilir.

ALES Zorunluluğu Yok!

Bir Avrupa Birliği ülkesi olduğundan Polonya üniversitelerine yüksek lisans başvurusu için Türkiye’de ALES sınavına girmenize gerek yok. Yüksek lisans eğitimi için üniversite çıkış belgeniz, üniversite not dökümünüz ve varsa İngilizce yeterlilik (TOEFL veya IELTS sonucu gibi uluslar arası geçerliliği olan) belgenizle başvuru yapabilirsiniz. Kabul aşamasında adayların üniversitede almış oldukları dersler ve not ortalamaları incelenerek öğrencinin okuyabileceği bölümler belirlenir. Bu aşamada yüksek lisans adayına uzman ELT akademik danışmanları yardımcı olacaktır.

Başvuru ne zaman yapılır?

Polonya üniversitelerinde eğitim sezonu üniversiteye göre değişmekle birlikte Eylül ortası gibi başlar. Yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin başvuru ve kayıt işlemlerine Haziran – Temmuz aylarında başlaması gereklidir. Başvuru süreci ve vize işlemleri için bu süre önemlidir. Bazı üniversiteler Ağustos sonuna kadar kayıt kabul ederler ancak Lisans Programlarına göre kontenjan sıkıntısının yaşanma ihtimalinin çok daha yüksek olduğu Polonya’da Yüksek Lisans programında olası kontenjan sınırlamalarına takılmamak için mümkün olduğunca erken hareket etmek en doğrusudur.

Yabancı dil yeterlilik problemini düşünmeyin!

Polonya’da yüksek lisans eğitimleri genellikle İngilizce dilinde verilir. Dilerseniz Lehçe eğitim de alabileceğiniz bölümler bulunmaktadır. Üniversitede eğitime doğrudan başlayabilmeniz için en az upper-intermediate seviyede İngilizce biliyor olmanız gerekiyor. Eğer İngilizce seviyeniz Yüksek Lisans eğitimi almaya yeterli değilse umutsuzluğa kapılmanıza gerek yok. İngilizce seviyesi düşük olan ya da Lehçe yüksek lisans eğitimi almayı tercih eden öğrenciler, ELT’nin anlaşmalı olduğu üniversite ya da özel eğitim kurumlarında ilk yıl dil hazırlık eğitimi alır, bu eğitimin ardından bölümlerine başlayabilirler.

Üniversite ve Şehir seçimi

Üniversite seçimi yaparken en önemli kural seçiminizi sadece üniversitenin ücretine bakarak yapmamanız gerektiğidir. En iyi üniversite en ucuzu ya da en pahalısı değildir. Seçeceğiniz üniversite sizin hayatınızın geri kalanını doğrudan etkileyecek ve değiştirecek olan yıllarını geçireceğiniz kuruluştur ve bu seçim hayatınızın belki de en önemli seçimlerinden biri olacaktır. Üniversitenizi seçerken ücretin yanı sıra, o üniversitenin okumak istediğiniz bölüm için ne kadar iyi bir seçenek olduğunu, öğrenci yapısı ve akademisyen kadrosunu incelemeli, üniversitenin size sağladığı kültürel, akademik ve sportif olanaklar hakkında bilgi edinmelisiniz. ELT akademik danışmanları bu konuda size en iyi biçimde hizmet verecekler ve doğru yönlendirmeler yaparak en iyi seçimi yapmanıza yardımcı olacaklardır.

Bölüm seçimi yaparken ELT danışmanı en büyük yardımcınız olacak!

Herkesin bir ideali vardır. Bu çok normal ve gerekli bir şeydir. Ancak ideallerinizi oluştururken, kendinizle ilgili gerçekleri doğru ve samimi olarak değerlendirmeli, mevcut potansiyeliniz, yeterlilikleriniz ve bilgi birikiminize uygun tercih yapmalısınız. Polonyada yüksek lisans başvuruları genellikle lisans eğitimi aldığınız bölüm doğrultusunda yapılır. Yüksek lisans’ın kelime anlamı da budur zaten. Mezun olduğunuz bölümün yüksek lisansı Polonya’da hangi üniversitelerde var? Başvuru ve kayıt işlemleri, hazırlamanız gereken evraklar konusunda nitelikli ELT akademik danışmanları en büyük yardımcınız olacak.